Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κάλυμμα ρεζέρβας ?

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 05 Οκτ 2007, 17:33

kolpano έγραψε:...το κακό με τις παραγγελίες απο εξωτερικό είναι ότι υπάρχει ο φόβος του τελωνείου...
Πάνος.


Καλά ρε πάνο, δεν είναι και τόσο πολύ το τελνείο... το πολύ 27% είναι. Καθόλου πολύ αν η τιμή είναι καλή. Σκέψου ότι εκεί που έχει πέσει το USD... κάνεις την τιμή Χ 0,90 και είναι σε ευρώ και με το τελωνείο μέσα.
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ZooL » 05 Οκτ 2007, 18:44

Βαγγέλη, γι' αυτό το 27% του τελωνείου είσαι σίγουρος?
Θυμάμαι το ανέφερες και σε μια άλλη συζήτηση, όπου το υπολογίζεις ως 19% ΦΠΑ + 7-8% δασμοί.

Γενικά το ποσοστό του φόρου δεν είναι το ίδιο για κάθε κατηγορία εμπορευμάτων προς εισαγωγή. Για παράδειγμα (κι αν θυμάμαι καλά), για κάτι ρούχα που είχε πάραγγείλει η καλή μου πριν κα'να χρόνο, ο εκτελωνισμός (δασμοί + ΦΠΑ) είχε φτάσει σχεδόν την αξία της παραγγελίας μαζί με τα έξοδα αποστολής (οι δασμοί + ο φπα υπολογίζονται επι του συνόλου)....

Ξέρουμε σίγουρα κάπως, κάπου, ότι στα εξαρτήματα /αξεσουάρ αυτοκινήτου οι δασμοί κυμαίνονται σ'αυτό το 7-8% που λες ???

Χ.


ΥΓ: κα'νας σύντροφος εκτελωνιστής συνφορουμίστας δεν υπάρχει?
Ή αλλιώς, κα'να φόρουμ για εκτελωνιστές δεν ξέρουμε ? :P

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 05 Οκτ 2007, 21:41

Από άτομα που έχουν κάνει εισαγωγή από ΗΠΑ σε είδη αυτοκινήτου ξέρω τα ποσοστά που αναφέρω. για τα ρούχα δεν έχω ιδέα. κάπου υπάρχει και ένα σχετικό άρθρο, όταν το βρώ θα το παραθέσω. όσο για το σύνολο, μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου... ο αμερικάνος δεν θα έχει και μεγάλο πρόβλημα αν για μια ανάρτηση σου κόψει απόδηξη για πχ 350-400 δολλάρια.... και σαν ποσό ακούγεται λογικό, 4 αμορτισέρ θα πάρεις και 4 ελατήρια...
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες