Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αισθητήρες παρκαρίσματος

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Αισθητήρες παρκαρίσματος

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 10 Μαρ 2006, 03:44

Γεια σας ξανά (λες και τα λέμε κάθε μέρα),

Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω στο θέμα των αισθητήρων παρκαρίσματος : τοποθετήθηκαν δωρεάν σε ένα Tucson που έχω (κατά την αγορά) αλλά δεν τους βλέπω ιδιαίτερα αξιόπιστους. Κατά την όπισθεν το αυτοκίνητο πρέπει να κινείται προκειμένου να εντοπισθεί το εμπόδιο και να ανταποκριθεί ο σένσορας. Το πρόβλημα είναι ότι αν απέχει κανείς έστω και λίγα εκατοστά, όπως είναι λογικό, είναι πολύ πιθανή η σύγκρουση με το πίσω όχημα. Μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο είδα ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες αισθητήρων : οι δικοί μου (φτηνή λύση) και οι ultrasound (oι οποίοι ΚΑΙ σε ακινησία "σφυράνε" κανονικά). Έχει τοποθετήσει κανείς αισθητήρες της 2ης κατηγορίας ; Αν ναι, είναι ευχαριστημένος και πόσο κόστισαν ;

Ευχαριστώ,
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Re: Αισθητήρες παρκαρίσματος

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Μαρ 2006, 08:47

MauroPaltoudias έγραψε:Γεια σας ξανά (λες και τα λέμε κάθε μέρα),

Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω στο θέμα των αισθητήρων παρκαρίσματος : τοποθετήθηκαν δωρεάν σε ένα Tucson που έχω (κατά την αγορά) αλλά δεν τους βλέπω ιδιαίτερα αξιόπιστους. Κατά την όπισθεν το αυτοκίνητο πρέπει να κινείται προκειμένου να εντοπισθεί το εμπόδιο και να ανταποκριθεί ο σένσορας. Το πρόβλημα είναι ότι αν απέχει κανείς έστω και λίγα εκατοστά, όπως είναι λογικό, είναι πολύ πιθανή η σύγκρουση με το πίσω όχημα. Μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο είδα ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες αισθητήρων : οι δικοί μου (φτηνή λύση) και οι ultrasound (oι οποίοι ΚΑΙ σε ακινησία "σφυράνε" κανονικά). Έχει τοποθετήσει κανείς αισθητήρες της 2ης κατηγορίας ; Αν ναι, είναι ευχαριστημένος και πόσο κόστισαν ;

Ευχαριστώ,


Εχω τους δευτερους απο αγορας αυτοκινητου ,νομιζω ειναι στα στανταρ,ειναι πολυ καλοι,αρχιζουν διακεκομενα και οσο ζυγωνεις το εμποδιο μικραινει ο χρονος μεχρι που γινεται συνεχης στους 20 ποντους.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Αισθητήρες παρκαρίσματος

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 10 Μαρ 2006, 11:08

Σε Jaguar που εχω μπει στην ισπανια ειχε τους δευτερους αισθητηρες αλλα το κακο ειναι πως οποτε περναγε καποιο μηχανακη η εφτανε καποιο αυτοκινητο κοντα σου σφηραι κ ειναι αρκετα ενοχλητικο ειτε εισαι εν κινηση ειτε σταματημενος. Ειδηκα στην αθηνα σκεψου ποσες φορες θα χτυπαει σαν τρελο εκτος κ αν του βαλης καποιο ON OFF.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Re: Αισθητήρες παρκαρίσματος

Δημοσίευσηαπό fokion » 10 Μαρ 2006, 11:50

Στο Χ5 του αφεντικου εχει πολυ πλακα σταματημενο σε φαναρι περασε πεζος απο πισω και εσκουζε... μου φανηκε γελοιο. Λογικα δεν επρεπε να ενεργοποιηται με την οπισθεν μονο???
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Μαρ 2006, 12:22

Στο Megane της γυναίκας μου οι αισθητήρες που τοποθετήθηκαν λειτουργούν μόνο όταν μπει η όπισθεν και σου δείχνουν και την απόσταση. Και νομίζω πως δεν ειναι της αντιπροσωπείας. Αρα ίσως αυτό με το χτύπημα όταν περνα πεζός να έχει να κάνει με το ότι έχουν τοποθετηθεί με τρόπο ώστε να είναι ενεργοί συνέχεια. Για το κόστος θα ρωτήσω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Μαρ 2006, 15:43

Εμενα ενεργοποιουνται με την οπισθεν,αλλα αν θελεις υπαρχει και κουμπι ενεργοποιησης.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Αισθητήρες παρκαρίσματος

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 10 Μαρ 2006, 15:45

vagelis έγραψε:Εχω τους δευτερους απο αγορας αυτοκινητου ,νομιζω ειναι στα στανταρ,ειναι πολυ καλοι,αρχιζουν διακεκομενα και οσο ζυγωνεις το εμποδιο μικραινει ο χρονος μεχρι που γινεται συνεχης στους 20 ποντους.


Από πλευράς ειδοποίησης ναι, στα ίδια είμαστε. Όταν μπει η όπισθεν και κάνω πίσω, ειδοποιεί κανονικά - όπως περιγράφεται σωστά πάνω -. Έστω ότι έχει μπει στραβά το αυτοκίνητο και έχει βρει πεζοδρόμιο. Αν βάλω 1η για να το ισιώσω και δοκιμάσω να βάλω πάλι όπισθεν, ο ήχος ΔΕΝ συνεχίζει από εκεί που έμεινε αλλά σταματάει ! Δηλαδή, κάνοντας πάλι όπισθεν δεν ακούγεται - για λίγο - τίποτα και ξαφνικά εμφανίζεται η συνεχής σήμανση ! (μέχρι τότε όμως έχω ακουμπήσει). Αντίθετα στο C3 της αδερφής μου, όταν εκτελεί παρόμοια διαδικασία, στη 2η όπισθεν (με το που θα "κλειδώσει" δηλαδή στο κιβώτιο) ακούγεται αυτόματα το συνεχές σήμα (δηλώνει δηλ. ευθύς εξαρχής ότι βρίσκεται σε οριακή θέση). Αυτή είναι η διαφορά τους. Αυτό λοιπόν ρωτούσα και παραπάνω : Την κατηγορία "του C3" (για να καταλαβαινόμαστε περισσότερο) υπάρχει κανείς που να την έχει δοκιμάσει ; Αν ναι, τι κόστος έχει ;
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Re: Αισθητήρες παρκαρίσματος

Δημοσίευσηαπό xakou » 10 Μαρ 2006, 17:02

fokion έγραψε:Στο Χ5 του αφεντικου εχει πολυ πλακα σταματημενο σε φαναρι περασε πεζος απο πισω και εσκουζε... μου φανηκε γελοιο. Λογικα δεν επρεπε να ενεργοποιηται με την οπισθεν μονο???


εγώ έβαλα πρόσφατα μόνος μου. τους πήρα από το ebay
ρίξτε μια ματιά....


http://cgi.ebay.co.uk/LED-Display-4-Sen ... dZViewItem
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αισθητήρες παρκαρίσματος

Δημοσίευσηαπό typod » 10 Μαρ 2006, 17:47

MauroPaltoudias έγραψε:Γεια σας ξανά (λες και τα λέμε κάθε μέρα),

Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω στο θέμα των αισθητήρων παρκαρίσματος : τοποθετήθηκαν δωρεάν σε ένα Tucson που έχω (κατά την αγορά) αλλά δεν τους βλέπω ιδιαίτερα αξιόπιστους. Κατά την όπισθεν το αυτοκίνητο πρέπει να κινείται προκειμένου να εντοπισθεί το εμπόδιο και να ανταποκριθεί ο σένσορας. Το πρόβλημα είναι ότι αν απέχει κανείς έστω και λίγα εκατοστά, όπως είναι λογικό, είναι πολύ πιθανή η σύγκρουση με το πίσω όχημα. Μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο είδα ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες αισθητήρων : οι δικοί μου (φτηνή λύση) και οι ultrasound (oι οποίοι ΚΑΙ σε ακινησία "σφυράνε" κανονικά). Έχει τοποθετήσει κανείς αισθητήρες της 2ης κατηγορίας ; Αν ναι, είναι ευχαριστημένος και πόσο κόστισαν ;

Ευχαριστώ,
250-300 euro το πολύ τοποθετημένοι στη suzuki.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Re: Αισθητήρες παρκαρίσματος

Δημοσίευσηαπό kyran » 23 Μαρ 2006, 18:08

εβαλα και εγω στο Sorento μου! Μου κοστισαν 230 ευρω με digital οθονη και ηχητικο σημα. Ενεργοποιουνται μονο οταν βαζω οπισθεν και εχουν πολυ καλη ακριβεια μιας και το τσεκαρω με το digital που μου λεει ποσα εκατοστα πισω μου ειναι το εμποδιο. παραξενο που οπως διαβασα παραπανω υπαρχουν αισθητηρες που διαβαζουν οταν δεν εχει μπει η οπισθεν. Το μονο προβλημα των αισθητηρων ειναι οτι μετα απο πλυσιμο σε πλυντηριο δεν λειτουργουν αμεσως παρα μονο αφου κανεις λιγα χιλιομετρα η τους φυσυξεις ωστε να απομακρηνθουν τελειως τα νερα(coupling)
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες