Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Την άποψη σας για αγορά του νέου Daihatsu Terios

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Την άποψη σας για αγορά του νέου Daihatsu Terios

Δημοσίευσηαπό Mary » 26 Φεβ 2007, 16:27

geia se olous, onomazomai Mary kai eimai apo Kypro. Thelo na allakso to aytokinito mou kai skeftomai gia ena 4x4 mikro car. Exo dei to neo Terios Daihatsu 1.5 aytomato kai einai mesa stis epiloges mou. O provlimatismos mou einai oti ta Daihatsu den exoun kai poli kalo onoma edo stin Kypro kai ayto me provlimatizei. Epsaksa sto Internet kai vrika pos yparxei to idio se Toyota Rush alla dystyxos den toi fernoume kainourio stin Kypro diladi montelo tou 2007. Katarxin ithela na rotiso ean kapoios apo sas einai katoxos tou Daihatsu Terios tou 2007 montelo , kai kata poso einai eyxaristimenos. Episis ithela na rotiso ean vgainei se 1.3 aytomato kai an pistevete einai ikanopoiitiko to 1.3. Apo thema timis to 1.5 einai ligaki akrivoutsiko gia ton typo tou aytokinitou. Episis tha ektimousa ean eperna tin gnomi sas kai gia xromatismous.
Alla aytokinita pou eida einai to neo Nissan Qashqai to opoio einai stis idies times, einai ena mesaiou typou SUV alla oxi 4x4 kai i alli epilogi einai toSuzuki Vitara to 3thiro. Ta opoia ayta ta dyo den vgainoun se aytomato ( kati poy me apasxolei idiatera kai mallon tha katalikso sto terios)
Sas eyxaristo ek ton proteron,
Mary
Άβαταρ μέλους
Mary
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Φεβ 2007, 16:17

Την άποψη σας για αγορά του νέου Daihatsu Terios

Δημοσίευσηαπό teroulas » 26 Φεβ 2007, 17:30

Δες www.tο4x4.gr στην ενότητα terios το θέμα Terios IΙ
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό XJ024 » 19 Μαρ 2007, 12:16

Mary hi!!!
Είναι πολύ όμορφο και ολοκληρωμένο μικρό-μεγάλο 4χ4. Νομίζω ότι θα σε ενθουσιάσει!!!!
Άβαταρ μέλους
XJ024
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 12:20

Δημοσίευσηαπό XJ024 » 19 Μαρ 2007, 12:18

....ξέχασα....πολλά φιλιά στην αγαπημένη μας Κύπρο!!!!
Άβαταρ μέλους
XJ024
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 12:20

Δημοσίευσηαπό cmvrgr » 02 Ιαν 2008, 22:11

Από τα λίγα με πραγματική μόνιμη τετρακίνητη. Ξεφεύγει από τις τυπικές δυνατότητες των φλωρικων SUV.

Το έχει ένας φίλος μου. Είναι καλό για αυτό που είναι δηλαδή καλό στο offroad αλλά νομίζω ότι του λείπουν καμιά 20αρια αλογάκια στην εθνική γιατί για να διατηρήσεις τα 130 + είναι ζόρικο.

Το περπάτημα στο δρόμο νομίζεις ότι οδηγας μεγαλύτερη κατηγορία και κρατάει καλά (αν αναλογιστούμε τις off road δυνατότητες του).

Αν είχα να επιλέξω μεταξύ των SUUKI SX4, SUZUKI G. VITARA 1,6 και Terios σίγουρα το Terios II …..

Όσο για χρώμα άσπρο δαγκωτό ! Δείχνει πολύ πιο μεγάλο.
Ενδιαφέρον Site: http://4x4offroadlist.atwebpages.com/
Άβαταρ μέλους
cmvrgr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 02 Ιαν 2008, 20:58
Τοποθεσία: Β. Ελλαδα

Δημοσίευσηαπό cmvrgr » 03 Ιαν 2008, 00:35

--------------------------------------
O user makedonas εγραψε:
---------------------------------------
Στο παρακάτω post:
http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... 344#141344

Δηλαδή θέλεις να μας πείσεις οτι το τέριος είναι περισσότερο τζιπ εκτός δρόμου απο το γκράντ βιτάρα όπως λές σε προηγούμενο ποστ σου και θες να σε πάρουμε στα σοβαρά :
Και δεύτερο δεν μου άρεσε καθόλου το υφάκι σου.
'Αντε και χρόνια πολλά.

---------------------------------------
H απαντηση στον user makedonas
---------------------------------------

Για δική σου ενημέρωση αγαπητέ φίλε είμαι ιδιοκτήτης του προηγουμένου G. Virara και είμαι πολύ ευχαριστημένος που δεν έχω σκοπό να το αλλάξω για πολλά χρόνια ακόμα.

Όσο για το ύφος έχεις απόλυτο δίκιο να μην σου αρέσει καθόλου από την δική σου πλευρά. Ομοίως συμβαίνει και από την δική μου πλευρά για το ύφος σου στο post που μου έκανες μεγάλε γνώστη του off road. Συμπληρωματικά για όλους όσους διαβάζουν δεν αναφέρθηκα στο post που αναφέρεται ο εν λόγω offroader (που προφανως ειναι το παραπανω) σε κανένα άλλο αυτοκίνητο συγκεκριμένα. Μάλλον δεν αντιλήφθηκε το τι διάβαζε και είναι άξιο απορίας πως έκανε τον συνειρμό ότι αποφάνηκα ότι το terios είναι πιο jeep από το GV 1.6.

Το ποιος είναι σοβαρός δεν το σχολιάζω καθόλου (αφήνω τους υπόλοιπους) διότι δεν έχεις καταλάβει το topic "Όλη η αλήθεια για τα συστήματα τετρακίνησης" δεν είναι topic αντιπαράθεσης GV-TERIOS αλλά ενημέρωσης για αυτούς που θέλουν να μάθουν κάτι παραπάνω από το να μαλώνουν πιο είναι το καλύτερο.

Κακώς μπήκες στην διαδικασία να διαβάσεις το post σε άλλο θέμα και να κάνεις post σε αυτό το topic.

Τώρα εάν με ρωτάς για το 1.6 νέο G Vitara νομίζω ότι εάν κάποιος δεν πάρει την έκδοση 1.9 Diesel που έχει την ιδία τετρακίνητη με το wagon ( το 1.6 δεν κλειδώνει το κεντρικό διαφορικό ούτε αργές έχει) νομίζω ότι το terios είναι πιο ολοκληρωμένο (κλείδωμα κεντρικού, LSD Πίσω και άκαμπτο άξονα με στήριξη 5 σημείων) και ο χορός αποσκευών (στο GV 1.6 είναι ανύπαρκτος ) και το θέμα της ευκολίας εισόδου-εξόδου των επιβατών και η έκδοση που αξίζει η 1.9 diesel κάνει 30000 ευρώ.

Συμπληρωματικά πιστεύω ότι η SUZUKI με το νέο GV (αναφέρομαι ιδιαιτέρα στο 1.6) το έχει κάνει πιο κούρσατο σε σχέση με το παλιό με τον άκαμπτο άξονα και το κλασικό ΚΜ και το συγκρίνουν με τα light off roaders γιατί την ενδιαφέρει άλλο αγοραστικό κοινό. Το jimny είναι το ίδιο κακό σκυλί στο off road και ευτυχώς που το κράτησε ακόμα στην αγορά.

Παρακαλώ μην κάνετε post σε Αυτό το topic "Όλη η αλήθεια για τα συστήματα τετρακίνησης" παρά μονό εάν έχετε να προσθέσετε κάποιο link ή σχόλιο το οποίο μπορεί να βοηθήσει να ενημερωθούμε καλύτερα για τις τεχνολογίες της τετρακινισης.

Οποίος θέλει να σχολιάσει ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα από το σύστημα η ας απαντήσει σε αυτά τα topic που τον ενοχλουν τα post που έχω κάνει και όχι στο Όλη η αλήθεια για τα συστήματα τετρακίνησης".

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Καλή χρονιά σε όλους.
Άβαταρ μέλους
cmvrgr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 02 Ιαν 2008, 20:58
Τοποθεσία: Β. Ελλαδα

Δημοσίευσηαπό aker » 04 Μάιος 2008, 17:36

καλο για ολα ειναι
Άβαταρ μέλους
aker
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008, 17:32

Δημοσίευσηαπό Researcher » 08 Μάιος 2008, 08:25

cmvrgr έγραψε:Από τα λίγα με πραγματική μόνιμη τετρακίνητη. Ξεφεύγει από τις τυπικές δυνατότητες των φλωρικων SUV.


άντε πάλι τα ίδια περί "φλωριάς"....
Μάλλον το γνωστό ρητό του Αινστάιν περί σύμπαντος και ..... δεν έχει τύχει να το διαβάσεις!
Θα στο ξαναπώ για τελευταία φορά και πιστέυω να εισακουστώ! Οι επιλογές και απόψεις του καθένα στο φόρουμ πρέπει να είναι πλήρως σεβαστές (όχι απαραίτητα αποδεκτές) και να μην "ενοχλουν" τους υπολοίπους!
...κάτι που βλέπω ότι ακόμα δεν μπορείς να το "αποδεχτείς" εσύ εδώ μέσα!

Τώρα, για τη φίλη μας τη Μαίρη, αν δεν την ενοχλούν οι μικροί χώροι πίσω (σύμφωνα με τις δικές της ανάγκες ΠΑΝΤΑ!), το αμάξι είναι φοβερό και πολύ καλή επιλογή! Η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη αλλά τι να κάνουμε, σε αυτή τη κοινωνία ζούμε...
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες