Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επιλογή ελαστικών και ανάρτησης

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Επιλογή ελαστικών και ανάρτησης

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 18 Αύγ 2007, 13:27

Επιτέλους αποφάσισα να αλλάξω τα λάστιχα μου και τις αναρτήσεις!

Για τα λάστιχα αν και ήθελα να βάλω τα Kumho KL71 Μ/Τ τώρα λόγο περιστάσεων θα αρκεστώ σε all terain...

Σήμερα πήγα σε 2 μεγάλους λαστιχάδες εδώ Θεσ/νίκη. Ο πρώτος μου πρότεινε τα Pirelli ATR ή ΑΤ στα 620€ η τετράδα καθώς επίσης και τα ΤΟΥΟ Α/Τ στα 690€. Δεν μπορώ να πω ότι μου γέμισαν το μάτι.... Ο δεύτερος μου πρότεινε τα Brigestone D694 στα 640€ καθώς επίσης και τα BF Α/Τ στα 730€. Όταν τους είπα και τους δυο ότι θέλω τα Kumho KL78 Α/Τ μου είπαν ότι γενικά τα Kumho δεν είναι καλά λάστιχα, είναι 2ης ποιότητας και να μην τα προτιμήσω. Ο πρώτος μου έδωσε τιμή τετράδας στα 550€. Από Δευτέρα θα πάω να ρωτήσω και στον φίλο λαστιχά που πέρασα αυτά που φοράω τώρα, γιατί δυστυχώς ήταν κλειστός σήμερα, να δω τι θα μου πει και αυτός για τα Kumho και τι προτείνει..... Οι διαστάσεις είναι 265/70/16

Μήπως πρέπει να προσέξω κάτι? Υπάρχει περίπτωση στην Αθήνα να τα βρω σε πιο χαμηλές τιμές τα παραπάνω? Σκέφτομαι σοβαρά να πάω για BF A/T. Τα φοράει κάποιος? Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας?

Όσο αφορά τις αναρτήσεις κάποια ιδέα? Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω το ύψος γιατί δεν θα μπαίνει στο γκαράζ :(

Για αναρτήσεις και λάστιχα υπολογίζω να δώσω μέχρι ένα χιλιάρικο, παραπάνω με τίποτα. Ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από Lonely_Wolf και 19 Αύγ 2007, 23:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επιλογή ελαστικών και ανάρτησης

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 18 Αύγ 2007, 15:08

Δωσε σε μενα το χιλιαρικο και κατσε με αυτα που εχεις ρε.Τωρα σοβαρα δεσ και τα general graber.Και πανε και στον αθανασιαδη μετα την γεφυρα της βιοχαλκο για τιμες. λεει
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Επιλογή ελαστικών και ανάρτησης

Δημοσίευσηαπό edelweisalexis » 18 Αύγ 2007, 23:49

Φίλε lonely wolf τα BF AT τα φοράει οΧρήστος στο δικό του LC εδώ και τρία περίπου χρόνιακαι είναι πολύ ευχαριστημένος.Τα είχε πάρει και φθηνά απο την Ελασσόνα. Ανθέλεις λεπτομέρειες μπορείς να τον ρωτήσεις τηλεφωνικά.
Άβαταρ μέλους
edelweisalexis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 00:17
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Επιλογή ελαστικών και ανάρτησης

Δημοσίευσηαπό wolf1 » 19 Αύγ 2007, 00:16

ΣΚΡΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΝΤΖ.........

Ακου εκει μεχρι 1000 για λαστυχα και αναρτυση.....

θες μηπως να σου δωσουνε και ρεστα????????????
Άβαταρ μέλους
wolf1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2005, 23:52
Τοποθεσία: Καλαμπακα-Τρικαλων

Επιλογή ελαστικών και ανάρτησης

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 19 Αύγ 2007, 09:46

παιζει και για κανενα ερανο για το καημενο το παιδι ρε.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Re: Επιλογή ελαστικών και ανάρτησης

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 19 Αύγ 2007, 23:11

edelweisalexis έγραψε:Φίλε lonely wolf τα BF AT τα φοράει οΧρήστος στο δικό του LC εδώ και τρία περίπου χρόνιακαι είναι πολύ ευχαριστημένος.Τα είχε πάρει και φθηνά απο την Ελασσόνα. Ανθέλεις λεπτομέρειες μπορείς να τον ρωτήσεις τηλεφωνικά.


Αλέξη ευχαριστώ για τις πληροφορίες, Είμαι μεταξύ BF ή Maxxis (τα οποία πρότεινε σήμερα φίλος). Τα χαιρετίσματα μου στον Χρήστο :wink:

wolf1 έγραψε:ΣΚΡΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΝΤΖ.........

Ακου εκει μεχρι 1000 για λαστυχα και αναρτυση.....

θες μηπως να σου δωσουνε και ρεστα????????????


Εσύ περίμενε μην φας, έχουμε γλαρόσουπα :razz: Τα ρέστα χάρισμα σου για να πληρώσεις να πετάξεις το χρέπι σου.... Εμείς θα τα πούμε ιδιαιτέρως... :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιλογή ελαστικών και ανάρτησης

Δημοσίευσηαπό TAXIDIOTIS » 20 Αύγ 2007, 22:15

Στη διάσταση που θέλεις και για τα χρήματα που διαθέτεις , δες και τα COOPER DISCOVERER ATR . Τα φοράω σε 265/70/17 και έχω να πω μόνο καλά λόγια.
Εναλλακτικά κοίτα και το "θεικό" σε σχεδίαση CONTINENTAL CROSSCONTACT AT αν και η τιμή του είναι αρκετά υψηλότερη.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζωή:οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες , τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.
TAXIDIOTIS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 17:06

Δημοσίευσηαπό xristos » 22 Αύγ 2007, 14:22

Δημήτρη εγώ τα έχω σε διάσταση 245/75/16 και θα τα πρότεινα ανεπιφύλακτα αγορασμένα 620 € από Ελασσόνα. Η μικρότερη διάσταση είναι καλύτερη για λάσπη και χιόνι το μόνο πρόβλημα είναι ότι μπαλονιαζει λίγο.
LAND CRUISER 90
www.priveclub.gr
Άβαταρ μέλους
xristos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Φεβ 2004, 12:17
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 22 Αύγ 2007, 22:00

Χρήστο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το σίγουρο είναι ότι μέχρι και τον Φεβρουάριο θα κινούμαι κατά 90% σε άσφαλτο, πολύ δύσκολα να πάω εκτός δρόμου, οπότε πήγα και είδα τα Kumho 825 που είναι 60 άσφαλτο, 40 χώμα στην ίδια τιμή.

Σίγουρα μετά τον Φεβρουάριο θα κοιτάξω να βρω ένα 2ο ζευγάρι ζάντες για να βάλω Μ/Τ λάστιχα για τον επόμενο χειμώνα. Οπότε θα βάλω την διάσταση που μου λες σε mud λάστιχο.
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό meco » 23 Αύγ 2007, 11:41

Lonely_Wolf έγραψε:Χρήστο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το σίγουρο είναι ότι μέχρι και τον Φεβρουάριο θα κινούμαι κατά 90% σε άσφαλτο, πολύ δύσκολα να πάω εκτός δρόμου, οπότε πήγα και είδα τα Kumho 825 που είναι 60 άσφαλτο, 40 χώμα στην ίδια τιμή.

Σίγουρα μετά τον Φεβρουάριο θα κοιτάξω να βρω ένα 2ο ζευγάρι ζάντες για να βάλω Μ/Τ λάστιχα για τον επόμενο χειμώνα. Οπότε θα βάλω την διάσταση που μου λες σε mud λάστιχο.

Βάλε τα ATR. Tα έβαλα πρόσφατα και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε όλα τα επίπεδα. Επιπλέον είναι αρκετά ήσυχα στην άσφαλτο.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό kyr » 20 Σεπ 2007, 19:52

Προσωπική μου άποψη είναι να μην τα αλλάξεις ακόμα...
Με 80.000-100.000 χλμ χρήση , ούτε στο μισό της ζωής τους δεν έχουν φτάσει ακόμα... :lol:

Τώρα βέβαια αν συνεχίσεις να τα φοράς , μην παραξενευτείς αν πέσεις σε κώμα... :shock:
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 24 Σεπ 2007, 09:03

Μετα απο δοκιμες ετων με διαφορους "συναδελφους", εχουμε καταληξει οτι τα λαστιχα ΑΤ (ή αλλιως 50-50) δεν ειναι καλα για τιποτε. Μπορει η χρηση που κανεις να μην ειναι ιδιαιτερα απαιτητικη οποτε να σε καλυπτει ενα ΑΤ πολυ καλα, εχοντας ενα ΜΤ ομως εχεις τη δυνατοτητα να κανεις το κατι παραπανω. Οχι να το πας για σπασιμο, αλλα σε μια χαλαρη εκδρομη μπορεις να κανεις και τη "χαζομαρα" σου, να παιξεις λιγο εχοντας τη σιγουρια οτι απο κει που θα σταματησεις, θα μπορεις ανετα να γυρισεις πισω χωρις τη βοηθεια τρακτερ.

Στα δυσκολα, 10-15 μετρα παραπανω κανουν μεγαλη διαφορα...
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό diamond » 24 Σεπ 2007, 09:43

vayero4_4 έγραψε:Μετα απο δοκιμες ετων με διαφορους "συναδελφους", εχουμε καταληξει οτι τα λαστιχα ΑΤ (ή αλλιως 50-50) δεν ειναι καλα για τιποτε. Μπορει η χρηση που κανεις να μην ειναι ιδιαιτερα απαιτητικη οποτε να σε καλυπτει ενα ΑΤ πολυ καλα, εχοντας ενα ΜΤ ομως εχεις τη δυνατοτητα να κανεις το κατι παραπανω. Οχι να το πας για σπασιμο, αλλα σε μια χαλαρη εκδρομη μπορεις να κανεις και τη "χαζομαρα" σου, να παιξεις λιγο εχοντας τη σιγουρια οτι απο κει που θα σταματησεις, θα μπορεις ανετα να γυρισεις πισω χωρις τη βοηθεια τρακτερ.

Στα δυσκολα, 10-15 μετρα παραπανω κανουν μεγαλη διαφορα...


και πως κυκλοφοράς σε συνθήκες δρόμου (άσφαλτος - βρεγμένο) με ΜΤ λάστιχο?
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 24 Σεπ 2007, 18:03

Προσωπικα ανετα, με πιο πολυ προσοχη ομως. Το οτι ειναι ΜΤ το λαστιχο δε σημαινει οτι ειναι εντελως για τα μπαζα "εντος δρομου"! Στην ασφαλτο και ιδιαιτερα στη βρεγμενη ασφαλτο εχει τη συμπεριφορα που θα περιμενε κανεις απο ενα ΜΤ. Δηλαδη πας με λιγοτερα (εχει δεικτη ταχυτητας 160km/h), στριβεις πιο αργα (οχι ομως με 0) κλπ. Χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι και επικινδυνο, χαρακτηριστικα να πω πως σε δοκιμη φρεναρισματος πανικου σε ασφαλτο με καταρακτωδη βροχη, φρεναρε κανονικα, το ABS λειτουργησε αψογα και σε καμμια περιπτωση δε φοβηθηκα.

Το μονο θεμα ειναι η ταχυτητα στην ασφαλτο, κατι που ειναι (προφανως) το αδυνατο σημειο του ΜΤ. Απο την αλλη, οταν πας με απολυτη (που λεει ο λογος) ασφαλεια με 90 σε δρομο που τα ασφαλτινα σκιζονται με το καλημερα, ε ειναι αλλη αισθηση!
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες