Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΟΜΕ, ΙRΟΝΜΑΝ κλπ

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΟΜΕ, ΙRΟΝΜΑΝ κλπ

Δημοσίευσηαπό yannis » 03 Μαρ 2004, 00:13

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ των ελατηρίων και των αμορτισέρ των δύο αυτών εταιριών, ή αν υπάρχει κάτι εφάμμιλο άλλης εταιρίας.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΟΜΕ, ΙRΟΝΜΑΝ κλπ

Δημοσίευσηαπό tazmania » 03 Μαρ 2004, 05:18

Υπάρχουν και οι Dobinson. Είναι και αυτές Αυστραλέζικες και παρόμοιες με τις Old Man EMU. Οι εντυπώσεις που μου άφησαν μετά την χρήση στο Niva είναι καταπληκτικές.
Τι εννοείς διαφορές μεταξύ των ελατηρίων και των αμορτισέρ;
Σε ποιο αμάξι ενδιαφέρεσαι να τις τοποθετήσεις; (έχει μεγάλη σημασία αυτό για την επιλογή σου).
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 03 Μαρ 2004, 14:24

Έχοντας οδηγήσει Vitara με Old Man Emu και με Ironman, μπορώ να πω ότι η Ironman δίνει περισσότερο ύψος αλλά είναι λίγο πιο σκληρή-σφιχτή. Αν θυμάμαι καλά, τα ελατήρια της ΟΜΕ κατασκευάζονται από την King Springs στην Αυστραλία, ενώ τα αμορτισέρ από την Tenneco (Monroe). Αυτό βέβαια δεν παίζει κανένα ρόλο, γιατί το ζητούμενο είναι οι σωστές προδιαγραφές και όχι το ποιός έχει το εργοστάσιο που κατασκευάζονται. Δες τα πισινά αμορτισέρ που βάζει η ΟΜΕ σε Vit-GV και θα καταλάβεις τη διαφορά, είναι σχεδόν διπλά σε διάμετρο από τα μαμίσια...
Πολύ καλά για τα λεφτά τους είναι επίσης και τα Monroe Adventure.
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΟΜΕ, ΙRΟΝΜΑΝ κλπ

Δημοσίευσηαπό yannis » 03 Μαρ 2004, 14:45

tazmania έγραψε:Υπάρχουν και οι Dobinson. Είναι και αυτές Αυστραλέζικες και παρόμοιες με τις Old Man EMU. Οι εντυπώσεις που μου άφησαν μετά την χρήση στο Niva είναι καταπληκτικές.

Έχω διαβάσει τα σχετικά σου postings και τα σχόλια στο site της τετρακίνισης. Είναι όμως το ίδια καλά με τα άλλα;

tazmania έγραψε:Τι εννοείς διαφορές μεταξύ των ελατηρίων και των αμορτισέρ;

Είχα κάπου διαβάσει για το συνδιασμό ελατηρίων της IRONMAN και αμορτισέρ της ΟΜΕ και αναρωτιέμαι άν η μία βγάζει καλύτερα ελατήρια και η άλλη καλύτερα αμορτισέρ.

tazmania έγραψε:Σε ποιο αμάξι ενδιαφέρεσαι να τις τοποθετήσεις; (έχει μεγάλη σημασία αυτό για την επιλογή σου).

Σε JIMNY.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό tazmania » 03 Μαρ 2004, 15:04

Φίλε yannis, όσον αφορά το ποιο σετ είναι καλύτερο για το Jimny δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει. Αυτό που πρέπει να προσέξεις όταν ρωτάς ποιο είναι καλύτερο είναι οι απαντήσεις ν' αφορούν το Jimny και όχι οποιαδήποτε άλλο αμάξι. Δηλαδή, άλλη συμπεριφορά μπορεί να έχει το σετ της Old Man στα Jimny και άλλη στα Niva.
Όσον αφορά τους συνδυασμούς αμορτισέρ και ελατηρίων από διαφορετικούς κατασκευαστές, προσωπικά τους αποφεύγω. Θεωρώ ότι όταν και τα δύο είναι από τον ίδιο κατασκευαστεί, είναι ποιο αξιόπιστα ως προς την αποτελεσματικότητα.

Όπως και να 'χει, καλή επιλογή.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό RAVen » 03 Μαρ 2004, 19:01

Παιδες,
εχω ακουσει για ενα μηχανικο ο οποιος εστησε τις αναρτησεις στο pinin ενος φιλου μου. Ο μαστορας πραγματικα γαμ...ει!!! Απ' οτι καταλαβα καθεται και ζυγιαζει το καθε αμαξι ξεχωριστα ( και λογικο ειναι αφου ολα τ' αμαξια δεν ειναι ιδια ) ωστε τα ελατηρια, τα αμορτισερ, κτλ να δενουν τελεια!!! Στο φιλο μου εβαλε bilstein και ελατηρια με προφορτιση και αυξομειωση υψους!!! Δεν ξερω για ΟΜΕ ή Ιronman αλλα εγω τεινω προς μια λυση τετοιου τυπου...
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό VITARAKIAS » 03 Μαρ 2004, 20:37

raven έγραψε:Παιδες,
εχω ακουσει για ενα μηχανικο ο οποιος εστησε τις αναρτησεις στο pinin ενος φιλου μου. Ο μαστορας πραγματικα γαμ...ει!!! Απ' οτι καταλαβα καθεται και ζυγιαζει το καθε αμαξι ξεχωριστα ( και λογικο ειναι αφου ολα τ' αμαξια δεν ειναι ιδια ) ωστε τα ελατηρια, τα αμορτισερ, κτλ να δενουν τελεια!!! Στο φιλο μου εβαλε bilstein και ελατηρια με προφορτιση και αυξομειωση υψους!!! Δεν ξερω για ΟΜΕ ή Ιronman αλλα εγω τεινω προς μια λυση τετοιου τυπου...

ΤΑ BILSTEIN ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΧΩΜΑ :(
Η BILSTEIN ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ OFF ROAD ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 8)
Άβαταρ μέλους
VITARAKIAS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2003, 15:54
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό RAVen » 04 Μαρ 2004, 02:35

VITARAKIAS έγραψε:
raven έγραψε:Παιδες,
εχω ακουσει για ενα μηχανικο ο οποιος εστησε τις αναρτησεις στο pinin ενος φιλου μου. Ο μαστορας πραγματικα γαμ...ει!!! Απ' οτι καταλαβα καθεται και ζυγιαζει το καθε αμαξι ξεχωριστα ( και λογικο ειναι αφου ολα τ' αμαξια δεν ειναι ιδια ) ωστε τα ελατηρια, τα αμορτισερ, κτλ να δενουν τελεια!!! Στο φιλο μου εβαλε bilstein και ελατηρια με προφορτιση και αυξομειωση υψους!!! Δεν ξερω για ΟΜΕ ή Ιronman αλλα εγω τεινω προς μια λυση τετοιου τυπου...

ΤΑ BILSTEIN ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΧΩΜΑ :(
Η BILSTEIN ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ OFF ROAD ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 8)


Bilstein πειραγμενα κανουν και παρακανουν!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό tedos » 04 Μαρ 2004, 07:45

raven έγραψε:
VITARAKIAS έγραψε:
raven έγραψε:Παιδες,
εχω ακουσει για ενα μηχανικο ο οποιος εστησε τις αναρτησεις στο pinin ενος φιλου μου. Ο μαστορας πραγματικα γαμ...ει!!! Απ' οτι καταλαβα καθεται και ζυγιαζει το καθε αμαξι ξεχωριστα ( και λογικο ειναι αφου ολα τ' αμαξια δεν ειναι ιδια ) ωστε τα ελατηρια, τα αμορτισερ, κτλ να δενουν τελεια!!! Στο φιλο μου εβαλε bilstein και ελατηρια με προφορτιση και αυξομειωση υψους!!! Δεν ξερω για ΟΜΕ ή Ιronman αλλα εγω τεινω προς μια λυση τετοιου τυπου...

ΤΑ BILSTEIN ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΧΩΜΑ :(
Η BILSTEIN ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ OFF ROAD ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 8)


Bilstein πειραγμενα κανουν και παρακανουν!!!


Ποιος ο λογος να βαλεις στο αυτοκινητο σου κατι πειραγμενο και οχι κατι τεσταρισμενο και εξειδικευμενο απο μια γνωστη εταιρεια του χωρου? Νομιζεις οτι θα ειναι φτηνοτερα? Μαλλον ακριβοτερα θα σου στοιχισουν τελικα.....
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό blackchris » 04 Μαρ 2004, 07:51

Συμφωνώ απόλυτα. Ποίος σου δίνει εγγύηση η μαστοράτζα που τα πειράζει ?
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό L/R110 » 04 Μαρ 2004, 10:22

Tα Bilstein τουλάχιστον σε -όποιο- Land με ελατήρια τα θεωρώ κορυφαία, εντός & εκτός δρόμου
με προοδευτική σκλήρυνση & αυξημένο μήκος διαδρομής.
Tώρα OME, IronMan, ProC κλπ είναι, είτε για περαιτέρω βελτιώσεις, ή για εξειδικευμένο στήσιμο.

Tο ζύγισμα και η τοποθέτηση ανάλογης προφόρτησης ελατήριο, επιβάλετε. Tην πατέντα φοβάμαι.
Mήξη OME & IronMan τουλάχιστον σε Land δουλεύει.
Πιο σίγουρη λύση είναι το προτεινόμενο σετ από έναν κατασκευαστή, εκτός και αν
ζητάς κάτι ακόμα πιο εξειδικευμένο, και ξέρεις πολύ καλά το όχημα σου και έχεις όρεξη για πειραματισμούς.
The Best 4x4xFar
L/R110
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2003, 16:16
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό xontros » 04 Μαρ 2004, 11:35

Πολλοί από εδώ έχουμε δοκιμάσει μαϊμουδιές για να κερδίσουμε 100-200 Ευρώ, και το αποτέλεσμα ήταν να ψάχνουμε ξανά για ανάρτηση πριν περάσει εξάμηνο... Κάτι παραπάνω θα ξέρουν οι εταιρείες που δίνουν σετ με ταιριασμένα ελατήρια-αμορτισέρ, και μάλιστα με διαφορετικούς κωδικούς για 3d, 5d, με εργάτη, κλπ. Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση του μάστορα που ξέρει ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο πολύ καλά, έχει δοκιμάσει πολλούς συνδυασμούς, και έχει καταλήξει σε 1-2 που δίνουν ικανοποιητικά αποτελέσματα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, αλλά δεν ξέρει τα αυτοκίνητα όλων μας :roll:
Η Bilstein όμως εκτός από τα "χειροποίητα" αμορτισέρ της σειράς Sport που "ταιριάζουν" οι μάστορες εδώ, έχει και την εξειδικευμένη σειρά αμορτισέρ που λέγεται... Off-road και έχει ακόμα και για Niva :twisted: Μόνο που όταν ρώτησα για αυτά στην εδώ αντιπροσωπεία, μου είπαν ότι δεν κάνουν για το δικό μου, είναι ακριβά, δεν τα πολυφέρνουν, κλπ....
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό RAVen » 04 Μαρ 2004, 14:30

Πραγματικα εκτιμω τις συμβουλες σας αλλα για να κανω το δικηγορο του :evil: θα σας κανω την απλη ερωτηση: ποιος μου λεει εμενα οτι ο καθε εμπορος ή μαστορας που λανσαρει τη μια ή την αλλη αναρτηση δεν τα λεει αυτα απλα για να πουλησει :?: :?: :?: Θα μου πειτε οτι υπαρχουν εγγυησεις κλπ αλλα μηπως στην τελικη τη διαφορα την κανει ο ανθρωπος που θα ''στησει'' την αναρτηση -και το πως θα τη ''στησει''- παρα η μαρκα της αναρτησης :?: Τι να το κανω αν παω σε ενα μαστορα που βαζει αναρτησεις -και καλα εξειδικευμενο ή αντιπροσωπο της πχ ΟΜΕ- και το μονο που κανει ειναι απλα να βγαζει τα μαμισια αμορτισερ ή ελατηρια για να βαλει τα ''σπεσιαλ'' δικα του? Αν και ειμαι ασχετος, φανταζομαι πως ενας γνωστης του αντικειμενου θα πρεπει να τσεκαρει το αμαξι και τη συμπεριφορα του παραλληλα με την τοποθετηση της αναρτησης (πχ ανεπιθυμητες κλησεις στις στροφες, αναπηδησεις στις υψηλες ταχυτητες, ικανοποιητικη απορροφηση κραδασμων εκτος δρομου, κλπ) Δε νομιζω πως το οτι αρκετοι βαζουν τη μια ή την αλλη μαρκα αναρτησης σημαινει πως ειναι και η πλεον ενδεδειγμενη. Ξαναλεω πως σαν :n00b: που ειμαι επι του θεματος μπορει να λεω και μαλ :xcensoredx: κιες, αλλα ψαχνομαι κι εγω :dontknow:
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό bisba » 04 Μαρ 2004, 14:55

Τι αυτοκινητο εχει ο φιλο σου; το χρησιμοποιει στο χωμα ;
Αν ναι ποια είναι η χρηση του ;
Εσυ τι αμαξεις εχεις ; τι χρηση του κανεις ;
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό RAVen » 04 Μαρ 2004, 15:05

bisba έγραψε:Τι αυτοκινητο εχει ο φιλο σου; το χρησιμοποιει στο χωμα ;
Αν ναι ποια είναι η χρηση του ;
Εσυ τι αμαξεις εχεις ; τι χρηση του κανεις ;


Εχει ενα pinin και το χρησιμοποιει στο χωμα, στις πετρες και οπου δεν μπορεις να φανταστεις! Ειναι φιλος του Ατταρτ αν σου λεει κατι αυτο.
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες