Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Suzuki Vitara JLX Κόκκινο Λαμπάκι

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Suzuki Vitara JLX Κόκκινο Λαμπάκι

Δημοσίευσηαπό kokorikos » 13 Νοέμ 2007, 17:58

Καλησπέρα. Έχουμε ένα Suzuki Vitara 1.6 8V '94 και πριν λίγο καιρό είδα μια ένδειξη στα όργανα η οποία ανάβει όλο και πιο συχνά και μόνο στις παρατεταμένες στροφές. Πρόκειται για ένα κόκκινο λαμπάκι με το θαυμαστικό και νομίζω 2 ίσιες γραμμές δεξιά και αριστερά ή σαν τρίγωνο και το εντόπισα στην πάνω μεριά των οργάνων και στη μέση. Δεν είναι του χειρόφρενου, ούτε του λαδιού. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν ένα από αυτά η κάποιο check engine αλλά όλα αυτά υπάρχουν σε άλλα σημεία και δεν ανάβουν στις στροφές. Έχω ρωτήσει σε σηνεργείο και στην Suzuki και δεν ξέρουν τι να μου πουν. Μάλιστα ένας επέμενε οτι είναι το χειρόφρενο:) Δυστυχώς δεν έχω τα βιβλία της αντιπροσωπίας μήπως και γράφει τίποτα στις ενδείξεις των οργάνων.
Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι αυτό; Νομίζω ότι επειδή είναι πολύ μαλακά τα αμορτισερ και έτοιμα για αντικατάσταση, μήπως λόγω μεγαλύτερης κλίσης του αμαξώματος έχει κάποια προειδοποίηση. Λέμε τώρα....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
kokorikos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2007, 17:44

Δημοσίευσηαπό macedonas » 13 Νοέμ 2007, 19:14

Έλεγξε τη στάθμη στα υγρά φρένων :wink:
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 13 Νοέμ 2007, 19:26

(!) αυτό βλέπεις? αυτό είναι φρένα. Υγρά φρένων είναι. και ίσως και τακάκια (για αυτό έχεις χαμηλή στάθμη).
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 14 Νοέμ 2007, 00:40

Αν ειναι αυτο (!) ειναι για δυο λογους η εχεις φαι τα τακακια η τα λαδια ειναι σε χαμηλη σταθμη η τα πισω ταμπουρα ειναι φαγωμενα.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό lebteo » 14 Νοέμ 2007, 10:28

καλημερα
σταθμη υγρων ειναι, μαλλον θελεις τακακια - εχω παθει το ιδιο
αλλαξε τα πριν ακουσεις το γκρρρρ
lebteo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004, 09:16
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ -ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό kokorikos » 25 Νοέμ 2007, 13:44

OK!!! Ευχαριστω παιδιά. Ήταν η στάθμη των υγρών φρένων. Συμπλήρωσαμε υγρά και είναι εντάξει. Εννοείται πως θα ελέγξουμε και τα τακάκια σύντομα. Είναι του πατέρα μου το Vitara και δεν ασχολείται πολύ. Δεν πίστευα πως υπήρχε τέτοια ένδειξη. Καταλαβαίνω πως είναι σημαντικό να γνωρίζεις αν δεν έχεις υγρά φρένων αλλά δε μου είχε τύχει να το διαπιστώσω στα τόσα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει. Προφανώς το αγνοούσα αφού πρόσεχα τα υγρά γενικά. Μόνο τα λάδια ξεχνώ που και που και εχω καταντήσει σιδεροφάγος. :))))
Ευχαριστώ και πάλι.
Άβαταρ μέλους
kokorikos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2007, 17:44


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες