Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί κιτ αναρτήσεων

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Περί κιτ αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό frank » 28 Οκτ 2003, 18:48

Μαζί με τα λάστιχα, το Cherokee θα αποκτήσει και νέα ανάρτηση. Μελέτησα κάπως τις προσφορές σε αναρτήσεις που υπάρχουν εδώ στην Ολλανδία και είδα ότι όλα μα όλα τα κιτ που βρήκα σηκώνουν το αυτοκίνητο από 2.5 μέχρι 8 ίντσες. Εγώ όμως θεωρώ ότι ήδη το αυτοκίνητο είναι ψηλό (λαβετε υπόψιν σας πως είναι το οικογενειακό αυτοκίνητο, έτσι?) Από την άλλη, ένα σετ 4 αμορτισερ + 2ελατήρια + 2 σετ σούστες από την Chrysler κοστίζει παραπάνω από τα φτηνά κιτ (του Rusty π.χ. έρχεται κάτω από 500 ευρά με την αποστολή για 3"). Επιπλέον, η Chrysler δεν σου δίνει το σετ να το τοποθετήσεις εσύ αλλλά πρέπει να το βάλεις στο συνεργείο της, που σημαίνει κι άλλα περιτά έξοδα. Τα ερωτήματα λοιπόν είναι:

Α) Υπάρχει κάποιο κιτ που δεν σηκώνει το αυτοκίνητο?
Β) Αν η απάντηση στο Α είναι όχι, πόσο διαφορετικό θα είναι το αυτοκίνητο μετά την τοποθέτηση του 3" lift kit του Rusty?
Γ) Έχει δοκιμάσει κάποιος από τους συνφορουμίτες κάποιο από τα κιτ αυτά αλλά σε καθημερινή χρήση, όχι σε αγωνιστικές καταστάσεις?

Ευχαριτώντας εκ των προτέρων, αναμένω τα φώτα σας ..
Άβαταρ μέλους
frank
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 25 Απρ 2003, 12:23
Τοποθεσία: Κοζάνη

Δημοσίευσηαπό frank » 11 Νοέμ 2003, 10:01

Τελικά, το να ζητά κάποιος να μην ψηλώσει το τετρακίνητό του, μάλλον θεωρείται παράλογο εδώ :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
frank
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 25 Απρ 2003, 12:23
Τοποθεσία: Κοζάνη

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Νοέμ 2003, 10:23

frank έγραψε:Τελικά, το να ζητά κάποιος να μην ψηλώσει το τετρακίνητό του, μάλλον θεωρείται παράλογο εδώ :lol: :lol:


E.... το πιθανότερο δυστυχώς είναι να μην ξέρει κανείς τιποτα για τις ερωτήσεις σου, μια και οι περισσότεροι εδώ, που έχουν το συγκεκριμένο όχημα, δεν.... ασχολούνται με 4Χ4. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Περί κιτ αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό jdelis » 11 Νοέμ 2003, 15:00

frank έγραψε:Α) Υπάρχει κάποιο κιτ που δεν σηκώνει το αυτοκίνητο?
Β) Αν η απάντηση στο Α είναι όχι, πόσο διαφορετικό θα είναι το αυτοκίνητο μετά την τοποθέτηση του 3" lift kit του Rusty?
Γ) Έχει δοκιμάσει κάποιος από τους συνφορουμίτες κάποιο από τα κιτ αυτά αλλά σε καθημερινή χρήση, όχι σε αγωνιστικές καταστάσεις? Ευχαριτώντας εκ των προτέρων, αναμένω τα φώτα σας ..


Για τα Α και Γ δε γνωρίζω να σου πω. Σχετικά με το Β πάντως σίγουρα 3" ψήλωμα θα κάνουν σημαντική διαφορά. Αν έλεγες για 1-1,5" το πολύ, θα έλεγα πως όχι ιδιαίτερα, αλλά 3" είναι πολλές.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό panos » 11 Νοέμ 2003, 17:12

Ο Γιάννης έχει κάνει πολύ μελετημένες επενβάσεις στο cherokee του.
Frank να και το link
http://www.m1911.org/cherokee.htm

:)
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό frank » 12 Νοέμ 2003, 09:48

panos έγραψε:Ο Γιάννης έχει κάνει πολύ μελετημένες επενβάσεις στο cherokee του.
Frank να και το link
http://www.m1911.org/cherokee.htm


Την περίπτωση αυτού του cherokee την γνωρίζω χωρίς να ξέρω τον άνθρωπο. Τo έχω κάνει μάλιστα και link στο δικό μου site: http://www.frank.gr/vech/jeep/links.html. Όμως, και οι δυο αλλαγές που δοκίμασε ήταν κιτ που ψήλωσαν το αυτοκίνητο
όσο αντέχουμε ...
Άβαταρ μέλους
frank
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 25 Απρ 2003, 12:23
Τοποθεσία: Κοζάνη


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες