από nignis » 10 Οκτ 2007, 13:06
Τελικα καταφερα και πηγα στη Βοβούσα….
επελεξα να παω μεσω Γρεβενων, Μαυραναίων και Περιβολιου. Η εγνατια οδος σε φέρνει γρηγορα μεχρι τα Γρεβενα και μετα αρχιζει η άνοδος. Ο δρόμος Περιβόλι – Βοβούσα είναι μεν φρεσκοστρωμενος, αλλα δεν έχουν βελτιωσει καθόλου την χαραξη, απλα εριξαν ασφαλτο στον υπαρχων χωματοδρομο, με αποτελεσμα εκει που η χαραξη ηταν καλη για χωματινη διαδρομη, μετα την ασφαλτοστρωση είσαι συνεχως αναγκασμενος να πηγαίνεις με 40 χλμ/ωρα και το πόδι συνεχώς στο φρένο (πολλες μικρές απότομες επαναλαμβανόμενες στροφές).
Την επόμενη ημερα κινηθηκα προς Βάλια Κάλντα, μέσω του αυχένα δυτικα του Περιβολιου(Στάνη Τίζα) και από εκει νοτια, μεσω Σαλατούρα Σταυρού, στην περιοχή Κόκκινα Πεύκα και στο Αρκουδόρεμα.
Η επιστροφη έγινε από έναν άλλο δρόμο που ξεκιναει από το Ακουδόρεμα και καταλήγει από άλλη πλευρα στη Σαλατούρα Σταυρού.
Η κατασταση των δρόμων είναι εξαιρετικη και δεν υπάρχει καμμια δυσκολία ακόμα και για απλά αυτοκινητα. Δυστυχώς όμως η σήμανση δεν είναι παντα επαρκής και ένα μέρος των μονοπατιων δεν εχει σημανση ή έχουν υποστει τόσο μεγάλες φθορες, ώστε να μην είναι πλεον ορατά. Ο χάρτης της αναβασης για την περιοχη είναι ακριβης και από οσο διαπιστωσα (μιλησα και με άλλους τζιπαδες που συναντησα) οι δρομοι που αναφερονται ως δυσβατοι/καταστραμενοι είναι πραγματικά ζόρικοι ακόμα και για φτιαγμένα-ψηλωμένα αυτοκίνητα
Το απόγευμα πάλι πίσω Βοβούσα και κατεύθυνση νοτια του καταφυγίου της Βοβούσας προς Σμιξώματα, βρύση Μάνθου και Δάσος Μουργκου όπου το IGNIS με πήγε μέχρι την κορυφή
Την τελευταία ημερα ηταν προγραμματισμενο να γυρίσω Θεσσαλονικη νότια της Βοβούσας, μέσω πηγών Αωου και Μετσόβου. Τελικά γύρισα μέσω Δίλακκου, Ελατοχωρίου, Μακρινού, Κατσανιώνα και Δόλιανης. Στο χάρτη ο δρόμος που ενωνει αυτά τα χωρια φαίνεται να είναι άσφαλτος. Εξαιτίας όμως έργων βελτίωσης-διαπλάτυνσης έχει μεταβληθεί σε βατό χωματοδρομο.
Από εκει συνέχισα Λεπτοκαρυά, Φραγκάδες, Νεγάδες, Κήποι, Καπέσοβο και τελικά βγήκα Τσεπέλοβο, Σκαμνέλλι, Γυφτοκαμπο, Ηλιοχώρι, Βρυσοχώρι. Από εκει ξεκινάει απότομος χαλικοδρομος προς την γέφυρα του Αωου που γίνεται άσφαλτος από το Παλαιοσέλι, Έλευθερο για Κόνιτσα.(μεχρι εδώ 140+ χλμ μονο στροφές…)
Μετά απο μια στάση και τις απαραίτητες φωτογραφίες στην Κόνιτσα, επιστροφή μέσω Επταχωρίου, Πενταλόφου, Τσοτιλίου και Νεάπολης Κοζάνης στη Θεσσαλονικη, έχοντας τις καλύτερες εντυπώσεις για την περιοχή και τις φυσικές της ομορφιές. Όσοι δεν έχετε πάει, σπεύσατε!
Συνολικά χλμ εκδρομής: 700+ από Θεσσαλονίκη
Όλα είναι δρόμος...