Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ανθρακόνημα

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Ιούλ 2004, 09:57

IKE φύλαξε το φουρνάκι, μπορεί να χρειαστεί.....
Πάντως με τα καινούργια εποξικά, ΔΕΝ χρειάζεται ψήσιμο, (εκτός και αν θές να χρησιμοποιήσεις το αντικείμενο που θα φτιάξεις σε υψηλές θερμοκρασίες πχ τελικό εξάτμισης ή για αεροπορική χρήση)
Τα νέα εποξικά "ψήνονται" αρχικά σε θερμοκρασία δωματίου (25C) για μια μέρα (24Η) και η πλήρη σκλήρυνση έρχεται σε 6-7 ημέρες.

Τρέξτε να πάρετε το βιβλίο.... είναι πολύ χρήσιμο....
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 05 Ιούλ 2004, 10:34

superspy μας εχεις συνεχεια στην πριζα, σύνταξη πότε παίρνεις ?
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 21 Ιούλ 2004, 23:12

Σήμερα κατάφερα και πήγα μέχρι τη ΝΕΟΤΕΧ, αγόρασα σε πρώτη φάση το βιβλίο το οποίο είναι τεράστιο αλλα είναι φανταστικό! Ο τεχνικός διευθυντής της εταιρίας Γιώργος Τσανακτσίδης έλειπε (ούτε εγώ είχα πολύ χρόνο) οπότε δεν μίλησα πολύ αλλα και οι υπόλοιποι υπάλληλοι είναι εξυπηρετικότατοι.

Πραγματικά δεν περίμενα το βιβλίο να είναι τόσο αναλυτικό και επεξηγηματικό, τα αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του, πρέπει να πέσει διάβασμα και σύντομα θα πάω να προμηθευτώ υλικά για τα πρώτα πειράματα.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Ιούλ 2004, 11:02

Αύριο θα πάω και εγώ, μια και ήρθαν τα "απαραίτητα" για τη δημιουργία καλουπιού.... ΙΚΕ διάβασε και να κανονίσουμε ραντεβού για ανταλλαγή πληροφοριών!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό IKE » 22 Ιούλ 2004, 12:23

Διαβάζω, διαβάζω !!!!
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό Desperado » 10 Νοέμ 2004, 13:33

Γεια και χαρά!
Προφανώς το αναφερθέν βιβλίο έχει πολλές πολλές τεχνικές λεπτομέρειες. Υπογραμίζω απλώς ένα θέμα το οποίο δεν είδα να αναφέρεται στα posts σχετικά με τη χρήση cf: ΥΓΕΙΝΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!

Τόσο το cf όσο και τα εποξικά ρετσίνια θέλουν πολλή προσοχή καθώς είναι "καταραμένα" υλικά. Γάντια, γυαλιά και μάσκα είναι απαραίτητα ώστε να προστατευθεί ο χρήστης από πιθανές, σοβαρές βλάβες στην υγεία (αναπνευστικά και άλλα προβλήματα). Οι δε ίνες του cf ακόμα και στη μεγάλη διατομή η οποία χρησιμοποιείται στα φύλλα του εμπορίου είναι επικίνδυνες τόσο σε μορφή σκόνης (π.χ. αν γίνουν τρύπες στο τελικό προϊόν), όσο και αυτούσιες καθώς μεμονωμένες διαλύονται στο άγγιγμα και μπορούν να εισχωρήσουν στο δέρμα (και δεν βγαίνουν με τίποτα!).
Σχετικά:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=291166&page=1&pp=15
http://joh.med.uoeh-u.ac.jp/e/E/43/E43_2_03.html

Ελπίζω να παίρνετε όλοι να προσέχετε!
Χαιρετισμούς και καλά καλουπώματα! :)
Desperado
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 10:50

Δημοσίευσηαπό Bandit » 28 Δεκ 2004, 02:52

Ρε παιδιά που βρίσκεστε με το πείραμα?
Διάβασα το εγχείρημα, αλλά μου φαίνεται το αφήσατε στη μέση.

Θα ήθελα πολύ να προμηθευτώ το βιβλιαράκι και θα κάνω τηλέφωνο να μοου το στείλουν αντικαταβολή...

Όσον αφορά τα καλούπια, είναι δύσκολη υπόθεση ανάλογα βέβαια και το σχήμα που θέλει κάποιος να φτιάξει. Πιστεύω πως πρέπει το αρχικό καλούπι να είναι ξύλιν, μιας και το ξύλο επεξεργάζεται έυκολα.
Μετά στο πρώτο καλούπι να στρώνετε απλό πολυεστέρα και μετά βλέποντας το πολυεστέρα να διορθώνετε όπου χρειάζεται το καλούπι σας.
Τέλος χρησιμοποιήστε το τελικό πολυεστέρα για καλούπι στο ανθρακόνημα.

Επίσης το ξύλινο καλούπι αν επεξεργαστεί σωστά μπορεί να δώσει πολύ λεία απιφάνεια και νε επιτρέπει την έξοδο του υπο κατασκευήν κοματιού.

Δώστε μας κι'άλλες πληροφορίες που βρίσκεστε??? :roll: :roll: :roll: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Δημοσίευσηαπό IKE » 28 Δεκ 2004, 03:15

Φίλε Bandit εγώ δυστηχώς δεν έχω κάνει ακόμα κάτι, έχω ρίξει πάντως αρκετό διάβασμα και ελπίζω κάποια στιγμή να δοκιμάσω να φτιάξω κάτι μόνος μου, απλώς είμαι σε μια σκατένια (μπαρδόν) περίοδο :roll:

Το βιβλίο είναι πάντως πολύ καλό, αν μένεις αθήνα πετάξου και πάρτο.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 04 Απρ 2005, 17:16

E..... με αρκετή καθυστέρηση.....
"Χάλασα" τα πρώτα μου καλούπια σε αρκετές δοκιμές και την προηγούμενη εβδομάδα....

Ταααα-τααααανννν!
Έκανα το πρώτο "σωστό" καλούπι και εφτιαξά "καβάτζα" το διάφανο φαίρινγ απο το ΚΤΜ σε... ανθρακονηματί......

(Τελικά αν ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ τις οδηγείες και ΔΕ ΒΙΑΖΕΣΑΙ.... είναι εύκολο!)

Έχω φωτογραφίες απο τη διαδικασία και σύντομα - ελπίζω- θα ανεβάσω σχετικό άρθρο....
Ήταν πιο εύκολο απο ότι περίμενα!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Bleu » 10 Απρ 2005, 23:20

Γειά σας παλικάρια.
ειναι πρώτη φορά που γράφω στο Forum
Ετυχε να διαβάσω το θέμα ανθρακόνημα και μπήκα.
Τα υλικά που αναφέρετε τα δουλεύω εδώ και μερικά χρόνια.
Κάνω εισαγωγή υφασμα και ρητίνες.
Το βιβλίο που λέει ο Σπύρος είναι καλό.
Εχετε απλά κατά νού ότι οι ρητίνες είναι βλαβερές ( μασκα και γάντια οπωσδήποτε- θε επρεπε και ολόσωμη φορμα) γιαυτό μην κάνετε τίποτε στο σπίτι. και το υλικό όταν σκληρήνει κόβει απίστευτα.
Κατα τα άλλα οι δυνατότητες που έχουν αυτά τα υλικά εξαρτώνται από το ύφασμα ( την πλέξη και το πόσο παχύ είναι) από την ρητίνη και τον καταλύτη και από τον τρόπο κατασκευής
Όσο για το φέρινγκ Σπύρο θα πρεπει να φτιαχτεί έτσι ώστε άν πέσεις ( κτύπα ξύλο) να μην σπάσει και κανένα κομμάτι σε κόψει
Έχω και γώ ένα 640 και ανεβαίνω στο βόυνό αλλά δεν τολμάω να βάλω κάτι εξαιρετικά κοφτερό μπροστά μου.
Στο Αττικό είχα ένα μικρό κομματάκι ισα ισα να προφυλάσει απο νερά και λάσπες το road book.
Για να προλάβω ερωτήσεις του τύπου "στα GP γιατι είναι όλο το φερινγκ καρμπον" θα απαντησω ότι εκεί με τα χιλιόμετρα που πάνε σε περίπτωση πτώσης το πρόβλημα δεν είναι το κόψιμο.
Στο βουνό στις περισώτερες πτώσεις προσπαθώντας να τις σώσεις είσαι κοντά στο μηχανάκι να μην πω αγκαλιά.Στα GP αλλού ο αναβάτης αλλού το μηχανάκι.
Σε φίλο μου δε θα έβαζα.
Αν βάλω εγώ θα έχω το νού μου συνέχεια εκεί.
Θήβα θα τα πούμε?
:computer:
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 12 Ιουν 2006, 14:40

superspy έγραψε:Νεώτερα....Νεώτερα....Νεώτερα....Νεώτερα.....!

... καθώς και ένα καταπληκτικό βιβλίο με αναλυτικότατες οδηγίες + κατάλογο με ΤΑ ΠΑΝΤΑ για τα συνθετικά υλικά.

Ακόμα παραπέρα ήρθα σε μια πρώτη συμφωνία για έκπτωση 15% στις τιμές τιμοκαταλόγου για τα μέλη του OFF-ROAD.GR (μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο για μεγάλες ποσότητες, μην ξεχάσετε να αναφέρετε το site στον τεχνικό υπεύθυνο για να έχετε την έκπτωση).

Τα υλικά τα πήρα από την NEOTEX, Β. Ουγκώ 42-45 (http://www.neotex.gr).

Ο τεχνικός διευθυντής της εταιρίας Γιώργος Τσανακτσίδης, είναι πολύ εξυπηρετικός και αφιέρωσε 1 ώρα το Σάββατο για να με ενημερώσει για τα συνθετικά υλικά, (καλύτερα να πάτε Σάββατο γιατί τις άλλες μέρες.... γίνεται χαμός)

....

Μετά από διάβασμα όλο το Σαββατοκύριακο και μια μικρή επιτυχημένη δοκιμή με Αραμίδιο/Ανθρακόνημα , ήδη παρήγγειλα επιπλέον υλικά για την δημιουργία καλουπιού... νεώτερα σύντομα.

Υ.Γ. Εσείς; Που βρίσκεστε;


Πηγα το σαββατο το πρωι απο σποντα, πολυ εξυπηρετικος οντως ο Τσανακτσιδης, το βιβλιο που το βρηκατε ρε παιδες , στη νεοτεξ;
Πηρα τελικα κερια και λιβανια και 2 μετρα πανι και λεω να αρχισω να καταστρεφω φερινγκ απο ΚΤΜ μεχρι να μαθω να βγαζω καλουπια πολυεστερικα, με ανθρακονημα δεν θα ασχοληθω.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ

Δημοσίευσηαπό smithakos » 22 Ιαν 2008, 23:44

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΟΥ ΛΑΘΗ ΑΛΑ ΑΣ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΒΑΖΟ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ.ΘΑ ΔΟΣΩ ΚΑΙ ΕΓΟ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΒΕΙΣ ΚΑΛΟΥΠΙΟΝ ΚΑΙ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ.ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΤΟΝ ΠΟΛΥΜΕΡΙΣΜΟ.ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΘΑ ΒΟΗΘΕΙΣΩ.
Άβαταρ μέλους
smithakos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Ιαν 2008, 23:28
Τοποθεσία: athens

ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ

Δημοσίευσηαπό kire612002 » 23 Ιαν 2008, 11:23

www.mtechnic.gr

Μακρακης Μαρινος .Αυθεντια στο carbon.
Ισως σας φανει χρησιμος .Μπορειτε να τον ζητησετε εκ μερους μου.

Σαββας
Άβαταρ μέλους
kire612002
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 03 Ιαν 2008, 15:42
Τοποθεσία: glyfada

ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ

Δημοσίευσηαπό arhs » 10 Απρ 2008, 12:58

καλησπέρα παιδιά! βρήκα το site ύστερα από αναζήτηση περί ανθρακονημάτων.

για αρχή, μπορεί να δώσει κάποιος από αυτούς ήδη που έχουν φτιάξει κάτι, καμιά ιδέα-βοήθεια για κατασκευή καλουπιών?
Άβαταρ μέλους
arhs
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Απρ 2008, 12:54

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες