Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ερωτηση για λαστιχα

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Δημοσίευσηαπό commbba » 30 Αύγ 2009, 10:08

Τα λάστιχα είναι προορισμένα για το είδος του οδοστρώματος που είναι σχεδιασμενα.
Εάν χρησιμοποιείς χωμάτινα σε άσφαλτο θα αντιμετωπίσεις μεγαλύτερο θόρυβο,μικρότερη τελική και ανικανότητα επαρκής πρόσφυσης όταν πατάει σε βρεγμένο.Απο την άλλη τα ασφάλτινα σε χώμα ή λάσπη,"μπουκώνουν" πιό γρήγορα τα αυλάκια τους μετατρέποντας τα σε "φαλακρά" και ανίκανα να ανταπεξέλθουν με αποτέλεσμα την ακινητοποίηση του οχήματος.Επίσης εάν είναι φτιαγμένα απο μαλακή γόμα,πράγμα το οποίο χρειάζεται σε βρεγμένη άσφαλτο,για να διώχνει πιό γρήγορα το νερό,μπορεί να φθαρούν πιο γρήγορα απο τα χωμάτινα που σίγουρα φτιάχνονται με πιό σκληρά υλικά.
Στα αυτοκίνητα έχουνε βγάλει ελαστικά για όλους τους πιθανούς συνδιασμούς οδωστρωμάτων ώστε να καλύψουν όσο γίνεται τις ανάγκες των αγοραστώνΣτα quad/atv δεν το έχω ψάξει τί παίζεται..Οι εταιρίες στα περισσότερα γουρούνια τοποθετούνε λάστιχα 50-50 για να καλύπτεις τις βασικές ανάγκες σου.
Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η πίεση που θα βάλεις.Εγώ πειραματίστικα σε άσφαλτο και με 6 και με 8 PSI σε όλους τους τροχούς αντίστοιχα,με την 6 πήγαινε καλύτερα αλλά και με τις δύο πιέσεις το μηχανάκι μετά τα 35 χλμ μου είχε τάσεις να φεύγει απο την πορεία του με την παραμικρή κίνηση.Τώρα έχω βάλει 4 σε όλα και πατάει πολύ καλύτερα και είναι πιό σταθερό,χωρίς να βαραίνει το τιμόνι του,άλλωστε είναι μόνο 200 cc.
Άβαταρ μέλους
commbba
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 21:01
Τοποθεσία: Ερέτρια-Ευβοίας

Δημοσίευσηαπό dimitris12234 » 30 Αύγ 2009, 12:52

καταλαβα...τα 50 50 θα βαλω τοτε αφου αυτα θα κανουν πιο σωστα τη δουλεια τους.
Άβαταρ μέλους
dimitris12234
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2008, 20:13

Δημοσίευσηαπό giourgas » 30 Αύγ 2009, 13:05

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?
ΕΧΩ ΤΟ SYM600 ΜΕ 2000ΚΜ. ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΚΙΔΕΣ [ΑΓΚΑΘΙΑ] ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΧΑΝΩ ΑΕΡΑ. ΑΝΑ 2 ΒΟΛΤΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΑΕΡΑ. ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΨΩΜΙ. ΕΧΩ ΨΑΧΤΕΙ ΓΙΑ ΣΑΜΠΡΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΚΡΗ??? THANX
LIVE FAST, DIE YOUNG...
Άβαταρ μέλους
giourgas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 20:38
Τοποθεσία: ΜΗΛΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ

Δημοσίευσηαπό lak100 » 31 Αύγ 2009, 18:30

παιδια 6 psi ειναι καλα η ειναι πολυ?
ΕΙΜΑΙ ΠΟΡΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ KYMCO MXU 300
Άβαταρ μέλους
lak100
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Ιαν 2007, 18:11
Τοποθεσία: Καστορια

Δημοσίευσηαπό lak100 » 31 Αύγ 2009, 18:35

giourgas έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?
ΕΧΩ ΤΟ SYM600 ΜΕ 2000ΚΜ. ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΚΙΔΕΣ [ΑΓΚΑΘΙΑ] ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΧΑΝΩ ΑΕΡΑ. ΑΝΑ 2 ΒΟΛΤΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΑΕΡΑ. ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΨΩΜΙ. ΕΧΩ ΨΑΧΤΕΙ ΓΙΑ ΣΑΜΠΡΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΚΡΗ??? THANX
φιλε μου δεν ξερω αυ υπαρχει κατι για τοσο μικρες τρυπες εγω που παταω συχνα καρφια βαζω φυτυλι ρωτα
κανενα λαστιχα
ΕΙΜΑΙ ΠΟΡΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ KYMCO MXU 300
Άβαταρ μέλους
lak100
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Ιαν 2007, 18:11
Τοποθεσία: Καστορια

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες