Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

RollBAr

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

RollBAr

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 11 Σεπ 2003, 13:32

ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΣΕ 2 FORUM ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ.
ΤΑ ROLLBAR ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ VITARA ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝ ΣΕ ΤΡΑΚΑΡΟΥΝ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΡΑΔΙΚΙΑ ΑΝΑΠΟΔΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ, Η ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΔΕΙΑ????????????????
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό xontros » 11 Σεπ 2003, 13:36

Χμμμ, μήπως εννοείς τα bull-bar???
Αυτά που έχουν οι Αμερικάνοι μπροστά για να σπρώχνουν τα μοσχάρια???
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 11 Σεπ 2003, 13:40

:oops: :oops: ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ :) ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΑΥΤΑ ΕΝΝΟΩ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΟΣΧΑΡΙΑ ΜΟΣΧΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΑ ΒΡΩ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΩ
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό xontros » 11 Σεπ 2003, 17:01

Απ'ότι έχω ακούσει είναι όλα παράνομα, με τη λογική πως οτιδήποτε εξέχει από το μήκος του αυτοκινήτου (όπως αυτό υπάρχει στην έγκριση τύπου), είτε είναι κοτσαδόρος είτε bull-bar, είναι παράνομο.
Το Vitara μου το πήρα με το λαστιχένιο της Suzuki (αν και είναι μάλλον ιμιτασιόν). Κάποτε που με σταμάτησαν στα διόδια της Μαλακάσας, τους είπα ότι αυτό είναι το μόνο εγκεκριμένο γιατί είναι εργοστασιακό και λαστιχένιο, και το πίστεψαν και δε με έγραψαν.
Ίσως επειδή το είπα πολύ πιστευτά, γιατί τότε το πίστευα και εγώ... :lol:
Πάντως με τρώει να το βγάλω γιατί κάποτε ψιλοακούμπησα ένα Alfa Romeo, αυτός δεν έπαθε τίποτα, αλλά μου έσπασε τη μάσκα :!: :!: :!:
Επίσης, μειώνει τη γωνία προσέγγισης, και δεν το βλέπω απίθανο να βρει σε μεγάλη κλίση :shock:
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 12 Σεπ 2003, 10:30

Το πιθανότερο είναι ότι είναι όλα παράνομα εκτός εαν έχουν έγκριση από το αρμόδιο Υπουργείο της χώρας παραγωγής, αλλά ακόμα και τότε σε περίπτωση ατυχήματος δύσκολα τη βγάζεις καθαρή (αν μάλιστα χτυπήσεις και κανένα πεζό ή μοτοσυκλετιστή την έχεις βάψει).
Εγώ πάντως έβγαλα και τον κοτσαδόρο και το bull bar για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (άσε που όπως λέει και ο xontros μειώνουν τις γωνίες προσέγγισης και διαφυγής και φυσικά είναι έχτρα βάρος).
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό max » 12 Σεπ 2003, 11:09

Όχι μόνο είναι παράνομα αλλά το κακό είναι ότι επηρεάζουν την λειτουργία των αερόσακων, (Εκτός από μερικές εξαιρέσεις όπου το έχουν προβλέψει π.χ Ο πλαστικός του Grand Vitara, άλλα αφού είναι πλαστικός γιατί να τον βάλεις?), υπάρχουν περιπτώσεις όπου οι αερόσακοι δεν άνοιξαν λόγο bullbar. Πάντως μιας και λέμε για σταμάτημα από τροχαία έμενα με σταμάτησαν για τους πλαϊνούς προφυλακτήρες ( Βλέπε σκαλοπάτια) τους είπα ότι έχω κοντή πεθερά και δεν φτάνει να ανέβει. Τελικά δεν με έγραψαν (Θα έχει κέφια φαίνεται). Στο νέο GV παντός δεν έβαλα τίποτα γιατί μόνο για μούρη είναι όλα αυτά.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό xontros » 12 Σεπ 2003, 11:50

Χεχεχε, καλό αυτό με την πεθερά :lol: :lol:
Metalaxe, υπόσχομαι να βγάλω τον κοτσαδόρο, αλλά και το bull-bar μόλις αντικαταστήσω τη σπασμένη μάσκα...
Άσε που το bull-bar κάνει ακόμα πιο χάλια την ήδη χάλια αεροδυναμική...
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες