Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΨΗΛΩΜΑ MAVERICK

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

ΨΗΛΩΜΑ MAVERICK

Δημοσίευσηαπό maverick3 » 23 Φεβ 2009, 11:02

Καλημέρα παίδες.
Όπως λέει και το ρητό ''εδώ σε θέλω κάβουρα...'
Μετα από μια καλή off road εκδρομούλα διαπίστωσα ότι το Maverick 2.3 για να ανταπεξέλθει ακόμα καλύτερα σε αυτές τις απαιτήσεις χρειάζετε ψήλωμα(όχι δηλαδή ότι είχε ιδιαίτερο πρόβλημα).
Και το ερώτημα που έχει απασχολήσει πολλούς σοφούς του είδους είναι: τι του βάζεις?4-5 ποντάκια είναι καλά?ΟΜΕ-MAD?θα υπάρχουν προβλήματα μετά μηχανικά ή σε ασφάλτινες διαδρομές(που είναι και οι περισσότερες για να λέμε την πραγματικότητα)?κατανάλωση?κρατήματα στην άσφαλτο?
Λοιπον παραθέτω τις απορίες μου προς του σοφούς του είδους και τους ζητώ να αποφανθούν σε τι καταλήγουμε ώστε να ψηλώσει(4-5cm) το MAVERICK 2.3?
Ακούω γνώμες εμπειρίες συμβουλές και σίγουρα την γνώμη ειδικών.
Αντε ρε παιδιά βάλτε ένα χεράκι!

Σημείωση:Τώρα σαν λάστιχο φοράει το Yokohama GeolandarA/T G012 σε διασταση 215/70/16.

ΥΓ.Ρώτησα στην AMORTEAM στον Πειραιά και μου είπαν ότι για Maverick υπάρχει μόνο το κιτ της ΟΜΕ (4 αμορτισέρ και 4 ελατήρια) περίπου 800ε.Απ'οτι έχω διαβάσει θεωρούντε μια καλή λύση για την χρήση που κάνω(αρκετή άσφαλτο και off road).Υπάρχει κάποια ολοκληρωμένη άποψη για τα συγκεκριμένα?Επίσης πόσους πόντους τελικά ψηλώνει με αυτή την λύση?
Εμένα με ενδιαφέρει για 4-5 πόντους

Ευχαριστώ[/quote]
Άβαταρ μέλους
maverick3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Μαρ 2007, 08:08
Τοποθεσία: ATTIKH

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 25 Φεβ 2009, 02:14

Καλησπερα


Δεν θελω να σε στεναχωρησω φιλε μου αλλα το ψηλωμα το βασικοτερο που θα κανει σε ενα SUV ειναι να του στερησει το βασικο του πλεονεκτημα> το ασφαλτινο στησιμο. Οσο και να ψηλωσεις το αυτοκινητο με ελατηρια αμορτισερ θα βρισκουν τα ψαλιδια σου... Η συμβουλη μου ειναι ενα καλο σετ χωματινα λαστιχα και εισαι μια χαρα για τις δυνατοτητες του Maverick. Οταν λεω δυνατοτητες εννοω γωνια προσεγγισης- διαφυγης-ραμπας, αργου κιβωτιου, συστηματος τετρακινησης.

Φιλικα Μανωλης
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 25 Φεβ 2009, 02:16

Καλησπερα


Δεν θελω να σε στεναχωρησω φιλε μου αλλα το ψηλωμα το βασικοτερο που θα κανει σε ενα SUV ειναι να του στερησει το βασικο του πλεονεκτημα> το ασφαλτινο στησιμο. Οσο και να ψηλωσεις το αυτοκινητο με ελατηρια αμορτισερ θα βρισκουν τα ψαλιδια σου... Η συμβουλη μου ειναι ενα καλο σετ χωματινα λαστιχα και εισαι μια χαρα για τις δυνατοτητες του Maverick. Οταν λεω δυνατοτητες εννοω γωνια προσεγγισης- διαφυγης-ραμπας, αργου κιβωτιου, συστηματος τετρακινησης.

Φιλικα Μανωλης
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες

cron