Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό samy » 24 Ιαν 2005, 20:32

Ο Samy θέλει επειγόντος λάστιχα κατά καιρούς σε άλλα 4χ4 που είχα και έχω έβαζα πάντα Α/Τ για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να πω ότι το ένα ή το αλλο χ μάρκας λάστιχο ήταν καλό ή μάπα με πήγε παραπέρα κλπ η μόνη περίπτωση που είχα σημαντικό πρόβλημα ήταν με ένα jimny όπου τα λάστιχα της μαμάς ήταν για τα μπάζα ακόμα και στη στεγνή άσφαλτο.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν αξίζει να βάλω MUD και η ερώτηση αφορά αν εκτός από το θόρυβο που έτσι κι' αλλοιώς έχω μπόλικο στο αμάξι θα έχω και προβλήματα στη βρεγμένη άσφαλτο ή αν η φθορά τους είναι μεγαλύτερη όταν κινούμε σε στεγνά και πετρώδη εδάφη.
samy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 04:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό MUD » 25 Ιαν 2005, 12:42

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ , ΕΧΩ ΦΟΡΑΩ MUD ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ, ΘΟΡΥΒΟ? ΕΧΟΥΝ
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ? ΕΧΟΥΝ
ΦΘΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ?ΕΧΟΥΝ
ΕΜΕΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ, ΩΣΤΟΣΟ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ Α/Τ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ, ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ ΣΤΕΓΝΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΕΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ Η ΜΑΡΚΑ,
ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ) ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΑ ΣΥΝΙΣΤΩ, ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕ ΤΑ MUD ΔΙΑΒΑΖΟΘΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
MUD
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 19 Ιαν 2005, 14:52
Τοποθεσία: HALKIDA

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 25 Ιαν 2005, 14:09

Γιατί δεν κάνεις κάτι απλό.

Να ζητήσεις απο κάποιον που φοράει mud να οδηγήσεις το αυτοκίνητο για να έχεις προσωπική άποψη.

Πάντως το Niva μου μπορείς να το οδηγήσεις όποτε θέλεις, αν και καλό θα ήταν οδηγήσεις ένα ιδιο με το δικό σου αυτοκίνητο.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό samy » 26 Ιαν 2005, 00:01

ευχαριστώ για την προσφορά αυτοκινήτου για τέστ ντράιβ αλλά όπως πολύ σωστά λες πρέπει να τα δω σε ίδιο τύπο αυτοκινήτου .Τώρα για το θέμα του θορύβου ξέρω καλά το πρόβλημα αλλά ήδη έχω αρκετό και είμαι συνηθησμένος αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι για την κατανάλωση αν αυξάνεται τραγικά και για τη φθορα στην άσφαλτο αν είναι υπερβολική με βάση ότι αλλάζω συνήθως λάστιχα ανά 2-3 χρόνια με μέσω όρο χλμ 10000 το χρόνο και από αυτά τα 2500 με 3000 είναι χώμα επίσης επειδή το πιό πολύ χώμα το τρώνε το καλοκαίρι που δεν έχει και πολλές λάσπες ( εκεί που πάω πάντα βρίσκω έστω και λίγες) αλλά περισσότερο πέτρα μήπως φθείρονται πολύ και στη πέτρα?
ΑΝΘΥΠΟΠΡΟΕΔΡΟΣ PRAT
κι αυτό μόνο για λίγους φίλους
samy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 04:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ

Re: Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό MUD » 26 Ιαν 2005, 15:28

KOITA ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΦΘEIΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ (TO MUD ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΣΚΛΗΡΟ) .ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΒΑ Α/Τ ΑΛΛΑΖΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ.
ΤΟ MUD ΘΑ ΦΘΕΙΡΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΕΝΑ MUD ,
Άβαταρ μέλους
MUD
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 19 Ιαν 2005, 14:52
Τοποθεσία: HALKIDA

Re: Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό samy » 26 Ιαν 2005, 22:29

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες καταλαβα θα αρκεστώ προς το παρών σε ένα σετ Α/Τ και αργότερα που θα μεγαλώσει λιγάκι το παιδί θα του πάρω και άλλα παπουτσάκια να μη το κακομαθαίνω κιόλας από αυτή την ηλικία στις πολυτέλειες
ΑΝΘΥΠΟΠΡΟΕΔΡΟΣ PRAT
κι αυτό μόνο για λίγους φίλους
samy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 04:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες