Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ?????

Στερεά Ελλάδα, Αττική, Πελοπόνησσος, Κρήτη και νησιά Αιγαίου

Δημοσίευσηαπό gmav » 17 Νοέμ 2003, 09:56

Metalaxe έγραψε:
xontros έγραψε:Την ίδια απορία έχω και εγώ, έβλεπα σε περιοδικά ότι το Terios έχει μπλοκέ και μου έκανε εντύπωση :shock:
Τελικά για μπλοκέ κεντρικό πρόκειται?

Η έκδοση SX μπλοκάρει ηλεκτρονικά το κεντρικό διαφορικό και έχει πίσω διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης.


Απόλυτα σωστό αυτό που γράφεις.
Πίσω διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης + ηλεκτρονικό κλείδωμα κεντρικού διαφορικού. Στη μικρή έκδοση DX) έχει απλό διαφορικό πίσω και δεν έχει και τα λοιπά καλούδια πχ ηλεκτρ καθρέπτες κτλ.

Εγώ έχω την Full έκδοση SX με ABS, 2 airbags, ηλεκτρ. παραθυρα, ηλεκτρ καθρέπτες, υδρ. τιμόνι, A/C, radiocd. τα λάστιχα είναι τα μανίσια bridgestone dualer m&s 205/70 15. (μια και αστός, θέλω και την άνεσή μου :D

Σαφώς και δεν ήμουν μόνος. Την περιοχή δεν την ξέρω καθόλου. Είμασταν 12 τζηπάκια (άραγε είναι τζηπ ή τζιπ?). για στατιστικούς λόγους γράφω τα μοντέλα:
pajero, freelander x2, mαveric, vitara, feroza, niva, frontera, land rover 90, Rav, scenic rx4, και εγώ με terios.

Από εντυπώσεις πολύ καλές. είχε αρκετή λάσπη, (σε μερικές στροφές έμπαινα με τις πόρτες, το διασκέδασα αφάνταστα). Βέβαια περισσότερο από όλα μου άρεσε η περιοχή (τις ονομασίες θα τις γράψω σε άλλο post γιατί δεν τις θυμάμαι από έξω, πρέπει να δω το χάρτη). Ειδικά ένα πέρασμα μέσα από το δάσος όπου στα λίγα σημεία που έφτανε ο ήλιος μέσα από τα δέντρα, έκανε το έδαφος να αχνίζει από την υγρασία. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!
Το μόνο που δε μου άρεσε είναι ότι εγώ ήθελα να πηγένω ποιο αργά για να θαυμάζω το τοπίο.

Αυτά προς το παρών. πρέπει να δουλέψω και λίγο.

ΥΓ.
Το αυτοκίνητο έγινε χάλια από τη λάσπη. να δω πότε θα μπορέσω να το πλυνω!!! :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Νοέμ 2003, 10:55

gmav έγραψε:......Είμασταν 12 τζηπάκια (άραγε είναι τζηπ ή τζιπ?).....



Φιλική παρατήρηση, (που κάποτε είχε γίνει και σε μένα)....
Ούτε τζηπάκια, ούτε τζηπ, ούτε τζιπ.....
Χρησιμοποίησε καλύτερα τον όρο 4X4, ή τετρακίνητο, ή χωματουργικό ή ότι άλλο θέλεις. Ο όρος Jeep ανήκει στο παρωχημένης τεχνολογίας όχημα του αμερικανικού στρατού στο Β' Παγκόσμιο και κάπου εκεί πρέπει να μείνει.....
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό gmav » 17 Νοέμ 2003, 16:20

Είχα την εντύπωση ότι η λέξει τζιπ προέρχεται από το άκουσμα των γραμμάτων GP (General Purpose). Κάπου το είχα διαβάσει αλλά πριν πολύ καιρο. Και βέβαια το "Jeep" μου θυμίζει τα γνωστά τετρακίνητα με τις ωραίες διαφημισεις (ειδικά αυτή με τη φώκια μου έκανε πολύ εντύπωση)

καλοδεχούμενη η παρατήρησή σου superspy.

Καλές διαδρομές!
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό jimnys » 17 Νοέμ 2003, 20:09

Just Enough Essential Parts (τα απολύτως απαραίτητα...)
Όχημα για στρατιωτική κυρίως χρήση .
Σήμερα είναι ευτιχισμένος κάποιος που λέει ότι έχει τζίπ (jeep) γιατί δυστηχώς οι περισότεροι έχουμε τετρακίνητα ,όπως είπε και ο superspy . :shock: :shock:
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό tazmania » 17 Νοέμ 2003, 23:44

jimnys έγραψε:Just Enough Essential Parts (τα απολύτως απαραίτητα...)
Όχημα για στρατιωτική κυρίως χρήση .
Σήμερα είναι ευτιχισμένος κάποιος που λέει ότι έχει τζίπ (jeep) γιατί δυστηχώς οι περισότεροι έχουμε τετρακίνητα ,όπως είπε και ο superspy . :shock: :shock:


Άρα το NIVA δικαιούται να λέγετε Jeep :wink:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jimnys » 18 Νοέμ 2003, 12:52

Ναι φίλε Ταζ......... :cry: :cry: :cry: :cry:
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κεντρική & Νότια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 55 επισκέπτες