Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

ΕΛΑΣΤΙΚΑ

BFGoodrich Long Trail
2
20%
SCORPION ST
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
SCORPION AT
4
40%
WRANGLER AT
4
40%
 
Σύνολο ψήφων : 10

BFG

Δημοσίευσηαπό panjo » 05 Νοέμ 2003, 16:00

Φίλε Juan μάλλον παρεξήγησες τις προθέσεις μου. Πρώτον ρώτησα ποιό μοντέλο BFGoodrich ΑΤ δοκίμασες (το παλιό ή το καινούριο). Απ'ότι ξέρω το καινούριο βγήκε σχετικά πρόσφατα και για το καινούριο έχω ακούσει καλά πράγματα-όχι για το παλιό. Αν τώρα αναφέρθηκες στο καινούριο μοντέλο και το βρήκες όχι και τόσο καλό, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου για scorpion καθώς δεν μπορώ να έχω γνώμη για κάτι που δεν δοκίμασα.

Φίλε grvit, κι εγώ ΜΤ θα έβαζα (πές το Geolandar ή Fedima) , αλλά το Maveric τι να το κάνει? Ένα ΑΤ είναι αρκετό... όσο για το wrangler AT έχω ακούσει τόσα και τόσα (ξεκολάει-τα πλαϊνα...αν είναι δυνατόν, ξερένεται-κακιά γόμα, γλιστράει κλπ) που και τα μισά ψέματα να ήταν, θα ήταν μάλλον η τελευταία μου επιλογή. Όσο για τα Fedima ψάχνω κι εγώ μια σχολή μπαλέτου... (δοκίμασε να το ξεφουσκώσεις λίγο ακόμα και θα δείς μια μικρή βελτίωση στη βροχή)

Φιλικά
panjo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 19:13

Δημοσίευσηαπό xontros » 05 Νοέμ 2003, 16:10

Φίλε panjo, αν θες διευκρίνησε αν μιλάς για τα παλιά Wrangler AT ή για τα νέα AT/R, με ενδιαφέρει άμεσα...
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Re: BFG

Δημοσίευσηαπό tedos » 05 Νοέμ 2003, 17:14

panjo έγραψε:Φίλε Juan μάλλον παρεξήγησες τις προθέσεις μου. Πρώτον ρώτησα ποιό μοντέλο BFGoodrich ΑΤ δοκίμασες (το παλιό ή το καινούριο). Απ'ότι ξέρω το καινούριο βγήκε σχετικά πρόσφατα και για το καινούριο έχω ακούσει καλά πράγματα-όχι για το παλιό. Αν τώρα αναφέρθηκες στο καινούριο μοντέλο και το βρήκες όχι και τόσο καλό, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου για scorpion καθώς δεν μπορώ να έχω γνώμη για κάτι που δεν δοκίμασα.

Φίλε grvit, κι εγώ ΜΤ θα έβαζα (πές το Geolandar ή Fedima) , αλλά το Maveric τι να το κάνει? Ένα ΑΤ είναι αρκετό... όσο για το wrangler AT έχω ακούσει τόσα και τόσα (ξεκολάει-τα πλαϊνα...αν είναι δυνατόν, ξερένεται-κακιά γόμα, γλιστράει κλπ) που και τα μισά ψέματα να ήταν, θα ήταν μάλλον η τελευταία μου επιλογή. Όσο για τα Fedima ψάχνω κι εγώ μια σχολή μπαλέτου... (δοκίμασε να το ξεφουσκώσεις λίγο ακόμα και θα δείς μια μικρή βελτίωση στη βροχή)

panjo αναφερεσαι μαλλον σε μενα και οχι στον juan αφου εγω φοραω τα καινουργια bf sto terrano.
απλα ειπα οτι στο χωμα (στο δικο νου παντα τουτου) ειναι λιγο ανωτερα των pirelli kai στην ασφαλτο(ιδιως βρεγμενο και φρεναρισμα) επιεικως απαραδεκτα!

Φιλικά
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό max » 05 Νοέμ 2003, 17:23

Βάλε τα bridgestone AT/694 (Revo) Τώρα είναι καλά και στην βροχή.
:shock:

Μαχ
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό jimnys » 05 Νοέμ 2003, 17:53

Michelin 4X4 AT???
Τι λέτε για αυτά?????
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό juan » 05 Νοέμ 2003, 18:21

Λοιπόν παιδιά τελικά θα βάλω :

Μπροστά ένα wramgker AT και ένα Revo
Πίσω : Michelin AT και BF Goodrich AT

Μονίζω ότι τότε θα δώ τποιό είναι το καλύτερο και θα σας πω !!!

Πλάκα κάνω έτσι :shock: ....... . Πράγματι είναι μια δύσκολή απόφαση και οι απόψεις σας - εμπειρίες μας βοηθούν στην τελική επιλογή ......
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό tedos » 05 Νοέμ 2003, 18:26

juan έγραψε:Λοιπόν παιδιά τελικά θα βάλω :

Μπροστά ένα wramgker AT και ένα Revo
Πίσω : Michelin AT και BF Goodrich AT

Μονίζω ότι τότε θα δώ τποιό είναι το καλύτερο και θα σας πω !!!

......


:lol: :lol: :lol: :lol: σωστος :!: :!: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό jimnys » 05 Νοέμ 2003, 18:28

Στο δικό σου juan θα έβαζα περισσότερο δρόμου.
Λογικά είσαι οικογενειάρχης και με παιδί(α)????
πάρε κάτι που κρατάει και στην άσφαλτο , δεν κάνει πολύ φασαρία , είναι άνετο στο ταξίδι , και θα σε πάει και σε χώμα.....
τΤα χωμάτινα χιλιόμετρα είναι λίγα , άντε 10% - 15% των συνολικών πιστεύω , μην ξεχνάς ότι έχεις SUV (χωρίς κοντές) άρα θέλεις κάτι για ένα περισσότερο πολυχρηστικό όχημα...........
Θα σου σύστηνα ανεπιφύλακτα τα Michelin........
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό jimnys » 05 Νοέμ 2003, 18:30

[quote="juan"]Λοιπόν παιδιά τελικά θα βάλω :

Μπροστά ένα wramgker AT και ένα Revo
Πίσω : Michelin AT και BF Goodrich AT

Kαι για ρεζέρβα????
Τι έγινε την καταργίσαμε????
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό spz » 06 Νοέμ 2003, 08:43

ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ''ΖΑΛΙΣΕΣ'' JUAN ME ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΟΥ ΑΚΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ.

ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΗΣ 4 ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΑ ΘΑ ΒΑΛΗΣ ΚΑΛΑ ΧΩΜΑΤΙΝΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΘΑ ΒΑΛΗΣ ΔΡΟΜΟΥ, ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΗΣ ΤΡΑΜΠΑ.

ΑΧΑ ΚΑΛΟ ΕΕΕΕΕΕΕ :!: :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
spz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Αύγ 2003, 10:34
Τοποθεσία: Ν.ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό mitsoskitsos » 06 Νοέμ 2003, 10:49

jimnys έγραψε:Michelin 4X4 AT???
Τι λέτε για αυτά?????


Έχω βάλει τα michelin στο jimny μου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Είναι καλά τόσο εκτός όσο και εντός δρόμου. Σε βρεγμένο δρόμο γλυστράνε αλλά σίγουρα λιγότερο από τα ασφάλτινα μαμίσια του Jimny.
mitsoskitsos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 17:25
Τοποθεσία: Rafina

Δημοσίευσηαπό juan » 06 Νοέμ 2003, 11:55

spz έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ''ΖΑΛΙΣΕΣ'' JUAN ME ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΟΥ ΑΚΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ.

ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΗΣ 4 ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΑ ΘΑ ΒΑΛΗΣ ΚΑΛΑ ΧΩΜΑΤΙΝΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΘΑ ΒΑΛΗΣ ΔΡΟΜΟΥ, ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΗΣ ΤΡΑΜΠΑ.

ΑΧΑ ΚΑΛΟ ΕΕΕΕΕΕΕ :!: :!: :!: :!:


Ελα τώρα ρε spz εγω μόνο μια ερώτηση έκανα ο καϊμένος :oops:

Και εδώ βλέπω έχει αναπτυχθεί ένα μεγάλο φιλοσοφικό θέμα που καλέιται να λύση η τεχνολογία :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό grvit » 06 Νοέμ 2003, 12:43

Βαλε BF Goodrich A/T και ξεμπέρδευε..............
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 06 Νοέμ 2003, 12:55

Φίλε Juan,
Η επιλογή του ελαστικού είναι από ένα σημείο και μετά προσωπική υπόθεση του καθενός γιατί όπως βλέπεις υπάρχουν τόσες απόψεις όσες και λάστιχα (εντάξει σχεδόν). Διάλεξε ένα από αυτά που ανέφεραν οι φίλοι και μετά θα μπορέσεις να κρίνεις μόνος σου αν είναι καλό για εσένα ή όχι για την επόμενη φορά που θα αλλάξεις λάστιχα... :!: :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό samgr » 06 Νοέμ 2003, 13:20

superspy έγραψε:
IKE έγραψε:superspy το ποσοστό για το χώμα ( 40% εδώ ) δεν σημαίνει πως κάποιος κινείται απαραίτητα κατα 40% σε χώμα αλλα πιστεύω πως δείχνει τον συμβιβασμό που κάνει κάποιος ωστε να απολαμβάνει το αυτοκίνητό του καλύτερα εκεί που θέλει. Εγώ έχω στο jimny μου τα μαμίσια (και λίγο άθλια απ'οσο λένε όλοι ) Bridgestone αν και τώρα δεν έχω τα λεφτά για να τα αλλάξω όταν έρθει η ώρα τους θα βάλω κάτι αρκετά χωμάτινο ( 40% πχ που λέμε και εδώ) ακόμα και αν αναγκαστικά οι χωμάτινες διαδρομές είναι ούτε το 10% . Απλώς προτιμώ να ευχαριστιέμαι αυτό το 10% με τα κατάλληλα λάστιχα ακόμα και αν υστερούν στην άσφαλτο .


Χμ... τι εννοείς 40% συμβιβασμό; Αν κατάλαβα καλά τότε μάλλον θα μείνεις στα "μαμά" ελαστικά, που είναι 50% περίπου συμβιβασμός σε χώμα /ασφαλτό (δηλαδή για όλα και για τίποτα)....


φίλε superspy δεν μπορώ να καταλάβω την παράθεση που κάνεις, δηλαδή πως συγκρίνεις ένα ελαστικό 50/50 και το μεταφράζεις 500 χλμ. χώμα και 500 χλμ. άσφαλτο.
Από ότι ξέρω το 50/50 ή το 70/30 σημαίνει για τι πράγμα είναι ιδανικό το κάθε λάστιχο και σου παραθέτω το εξής.

Εγώ στα 1000 χλμ. κάνω 10χλμ!!!! χώμα. Άλλα αυτά τα 10 χλμ. είναι γεμάτο αγρια νεροφαγώματα, βράχια και γενικά δεν υπάρχει ούτε καν μονοπάτι.

Μπορείς να μου πεις σύμφωνα με τα λεγόμενα σου τι ελαστικό χρειάζομαι ??

Εγώ από την παράθεση σου καταλαβαίνω ότι χρειάζομαι ασφάλτινο!!!
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες