Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αναβάθμιση κινητήρα?

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Αναβάθμιση κινητήρα?

Δημοσίευσηαπό zaxos. » 09 Φεβ 2008, 20:47

Αναβαθμηση κινητηρα LR3 TDV6??
Mου προτεινουν να αναβαθμισω τον κινητηρα απο 190 σε 225 ΗΡ. Το αυτοκίνητο μου έχει ήδη 85000 χιλιόμετρα. 'Εχω μερικές απορίες...

1.Αξιοπιστία κινητήρα μετά από αρκετά χιλιόμετρα
2.Κατανάλωση
3.Εκδοση κάρτας καυσαερίων

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
Άβαταρ μέλους
zaxos.
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Φεβ 2008, 20:27

Δημοσίευσηαπό nofear » 09 Φεβ 2008, 21:14

Απο που σου ειπανε για αναβαθμιση μεσα στη αντιπροσωπεια η σε ανεξαρτητο συνεργειο?????????
face your fears live your dreams

Ελληνικος Συλλογος LAND ROVER
www.-
Άβαταρ μέλους
nofear
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 16 Δεκ 2006, 22:52
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό zaxos. » 09 Φεβ 2008, 21:31

Και από την αντιπροσωπεία με κόστος 1600€ και από ανεξάρτητο βελτιωτή με 900€...
Άβαταρ μέλους
zaxos.
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Φεβ 2008, 20:27

Δημοσίευσηαπό Amateur » 10 Φεβ 2008, 11:54

Φίλε zaxos κάνε μία ερώτηση στo forum των LR...νομίζω εκεί τα παιδιά ξέρουν να σου απαντήσουν...
Φιλικά,
Πάνος
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MKB » 10 Φεβ 2008, 12:30

Αν πρόκειται για αξιόπιστη μάρκα,όπως π.χ.το STEINBAUER,μην το φοβάσαι θα δώσει άλλον αέρα στο αυτοκίνητο,μάλιστα το παραπάνω(το είχα στο tucson diesel),με τηλεχειρισμό το ανάβεις ή το σβύνεις,οπότε δεν έχεις άσκοπη κατανάλωση.Η φιλοσοφία αυτών των εξαρτημάτων είναι απλή,είναι ένας παράλληλος εγκέφαλος ο οποίος καταλήγει σε καλώδια που στις άκρες έχουν ένα μπριζάκι ταυ,αφού βγάλουμε τα δικά μας μπριζάκια από τα μπεκ τοποθετούμε τα μπριζάκια με το ταυ που απο την μια μεριά του ταυ κουμπώνουν στο μπεκ και από την άλλη κουμπώνει το δικό μας μπριζάκι.Η φιλοσοφία είναι ότι ο παράλληλος εγκέφαλος δίνει ψεύτικα στοιχεία στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου οπότε αυτός ανεβάζει τις πιέσεις στα μπέκ με εντυπωσιακά αποτελέσματα.Το δοκίμασα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό suzukakias » 10 Φεβ 2008, 12:50

MKB έγραψε:Αν πρόκειται για αξιόπιστη μάρκα,όπως π.χ.το STEINBAUER,μην το φοβάσαι θα δώσει άλλον αέρα στο αυτοκίνητο,μάλιστα το παραπάνω(το είχα στο tucson diesel),με τηλεχειρισμό το ανάβεις ή το σβύνεις,οπότε δεν έχεις άσκοπη κατανάλωση.Η φιλοσοφία αυτών των εξαρτημάτων είναι απλή,είναι ένας παράλληλος εγκέφαλος ο οποίος καταλήγει σε καλώδια που στις άκρες έχουν ένα μπριζάκι ταυ,αφού βγάλουμε τα δικά μας μπριζάκια από τα μπεκ τοποθετούμε τα μπριζάκια με το ταυ που απο την μια μεριά του ταυ κουμπώνουν στο μπεκ και από την άλλη κουμπώνει το δικό μας μπριζάκι.Η φιλοσοφία είναι ότι ο παράλληλος εγκέφαλος δίνει ψεύτικα στοιχεία στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου οπότε αυτός ανεβάζει τις πιέσεις στα μπέκ με εντυπωσιακά αποτελέσματα.Το δοκίμασα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.


ΜΚΒ
Στην καταναλωση τι διαφορα ειχεις αφοτου βαλεις την συγκεκριμμενη βελτιωση γιατι σκεφτομαι να την βαλω και την ιδια σε G.V. TURBO DIESEL ,μπορεις αμα θες να το απομωνονεις και οποτε θες να το βαζεις σε λειτουργια και εν κινησει ?
Άβαταρ μέλους
suzukakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 20:32

Δημοσίευσηαπό MKB » 11 Φεβ 2008, 08:32

Η αύξηση της κατανάλωσης είναι πολύ μικρή,την οποία όμως μπορείς να περιορίσεις με το σύστημα on-off.Δηλαδή σε διαδρομές στον διεθνή,δηλ. στον δρόμο Θεσ/νίκης-Μουδανιών ή Θεσ/νίκης-Κατερίνης το έχεις κλειστό,μόλις όμως μπείς σε δρόμο όπου χρειάζεσαι την δύναμη για να προσπεράσεις π.χ. επαρχιακό δίκτυο,το έχεις μόνιμα ανοικτό.
ΝΑΙ,το ανοίγεις και το κλείνεις εν κινήσει,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί να έχεις πάρει το συστήμα που δίνει αυτην την δυνατότητα(αυτό είχα εγώ)πληρώνοντας βέβαια κάτι παραπάνω γιατί αυτό γίνεται με τηλεχειρισμό.Εγώ είχα το Steinbauer το οποίο είναι ακριβότερο αλλά έχει TUV οπότε το προτίμησα.
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες