Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο Hyundai Santa Fe 2.7 V6 2006

Δημοσίευσηαπό evan » 29 Μαρ 2007, 22:27

Santa έγραψε:
evan έγραψε:
anthrakisantafe έγραψε:.....Χρειαζόμασταν καινούργιο όχημα και επιπλέον ήταν βάσανο μεγάλο και δυσβάσταχτο να βλέπω το θεριό στη βιτρίνα και εγώ να περιμένω πότε θα αρχίσουν οι εκπτώσεις?
Αλλά φίλε μου πήραμε ΑΜΑΞΑΡΑ όχι αστεία... :twisted: :twisted:


Εισαι τόσο ερωτευμένος που δεν βλέπεις τα κουσούρια της αγαπημένης σου!(4αρι κιβώτιο) :love8:


Evan,
Δεν μου λές. Η δικιά σου αγαπημένη δεν έχει κουσούρια? Τι αυτοκίνητο οδηγάς? :lol: :lol:


Δηλαδή συμφωνείς ότι το 4άρι είναι κουσούρι;

ΥΓ. Εννοείται ότι πείραξα καλοπροαίρετα τον anthrakisantafe για τον ενθουσιασμό του.Διαβάζω το forum γιατί μ΄ ένδιαφέρει το Santa.
evan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 00:14

Δημοσίευσηαπό MitsoSanta » 29 Μαρ 2007, 22:58

Γεια σας και πάλι... διαβάζω την ωραία κουβέντα σας και μπαίνω πάλι στον πειρασμό για το santa (η αλήθεια είναι ότι αυτό το αμάξι έχει κάτι ελκυστικό... ίσως η τιμή του ??). Ομως, τελευταία κοίταξα ορισμένα πράγματα για το subaru forester (το μικρό --- το μεγάλο είναι εξάλλου εκτός συναγωνισμού). Θα εκτιμούσα, λοιπόν, την άποψη αυτών που έχουν το santa (και γνωρίζουν) για το τι νομίζουν ότι διαθέτει καλύτερο από το forester, με εξαίρεση βέβαια τους χώρους και την εμφάνιση (η τελευταία είναι για μένα τριτεύον κριτήριο).

thanks
Άβαταρ μέλους
MitsoSanta
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Μαρ 2007, 19:44

Δημοσίευσηαπό almak » 29 Μαρ 2007, 22:59

Ξέρει κανείς να μας πει για πιό λόγο τα αυτόματα κιβώτια υπολοίπονται κατά μια ταχύτητα των μηχανικών ( ως συνήθως)??
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό mararis » 30 Μαρ 2007, 09:36

almak έγραψε:Ξέρει κανείς να μας πει για πιό λόγο τα αυτόματα κιβώτια υπολοίπονται κατά μια ταχύτητα των μηχανικών ( ως συνήθως)??

Απ΄όσο γνωρίζω για λόγους οικονομίας. Τα αυτόματα κιβώτια είναι πολύ ακριβότερα ως πολυπλοκότερα. Μία επί πλέον ταχύτητα στο αυτόματο δεν σημαίνει απλώς ένα γρανάζι παραπάνω (όπως, περίπου, στο μηχανικό) αλλά για κάθε ταχύτητα υπάρχει ολόκληρος μηχανισμός.
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ayan » 30 Μαρ 2007, 14:56

Κάποια μικρά προβληματάκια που έχω βρει στο (κατά τα άλλα υπέροχο :P ) αυτοκίνητό μας:

Ο εσωτερικός φωτισμός είναι φτωχός για το μέγεθος της καμπίνας (μιλάω για το φως που ανοίγει με την πόρτα).

Ο οδηγός δεν μπορεί να ανοίξει τα παράθυρα συνοδηγού-επιβατών όταν είναι πατημένο το κλείδωμα παραθύρων. Στα περισσότερα αυτοκίνητα το κλείδωμα εμποδίζει τους συνεπιβάτες (παιδιά κλπ) όμως ο οδηγός μπορεί να ανοίξει τα παράθυρα σε κάθε περίπτωση με τα δικά του χεριστήρια.

Δεν υπάρχει δυνατότητα να ενεργοποιήσεις αυτόματο κλείδωμα στις πόρτες, όταν το αυτοκίνητο πιάσει μια ταχύτητα. Στα περισσότερα αυτοκίνητα με κεντρικό κλείδωμα υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Μου λείπει επίσης η δυνατότητα που είχε το παλιό Santa Fe ή το Tucson, να ανοίγεις το πίσω παράθυρο ανεξάρτητα από το πορτ-μπαγκάζ. Ήταν πολύ καλή σκέψη της εταιρίας και απορώ γιατί το έβγαλε.
Hyundai Santa Fe 2.7 GLS A/K FULL
Άβαταρ μέλους
ayan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Φεβ 2007, 17:14
Τοποθεσία: Rabbit Island

Δημοσίευσηαπό mararis » 30 Μαρ 2007, 16:51

almak έγραψε:Ξέρει κανείς να μας πει για πιό λόγο τα αυτόματα κιβώτια υπολοίπονται κατά μια ταχύτητα των μηχανικών ( ως συνήθως)??


...επίσης, υποθέτω οτι ίσως είναι και πρόβλημα σχεδιασμού. Δηλαδή : Το αυτόματο κιβώτιο είναι πιο ογκώδες απ΄το χειροκίνητο. Μία επι πλέον ταχύτητα ίσως να απαιτεί την ύπαρξη επι πλέον χώρου που να μην υπάρχει, αν δεν γίνει κάποιος επανασχεδιασμός. (Λέμε υποθέσεις και θεωρίες τώρα ...)
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Santa » 30 Μαρ 2007, 16:53

evan έγραψε:
Santa έγραψε:
evan έγραψε:
anthrakisantafe έγραψε:.....Χρειαζόμασταν καινούργιο όχημα και επιπλέον ήταν βάσανο μεγάλο και δυσβάσταχτο να βλέπω το θεριό στη βιτρίνα και εγώ να περιμένω πότε θα αρχίσουν οι εκπτώσεις?
Αλλά φίλε μου πήραμε ΑΜΑΞΑΡΑ όχι αστεία... :twisted: :twisted:


Εισαι τόσο ερωτευμένος που δεν βλέπεις τα κουσούρια της αγαπημένης σου!(4αρι κιβώτιο) :love8:


Evan,
Δεν μου λές. Η δικιά σου αγαπημένη δεν έχει κουσούρια? Τι αυτοκίνητο οδηγάς? :lol: :lol:


Δηλαδή συμφωνείς ότι το 4άρι είναι κουσούρι;

ΥΓ. Εννοείται ότι πείραξα καλοπροαίρετα τον anthrakisantafe για τον ενθουσιασμό του.Διαβάζω το forum γιατί μ΄ ένδιαφέρει το Santa.


Δεν συμφωνω οτι το 4αρι ειναι κουσουρι. Εσυ το λες..... :P
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό mararis » 30 Μαρ 2007, 17:14

ayan έγραψε:Κάποια μικρά προβληματάκια που έχω βρει στο (κατά τα άλλα υπέροχο :P ) αυτοκίνητό μας:

Ο εσωτερικός φωτισμός είναι φτωχός για το μέγεθος της καμπίνας (μιλάω για το φως που ανοίγει με την πόρτα).

Ο οδηγός δεν μπορεί να ανοίξει τα παράθυρα συνοδηγού-επιβατών όταν είναι πατημένο το κλείδωμα παραθύρων. Στα περισσότερα αυτοκίνητα το κλείδωμα εμποδίζει τους συνεπιβάτες (παιδιά κλπ) όμως ο οδηγός μπορεί να ανοίξει τα παράθυρα σε κάθε περίπτωση με τα δικά του χεριστήρια.

Δεν υπάρχει δυνατότητα να ενεργοποιήσεις αυτόματο κλείδωμα στις πόρτες, όταν το αυτοκίνητο πιάσει μια ταχύτητα. Στα περισσότερα αυτοκίνητα με κεντρικό κλείδωμα υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Μου λείπει επίσης η δυνατότητα που είχε το παλιό Santa Fe ή το Tucson, να ανοίγεις το πίσω παράθυρο ανεξάρτητα από το πορτ-μπαγκάζ. Ήταν πολύ καλή σκέψη της εταιρίας και απορώ γιατί το έβγαλε.



- Αυτό με τα παράθυρα είναι όντως ένα μικρό προβληματάκι. (Συμβαίνει σε όλα τα Santa FE ή μήπως είναι κάποιο πρόβλημα στο δικό σου ; )
- Ενα άλλο μικρό προβληματάκι είναι η έλειψη ηλεκτρικά αναδιπλούμενων καθρεπτών. Είναι φαρδύ αυτοκίνητο και σε κάποιους ελιγμούς π.χ. σε πυλωτή με κολώνες ή στενό πάρκινγκ θα βοηθούσε η ανδίπλωση.
- Συμφωνώ οτι είναι πολύ καλό αυτοκίνητο και στα χρήματα αυτά είναι καλή επιλογή.
Τελευταία επεξεργασία από mararis και 06 Απρ 2007, 12:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mararis » 30 Μαρ 2007, 18:08

Τελευταία επεξεργασία από mararis και 05 Απρ 2007, 10:45, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MitsoSanta » 30 Μαρ 2007, 20:41

Για την ακρίβεια..

http://www.euroncap.com/content/safety_ ... .php?id1=9

..έπονται και άλλα
Άβαταρ μέλους
MitsoSanta
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Μαρ 2007, 19:44

Δημοσίευσηαπό mararis » 31 Μαρ 2007, 15:08

Τελευταία επεξεργασία από mararis και 06 Απρ 2007, 12:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tsikos » 04 Απρ 2007, 17:36

Καλησπέρα
Εδώ και Κανά μήνα ψήνομε να πάρω το νέο , αλλά σε πετρέλαιο
Ξέρει κανείς να μου πει κάποιον λόγο για τον οποίο να προτιμήσω σε βενζίνη ( εκτός την απαγόρευση σε μεγάλες πόλεις )
Βασικά κατέληξα στο πετρέλαιο λόγο οικονομίας στα καύσιμα και στο
Λοιπόν τι λέτε εσείς σαν παλιότεροι στα 4χ4 ( είναι ι πρώτη μου φορά που θα πάρω 4χ4 )
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις απαντήσεις σας
Άβαταρ μέλους
tsikos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Απρ 2007, 17:31
Τοποθεσία: evros

Δημοσίευσηαπό tsikos » 05 Απρ 2007, 08:02

Καλημέρα και πάλι . ξέχασα χθες να αναφέρω ότι επίσης μου έχει αρέσει παρά πολύ το , λόγου τον αργών που έχει και το πλαίσιο τύπου σκάλας
Αλήθεια μπορεί κάποιος να μου επισημάνει τις διαφορές μεταξύ αυτοφερομενου και τύπου σκάλας ( ξέρω σαν κατασκευή την διαφορά μόνο ) δηλαδή αν έχει διαφορά στο περπάτημα κρατήματα και θόρυβο
Ναστε καλά και να περνάτε τέλεια
Άβαταρ μέλους
tsikos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Απρ 2007, 17:31
Τοποθεσία: evros

santagr

Δημοσίευσηαπό santagr » 13 Απρ 2007, 10:15

SANTA ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΛΑΒΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΠΡΕΠΕΙ
ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΊΔΙΟ ΧΡΩΜΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ. ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ
ΤΟ SANTA FE CLUB ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ
ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ.( ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΕ ΑΛΛΑ
CLUB ). ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ SANTAGR…
Άβαταρ μέλους
santagr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 12 Απρ 2007, 10:54
Τοποθεσία: MARCOPOULO ATTIKHS

santagr

Δημοσίευσηαπό Random » 16 Απρ 2007, 20:24

GEIA SAS PAIDIA,,EIMAI O RANDOM(AGGELOS) KAI EXO ENA SANTA FE MY2004 MAYRO ME ARKETES BELTIOSEIS KAI EIMAI POLY EYXARISTHMENOS..EINAI TO 2.7 V6 ANYPOMONO NA FTIAXTEI TO SANTAFE CLUB
Άβαταρ μέλους
Random
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 16 Απρ 2007, 20:20
Τοποθεσία: athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες