Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περιμετρικός Συναγερμός σε Maverick '05

Συντονιστής: SUVord

Περιμετρικός Συναγερμός σε Maverick '05

Δημοσίευσηαπό Giorgio_ » 12 Οκτ 2007, 20:35

Παρ' όλο που παρακολουθώ τα γραφόμμενα στο forum από το 2004 , γράφω για πρώτη φορά για να εκφράσω μια απορία. Αυτός ο περιμετρικός συναγερμός τί είναι , τί κάνει και πότε λειτουργεί . Έχω την εντύπωση ότι στο δικό μου Mav , παρ' όλο που ανάβει το κόκκινο λαμπάκι στο ταμπλώ , δεν λειτουργεί ποτέ . Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το τσεκάρω ?
Άβαταρ μέλους
Giorgio_
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Οκτ 2007, 20:25

Δημοσίευσηαπό elisseos » 12 Οκτ 2007, 22:22

O περιμετρικος συναγερμος ειναι μια μπουρδα και μιση. Ενεργοποιειται μονο οταν ανοιξεις πορτα ή το πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου. Δεν ενεργοποιειται ουτε με κραδασμο αλλα ουτε με σπασιμο τζαμιου. Εγω το πηρα χαμπαρι μεσα στο πρωτο διμηνο που μου εκαναν μια ζημια.
Στην πραγματικοτητα οταν λεμε περιμετρικο συναγερμο εννοουμε συναγερμο που ελεγχει την περιμετρο του αυτοκινητου ανεξαρτητα αν εχεις ανοιχτα η κλειστα τζαμια, πορτες ή πορτ μπαγκαζ.
Τετοιo συναγερμο εχει η ELSER και μαλιστα διζωνικο. Δηλ. ελεγχει δυο περιμετρικες ζωνες οι οποιες ρυθμιζονται ξεχωριστα. Στο δικο μου MAV που τον εχω τοποθετησει, η πρωτη ζωνη ελεγχει τον εσωτερικο χωρο του σαλονιου και ενεργοποιει αμεσα την σειρηνα μολις παρει ερεθισμα, ενω η δευτερη ζωνη ελεγχει οριακα την εξωτερικη πλευρα των πλαϊνων κρυσταλλων και πορτων και δινει προειδοποιητικο τονο μολις διεγερθει. Αυτο το διζωνικο περιμετρικο συστημα εγκαθιστουν κυριως στα cabrio ...
Άβαταρ μέλους
elisseos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2006, 21:15
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 14 Οκτ 2008, 15:57

ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΤ ΜΠΟΥΛ ΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΑΛΥΣΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΗΚΟΣ ΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ...ΤΕΛΟΣ ..ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ...
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες

cron