Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

TSC vs ESP ?

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

TSC vs ESP ?

Δημοσίευσηαπό Tuc » 11 Δεκ 2005, 11:26

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ ενός TSC (Traction Control SYSTEM) και ενός ESP(Electronic STabilty ...)? Απότι διάβασα το πρώτο είναι απλούστερο και δεν βοηθάει σε στροφές αλλά μόνο σε ευθείες σε γλιστερά εδάφη. (Καλά είναι να μην αρχίσουμε να μαλώνουμε αν χρειάζονται όλα αυτά ή όχι και πόσο :)
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

TSC vs ESP ?

Δημοσίευσηαπό Tuc » 18 Δεκ 2005, 00:11

Τελικά,είναι διαφορετικά πραγματα. Τη λύση βρήκα από site της Mercedes:
ABS, traction control and stability control have different jobs to do and are not to be mixed up!

Antilock Braking System (ABS) – Controls brake pressure to help prevent wheel lock-up during braking, so you can steer and maneuver around obstacles during braking. more..

Traction Control System (TCS/ETC) – Applies brakes at drive wheels and reduces engine torque to help reduce wheel spin during acceleration. It works across a full range of speeds, whether you’re accelerating after a stop or passing on the highway. more..

Electronic Stability Control (ESC/ESP) – Applies brakes to individual wheels and reduces engine torque to help correct oversteer and understeer. It helps you maintain control in all weather conditions, helping to prevent skids, spins and rollovers.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες