Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΗΛ. ΡΑΔΙΟ...ΠΑΡΑΣΙΤΑ

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Re: ΗΛ. ΡΑΔΙΟ...ΠΑΡΑΣΙΤΑ

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 08 Μαρ 2006, 09:55

Πές του ηλεκτρολόγου να σου βάλει "αντιπαρασιτικό φίλτρο" στην τροφοδοσία ρεύματος του ραδιοφώνου σου :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό meta4 » 08 Μαρ 2006, 11:05

fokion έγραψε:Οι συσκευες που προκαλουν το θορυβο ειναι συγκεκριμενες σωστα? Αν απλα ειναι αναμενη η μηχανη και τιποτα αλλο το ραδιοφωνο κανει θορυβο?? αυτο θα μας δειξει αν φταιει το δυναμο και γεναει τα παρασιτα..


Παρασιτα δημιουργουνται και με σβηστη τη μηχανη!...
Άβαταρ μέλους
meta4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 16:44
Τοποθεσία: Χολαργός, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό meta4 » 08 Μαρ 2006, 11:07

Bl@ckDog έγραψε:εγω παντος θα ρωτησω εαν το κασετοφωνο παιζει μαμισια η στελνει rca σε ενισχυτη και μετα σε ηχεια. Και εαν ειναι ετσι να κοιταξουν απο που περνανε τα rca (οχι διπλα -παραλληλα με γραμμες ρευματος)και να ειναι καλης ποιοτητας...δηλαδι με καποια μονωση τελος παντων εστω και τυπικη αν οχι "διαστημικου και μαγικου" χαρακτηρα.....

Δεν εχω ενισχυτη ξεχωριστο. Το ρευμα φτανει 12v (μετρημενο) μεχρι το ραδιο/cd.
Άβαταρ μέλους
meta4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 16:44
Τοποθεσία: Χολαργός, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 09 Μαρ 2006, 00:19

meta4 έγραψε:
fokion έγραψε:Οι συσκευες που προκαλουν το θορυβο ειναι συγκεκριμενες σωστα? Αν απλα ειναι αναμενη η μηχανη και τιποτα αλλο το ραδιοφωνο κανει θορυβο?? αυτο θα μας δειξει αν φταιει το δυναμο και γεναει τα παρασιτα..


Παρασιτα δημιουργουνται και με σβηστη τη μηχανη!...


Χμμμ λοιπόν αν σου κάνει παράσιτα και με σβηστή μηχανή δοκίμασε το εξής : Βάλε το μηχάνημα να δουλέψει με κεραία αλλά να μην την περάσεις από τη γραμμή που υπάρχει ήδη . Δηλαδή να την βγάλει με ένα άλλο καλώδιο που θα είναι στον αέρα σε σημείο που θα κάνει λήψη . Δοκιμασέ το και αυτό και πές μας - αν δεν δουλέψει αυτό έχω άλλο ένα να προτείνω - ....
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό meta4 » 10 Μαρ 2006, 17:27

Χμμμ λοιπόν αν σου κάνει παράσιτα και με σβηστή μηχανή δοκίμασε το εξής : Βάλε το μηχάνημα να δουλέψει με κεραία αλλά να μην την περάσεις από τη γραμμή που υπάρχει ήδη . Δηλαδή να την βγάλει με ένα άλλο καλώδιο που θα είναι στον αέρα σε σημείο που θα κάνει λήψη . Δοκιμασέ το και αυτό και πές μας - αν δεν δουλέψει αυτό έχω άλλο ένα να προτείνω - ....[/quote]


Εχω βαλει και κεραια εξωτερικη οπως λες (στο μαγαζι, οχι ψηφιακη) και παλι τιποτα...ο δικος σου εχει τρελλαθει (ο μαστορας δηλαδη) οπως κι εγω βεβαια!!!
Άβαταρ μέλους
meta4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 16:44
Τοποθεσία: Χολαργός, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 10 Μαρ 2006, 17:52

Δοκιμασέ το λοιπόν χύμα !!! . Με το radiocd να μην ακουμπαέι πουθενά στους μεταλικούς οδηγούς και την κεραία στον αέρα μέ ξεχωρο καλώδιο . Αν σου το κάνει και τότε το πρόβλημα είναι στην τροφοδοσία του μηχανήματος , άν δεν το κάνει δες τι σου φέρνει τη σαβούρα στο μεταλικό πλαισιο που κάθεται :wink:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Bl@ckDog » 11 Μαρ 2006, 08:20

να παμε και απο την αναποδη.....πριν βαλεις το καινουργιο τι ειχες μεσα????....αυτο πως δουλευε????


.....και μηπως ειναι τα ηχεια????δοκιμασε συνδεωντας ενα ζευγαρι ....χυμα κατω.....
www.braters.gr .......ενας προεδρος BRAT
member of "keep the rubber under" club

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Bl@ckDog
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 21:48
Τοποθεσία: glyfada

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες