Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Χρώμα αυτοκινήτου

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Χρώμα αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 05 Ιαν 2007, 18:10

Χαίρετε.
Λογικό είναι όποιος κινείται στην πόλη να έχει διάφορες γρατζουνιές και ξυσίματα πάνω στο αυτοκίνητο του.
Επειδή αυτά άρχισαν να αυξάνονται θέλω να το βάψω λίγο για να μην φαίνονται πολύ.
Για αυτό ψάχνω να βρω μαγαζί το οποίο να φτιάχνει χρώματα σε σπρέι. ξέρετε αυτά που βλέπεις τον κωδικό του χρώματος και σου φτιάχνουν το ίδιο αναμιγνύοντας διάφορα άλλα.
Ξέρω ότι το χρώμα δεν θα είναι 100% ίδιο.
Ήξερα ένα τέτοιο μαγαζί στην Αγ. Δημητρίου αλλά έκλεισε. Ξέρει κανείς που θα βρώ?
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρώμα αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό Lakis » 06 Ιαν 2007, 09:23

maybe you should follow on a hortiaths walk ,

then i will tell you if you think of γραντζουνιες again
:twisted: :twisted: :twisted:
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό macedonas » 06 Ιαν 2007, 10:16

Αν οι γρατζουνιές είναι επιφανιακές και δεν έχει πειραχτεί πολύ το χρώμα , με μια καλή αλοιφή θα χαθούν εντελώς.
Εγώ το καλοκαίρι μετά απο ένα καλό χώσιμο σε ένα δρόμο με πουρνάρια που δεν μπορούσα να στίψω, ούτε και όπισθεν να φανταστείς δεν έβλεπα να κάνω, το κατάντισα το VITARAKI κ@λ@ . Μέχρι και οι ζελατίνες απο την τέντα καταγρατζουνίστικαν.Τα ίδια και το καπό.
Μετά απο κανα δύωρο παίδεμα με τις αλοιφές το έκανα καινούργιο.
Τόσο που λέω να πάω να το ξαναχώσω.
:twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Re: Χρώμα αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 06 Ιαν 2007, 11:13

Lakis έγραψε:maybe you should follow on a hortiaths walk ,

then i will tell you if you think of γραντζουνιες again
:twisted: :twisted: :twisted:


:lol: :lol: :lol:


ΥΓ. κυρ αστυνόμε γιατί μιλάς εγγλεζκα ??? :razz:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Ιαν 2007, 12:03

Στο expressrepairs πλαι από την Αγίων Πάντων την εκκλησία. Για βαθουλώματα, γρατσουνιές κλπ κάνει τοπικά διορθωμα. Υπολόγισε 50€ για μια περιοχή περίπου όσο το 1/2 ή 1/3 του προφυλακτήρα (ανάλογα με το μέγεθος του). Πήγαινε εκει επιτόπου να σου πούνε κόστος και αν σε συμφέρει κλείνεις ραντεβού. Αυθημερόν τελειώνουν.
Άλλο ειναι το cheapsaway αλλά δεν θυμάμαι διευθυνση
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 06 Ιαν 2007, 12:57

Ναι το cheapsaway το έχω ακούσει και εγώ. Καλό είναι αυτό? το έχει δοκιμάσει κανείς?

Λάκη, i have a lot of γρατζουνιες. let me fix them first and then i will follow.

macedona κάποιες γρατζουνιές είναι σχετικά βαθιές και με αλοιφή δεν παίζει να γίνουν. Σε κάποιες έχει πειραχτεί και το χρώμα. Και ακόμα απορώ πως έγιναν...
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό 4litrakaidenftanoun » 08 Ιαν 2007, 16:41

Στο chipsaway είχα πάει το cherokee σε αθλία κατάσταση,μετά από πόλεμο με κλαδοπούρναρα,και μου τόκαναν καινούργιο.Αν θυμάμαι καλά είχα δώσει 130 ευρώπουλα.Πάντως κάντε κανένα παζάρι στην αρχική προσφορά.Εχει στην Αχαρνών τέρμα και στην Πλαπούτα στο Ηράκλειο.
Άβαταρ μέλους
4litrakaidenftanoun
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006, 17:32

Δημοσίευσηαπό doc » 08 Ιαν 2007, 17:12

4litrakaidenftanoun έγραψε:Στο chipsaway είχα πάει το cherokee σε αθλία κατάσταση,μετά από πόλεμο με κλαδοπούρναρα,και μου τόκαναν καινούργιο.Αν θυμάμαι καλά είχα δώσει 130 ευρώπουλα.Πάντως κάντε κανένα παζάρι στην αρχική προσφορά.Εχει στην Αχαρνών τέρμα και στην Πλαπούτα στο Ηράκλειο.


Πολύ καλή τιμή!

...μόνο που το "παλικάρι" που ρωτάει είναι από Θεσσαλονίκη... :wink:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Χρώμα αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό doc » 08 Ιαν 2007, 17:17

zapmaria έγραψε:...ξέρετε αυτά που βλέπεις τον κωδικό του χρώματος και σου φτιάχνουν το ίδιο αναμιγνύοντας διάφορα άλλα.
Ξέρω ότι το χρώμα δεν θα είναι 100% ίδιο.


...πάντως, αν φτάσεις σε σημείο να το βάψεις, πήγαινε σε ένα εξουσιοδοτημένο φαναρτζίδικο της εταιρίας σου, παρήγγειλε 1kg μπογιά γνήσια με τον κωδικό της, και δώστο όπου θες να στο βάψουν - με αεροπίστολο (βρίσκεις στα ALEX PACK φτηνά...).

Μπορεί τελικά να σου στοιχίσει λίγο περισσότερο από το να πάρεις σπρέι, αλλά θα έχις το σωστό χρώμα. Επίσης, πολλές γερμανικές εταιρίες διαθέτους ειδική αλοιφή στο χρώμα του αμαξώματος που αν την πάς στα τσιπσεγουέι θα στο φτιάξουν τέλεια...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 08 Ιαν 2007, 17:19

Σκεφθείτε και την μεταπώληση. Βάψιμο=έκπτωση.

Αφήστε όπως είναι και όταν έρθει η ώρα να τα πουλήσετε, αν ο αγοραστής το θέλει καλώς. Αλλιώς ασ το βάψει μόνος του.

Γενικά ΜΗΝ ΒΑΦΕΤΕ για ψίλου πήδημα.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » 08 Ιαν 2007, 20:36

Zapmaria σου δίνω αν χρειάζεσαι τη ηλ. διεύθυνση του chipsaway. έχουν και στη Θεσσαλονίκη υποκατάστημα.
Αν τελικά πάς γράψε τελικά για αποτελέσματα και εντυπώσεις για να ξέρουμε και οι άλλοι.

http://www.chipsaway.gr/gr/diktyo.htm
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 03:43
Τοποθεσία: Λέσβος

Δημοσίευσηαπό disco » 08 Ιαν 2007, 20:38

Quadmaniac έγραψε:Σκεφθείτε και την μεταπώληση. Βάψιμο=έκπτωση.

Αφήστε όπως είναι και όταν έρθει η ώρα να τα πουλήσετε, αν ο αγοραστής το θέλει καλώς. Αλλιώς ασ το βάψει μόνος του.

Γενικά ΜΗΝ ΒΑΦΕΤΕ για ψίλου πήδημα.



Υπέρσυμφωνώ , εγκρίνω , επαυξάνω.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό donald » 09 Ιαν 2007, 12:45

Πάνω στην Βενιζέλου(κεντρική οδός) στην Νεάπολη υπάρχει κατάστημα για κατασκευή σπρέϋ στο χρώμα που θέλεις σε πέντε λεπτά(έτσι γράφει η ταμπέλα), δεν το έχω δοκιμάσει.
Κάπου στην Δελφών έχει υποκατάστημα η chipsaway.
Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Ιαν 2007, 11:19

Η δουλειά που κάνουν στις εταιρίες για μικροεπισκευές, ειναι τοπικές, εγώ που το έχω δοκιμάσει δεν φαίνεται καμιά διαφορά ούτε στον ήλιο και σαφώς δεν είναι ολική βαφή.
Αν η ζημιά ειναι μεγάλη, πχ μεγάλο κομμάτι προφυλακτήρα, συμφέρει να πας σε βαφή ολου του κομματιού και στο λένε και οι ίδιοι.
Για την αξία μεταπώλησης θα πω πως και οι εμποροι κοιτάνε να σουλουπώσουν ένα αμαξι για να το πουλήσουν ακριβότερα και ειναι και θέμα αισθητικό αν θέλεις να βλέπεις τις γρατσουνιές
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 10 Ιαν 2007, 20:02

Το έφτιαξα τελικά. Πήγα σε μία εταιρία που βρήκα στην Ιωνία. Πήρα από την αντιπροσωπεία τον κωδικό του χρώματος, τους το είπα και μου βγάλαν σε σπρέι ακριβώς το ίδιο.
έξυσα τα σημεία που ήθελανα βάψω με γυαλόχαρτο, και μετά πέρασα το σπρέι. Δύο χέρια λόγω χρώματος (κίτρινο), και από πάνω έβαλα βερνίκι.
Το αποτέλεσμα με ικανοποίησε. Δεν φαίνεται η διαφορά καθόλου, εκτός αν πας και το κοιτάξεις από απόσταση 10 εκατοστών.
Σύνολο κόστους: 20€.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες