Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΟΛΙΣΘΗΣΗΣ(LSD) Ή VSC?HEELP!!!

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΟΛΙΣΘΗΣΗΣ(LSD) Ή VSC?HEELP!!!

Δημοσίευσηαπό pathmaker » 18 Απρ 2006, 14:23

Πρόκειται να αγοράσω το Terios ΙΙ,με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων(αποκλείω το χειροκίνητο,γιατί το συγκεκριμένο όχημα δεν διαθέτει κοντές σχέσεις και νομίζω,χωρίς να είμαι βέβαιος, πως το αυτόματο κιβώτιο είναι καλύτερη επιλογή για εκτός δρόμου καταστάσεις...).
Να προτιμήσω το καλό κλασσικό διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης ή το VSC(Vehicle Stability Control) που το αντικαθιστά;
Οδηγώ το RAV4 του πατέρα μου,προηγούμενης γενιάς,με VSC.Αυτό που πρόσεξα είναι ότι αφαιρεί λίγη από τη χαρά της οδήγησης,αλλά τελικά προσφέρει πολύ περισσότερα σε καταστάσεις πανικού.Δεν το πίεσα εκτός δρόμου,δεν είναι δικό μου άλλωστε,αλλά το νέο μου αυτοκίνητο με αυτόματο κιβώτιο,θα κάνει πολλά off road χιλιόμετρα.
ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΜΕ LSD Ή ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΜΕ VSC KAI Downhill Assist Control(DAC)?
ΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΕΙΣ;
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ;
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ;
Καλώς ήλθες στα μονοπάτια αυτών που ακόμη αντιστέκονται,προκειμένου να βγουν στην Ιερή Κορυφογραμμή της Ύπαρξής τους,εκεί που αναπαύεται η Συνέπεια όλων των έντιμων αγωνιστών ενός Ανατέλλοντος Κόσμου...
Άβαταρ μέλους
pathmaker
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Μαρ 2006, 14:08
Τοποθεσία: Κιλκίς

ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΟΛΙΣΘΗΣΗΣ(LSD) Ή VSC?HEELP!!!

Δημοσίευσηαπό rav4 » 22 Απρ 2006, 18:21

Αν σκοπευεις να το χρησιμοποιεις σε δυσκολες καταστασεις συστηνω ανεπιφυλακτα την εκδοση με LSD.Η εκδοση με VSC ειναι καλυτερη αν δεν ζητας πολλα απο το αυτοκινητο εκτος δρομου και θελεις αυξημενη ενεργητικη ασφαλεια.Η επιλογη εξαρταται απο τη χρηση.
rav4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 08 Ιουν 2005, 18:51
Τοποθεσία: Γρεβενα

Δημοσίευσηαπό karka » 04 Μάιος 2006, 23:57

γκχμ...
ποσο οφ μπορει να παει ενα τεριος ρε παιδια ?
(το συμπλεκτη κοιτα να αλαξεις με καναν αλλο γιατι πρωτα θα τελειωνει αυτος, και οσο για τα διαφορικα ...)
αυτα θα σου εγραφα αν δεν επελεγες αυτοματο,
τωρα με το αυτοματο κουραγιο.
για το τεριος που ειναι αδυναμο και χωρις αργα το αυτοματο δεν ξερω αν μπορει να το ξεκιναει αποκανα ζορικο κοματι.
εκει ισως το αφημα του συμπλεκτη με ψηλες στροφες κατι να εκανε, με το αυτοματο... ?
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό pathmaker » 05 Μάιος 2006, 12:21

karka έγραψε:γκχμ...
ποσο οφ μπορει να παει ενα τεριος ρε παιδια ?
(το συμπλεκτη κοιτα να αλαξεις με καναν αλλο γιατι πρωτα θα τελειωνει αυτος, και οσο για τα διαφορικα ...)
αυτα θα σου εγραφα αν δεν επελεγες αυτοματο,
τωρα με το αυτοματο κουραγιο.
για το τεριος που ειναι αδυναμο και χωρις αργα το αυτοματο δεν ξερω αν μπορει να το ξεκιναει αποκανα ζορικο κοματι.
εκει ισως το αφημα του συμπλεκτη με ψηλες στροφες κατι να εκανε, με το αυτοματο... ?


Ευχαριστώ για την πληροφόρηση παιδιά,αλλά όπως έχω ξαναγράψει,είμαι ορειβάτης και κατά συνέπεια φυσιολάτρης.Άρα,οι εκτός δρόμου αναζητήσεις μου θα περιορίζονται αυστηρά στους δασόδρομους της χώρας μας (οι οποίοι,με τη σειρά τους ,είναι η αιτία καταστροφής του ανόθευτου ορεινού φυσικού περιβάλλοντος).Τα μονοπάτια είναι μόνο για περπάτημα και για ποδήλατο βουνού.

Με εκτίμηση,

Σταύρος Αλέξογλου
Καλώς ήλθες στα μονοπάτια αυτών που ακόμη αντιστέκονται,προκειμένου να βγουν στην Ιερή Κορυφογραμμή της Ύπαρξής τους,εκεί που αναπαύεται η Συνέπεια όλων των έντιμων αγωνιστών ενός Ανατέλλοντος Κόσμου...
Άβαταρ μέλους
pathmaker
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Μαρ 2006, 14:08
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό cuspid » 05 Μάιος 2006, 14:26

Αφού θα το χρησιμοποιείς μόνο σε δασικούς δρόμους, γιατί δεν το σκέφτεσαι και για κάτι άλλο, όπως το Renault Kangoo 4X4?
Ίσως δεν έχει τις εκτός δρόμου δυνατότητες του Terrios ούτε την ποιότητα κατασκευής του, όμως έχει τεράστιους χώρους για να μεταφέρεις τον εξοπλισμό σου.
Στο Terrios που θα τον βολέψεις?
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό karka » 06 Μάιος 2006, 00:25

είναι καλύτερη επιλογή για εκτός δρόμου καταστάσεις...


sory αλλα το "εκτος δρομου" καποιοι το παιρνουν κυριολεκτικα.
οσο για την φυσιολατρεια μας την λες με τροπο?
συμφωνω για τους χωματοδρομους αλλα για τους δικους μου λογους.
(καθε δρομος, ανοιγεται πανω σε ενα παλιο μονοπατι) οποτε παιγνιδι γιοκ!
με την νεα τοποθετιση σου για την χρηση του αυτοκινητου και τα δυο συστηματα κανουν την δουλεια σου με πλεονεκτημα του lsd. αν μπορουσες να το συνδιασεις και με κεντρικο κλειδωμα ( το διαφορικο, για να μην περεξηγηθω )
θα ησουν o.k.

καλες βολτες!
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό pathmaker » 10 Μάιος 2006, 13:34

cuspid έγραψε:Αφού θα το χρησιμοποιείς μόνο σε δασικούς δρόμους, γιατί δεν το σκέφτεσαι και για κάτι άλλο, όπως το Renault Kangoo 4X4?
Ίσως δεν έχει τις εκτός δρόμου δυνατότητες του Terrios ούτε την ποιότητα κατασκευής του, όμως έχει τεράστιους χώρους για να μεταφέρεις τον εξοπλισμό σου.
Στο Terrios που θα τον βολέψεις?



http://www.4troxoi.gr/forum/viewtopic.p ... &start=105
http://www.4troxoi.gr/forum/viewtopic.php?t=13853




Eυχαριστώ πολύ
Σταύρος Αλέξογλου
Καλώς ήλθες στα μονοπάτια αυτών που ακόμη αντιστέκονται,προκειμένου να βγουν στην Ιερή Κορυφογραμμή της Ύπαρξής τους,εκεί που αναπαύεται η Συνέπεια όλων των έντιμων αγωνιστών ενός Ανατέλλοντος Κόσμου...
Άβαταρ μέλους
pathmaker
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Μαρ 2006, 14:08
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό louie » 22 Μάιος 2006, 08:44

Λοιπόν αν μπορω να βοηθήσω θα σου μεταφέρω απόψεις και τιμες από την daihatsu που πηγα το σαββατο
Λοιπόν το αυτόματο με VSC και DAC K HAC κοστίζει όσο το special (24,990) συν 1.200 ευρω...δηλ σύνολο 26.199 + 400 μεταλικο + 350 τελης κυκλοφ.-πινακίδες!!!
με LSD κοστίζει 24900 το special
το απλό με LSD 22.900 (ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ) και πίστεψε με έχει τα πάντα!!!!!
Τώρα με το DAC k HAC που συνοδεύουν το VSC έχει μεγαλύτερες δυνατότητες off-road και καταπονείται λιγότερο το σύστημα...Μάλιστα ο ίδιος ο πωλητής που συζήτησα (ενας πολυ ηρεμος ανθρωπος και κατατοπισμένος) μου είπε πως εάν δεν το προορίζω για μεγάλες γωνίες πλαγιες ας μην πάρω το dac k hac... Το VSC επίσης στην ασφαλτο βοηθά στα όρια της οδήγησης...
απλά τι γίνεται με το HAC- δεν σε αφήνει να πάρεις πίσω όταν ξεκινάς από μεγάλη γωνία (που ουτως ή άλλως δε σε παίρνει πίσω), κρατωντας τα φρένα για 2 δευτερα
το dac παίζει το ρόλο του LSD...στο κατεβασμα με την διαφορά ότι μεταφέρει ούτως ή άλλως την έλλειψη πρόσφυσης και ουσιαστικά παίζει ένα αυτόματο ρόλο κοντών σχέσεων.
Τώρα τα λεφτά σε αυτή την περίπτωση είναι το vsc για την ασφαλτο βέβαια!

Τωρα όσον αφορά την ανάρτηση μεταξύ special και απλου... Η σπορ (λιγο πιο σκληρή ανάρτηση) που εχει βέβαια πιο ασφάλτινο χαρακτήρα βέβαια αλλά εξαλείπει σε πολύ μεγάλο βαθμό τις κλίσεις στις στροφές στην ασφαλτο. αυτή υπάρχει μόνο στο σπεσιαλ

συμπερασματικά αν έχεις να τα δώσεις για το αυτόματο με το VSC, δώστα. Οι διαφορές είναι ουσιαστικά στο όριο της οδήγησης με μεγάλη ταχύτητα για το vsc... Από κει και στο εξής για off road το μονο που φοβάμαι εγω για το HAC k DAC είναι το κατά πόσο δοκιμασμένο και καταπονημένο είναι σε πραγματικες όμως συνθήκες!!!

όσο για το παληκαρι που είπε παραπάνω για το ποσο off μπορεί να είναι ένα terios απλά θα πω ότι είναι πολυ περισσότερο απ ότι off ένα RAV η μια CAYENNE όπως και ενα jimny είναι και πολυ περισσότερο ενα niva (από βράχια και λασπόλουτρα και αμμο και όχι για τις ανηφόρες εκεί πάνω απ την σκουφα)
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό karka » 10 Ιουν 2006, 10:06

[u]απλά θα πω ότι είναι πολυ περισσότερο απ ότι off ένα RAV η μια CAYENNE [/u]


δεν την εχεις δει σε σκληρο εδαφος γι΄αυτο τα λες αυτα.
εχει γκαζι και μπλοκαρει καμποσα διαφορικα. (εχει ομως ... οσο καποια τεριος)

οχι το τεριος δεν κανει για οφφ ροαντ, ειναι γενικα λιγο. (χαμηλο, αδυναμο, μικρους θολους, κ.α)
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό teroulas » 13 Ιουν 2006, 07:57

Ετσι όπως σε κόβω για τις διαδρομές σε δασικούς δρόμους να πάρεις το αυτόματο με lsd
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες