Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Hλιοροφή σε Jimny metal top(το ακούσατε κι αυτό...)

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Hλιοροφή σε Jimny metal top(το ακούσατε κι αυτό...)

Δημοσίευσηαπό zook » 31 Μαρ 2003, 11:46

Χαιρετώ και ρωτώ: να εγκαταστήσω ηλιοροφή στο κλειστό Jimny μου; Στο εύλογο ερώτημα "γιατί δεν πήρες το ανοιχτό ρε μεγάλε;" έχω να απαντήσω ότι δεν μου άρεσε καθόλου εμφανισιακά (ή απλά έκανα το λάθος και τώρα ψάχνω για δικαιολογίες). Μπορώ λοιπόν να βάλω ηλιοροφή; Θα έχει αρνητικό αντίκτυπο κάτι τέτοιο στην ακαμψία του αυτ/του; Πού γίνονται αυτές οι δουλειές; Με τί αντίτιμο; Γιατί δεν έχω δει κανένα με ηλιοροφή; Τί μας κρύβουν; Πού πάνε τα λεφτά της Ε.Ε.; Υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες; Αγνοώντας τα τρία τελευταία ερωτήματα, τα οποία εντάσσονται σε ένα ευρύτερο πλαίσιο αμφισβήτησης και ανησυχίας, παρακαλώ διαφωτίστε με σχετικά με το θέμα της ηλιοροφής-τα άλλα ζητήματα τα αναλύουμε αργότερα. Δεν έχω τρελαθεί, λίγη πλάκα κάνω. Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.
zook
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 31 Μαρ 2003, 11:07

Δημοσίευσηαπό friar » 01 Απρ 2003, 17:27

΄Πολύ καλά έκανες και το πήρες κλειστό, για ηλιοροφές υπάρχουν [απειρες αλλά webasto είναι η απάντηση.

Κάπου κάτι είχε πάρει το μάτι μου για νομιμότητα και θα κοιτάξω να το βρώ και να σας το δώσω μην δείνεις όμως ιδιαίτερη σημασία προχώρα μη την ηλιοροφή και σύντομα πριν αρχίσει να βρέχει πάλι

Πάντως για Jimny έχω υπόψη μου κάτι σηκωματάκια και λαστιχωματάκια που το κάνουν κάτι μεταξύ ακρίδας και γκρειντερ

και μην ξεχνάμε 2ο Fedima Cup Trial 13 Απριλίου ελάτε όλοι να παίξουμε
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Μάιος 2003, 21:03

Πολύ καλή ιδέα και τα δύο.<BR><BR>Πρώτον το να προτιμήσεις το κλειστό Jimny (γιατί η πάνινη οροφή κάνει θόρυβο, σκίζεται, είναι εντελώς ανασφαλής και από πλευράς προσβασης κλεφτών αλλά και κυρίως σε πιθανότητα ανατροπής, να χτυπήσουμε ξύλο, του αυτοκινήτου).<BR><BR>Δεύτερο καλό το να θέλεις να βάλεις sunroof. Θα σου φωτίσει πολύ περισσότερο το εσωτερικό του αυτοκινήτου, να βελτιώσει τον εξαερισμό και τις δυνατότητες επιλογής πηγής εξαερισμού.<BR><BR>Προσοχή στα εξής.<BR>Τοποθέτηση. (να μην βάζει νερά)<BR>Προτίμησε κάποια που ανοίγει χειροκίνητα και προς τα επάνω μόνο και έχει τις συρταρωτές. Οι συρταρωτές αν και πιό "μπάνικες" έχουν περισσότερα προβλήματα στεγανότητας (πιό πολές και σύνθετες τσιμούχες), συλλογής νερού στα κανάλια (οι απλές ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ κανάλια) και κυρίως αν δεν μαζεύουν εντελώς (που οι προσθετες συνήθως δεν μαζεύουν εντελώς) σε εμποδίζουν να βγείς από το αυτοκίνητο.<BR>Αντίθετα οι απλές που ανοίγουν μόνο προς τα επάνω συνήθως είναι και αφαιρούμενες οπότε σε περίπτωση που μπλοκάρουν οι πόρτες, ή δεν μπορούν αν ανοίξουν (ακινητοποίηση σε ποτάμι, νερά, εμπόδια στα πλάγια, τουμπάρισμα στα πλάγια) σου παρέχεται εναλλακτική δίοδος διαφυγής.<BR><BR>Απαραίτητα να έχει ένα σφυράκι στο αυτοκίνητο (ή ένα σπασμένο μπουζί που είναι το ίδιο αποτελεσματικό στο να σπάς τζάμια αυτοκινήτων)<BR><BR>Χαιρετώ<BR>Παντελής Γιαμαρέλλος<BR>
pantg
 

Δημοσίευσηαπό jimnys » 11 Ιουν 2003, 12:39

<P>Να μαι πάλι και εγώ..........<BR>Καλός ο friar......<BR>Webasto... και κοίτα στο <A href="http://www.autotriti.gr">www.autotriti.gr</A> για περισσότερες πληροφορίες<BR>Jimnys<BR>P.S<BR>ΔΕΝ ΕΧΩ LAPTOP...........</P>
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό max » 11 Ιουν 2003, 16:22

Καλά όλα αυτά, αλλά φοβάμαι ότι η westabo δεν έχει.
Πήγα και ρώτησα για το GV και μου είπαν ότι δεν μπαίνει, πολύ φοβάμαι ότι ισχύει το ίδιο και στο jimny.
Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάς μια βόλτα και να δεις.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες