Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Φιμέ τζαμιά

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Δημοσίευσηαπό gvwagon » 18 Φεβ 2005, 09:20

Arouraios έγραψε:Υπάρχει πάντως ένα μαγαζί στο Αιγάλεω το οπόιο τα βάζει αρκετά φθηνά και το καλύτερο με 5 χρόνια εγκύηση



Μηπως μπορεις να μου πεις που ακριβως ειναι αυτο το μαγαζι στο Αιγαλεο?Στειλε πμ ή πες το και εδω.Ενδιαφερομαι για μεμβρανες...
Άβαταρ μέλους
gvwagon
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005, 21:36

Δημοσίευσηαπό FRANKY » 22 Φεβ 2005, 19:32

Εγώ έχω τις μεμβράνες πάνω από ένα χρόνο στο αυτοκίνητο και δεν με έχουν σταματήσει μέχρι στιγμής :wink: . Έχω βάλει σε όλα τα τζάμια μεσαίες, ενώ στο μπροστινό ένα νούμερο πιο φωτεινές. Με το gps δεν έχω πρόβλημα λήψης, αλλά ίσως χωρίς αυτές σε κάποια προβληματικά σημεία (π.χ. πυκνή βλάστηση) να υπήρχε καλύτερη λήψη. Με τα PMR δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Στην τοποθέτηση προσέχτε την μάρκα των μεμβρανών γιατί κάποιες φθηνές γίνονται μωβ σε λίγα χρόνια. Έχω βάλει τις 3Μ οι οποίες έχουν 5 χρόνια εγγύηση.
FRANKY
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 17:44
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Δημοσίευσηαπό TLG » 23 Φεβ 2005, 00:25

Εγω ειχα βαλει απο τη Lummar μεμβρανες και στα 6 χρονια που τις ειχα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ουτε με κλησεις , αλλα ουτε με την ποιοτητα τους....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Φεβ 2005, 09:01

χωρις να θελω να κανω το εξυπνο το ιδιο ισχυει και για τα Bull bar. Απλα πιστευω οτι και λογω "εισπραξεων" φυλλαγε τα ρουχα σου. Γιατι αν το bull bar βγαινει οι ζελατινες?????
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό TLG » 23 Φεβ 2005, 11:54

fokion έγραψε:χωρις να θελω να κανω το εξυπνο το ιδιο ισχυει και για τα Bull bar. Απλα πιστευω οτι και λογω "εισπραξεων" φυλλαγε τα ρουχα σου. Γιατι αν το bull bar βγαινει οι ζελατινες?????



Δεν εχεις και αδικο ως αναφορα τις μεμβρανες .....αλλωστε μολις θυμηθηκα το παραδειγμα ενος φιλου που εφαγε κληση για αυτο τον λογο ...Ειναι αναλογα σε ποιον θα τυχεις .... :(

Τωρα για το bull bar αυτο που εχω εγω στο GV το γνωστο που βαζει η Suzuki εχει παρει εγκριση και σου δινουν και χαρτι να το εχεις μαζι σου...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Φεβ 2005, 12:28

Αν διαβασετε το κωδικα οδικής κυκλοφωρίας΄, είναι ξεκάθαρος. Ο οδηγός ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΒΑΤΕΣ πρεπει να φαινονται απεξω. Και απο την στιγμη που καμία νομοθεσια δεν οριζει εως ποιό ποσοστό "μαυρίζματος" ειναι νομιμο, αν πεσεις στην περίπτωση, χαιρετα μου τον πλάτανο. Και παλι τα λεω χωρις να θελω να γινω σπαστικός αλλά αν μη τι αλλο καποιος να ξερει ΕΝΣΥΝΗΔΗΤΑ τι κανει.
Γιατι το επιχηρημα "τοσα κυκλοφωρούνε που δεν εχουν φαει κλήση" ανταπανταται με
1. Τωρα τους λυπουν τα φραγκα
2. και με τα bull bar το ιδιο ισχύει αλλά........
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό meta4 » 07 Μαρ 2006, 16:42

Αν και παλιο το θεμα να σας πω οτι σημερα εβαλα μεμβρανες της llumar (αποχρωση titanium, σχετικα ανοιχτης αποχρωσης). Για το vitara 1.6 3d στοιχησαν 160eurw (εκτος μπροστινου παρμπριζ) στην Λ.Σπατων.
Άβαταρ μέλους
meta4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 16:44
Τοποθεσία: Χολαργός, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό teroulas » 08 Μαρ 2006, 08:41

Κι εγώ έχω βάλει όχι τις πολύ μαύρες μεμβράνες, ένα νούμερο πριν τις black
Είδα μεγάλη διαφορά το καλοκαίρι σε σχέση με πριν σε θέμα θερμοκρασίας
Το ανεμιστηράκι δεν χρειαζόταν να το βάλω στο 3 ποτέ

Το μαγαζί είναι στην Πεντέλης
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 09 Μαρ 2006, 12:36

Σε 5πορτο + πίσω παρ πρίζ πόσο σας παίρνουν ρε παιδιά;
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό fokion » 09 Μαρ 2006, 13:41

Στο sportage γυρο-γυρω και μπροστινο παρμπριζ foliatec 350 ευρω αν θυμαμαι καλα
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό perroloco » 09 Μαρ 2006, 20:23

Μια εναλλακτική πρόταση αντί αυτοκόλλητων μεμβρανών είναι ειδικό ύφασμα μετρημένο ακριβώς για το κάθε όχημα, το οποίο στηρίζεται από μεταλλικό σκελετό στην περιφέρειά του κάθε ανοίγματoς. Κάτι σαν τα εύκαμπτα αλεξίλια από βενζινάδικο με τη βεντούζα στο κέντρο, μόνο που το συγκεκριμένο αντί βεντούζας σφηνώνει ακριβώς στο περίγραμμα κάθε παραθύρου και, επειδή δεν είναι εύκαμπτο, στηρίζεται με 2 γαντζάκια.
Το εξωτερικό effect είναι όμοιο με μία 50% μεμβράνη και αφαιρείται/τοποθετείται σε χρόνο μηδέν.
Τα μειονεκτήματα (το σετ δεν περιλαμβάνει σκίαστρο για τα παράθυρα οδηγού συνοδηγού, το κάλυμα του πίσω παραθύρου είναι σε 2 κομμάτια => μια κατακόρυφη μαύρη γραμμή 2cm στο μέσον) μπροστά σε μία πιθανή αστοχία της μεμβράνης ή μια κακή αφαίρεση το καθιστούν καλή λύση. Αν υπολογίσουμε και την τιμή των 70e έχουμε έναν άξιο αντικαταστάτη.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 10 Μαρ 2006, 11:40

Καλή φάση! Όχι μόνον για την τιμή, αλλά και γιατί μπαίνο-βγαίνουν!! ...Ασε που δεν ξεκοιλιάζεις τις πόρτες για ναβγούν τα τζάμια κλπ...

Αλλά από που τα αγοράζει κανείς αυτά τα σκίαστρα;;;
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό fokion » 10 Μαρ 2006, 11:46

Η αποτελεσματικότητα ομως ειναι η ιδια????? Οδηγησα σημερα μετα απο πολυ καιρο το αλλο αυτοκινητο της οικογενειας που δεν εχει ζελατινες στα τζαμια ( στο μπροστινο παρμπριζ εχω διαφανη ) και ο ηλιος με βαραγε στα ματια - συνηθεια με τις ζελατινες βλεπεις.... Το καλοκαιρι δε, αν θες να δεις διαφορα θα πρεπει να βαλεις σε ολα τα τζαμια, αλλιως δεν κανεις δουλεια - βεβαια το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο.
Να σου δωσω ομως ενα παραδειγμα... Περσι τον Αυγουστο ταξιδι Χαλκιδικη θεσσαλονικη μερα μεσιμερι ΧΩΡΙΣ aircondition απλα με λιγο ανοιχτα παραθυρα και σηκωμενη, οχι τραβηγμενη πισω την ηλιοροφη
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό perroloco » 10 Μαρ 2006, 15:19

Τα σκίαστρα που αναφέρω πωλούνταν για το (προηγούμενο) grand vitara από την Αγγλική αντιπροσωπεία για ~150 λίρες. Με τον ερχομό του νέου μοντέλου ο κατασκευαστής (ο οποίος προμηθεύει την εταιρία) δεν δεσμέυεται από το συμβόλαιο και τις πουλάει ο ίδιος στο 1/3 της τιμής(!!!). Στη συσκευασία τους αναγράφουν κωδικό suzuki. Για το καινούριο g.v., αν και κατασκευάζει, απαγορεύεται να τις πουλήσει ο ίδιος. Από ότι είδα στο site του έχει αρκετές μάρκες/μοντέλα, εγώ τις αγόρασα από το ebay-shop του ιδίου.

Λόγω του ότι δεν τοποθετούνται σε όλα τα παράθυρα σίγουρα η ακτινοβολία περνάει ανενόχλητη από το παρ/μπριζ και τα μπροστινά παράθυρα. Το θέμα είναι ότι κάποιο ποσοστό % κόβει. Θα τις δω στην πράξη το καλοκαίρι σε συνδιασμό με το "κλασσικό" ασημί αναδιπλούμενο σκίαστρο για μπροστά (μόνο σε στάση, έτσι; ) . Ηθελα μεμβράνες οπωσδήποτε -είναι και μαύρο το ρημάδι- αλλά το ασαφές νομικό πλαίσιο καθώς και οι ιστορίες φρίκης κατά την αφαίρεση μεμβρανών, ειδικά για τις αντιστάσεις του πίσω τζαμιού, με έκαναν να δοκιμάσω μια αναστρέψιμη λύση πρώτα.

Για μεμβράνη στο παρ-μπριζ γράφονται τα χειρότερα, από "νερά" το βράδυ, ντράβαλα με την ασφαλιστική, μέχρι και οι εταιρίες αρνούνται να τοποθετήσουν. Γυαλιά ηλίου;
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Δημοσίευσηαπό fokion » 10 Μαρ 2006, 15:57

Τις εχω απο περσι το καλοκαιρι... ετσι την διαρκεια στο χρονο δεν την ξερω... Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι το εξης.

Συμαντικη διαφορα στη θερμοκρασια του χωρου - το A/C δουλευει σαφως λιγοτερο
Ναι - κατι παιζει με "νερα" στο μπροστινο παρμπριζ αλλα παιζει συμαντικοτατο ρολο η "τεχνη" του εγκαταστατη... τωρα πια ουτε που το προσεχω..... τοσο ασυμαντο

Νομικο πλαισιο??? δεν ξερω

Η αντισταση πισω δουλευει κανονικα - τι εννοεις?

Ναι αν σκιστουνε...... πετας το τζαμι. ΔΕΝ βγαινουν

Ντραβαλα με την ασφαλιστικη???? Γιατι??? Ισα ισα σε περιπτωση που σπασει το τζαμι η μεμβρανη το κραταει οχι να μην σπασει αλλα να μη γινει θρυψαλα και σου μπει στα ματια...

Σε τελικη αναλυση ΜΗΝ ακους κανεναν, ουτε και εμενα..... ΔΕΣ ΕΣΥ με τα ματια σου ενα αυτοκινητο που εχει....

Σε τελικη αναλυση ενας ξεκουραστος οδηγος στο ταξιδι δεν ειναι ασφαλέστερος???
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες