Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

IOS CALLING - Γεια Χαρά - MXU 500

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

IOS CALLING - Γεια Χαρά - MXU 500

Δημοσίευσηαπό Major_Goose » 07 Ιούλ 2007, 16:54

Καλησπέρα παλλικάρια. Κώστας απο Ιο Κυκλάδες .Σεπτέμβριο πατάω τα 40 Αποκεντρωμένος Αθηναίος εδώ και 13 έτη. Μετράω λίγες μέρες μέρες ακόμα ως κάτοχος VARADERO 1000 το οποίο αποφάσισα να το αποχωριστώ για χάρη ενος KYMCO ΜΧU 500.

Μετά απο 19 μηχανές που έχω αλλάξει στα 26 περίπου χρόνια που οδηγώ, πιστεύω ότι στον τόπο- νησί που μένω μόνιμα , με λίγα ασφάλτινα καθημερινα χιλιόμετρα, παραλίες, και ψιλοχωματεροκαταστάσεις απο δω κι απο κει, είναι το κατάλληλο όχημα. Η τρελλα δε τηε 4,5 χρονης κόρη μου μολις ειδε video στο you tube έκαμψε την άγρια αντισταση και κράξιμο της μαμάς μας


Με ζορίζει που θα χω λιγότερα απο 800 - 1000 κυβικά αλλά στην παροούσα δεν με παίρνει για μεγαλύτερη επένδυση απο τα χρήματα που θα μου δώσει το VARADERO και κάτι ψιλά ακόμα .

Ετσι ήθελα απλά τις γνώμες σας και αν κάποιος έχει το συγκεκριμένο γρούν να μου λεγε πέντε λογακια .


Να στε καλά ..



Υ.Γ.
1.
Αν εχει ανοίξει κάποιο αναλυτικό πόστ και δεν το χω βρεί ακομα για το συγκεκριμένο γρούν θα εκτιμούσα ενα λινκάκι 8)

2. Εχει φέρει κανένας απο ιντερνετικάμαγαζιά αξεσουάρ που δεν υπάρχουν εδώ ? Τα ταχυδρομικά σκοτώνουν ?
Τελευταία επεξεργασία από Major_Goose και 07 Ιούλ 2007, 17:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Major_Goose
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2007, 15:26
Τοποθεσία: IOS KYKLADES

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 07 Ιούλ 2007, 17:12

Φιλε γεια χαρα
Ειμαστε και "σειρα" στα χρονια (67) και με τα ιδια σχεδον χαρακτηριστικα , αν και εγω μενω Σαντορινη πιο πολλα χρονια και εχω αλλαξει πανω απο 40 μοτο,προχτες εδωσα ανταλλαγη ενα Tuono 06 και πηρα ενα Africa (δυσκολοι καιροι βλεπεις και το μετρητο της διαφορας μετραει) τελος παντων, πιστευω οτι ειμαστε στο ιδιο "μηκος κυματος"
Εχω και εγω ενα γουρουνι για μεταφορα τρειλερ σε στενο δρομακι , μεχρι τωρα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο με μισο τονο , Linhai 300 4X4.
Εγω παντως αν αγοραζα τωρα θα κοιταγα πρωτα στο http://www.naxtermotors.gr/ γιατι με σχεδον τα χρηματα του MXU μπορει να παρεις πιο καλο BRAND NAME και ισως πιο καλο μηχανακι , ψαξετο λιγο .....

ΥΓ> τον Σοφουλη τον γνωστο στην Ιο τον ξερεις ??
ααα ειναι και ο μπατζανης μου απο κει , εχουν το Super market (Δημητρης Ξαγοραρης)
φιλικα
Θωμας
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

Δημοσίευσηαπό Major_Goose » 07 Ιούλ 2007, 17:17

ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΑΠΑΠΑΠΑ με το Σοφούλη έβλεπα βιντεο χέβυ μέταλ στην δεκαετία του 80!!! εδώείναι το παλικάρι !!!! Και τον Δημήτρη τον ξέρω φίλος είναι και είμαι και πελάτης του .

Το συγκεκριμένο κατάστηματο τσέκαρα αλλά μεξένισε λίγο η μεγάλη διαφορά που δίνει στο θέμα με πινακίδα χωψρίςπινακίδα και φοβήθηκαμήπως είναι τίποτ απειπτώσεις με πατέντες και μετά ψάχνομαι . για να μαι ειλικρινής καθόλου δεν θα με χάλαγε να βρω κάτι στα 700 η 800 με μικρή διαφορά τιμής μέχρι 9 - 9.5 . Αρχικά σκεφτόμουνα να χτυπήσω κανα CAN - AM να χώσω 16-17 χιλιάρικα αλάμε δάνεια και κάρτες καιοικογένεια τις έχω κόψει τις πολλές μαγκιές οπότε .....άστο , Αν τώρα σαυτό που λές το ξανακοιτάξω και βρώ κάτι ...τα μεγάλα SUZUKIA , ΚΑWASAKIA λένε τίποτα . Μην πάω για μεγαλύτερο και πάρω λιγότερα σε σχέση με το 500 αυτό με νοιάζει ....

Σευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση
Άβαταρ μέλους
Major_Goose
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2007, 15:26
Τοποθεσία: IOS KYKLADES

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 07 Ιούλ 2007, 17:48

Major_Goose έγραψε:ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΑΠΑΠΑΠΑ με το Σοφούλη έβλεπα βιντεο χέβυ μέταλ στην δεκαετία του 80!!! εδώείναι το παλικάρι !!!! Και τον Δημήτρη τον ξέρω φίλος είναι και είμαι και πελάτης του .

Το συγκεκριμένο κατάστηματο τσέκαρα αλλά μεξένισε λίγο η μεγάλη διαφορά που δίνει στο θέμα με πινακίδα χωψρίςπινακίδα και φοβήθηκαμήπως είναι τίποτ απειπτώσεις με πατέντες και μετά ψάχνομαι . για να μαι ειλικρινής καθόλου δεν θα με χάλαγε να βρω κάτι στα 700 η 800 με μικρή διαφορά τιμής μέχρι 9 - 9.5 . Αρχικά σκεφτόμουνα να χτυπήσω κανα CAN - AM να χώσω 16-17 χιλιάρικα αλάμε δάνεια και κάρτες καιοικογένεια τις έχω κόψει τις πολλές μαγκιές οπότε .....άστο , Αν τώρα σαυτό που λές το ξανακοιτάξω και βρώ κάτι ...τα μεγάλα SUZUKIA , ΚΑWASAKIA λένε τίποτα . Μην πάω για μεγαλύτερο και πάρω λιγότερα σε σχέση με το 500 αυτό με νοιάζει ....

Σευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση


Με τον Σοφουλη ειμαστε στο ιδιο δωματιο στο οικοτροφειο εδω , τι ξυλο ειχε φαει απο τον νυν μητροπολιτη Θηρας , που τοτε ηταν αυτος που το ειχε ιδρυσει και το διευθυνε , το παιδι αυτο δεν λεγεται.
Μαζι ηταν και ο Αραουζος (αλλο παιδι .....)
Αν δεν σε νοιαζει το θεμα πινακιδα σκεψου το σοβαρα , απο το μαγαζι αυτο εχουν αγορασει και παιδεια απο εδω , απλα εκμεταλευονται καποια παραθυρακια του νομου στην εισαγωγη και προσφερουν πιο καλες τιμες.
Εγω ειχα μιλησει μαζι τους στην εκθεση Μοτο και μου αφησαν καλες εντυπωσεις. Και τα μηχανακια τους ..... αστο καλυτερα , τι σχεση εχει η που#$$α με την βουρτσα ????? Μπραβο το βρηκες :)
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

Δημοσίευσηαπό Major_Goose » 07 Ιούλ 2007, 17:53

Nai εχω ακούσει πολλά ................καλά για το οικοτροφρίο ..!!!!!
Ποιον Αραούο απο όλους ξέρεις,είναι πολλοί εδώ !!!!!


Η πινακίδαμε ενδιαφέρει αφενός γιατί εδώ κυνηγάνε αφετέρου το θέλω για καθημερινλη μετακλινηση και οχι για Σ/Κ και επιπλεόν ανκάποια στιγμή χρειαστεί να μεταπωληθεί πιστεύω θα γίνει πιο εύκολα.

Τέλος πάντων συνεχίζω να ψάχνω μέχρι τελικής πτώσεως !!!!

Θα τα λέμετακτικά εδω μέσα .Να σαι καλά
Άβαταρ μέλους
Major_Goose
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2007, 15:26
Τοποθεσία: IOS KYKLADES

Δημοσίευσηαπό pilot36 » 08 Ιούλ 2007, 22:46

Major_Goose έγραψε:ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΑΠΑΠΑΠΑ με το Σοφούλη έβλεπα βιντεο χέβυ μέταλ στην δεκαετία του 80!!! εδώείναι το παλικάρι !!!! Και τον Δημήτρη τον ξέρω φίλος είναι και είμαι και πελάτης του .

Το συγκεκριμένο κατάστηματο τσέκαρα αλλά μεξένισε λίγο η μεγάλη διαφορά που δίνει στο θέμα με πινακίδα χωψρίςπινακίδα και φοβήθηκαμήπως είναι τίποτ απειπτώσεις με πατέντες και μετά ψάχνομαι . για να μαι ειλικρινής καθόλου δεν θα με χάλαγε να βρω κάτι στα 700 η 800 με μικρή διαφορά τιμής μέχρι 9 - 9.5 . Αρχικά σκεφτόμουνα να χτυπήσω κανα CAN - AM να χώσω 16-17 χιλιάρικα αλάμε δάνεια και κάρτες καιοικογένεια τις έχω κόψει τις πολλές μαγκιές οπότε .....άστο , Αν τώρα σαυτό που λές το ξανακοιτάξω και βρώ κάτι ...τα μεγάλα SUZUKIA , ΚΑWASAKIA λένε τίποτα . Μην πάω για μεγαλύτερο και πάρω λιγότερα σε σχέση με το 500 αυτό με νοιάζει ....

Σευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση



Kalispera file , afto to site ine sta galika alla boris na to metafrasis meso net .http://www.journalduquad.com/2006/decembre/500mxu.htm
gia to MXU 500 endiaferomouna kai ego alla katelixa stin Can - Am. Opote . ime katohos mias Can - Am (Outlander Max ) 400 cc rotax 4x4 kat'epilogi kai en kinisi .. , visco lok . kai tosa alla ..... emena mou kostise 12.500 me arithmous - asfalia - kai teli kikloforias.kai ola afta sto nisi tis Ko.
Enas megalos logos pou allaxa gnomi kai pira to Can - Am itan oti to MXU ehi ton epilogea tahititon aristera !!!! vevea tha mou pis kala tha allazis tahitites opos to aftokinito ? eeee entaxi ine thema sinithias. Iparhoun kai alles diafores toso piotitos oso kai filosofias sta dio gourounia.

P.S. 1 psaxe kai sto youtube (tha dis video diafora gia MXU CAN - AM KAI alla..)

P.S. 2 Elpizo na voithisa kai na min se kourasa.
Άβαταρ μέλους
pilot36
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 23 Αύγ 2006, 11:30
Τοποθεσία: Κως 12/νησσα

Δημοσίευσηαπό Major_Goose » 09 Ιούλ 2007, 14:55

Φίλε Δωδεκανήσιε ευχαριστώ πολύ για το καλοσώρισμα. Η αλήθειαείναι ότιόταν τοοικονομικόμπαίνει ηνώμονας μαζ΄ί με την πώληση της προηγούμενης η επιλογή ειναι δύσκολη όπωςκαινα το κάνεις. Φυσικάκαι δεν με κούρασες και μακάρι να χα και άλλες γνώμες απο φιλους γιατί ο προβληματισμός μόνο θετικός είναι κ"αι βοηθάναψάξεις πρισσότερο και στην καλύτερη επιλογή .

Ελπίζω να σαι ευχαριστημένοςμε το ¨"γατί" σου

Να σαι καλά

Κώστας
Άβαταρ μέλους
Major_Goose
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2007, 15:26
Τοποθεσία: IOS KYKLADES


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες