Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πρόβλημα κιβωτίου Nissan X-trail

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Πρόβλημα κιβωτίου Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό sugi » 30 Νοέμ 2007, 14:01

Μόλις γράφτηκα στο forum απεγνωσμένος να βρω μια άκρη σχετικά με το αυτοκίνητο μου, ένα Nissan x-trail το προηγούμενο μοντέλο από το τρέχον.
Έχω ένα συγκεκριμένο πρόβλημα με το κιβώτιο ταχυτήτων και παρόλο που έχω περάσει από σχεδόν όλα τα συνεργεία της Nissan δεν έχω βρει άκρη.
Συγκεκριμένα από την αρχή της αγοράς του αυτοκίνητου ( τώρα έχει 15500 χιλιομ) είχα την αίσθηση ότι το κιβώτιο μου ήταν υπερβολικά σκληρό. Όλοι μου έλεγαν ότι με τα χιλιόμετρα θα ανοίξει, συγκεκριμένα η 2ρα αγανακτούσε να κουμπώσει και μάλιστα έμπαινε σε δυο χρόνους, σαν να είχε δυο σημεία που έπρεπε να κουμπώσει.
Συμφώνησα λοιπών και το άφησα, τώρα έχω φτάσει στα 155500 χιλιόμετρα και το πρόβλημα δεν έχει αλλάξει καθόλου προς το καλό αλλά αντίθετα τώρα το πρωί ή όποτε κρυώσει το αμάξι η πρώτη και η δευτέρα ούτε κουμπώνουν ούτε ξεκουμπώνουν …μέχρι να ζεσταθεί, που σημαίνει γύρω στο ένα τέταρτο λειτουργίας, ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία- ενώ όλες οι άλλες είναι μια χαρά από την αρχή.
Κάποια στιγμή πρέπει να αναφέρω ότι από το πολύ το λέγε λέγε σε ένα συνεργείο μου άλλαξαν βαλβολινες αλλά το πρόβλημα συνεχίζει αμείωτο.
Έχουμε κάποιο αντίστοιχο περιστατικό ; τουλάχιστο για αυτό το πρόβλημα που δεν αλλάζουν οι ταχύτης εύκολα (1η -2α )όταν είναι κρύο;

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
sugi
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2007, 13:46

Πρόβλημα κιβωτίου Nissan X-trail

Δημοσίευσηαπό xtrail » 30 Νοέμ 2007, 16:51

Έχεις αλλάξει δίσκο-πλατώ? Έχεις 15 ή 150.000χλμ?? Εκτός από το πρόβλημα με το κούμπωμα μήπως ακούγετε και κάποιος χτύπος ή κροτάλισμα (σαν να είναι ντίζελ πχ)?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό sugi » 01 Δεκ 2007, 00:57

εχω 15,000 χιλιομετρα. οχι δε ακουγονται τα γραναζια, οπως βαζω τις ταχυτητες υπαρχει στο χερι μου μια αισθηση πολυ εντονη γρατζουνισματος, δηλαδη σαν να ακουμπαει καπου και μπαινει η ταχυτητα.
Άβαταρ μέλους
sugi
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2007, 13:46


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες