Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Hyundai Tucson

Δημοσίευσηαπό roland66 » 05 Ιουν 2008, 15:09

η αλλαγες ειναι δικαιωμα του κατασκευαστη, κατα λαθως βρεθηκα σε λασπη(νωμιζα οτι ο δρομος ηταν στεγνος),δεν το πιεσα πολυ (αλλα ναι εχεις δικιο 900 χλμ ειναι λιγα) ,λιγο μπρως λιγο πισω πολλες φορες,και τα καταφεραμε
Άβαταρ μέλους
roland66
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 20:14
Τοποθεσία: ρεντη,πειραια

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 05 Ιουν 2008, 15:17

roland66 εσενα εχει tcs το αμαξι ή ειναι απο τις νεες παραλαβες που το εχουν αφαιρεσει?
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό roland66 » 05 Ιουν 2008, 16:49

εχει,το παραγγειλα 15.1 σε μαυρο αλλα τελικα μετα απο πολλες παρατασεις(30.4),πηρα το σαμπανιζε 10.5 full
Άβαταρ μέλους
roland66
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 20:14
Τοποθεσία: ρεντη,πειραια

Δημοσίευσηαπό BLACKSUN » 05 Ιουν 2008, 18:29

Researcher έγραψε:ΥΓ. blacksun στο 0:09 θα δεις και το tcs που ενεργοποιείται μόλις κάθεται η ρόδα αριστερά πίσω(το 4Χ4 ήταν εντός).


ναι φίλε το είδα (πιστευω) .... τι στιγμη που αρχισε να γυρνάει "τρελα" η ρόδα, την "έκοψε" ... ελπίζω να εννοείς αυτό ....
πάντως δε θέλω να το σκέφτομαι γιατι με στεναχωρει ο τρόπος που έγινε ότι έγινε
τεσπα ........

πάντως το δικό μου, που το παρκάρω πάντα σε τρελή ανηφόρα (~ 40 μοίρες) όταν πάω για δουλειά (μόνο έκει βρίσκω, που κανείς δε θέλει να παρκάρει !!!), δεν έχει μυρίσει ποτέ, ούτε έχει σπινιάρει ακόμα ...

όντος ο συμπλέκτης πιάνει ψηλά, όχι μόνο δε σπινιάρει, αλλά στην αρχή όταν προσπαθούσα να ξεκινήσω στην ανηφόρα .... κώλωνε .... μετά τη δεύτερη - τρίτη φορά, με λίγες στροφές και το συμπλέκτη εκεί που "έπρεπε" ... κανένα πρόβλημα .....
Άβαταρ μέλους
BLACKSUN
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 14:07
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ, ΕΥΒΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 05 Ιουν 2008, 19:52

BLACKSUN έγραψε:
Researcher έγραψε:ΥΓ. blacksun στο 0:09 θα δεις και το tcs που ενεργοποιείται μόλις κάθεται η ρόδα αριστερά πίσω(το 4Χ4 ήταν εντός).


ναι φίλε το είδα (πιστευω) .... τι στιγμη που αρχισε να γυρνάει "τρελα" η ρόδα, την "έκοψε" ... ελπίζω να εννοείς αυτό ....
πάντως δε θέλω να το σκέφτομαι γιατι με στεναχωρει ο τρόπος που έγινε ότι έγινε
τεσπα ........

πάντως το δικό μου, που το παρκάρω πάντα σε τρελή ανηφόρα (~ 40 μοίρες) όταν πάω για δουλειά (μόνο έκει βρίσκω, που κανείς δε θέλει να παρκάρει !!!), δεν έχει μυρίσει ποτέ, ούτε έχει σπινιάρει ακόμα ...

όντος ο συμπλέκτης πιάνει ψηλά, όχι μόνο δε σπινιάρει, αλλά στην αρχή όταν προσπαθούσα να ξεκινήσω στην ανηφόρα .... κώλωνε .... μετά τη δεύτερη - τρίτη φορά, με λίγες στροφές και το συμπλέκτη εκεί που "έπρεπε" ... κανένα πρόβλημα .....


Μην ανυσηχεις..δεν σπινιαρει καθολου ευκολα.Ακομη και μια γρηγορη εκκινηση να κανεις αφηνοντας αποτομα τον συμπλεκτη τοτε μονο ενα στιγμιαιο σπιναρισμα απο μπροστα θα ακουσεις και αμεσως θα δωσει κινηση πισω και θα φυγεις σφαιρα χωρις σπιναρισμα.

Για τον συμπλεκτη οπως τα λες ειναι..λιγες στροφες και το συμπλεκτη εκει που 'πιανει' και δεν υπαρχει προβλημα.Αυτο εννοω οτι θελει λιγο εξοικιωση ο συμπλεκτης για να μην μουγκριζει ασκοπα.
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό tucsonarios » 06 Ιουν 2008, 20:44

Πως σας φαίνονται τα καινούρια μου παπούτσια?

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tucsonarios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 19:02
Τοποθεσία: Larissa

Δημοσίευσηαπό leonidas » 06 Ιουν 2008, 20:58

Μεγειά! Τα GO12 είναι; Τι λένε από θόρυβο στην άσφαλτο σε σχέση με τα ασφάλτινα της μαμάς;
Άβαταρ μέλους
leonidas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Μαρ 2008, 11:46
Τοποθεσία: Πικέρμι

Δημοσίευσηαπό tucsonarios » 06 Ιουν 2008, 21:09

leonidas έγραψε:Μεγειά! Τα GO12 είναι; Τι λένε από θόρυβο στην άσφαλτο σε σχέση με τα ασφάλτινα της μαμάς;


Απο θέμα θορύβου είναι καταπληκτικά,εντελώς αθόρυβα.(GO 12 είναι)
θα τα τεστάρω και θα γράψω εντυπώσεις οσονούπω.Στην στεγνή άσφαλτο πάντως έχουν καλύτερη συμπεριφορά απο τα khumo της μαμάς του.
Άβαταρ μέλους
tucsonarios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 19:02
Τοποθεσία: Larissa

Δημοσίευσηαπό tucsonarios » 06 Ιουν 2008, 21:17

Οι φωτο είναι απο κινητο και είναι μάπα,δεν ξέρω αν φαίνονται στα εξωτερικά τακούνια στην πρώτη φωτό οι βαθιές χαράξεις με το οδοντωτό σχήμα.Εγω όταν τις είδα έμεινα μαλ@κ@ς.
Άβαταρ μέλους
tucsonarios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 19:02
Τοποθεσία: Larissa

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 06 Ιουν 2008, 21:30

Μεγειά τα λαστιχα!Εχουν φοβερο σχεδιο!Να μας πεις εντυπωσεις σε ολα καταναλωση, θορυβος,αποδοση σε ασφαλτο, χωμα κτλ.Τελικα ποσο κοστισαν?Φορας τα 235/60 απο οτι ειδα.Αραγε θα εχουν διαφορα στην τιμη με τα 215/65 που εχω εγω?
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό tucsonarios » 06 Ιουν 2008, 21:51

tucson2.0lt έγραψε:Τελικα ποσο κοστισαν?Φορας τα 235/60 απο οτι ειδα.


580 γιούρος το 235/60.Για το 215/65 δεν ξέρω αν έχει διαφορά στην τιμή.
Άβαταρ μέλους
tucsonarios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 19:02
Τοποθεσία: Larissa

Δημοσίευσηαπό Researcher » 07 Ιουν 2008, 21:07

Φίλε Blacksun, μην απελπίζεσαι καθότι και τα λαστιχα βοηθάνε και η εμπειρία (όχι ότι εγώ έχω από αυτήν!). Το θέμα λάσπης είναι τόσο υποκειμενικό και τόσο ύπουλο που μπορεί το ίδιο σημείο που πέρναγες 100 φορές να σου κάτσει 1 που ούτε η πυροσβεστική να μην μπορεί να σε ξεκολλήσει!

Φίλε tusconariε, με γεια τα νέα σου παπούτσια! ελπίζω να τα ευχαριστηθείς!Είναι ωραίο το ρημάδι το τακούνι!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Researcher » 07 Ιουν 2008, 23:50

και μιας και το'φερε η κουβεντα περί λασπών,
άλλο ένα βίντεο μόλις το είχα πρωτοπάρει και το δοκίμασα με φίλο!

http://www.youtube.com/watch?v=VuvxX8eMs_A
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό BLACKSUN » 08 Ιουν 2008, 20:56

φιλοι Researcher και tucson2.0lt ευχαριστω που βοηθάτε με τις συμβουλές και τα καλά σας λόγια, όπως αλλοστε και ολα τα παιδια εδω .....

μιας και το ανέφερες, θα κάνω μια ερωτηση, γιατι χρειαζομαι τη γνώμη σας.
σκοπεύω να βγάλω το καλοκαίρι με τα λαστιχα της μαμας, αλλά θα ήθελα το χειμωνα να βάλω ίσως κάτι καλλίτερο...

πιστεύετε οτι είναι καλό κάποιος να φοράει all weather, η να έχει άλλα για το χειμώνα και άλλα για το καλοκαίρι ????
επίσης υπάρχουν λάστιχα που να ειναι αξιόπιστα για το χώμα, όσο και στην άσφαλτο ?????
sorry για το "παιδικό" της ερώτησης .... αλλά είναι δυνατόν να υπάρχουν λάστιχα που να "λειτουργούν" παντού ???????

άσχετα απο τα χρήματα, ρωτάω εγκυκλοπαιδικά ... πριν πάω να ρωτήσω σε κατάστημα με ελαστικά ... να έχω μια ιδέα για το τι ζητάω !!!!
(αν βέβαια γνωρίζεται και τις τιμές, στο περίπου, μου δίνετε μια γεύση ...)

όπως καταλαβαίνεται, μετά απο φιάσκο με το tcs, τι εμπιστοσύνη να έχω ???????? καλλίτερα να πάω διαβασμένος ........

ευχαριστώ ...
Άβαταρ μέλους
BLACKSUN
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 14:07
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ, ΕΥΒΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 08 Ιουν 2008, 22:53

BLACKSUN έγραψε:φιλοι Researcher και tucson2.0lt ευχαριστω που βοηθάτε με τις συμβουλές και τα καλά σας λόγια, όπως αλλοστε και ολα τα παιδια εδω .....

μιας και το ανέφερες, θα κάνω μια ερωτηση, γιατι χρειαζομαι τη γνώμη σας.
σκοπεύω να βγάλω το καλοκαίρι με τα λαστιχα της μαμας, αλλά θα ήθελα το χειμωνα να βάλω ίσως κάτι καλλίτερο...

πιστεύετε οτι είναι καλό κάποιος να φοράει all weather, η να έχει άλλα για το χειμώνα και άλλα για το καλοκαίρι ????
επίσης υπάρχουν λάστιχα που να ειναι αξιόπιστα για το χώμα, όσο και στην άσφαλτο ?????
sorry για το "παιδικό" της ερώτησης .... αλλά είναι δυνατόν να υπάρχουν λάστιχα που να "λειτουργούν" παντού ???????

άσχετα απο τα χρήματα, ρωτάω εγκυκλοπαιδικά ... πριν πάω να ρωτήσω σε κατάστημα με ελαστικά ... να έχω μια ιδέα για το τι ζητάω !!!!
(αν βέβαια γνωρίζεται και τις τιμές, στο περίπου, μου δίνετε μια γεύση ...)

όπως καταλαβαίνεται, μετά απο φιάσκο με το tcs, τι εμπιστοσύνη να έχω ???????? καλλίτερα να πάω διαβασμένος ........

ευχαριστώ ...



Eγω το τελευταιο καλοκαιρι ειναι αυτο που θα περασω με τα δικα του λαστιχα.Το σιγουρο ειναι οτι θα βαλω τα yokohama geolandar GO12.Το χω ψαξει πολυ το θεμα και με την βοηθεια του researcher με τα τοσο καλα λογια που λεει για τα yokohama, τελικα πειστικα!Τα λαστιχα αυτα ειναι 50-50 δλδ 50% για ασφαλτο και 50% για εκτος δρομου.Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα για τις επιδοσεις τους στην ασφαλτο.Μπορεις ανετα να ταξιδεψεις και να κανεις πολλα χιλιομετρα σε ασφαλτο.Βεβαια δεν τα εχω βαλει ακομη και αυτα που λεω ειναι απο εμπειριες αλλων.Τωρα τα παιδια που τα φορανε εδω μεσα θα μας πουν περισσοτερα.Το δικο του hankook ή kumho που φοραει ειναι 100% ασφαλτινο αλλα εχω ακουσει οτι το GEOLANDAR GO12 εχει καλυτερη συμπεριφορα στην ασφαλτο!Φυσικα για το εκτος δεν το συζηταμε!! http://www.yokohama.gr/yokohama.nsf/?Open παρε και ενα λινκ να δεις.Περισσοτερα θα μας πουν οι φιλοι μας που τα φορανε για να μην λεω μπαρουφες. :)
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες