Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Φιμέ τζαμιά

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 10 Μαρ 2006, 20:54

perroloco έγραψε:Τα σκίαστρα που αναφέρω πωλούνταν για το (προηγούμενο) grand vitara από την Αγγλική αντιπροσωπεία για ~150 λίρες. Με τον ερχομό του νέου μοντέλου ο κατασκευαστής (ο οποίος προμηθεύει την εταιρία) δεν δεσμέυεται από το συμβόλαιο και τις πουλάει ο ίδιος στο 1/3 της τιμής(!!!). Στη συσκευασία τους αναγράφουν κωδικό suzuki. Για το καινούριο g.v., αν και κατασκευάζει, απαγορεύεται να τις πουλήσει ο ίδιος. Από ότι είδα στο site του έχει αρκετές μάρκες/μοντέλα, εγώ τις αγόρασα από το ebay-shop του ιδίου.

Λόγω του ότι δεν τοποθετούνται σε όλα τα παράθυρα σίγουρα η ακτινοβολία περνάει ανενόχλητη από το παρ/μπριζ και τα μπροστινά παράθυρα. Το θέμα είναι ότι κάποιο ποσοστό % κόβει. Θα τις δω στην πράξη το καλοκαίρι σε συνδιασμό με το "κλασσικό" ασημί αναδιπλούμενο σκίαστρο για μπροστά (μόνο σε στάση, έτσι; ) . Ηθελα μεμβράνες οπωσδήποτε -είναι και μαύρο το ρημάδι- αλλά το ασαφές νομικό πλαίσιο καθώς και οι ιστορίες φρίκης κατά την αφαίρεση μεμβρανών, ειδικά για τις αντιστάσεις του πίσω τζαμιού, με έκαναν να δοκιμάσω μια αναστρέψιμη λύση πρώτα.

Για μεμβράνη στο παρ-μπριζ γράφονται τα χειρότερα, από "νερά" το βράδυ, ντράβαλα με την ασφαλιστική, μέχρι και οι εταιρίες αρνούνται να τοποθετήσουν. Γυαλιά ηλίου;

Ηλεκτρονική διεύθυνση του ebay shop??????????
Για τα τζάμια οδηγού/συνοδηγού δεν κατασκευάζει;
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό perroloco » 11 Μαρ 2006, 13:02

Στο ebay δεν βλέπω κάτι για pinin:
http://search.ebay.co.uk/_W0QQsassZjohnathon1387

Πιθανόν να υπάρχει κάτι στο site τους:
http://www.oesunshades.com/

Για τα μπροστινά παράθυρα δεν ξέρω αν φτιάχνουν αλλά θα είναι χρήσιμα μόνο για όταν είσαι σταθμευμένος. Και αυτό γιατί, σύμφωνα με τις οδηγίες για τα πίσω παράθυρα, το τζάμι επιτρέπεται να ανοίγει μέχρι τη μέση αλλιώς παρκάρεις και ψάχνεις για το σκίαστρο.

Φωκίωνα, είναι σίγουρο ότι από το παρ-μπριζ μπαίνει η περισσότερη ακτινοβολία τόσο λόγω επιφάνειας αλλά και λόγω κλίσης, οπότε αν το "ντύσεις" καταφέρνεις να κάνεις το αυτοκίνητο ψυγείο(με την καλή έννοια). Το καλοκαίρι (και όχι μόνο) είναι πρακτικά αδύνατο και επικίνδυνο να οδηγήσεις χωρίς γυαλιά ηλίου, όμως δεν είναι όλες οι συνθήκες οδήγησης έτσι. Με μεβράνη μπροστά το θεωρώ σαν να οδηγείς μέρα-νύχτα, βροχή-λιακάδα με γυαλιά ηλίου.
Άσχετο off-topic: Δεν είναι μόνο ότι σκουραίνουν, παίζει ρόλο και το τι φιλτράρουν. Πχ γυαλιά ηλίου polarized φιλτράρουν τις αντανακλάσεις όταν έχει ντάλα ήλιο, ότι πιο ξεκούραστο και καλύτερο...όμως φιλτράρουν και τα φώτα όταν φρενάρει ο μπροστινός, ότι πιο τρομακτικό!

Ναι αν σκιστουνε...... πετας το τζαμι. ΔΕΝ βγαινουν

Αυτό ακριβώς φοβάμαι. Έχει να κάνει με την ποιότητα της μεμβράνης βέβαια, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις την ποιότητα παρά μόνο όταν φτάσει η στιγμή να τις βγάλεις. Και υπάρχουν αυτές που βγαίνουν χωρίς σημάδια με απλό τράβηγμα μεταξύ δείκτη και αντίχειρα και αυτές που για να βγούν θέλουν σπάτουλα, κοπίδι, σύρμα κατσαρόλας και λοιπό hardware και σου αφήνουν στα τζάμια για να τις θυμάσαι κόλλες και χαρακιές. Τις αντιστάσεις από το πίσω τζάμι είναι σχεδόν βέβαιο ότι τις παίρνεις στο χέρι.

Αυτό που θα δοκίμαζα χωρίς σκέψη είναι επανατοποθετούμενες μεμβράνες χωρίς κόλλα, που μένουν στη θέση τους με στατικό ηλεκτρισμό (static cling films) αλλά δεν έχω βρεί κάποιον να τις τοποθετεί. Πρέπει να αγοράσεις ρολλό και να τις βάλεις μόνος σου...τρέχα γύρευε. Μείον το πολλαπλάσιο κόστος και τα περιορισμένα- συνήθως ΠΟΛΥ σκούρα- χρώματα.
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Δημοσίευσηαπό TLG » 11 Μαρ 2006, 17:31

Παιδια ειχα σε ενα punto gt τις μεμβρανες της Lummar και ΔΕΝ ειχα κανενα προβλημα για 5 χρονια...
Αν θελεις τις βγαζεις χωρις προβλημα στα τζαμια....
Συμβουλη ...μπροστα μονο την ουδετερη αποχρωση ....οτιδηποτε αλλο εκτος απο μη χρηστικο ειναι και επικυνδινο...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Μαρ 2006, 09:13

Το καλοκαίρι (και όχι μόνο) είναι πρακτικά αδύνατο και επικίνδυνο να οδηγήσεις χωρίς γυαλιά ηλίου, όμως δεν είναι όλες οι συνθήκες οδήγησης έτσι. Με μεβράνη μπροστά το θεωρώ σαν να οδηγείς μέρα-νύχτα, βροχή-λιακάδα με γυαλιά ηλίου.


Τσου :D :D :D :D :D :D :D :D

Σε ολες τις συνθηκες εχω δει διαφορα. Μερα, νυχτα ( Μπροστα εχω "αχρωμη") με βροχη με χιονι με ομιχλη με..........λασπονερα :D :D :D :D :D :D

Αυτο που σχεδον εξαλειφεται ( περαν της ζεστης) ειναι η ιδια η "ασπραδα" ( συγνωμη αλλα δεν ξερω πων να το πω :? :? :? :? ........ Αστειο παραδειγμα αλλα ισως σε βοηθησει να καταλαβεις... σαν να ανεβαζεις το contrast στην τηλεωραση και μειωνεις το brightness..

Ειδικα σε αντιλια βλεπεις τα πισω στοπ του μπροστινου σου καλυτερα....
Δοκιμασε το...... πιστεψε με.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Madraoulas » 05 Απρ 2006, 16:27

Σε ολες τις συνθηκες εχω δει διαφορα. Μερα, νυχτα ( Μπροστα εχω "αχρωμη") με βροχη με χιονι με ομιχλη


Εχω βαλει τις Lummar (Titanium Light) πριν ενα μηνα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Προχθες πηγα να βαλω διαφανη(αχρωμη) μεμβρανη στο μπροστινο τζαμι και ο υπευθυνος μου ειπε οτι μετα απο 2-3 ωρες οδηγηση κουραζονται τα ματια. Αλλωστε λεφτα χανει αν δεν τη βαλω.
Ποια ειναι η γνωμη σας μετα απο εμπειρια? Ευχαριστω
Vitara 1.6 JLX / BMW R850R
...τεως... meta4
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 27 Μαρ 2006, 15:06
Τοποθεσία: Χολαργός, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 05 Απρ 2006, 16:47

Το καλοκαιρι που μας περασε εκανα το ταξιδι Χαλκιδικη-Αθηνα νταλα μεσιμερι 8-9 ωρες ταξιδι με τις στασεις. Τα ματια μου ηταν "φυσιολογικα" κουρασμενα ( φοραγα ΚΑΙ γιαλυα ηλιου ) και ειμαι και γκαβος απο μυωπια...

Τι θελω να πω...
Σεβαστη η γνωμη οποιουδηποτε και πανω απ' ολα η αποψη σου :D :D :D
Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα ( Foliatec ) ή ανεχωμαι πολλά διαλεγεις και περνεις
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Madraoulas » 05 Απρ 2006, 17:02

fokion έγραψε:Το καλοκαιρι που μας περασε εκανα το ταξιδι Χαλκιδικη-Αθηνα νταλα μεσιμερι 8-9 ωρες ταξιδι με τις στασεις. Τα ματια μου ηταν "φυσιολογικα" κουρασμενα ( φοραγα ΚΑΙ γιαλυα ηλιου ) και ειμαι και γκαβος απο μυωπια...

Τι θελω να πω...
Σεβαστη η γνωμη οποιουδηποτε και πανω απ' ολα η αποψη σου :D :D :D
Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα ( Foliatec ) ή ανεχωμαι πολλά διαλεγεις και περνεις



Ευχαριστω fokion και θα το λαβω σοβαρα υποψη στην τελικη αποφαση.
Vitara 1.6 JLX / BMW R850R
...τεως... meta4
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 27 Μαρ 2006, 15:06
Τοποθεσία: Χολαργός, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Green » 02 Μάιος 2007, 14:44

Εβαλα κι εγώ τις μεμβράνες στο Freelander μου και ήδη νιώθω καλύτερα και πιο ...δροσερά !!! Της έβαλα στην Llumar στην Κηφισίας και κόστισαν 285 ευρώ. Μπροστά δεν μου έβαλαν τίποτα, αφενός γιατί απαγορεύεται όπως μου είπαν και αφετέρου γιατί κάνει "νερά" - ακόμα και η πιο διαφανής - και δεν συνιστάται. Διάλεξα το titanium - ανοιχτό μαύρο δηλαδή - και όλα φαίνονται μια χαρά....
Άβαταρ μέλους
Green
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 15 Φεβ 2005, 15:42
Τοποθεσία: Aγία Παρασκευή

Δημοσίευσηαπό teroulas » 03 Μάιος 2007, 07:39

Το ίδιο έχω βάλει , καλοτάξιδες
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Green » 03 Μάιος 2007, 17:59

Thanks....
Άβαταρ μέλους
Green
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 15 Φεβ 2005, 15:42
Τοποθεσία: Aγία Παρασκευή

Δημοσίευσηαπό donald » 04 Μάιος 2007, 11:18

Έβαλα πρόσφατα στο Sorento αλλά και στο Mondeo S/W με 200€ έκαστο αμάξι, εκτός παπρίζ, στα υπόλοιπα παράθυρα.
Πίσω τζάμια κεντρικό και πλαϊνά βάλαμε τις μεσαίες και στων επιβατών τις ανοικτόχρωμες.Το αποτέλεσμα ήταν ξεκούραση για όλους μέσα στο αμάξι, δροσιά και προστασία οπτική αλλά και από θραύση κρυστάλλων.
Η τοποθέτηση κράτησε 4 ώρες για το κάθε αμάξι και δεν είναι υποχρεωτικό να ξηλώσουν την πόρτα.Επίσης μου δόθηκε πιστοποιητικό τοποθέτησης (για την ορθότητα και ευθύνη τοποθέτησης) για επίδειξη σε έλεγχο αλλά και ένα άλλο έγγραφο του επίσημου κράτους που ορίζει μία αλλαγή στον νόμο και επιτρέπει πλέον την τοποθέτηση μεμβρανών και στο τζάμι οδηγού - συνοδηγού.
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 04 Μάιος 2007, 15:01

Donald που τις έβαλες; Ψάχνω και γω για το δικό μου
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 05 Μάιος 2007, 11:28

donald έγραψε:..........αλλά και ένα άλλο έγγραφο του επίσημου κράτους που ορίζει μία αλλαγή στον νόμο και επιτρέπει πλέον την τοποθέτηση μεμβρανών και στο τζάμι οδηγού - συνοδηγού.

Για πες τι έγραφε και από πότε είναι σε ισχύ, γιατί ως πρόσφατα ήξερα πως δεν επιτρεπόταν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό donald » 07 Μάιος 2007, 08:40

Το μαγαζί είναι στην Λαγκαδά 170 (μετά το στρατόπεδο του Παύλου Μελά)
Τον υπεύθυνο τον λένε Πέτρο Καρατζούλη και το κινητό του είναι το 6944160152 για όποιες πληροφορίες.Για την δουλειά του δεν σας εγγυώμαι [-( και προσωπικά δεν μου άρεσε, γιατί γρατσουνίστηκαν τα τζάμια του αυτοκινήτου. :evil: :madman:
Η καινούργια διάταξη έχει ισχύ εδώ και μερικούς μήνες και για αυτό ακριβώς τις έβαλα και εγώ. Αναφέρει ότι επιτρέπονται οι μεμβράνες αρκεί να έχεις οπτική επαφή με τον οδηγό από το παράθυρο του, το παράθυρο του συνοδηγού και φυσικά το παρμπρίζ, για αυτό τον λόγο έβαλα την 1 -στο χρωματισμό - και την 2 στα πίσω - πίσω τζάμια.
Τελευταία επεξεργασία από donald και 31 Μάιος 2007, 09:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 07 Μάιος 2007, 10:08

εγω εχω βαλει διαφανη μπροστα....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες