Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ανακοίνωση - Maverick και σκουριές

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 23 Μάιος 2007, 00:45

Αγαπητέ SUVord, καταρχήν εύχομαι να μην είσαι ιδιοκτήτης Maverick γιατί μου είσαι συμπαθέστατος.
Λοιπόν, πρόκειται για καινούριο αυτοκίνητο και δεν επιτρέπεται να έχει σκουριά είτε επιφανειακή είτε φυσιολογική. Όταν αγοράζει κάποιος καινούριο αυτοκίνητο απαιτεί και ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ.
Για τηναντοχή του αυτοκινήτου μην ανησυχείς, υπάρχουν ειδικοί που ασχολούνται καθημερινά με τα προβλήματα των αγοραστών των Maverick.
Όμως για την μεταπωλητική του αξία δεν μιλάς καθόλου; ΄
Ούτε για το γεγονός ότι αν καταφέρεις και πουλήσεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο, μεταφέρεις αυτομάτως τα προβλήματα σε κάποιον ανίδεο, άρα εγκληματείς.
Επίσης περνάς στο ντούκου το γεγονός ότι το Υπουργείο Ανάπτυξης ρίχνει τα πρόστιμα στην Ford για τα Maverick και τηνκατάστασή τους, το ένα πίσω απο το άλλο. ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΔΕΝ ΑΠΟΣΙΩΠΟΙΟΥΝΤΑΙ.
Ο κόσμος τό 'χει τούμπανο και ξέρεις ποιοί κρυφό καμάρι!!!!!!!!!!!!!!!!!
Χαιρετώντας θέλω να σου πώ ότι κάποια στιγμή ο άξονας που είδες στην φωτογραφία θα ειναι ΕΠΙΧΡΥΣΩΜΕΝΟΣ . Θα σε κρατώ ενήμερο.
Υ.Γ Άν νομίζεις ότι η ιστορία αρχίζει με τις σκουριές, πού να δείς τί ακολουθεί, πού πηγαίνει και πού έχει να φτάσει. Θέλει πολύ φαντασία η υπόθεση αγαπητέ μου. :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό karanti » 23 Μάιος 2007, 10:38

φιλε mhtsea,
σε βρισκω, απο πολυ εως υπερβολικα, υπερβολικο.
αρχικα, οταν αγοραζουμε καποιο αυτοκινητο, θα πρεπει να ξερουμε τι ειναι αυτο που πηραμε...
οι φωτογραφιες που δημοσιευεις αφορουν το αυτοκινητο οπως το αγορασες?
αν το παρελαβες σε αυτη την κατασταση, δεν σου φταιει κανενας...
αν ομως ειναι φωτογραφιες μετα απο ενα χρονο χρησης (πχ), δεν νομιζω οτι ειναι κατι τρομερο. συνηθως τα εξαρτηματα των αυτοκινητων που ειναι απο χυτοσιδηρο και ειναι εκτεθειμενα στις καιρικες συνθηκες οξειδωνονται.

εχεις δει αυτοκινητο κατοικου των Κυκλαδων?
εχεις δει δισκοπλακες απο Mercedes ή BMW (για να παμε στα καλα...) που να μην ειναι οξειδωμενες?
εχεις δει αξονα απο Jeep ή απο ΚΙΑ που να μην ειναι οξειδωμενος μετα απο χρηση 1-2 ετων σε συνθηκες off-road?
γιατι δεν κοιτας τα 4x4 των φιλων σου απο κατω για να δεις την οξειδωση που εχουν οι αξονες τους, τα ψαλιδια τους κλπ μετα απο 1-2 χρονια χρησης?

συμφωνω για το προστιμο που εφαγε η Ford. καλα της κανανε.
αλλα οχι και: Για την αντοχή του αυτοκινήτου μην ανησυχείς, υπάρχουν ειδικοί που ασχολούνται καθημερινά με τα προβλήματα των αγοραστών των Maverick.
ξερεις ποσα mav εχουν πουληθει στην Ελλαδα?
τα τελευταια χρονια νομιζω οτι πουλιουνται 1.500 το χρονο. δηλαδη πρεπει να εχουν πουληθει στην Ελλαδα περιπου 10.000 αυτοκινητα. για μην μιλησουμε για το ποσα εχουν πουληθει στις ΗΠΑ.
δεν εχουν ακουστει προβληματα περισσοτερα απο αυτα που παρουσιαζονται σε παρομοια μοντελα αλλων εταιρειων.
διαβασε στο φορουμ τι γραφουν οι κατοχοι αλλων 4x4 και θα συμφωνησεις μαζι μου.

γραφεις:Όμως για την μεταπωλητική του αξία δεν μιλάς καθόλου; ΄
Ούτε για το γεγονός ότι αν καταφέρεις και πουλήσεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο, μεταφέρεις αυτομάτως τα προβλήματα σε κάποιον ανίδεο, άρα εγκληματείς.

δεν ειναι λιγο βαρυ αυτο?
δηλαδη, οσο καιρο εσυ μεταφερεις την οικογενεια σου με το mav εγκληματεις σε βαρος των παιδιών σου?

επίσης:Επίσης περνάς στο ντούκου το γεγονός ότι το Υπουργείο Ανάπτυξης ρίχνει τα πρόστιμα στην Ford για τα Maverick και τηνκατάστασή τους, το ένα πίσω απο το άλλο.
υπαρχει και αλλο προστιμο για mav?

τέλος:Άν νομίζεις ότι η ιστορία αρχίζει με τις σκουριές, πού να δείς τί ακολουθεί, πού πηγαίνει και πού έχει να φτάσει. Θέλει πολύ φαντασία η υπόθεση αγαπητέ μου.
η συνωμοσιολογια ειναι απο τα αγαπημενο χομπυ του Ελληνα.
ευχομαι και ελπιζω να μην εχεις πεσει κι εσυ σ' αυτη την λουμπα και να κερδισεις αυτα που θελεις....
καλη τυχη στην πορεια σου.
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 23 Μάιος 2007, 10:58

Φίλε karanti άδικα σκάς τη ζαχαρένια σου γιατί όταν μιλάς σε κάποιον ο οποίος δεν γνωρίζει λογικό είναι και η απαντήσεις του να μην στέκουν. Εύχομαι ο mhtseas και να το επιχρυσώσει και να το κάνει ότι θέλει, και μπάσα να του βάλει και σκαλοπατάκια μην πέσει απο το BRONCO και pull bar να είναι άρχοντας. Επειδί το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι οτι δεν κοιτάμαι την ουσία καλό θα ήταν και ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό σε εγκαταστάσεις και σε αγώνες παντός ίδους να δούν τη διαφορά και να ανοίξουν μυαλά.

Επίσης μην αναφερθώ στο γεγονός οτι στη φωτο το αυτοκίνητο είναι τζι τζι απο κάτω γιατί ούτε πέτρα δεν το έχει χτυπήσει. Και όσο για τις αμφιβολίες του κυρίου για το ποιος είναι κάτοχος maverick και ποιος όχι καλό θα είναι να διαβάζει και τα υπόλοιπα ποστ όπως επίσης και το site του off-road.gr να μαθαίνει και κάτι παραπάνω. Γιατί απ'ότι φαίνεται επιλεκτικά μιλάνε κάποιοι στην χώρα που ζούμε και απαντάνε χωρίς επίγνωση του τι συμβαίνει γύρω τους :? .
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 23 Μάιος 2007, 11:45

Aγαπητέ φίλε karanti
Αν δεν γνωρίζεις φίλε σε ενημερώνω πώς όταν παραλαμβάνουμε ένα καινούριο αυτοκίνητο απο αντιπροσωπεία, ήδη η άδειά του είναι στο όνομά μας και ήδη έχει εξοφληθεί η τράπεζα που πέρνει ο ιδιοκτήτης το δάνειο, δηλαδή το αμάξι σου ανήκει προκαταβολικά με παρακράτηση.
Όσο για τις φωτογραφίες είναι 1 μηνός από την αγορά του και χρήσης 400Km, και όσο αφορά την οικογένειά μου το αυτοκίνητο είναι σε ακινησία όπως μου επέβαλαν οι ""ειδικοί"" που σου προαναφέρω, απο τον 1 μήνα χρήσης.
Δεν κάνω το έγκλημα να βάλω τα παιδιά μου μέσα αλλα ούτε και αγνώστους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν αυτοί πουλάνε 1500 το χρόνο για να κερδίζουν αναξέλεγκτα, δεν σημαίνει πως εμείς θα κάτσουμε με δεμένα τα χέρια.
Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όπως έκαναν σε Ευρώπη και Αμερική 500.000 ανακλήσεις στην FORD έτσι θα γίνει και με τα 10.000 αυτοκίνητα που αναφέρεις.
Εδώ θα είμαστε να το δείς
Εφόσον αναφέρεσαι για τα πρόστιμα Μaverick θα σε κρατώ ενήμερο γιατί είναι μακρυά η ουρά της αναμονής προστίμων. ΠΟΛΥΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ.
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και πίστεψέ με ούτε στα πιό τρελά τους όνειρα δεν φαντάζονται αυτό που έχει να γίνει.
Όσο για την πορεία μου, δεν είμαι μόνος έχω πολύ μεγάλη παρέα που τους περιμένουμε στη γωνία. :assshaking:
Με εκτίμηση mhtseas
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 23 Μάιος 2007, 12:05

Άκου φίλε PANIAIN είσαι τόσο υπερράνω και δεν χαλάς την ζαχαρένια σου και θεωρείς ότι οι απαντήσεις μου δεν στέκουν, πάψε να ασχολείσαι με τα λεγόμενά μου κάνε τις βόλτες σου με το MAVERICK σου, και κλείσε τα μάτια και τα αυτιά σου στα προβλήματα.
Αλλωστε όταν αγνοείς το πρόβλημα είναι σαν να μην υπάρχει.
Έτσι κάνουν και στην ford. Όμως δυστυχώς τα προβλήματα συσωρεύονται και το πλοίο θα βουλιάξει μαζί με το πλήρωμα, Εσύ κάνε πως δεν βλέπεις
Με αγάπη mhtseas
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 23 Μάιος 2007, 12:31

mhtseas έγραψε:Άκου φίλε PANIAIN είσαι τόσο υπερράνω και δεν χαλάς την ζαχαρένια σου και θεωρείς ότι οι απαντήσεις μου δεν στέκουν, πάψε να ασχολείσαι με τα λεγόμενά μου κάνε τις βόλτες σου με το MAVERICK σου, και κλείσε τα μάτια και τα αυτιά σου στα προβλήματα.
Αλλωστε όταν αγνοείς το πρόβλημα είναι σαν να μην υπάρχει.
Έτσι κάνουν και στην ford. Όμως δυστυχώς τα προβλήματα συσωρεύονται και το πλοίο θα βουλιάξει μαζί με το πλήρωμα, Εσύ κάνε πως δεν βλέπεις
Με αγάπη mhtseas


Θα πάψω λοιπόν να ασχολούμαι. Και βόλτες δεν κάνω με το Maverick μην σκουριάσει :evil: :evil: . Κλείνω και τα μάτια μου να στρουθοκαμιλήσω κιόλας για να μην δώ το πρόβλημα σου. Κέρασε και τους "ειδικούς" ένα καφεδάκι απο το αγωνιστηκό τμήμα... 8)

Ά και βάψτον τον άτιμο αν σε ενοχλεί ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ γιατί εκεί το έχεις πάει το ζήτημα.
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 23 Μάιος 2007, 13:03

Σε ευχαριστώ για το κέρασμα, και ξέρω που θα στείλω τον λογαριασμό.
Όσο για την αισθητική μου μην ανησυχείς θα την πληρώσουν πολύ ακριβά.
Επίσης ενημερωτικά το θέμα δεν είναι μόνο η αισθητική ούτε η επικινδυνότητα, πίστεψέ με
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟ ΧΑΟΣ .
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό SUVord » 23 Μάιος 2007, 14:12

Χαίρομαι και με το παραπάνω σε πολύ υπερθετικό βαθμό το 3λιτρο MAVERICK, κατασκευής 2003, που έχω και του έχω αλλάξει τα φώτα σε Ευρώπη και σε αγώνες στην Ελλάδα που είναι και το μοναδικό SUV που συμμετέχει.75000 χλμ σε τρία χρόνια δεν είναι και λίγα.
Αν σε κάποιον παραδώθηκε ελλατωματικό αυτοκίνητο αυτός που το έκανε θα πρέπει και με το παραπάνω να αποζημιώσει τον παθόντα.
Ουδόλως αυτό σημαίνει οτι το εν λόγω μοντέλο είναι άχρηστο ή όποιος οδηγεί τέτοιο αυτοκίνητο εγκληματεί κατα της κοινωνίας.
Μία εμπάθεια του παθόντως μπορώ να την δικαιολογήσω αλλά όχι την απαξίωση μιας ολόκληρης εταιρίας και πολύ περισσότερο τους πελάτες αυτής της εταιρίας.
Κάθε ψύχωση έχει και τα όριά της.
Και καινούργοι οι άξωνες μετάδοσης σχηματίζουν σκουριά όπως και οι δισκόπλακες εφόσον βραχούν και μείνουν ακινητοποιοημένες σε ορισμένες συνθήκες για πάνω απο κάμποσες ώρες,ούτε καν μέρες.
Οσο για τη συμβουλή να μείνει το αυτοκίνητο ακινητοποιημένο μου ακούγεται πολύ δικηγορίστικη και μάλιστα απο δικηγόρο που πιθανόν να ήτα σκράμπας στη φυσική και χημεία στο σχολείο.Ακινητοποιώντας το όχημα, αυτός που εδωσε τη συμβουλή του, γνωρίζει οτι παθαίνει ζημιές χειρότερες απο το αν κυκλοφορούσε;
Μήπως είναι ο ίδιος που μια φορά στο σουπερμάρκετ φώναξε τον αστίατρο της νομαρχίας οταν είδε μούχλα στο ροκφόρ;
Με αυτά και με τα άλλα η πλάκα είναι οτι ξαναζωντάνεψε αυτό το ρημάδι γιατι πολύ νέκρα είχε πέσει τελευταία.

ΥΓ.Δεν είμαι υπάλληλος της FORD. Το MAVERICK δεν είναι το καλύτερο αυτοκίνητο, δεν ειναι το χειρότερο αυτοκίνητο, αλλα το καταλληλότερο για μένα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό karanti » 23 Μάιος 2007, 14:19

mhtseas έγραψε:Aγαπητέ φίλε karanti
Αν δεν γνωρίζεις φίλε σε ενημερώνω πώς όταν παραλαμβάνουμε ένα καινούριο αυτοκίνητο απο αντιπροσωπεία, ήδη η άδειά του είναι στο όνομά μας και ήδη έχει εξοφληθεί η τράπεζα που πέρνει ο ιδιοκτήτης το δάνειο, δηλαδή το αμάξι σου ανήκει προκαταβολικά με παρακράτηση.


δεν ειμαι δικηγορος, αλλα νομιζω οτι εχει αλλη βαρυτητα να μην παραλαβεις αυτο που ηδη σου ανηκει (εχεις δικιο) και να κινησεις διαδικασια κατα της εταιρειας.
νομιζω οτι ειναι ευκολοτερο να σου επιστραφουν τα χρηματα σου (προκαταβολη κλπ), παρα να περιμενεις τωρα να αποζημιωθεις για ενα καινουριο αυτοκινητο.

mhtseas έγραψε:Όσο για τις φωτογραφίες είναι 1 μηνός από την αγορά του και χρήσης 400Km, και όσο αφορά την οικογένειά μου το αυτοκίνητο είναι σε ακινησία όπως μου επέβαλαν οι ""ειδικοί"" που σου προαναφέρω, απο τον 1 μήνα χρήσης.
Δεν κάνω το έγκλημα να βάλω τα παιδιά μου μέσα αλλα ούτε και αγνώστους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ποιοι ειναι οι "ειδικοι"? ποια ειναι τα προβληματα που κανουν το αυτοκινητο επικινδυνο?
αν θελεις να κανεις μια δημοσια καταγγελια, οπως προσπαθεις, πρεπει να εισαι πιο λεπτομερης.
αν, για καποιους λογους δεν μπορεις, χανεις το οποιο δικιο σου.

mhtseas έγραψε:Αν αυτοί πουλάνε 1500 το χρόνο για να κερδίζουν αναξέλεγκτα, δεν σημαίνει πως εμείς θα κάτσουμε με δεμένα τα χέρια.
Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όπως έκαναν σε Ευρώπη και Αμερική 500.000 ανακλήσεις στην FORD έτσι θα γίνει και με τα 10.000 αυτοκίνητα που αναφέρεις.
Εδώ θα είμαστε να το δείς


στα επαναλαμβανω, μην γενικολογεις και χανεις το οποιο δικιο σου.
ανακλησεις κανουν ολες οι εταιρειες που σεβονται τον εαυτο τους και τον πελατη τους.
ασφαλως εκανε και η Ford.
λεπτομερειες στο παρακατω λινκ:
http://www.lemonauto.com/complaints/for ... escape.htm
οπως και πολλες αλλες εταιρειες.
σου παραθετω ανακλησεις αλλων εταιρειων σε ομοειδη μοντελα:
http://www.lemonauto.com/complaints/dai ... iberty.htm
http://www.lemonauto.com/complaints/suz ... vitara.htm
http://www.lemonauto.com/complaints/honda/honda_crv.htm
http://www.lemonauto.com/complaints/kia ... ortage.htm
http://www.lemonauto.com/complaints/bmw/x5.htm
http://www.lemonauto.com/complaints/hyu ... nta_fe.htm
http://www.lemonauto.com/complaints/lan ... _rover.htm
http://www.lemonauto.com/complaints/lan ... lander.htm
http://www.lemonauto.com/complaints/maz ... ribute.htm
http://www.lemonauto.com/complaints/mit ... lander.htm
οταν μιλαμε για "ανακληση" ξερεις ακριβως τι εννουμε?
γιατι εχω την εντυπωση οτι εισαι μπερδεμενος....

mhtseas έγραψε:Εφόσον αναφέρεσαι για τα πρόστιμα Μaverick θα σε κρατώ ενήμερο γιατί είναι μακρυά η ουρά της αναμονής προστίμων. ΠΟΛΥΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ.
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και πίστεψέ με ούτε στα πιό τρελά τους ονειρα δεν φαντάζονται αυτό που έχει να γίνει.
Όσο για την πορεία μου, δεν είμαι μόνος έχω πολύ μεγάλη παρέα που τους περιμένουμε στη γωνία. :assshaking:
Με εκτίμηση mhtseas


σου ευχομαι και παλι καλη τυχη, σε σενα οπως και στην πολυ μεγαλη παρεα σου.
το μονο κακο με "εσας" ειναι οτι εχετε χασει (ισως οχι απο δικο σας λαθος) την χαρα της χρησης ενος τοσο ευχαριστου και καλου αυτοκινητου, οπως την εχουν ζησει ο SUVord, ο PANIAIN, εγω και τοσοι αλλοι...
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 23 Μάιος 2007, 16:24

Σωστός ο SUVord. Πάνω που είχαμε αραχνιάσει, βρήκαμε θέμα να ασχολούμαστε. Γράφω από το 2003, δηλαδή περίπου 4 χρόνια, στο forum. Οι παλαιότεροι ξέρουν ότι πριν το ΜΥ2005 (2.3) είχα το ΜΥ2003(2.0), το οποίο το επέστρεψα πίσω στη Φορντ λόγω προβλημάτων, και μάλιστα αφού είχαν περάσει 11 μήνες από την αγορά του. Ήδη πριν την αγορά και των δύο αυτοκινήτων, είχα προμηθεύει (και φυσικά διαβάσει) τα εγχειρίδια λειτουργίας του Φορντ ESCAPE, τα οποία δεν έχουν καμία σχέσει με το «τεφτέρι» που σου δίνει η εδώ αντιπροσωπεία. Μέχρι σήμερα δεν έχω ακούσει κανένας άλλος να έχει καταφέρει να επιστρέψει ΜΑΒ και μάλιστα μετά από τόσο μεγάλο διάστημα. Επειδή μ’αρέσει η επιγραμματική καταγραφή και όχι η αφήγηση, προλαβαίνω (για άλλους απλά φρεσκάρω τη μνήμη τους) με κάποιες ερωτήσεις-απαντήσεις
1. Το αυτοκίνητο ήταν κακό?
Σε γενικές γραμμές όχι. Φυσικά είχε ελλείψεις στον εξοπλισμό, έτριζε λόγω ελαττωματικών τσιμουχών στις πόρτες και από τον κινητήρα ήθελα το κάτι παραπάνω, τουλάχιστον σε ροπή. Με πήγε όμως παντού, ποτέ δεν με πρόδωσε, εκτός δρόμου έκανε πράγματα που δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα τα κάνει και για δεκαπέντε μέρες τα Χριστούγεννα του 2003 όργωνε την μισή Ευρώπη με 4 ενήλικες, πράγματα, μπαγκαζιέρα οροφής, σκι, τσουμπλέκια κλπ, κλπ
2. Γιατί το γύρισα πίσω?
Κάποια στιγμή έβγαλε πρόβλημα το μπροστινό διαφορικό και το κιβώτιο (στη 2η σχέση), δεν δέχθηκαν να τα αλλάξουν, ούτε καν να τα επισκευάσουν. Όμως κανείς δεν μου έδωσε βεβαίωση ότι το αυτοκίνητο ήταν ασφαλές. Ο άνθρωπος που με συμβούλευσε μου είπε ότι δεν μπορούσε να αποκλείσει τον κίνδυνο να σπάσει εν κινήσει το διαφορικό.
3. Το γύρισα εύκολα?
Καθόλου. Μου πήρε περίπου 6-7 μήνες. Εξώδικα, ασφαλιστικά μέτρα, φασαρίες, διαπραγματεύσεις, υποσχέσεις, αλληλογραφία με Αμερική και Γερμανία και τελικά συμβιβασμός. Η απόκτηση του ΜΥ2005 (2.3) ήταν μέρος της συμφωνίας. Πάντως στην αίθουσα του δικαστηρίου δεν φτάσαμε. Σίγουρα στενοχωρήθηκα, αγανάκτησα, έβρισα αλλά από το αποτέλεσμα δικαιώθηκα.
4. Από το καινούργιο είμαι ευχαριστημένος?
Περισσότερο από ό,τι από το παλιό. Έχω γράψει πιο παλιά τι με ενοχλεί, είναι όμως σαφώς βελτιωμένο. Δυστυχώς λόγω των 2 παιδιών πλέον, δεν έχω κάνει καμία από τις «ταρζανιές» που έκανα με το παλιό, οπότε απ΄ αυτή την άποψη δεν το έχω χαρεί. Το πήρα Αύγουστο του 2004 και έχει μόνο 31.000 χλμ

Κατόπιν των ανωτέρω, κατανοώ πλήρως την αγανάκτηση του mhtseas, όμως του βγαίνει λάθος διότι όλοι στο forum είμαστε από την ίδια πλευρά. Αν κάποιος κρίνει την αντίδραση του mhtseas υπερβολική, δεν σημαίνει ότι τον εχθρεύεται. Επιπλέον, επειδή το θέμα ενδιαφέρει όλους, καλό θα ήταν ο φίλος (και συμπάσχων) mhtseas να μας διευκρινίσει τουλάχιστον τα εξής 2 πράγματα:
1. Σε τι συνίσταται η επικινδυνότητα του οχήματός του? Δηλαδή η σκουριά που μας έδειξε είναι ικανή να προκαλέσει ατύχημα? Έχει πραγματογνωμοσύνη στα χέρια του που λέει κάτι τέτοιο? Διότι εγώ μόνο αυτή την ερμηνεία δίνω στη λέξη «έγκλημα». Αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο, όσοι έχουν την ίδια σκουριά πρέπει άμεσα να ακινητοποιήσουν τα οχήματά τους, έτσι δεν είναι?
2. Πόσοι ακριβώς (ή έστω περίπου) είναι αυτοί που έχουν κάνει καταγγελία? Από τα γραφόμενα του mhtseas δίνεται η εντύπωση ότι είναι τουλάχιστον 500 με 1000. Είναι όντως έτσι. Προσωπικά έσω διαβάσει μόνο για 2 πρόστιμα των 15.000 ευρώ.

Θεωρώ τέλος τουλάχιστον άδικη την προσφώνηση προς τον SUVord «…εύχομαι να μην είσαι ιδιοκτήτης Maverick…». Δεν νομίζω ότι υπάρχει μέλος του Forum της Φορντ που να μην γνωρίζει την αγωνιστική δράση του SUVord, πολλώ δε μάλλον το ότι είναι κάτοχος ΜΑΒ. Ακόμη και σε άλλες ενότητες αναφέρεται η δράση του, υπάρχουν δε και φωτογραφίες.

Καλές βόλτες σε όλους
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 23 Μάιος 2007, 17:11

Nαι αλλα να αγοραζεις καινουργιο φρεσκο φρεσκο κ να ειναι ετσι δεν ειναι οτι καλητερο.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό farouk1 » 23 Μάιος 2007, 20:16

αν ψαχνουμε για το τελειο δεν νομιζω οτι θα το βρουμε ποτέ . Εγω ειμαι σχετικά νεος κατοχος του mav το εχω απο τον οκτωβριο , 7 μήνες . μεχρι τωρα εχω κανει 9500 χλμ και ειμαι ενθουσιασμενος . ταξιδι ανετα με 140 και αισθηση ασφαλειας μια χαρα , χωμα ανετο .
Χιονι που με ενδιεφερε πολυ φετος δεν ειδα ελπίζω του χρόνου να ρίξει κανα χιονακι .
Προβλήματα ΜΗΔΕΝ ολα πανε μια χαρα σκουριές τίποτα ουτε αξονας ουτε ψαλιδια ουτε δισκοπλακες ολα ειναι τελεια . Το μονο που με στεναχωρει ειναι η καταναλωση αλλα τι να γίνει , οχι οτι ειναι η φοβερη αλλα δνε θα με χλαγε να ειναι και λιγο μικρότερη . Α και για το τελος απο εξοπλισμό , τωρα τι να πω ενα θερμομετρο ποσο κανει ?? ενας ψιλουπολογιστής ταξιδίου τόσο φοβερό ειναι ??
Άβαταρ μέλους
farouk1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Δεκ 2006, 12:28
Τοποθεσία: ανοιξη Αττικης

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 24 Μάιος 2007, 00:11

Απάντηση σε SUVord
Αγαπητέ φίλε, χαιρομαι που είσαι ένας απο τους τυχερούς.
Δυστυχώς όμως οι παθόντες είναι περισότεροι.Δεν αμφιβάλλω ότι βγήκαν στην παραγωγή και σωστά αυτοκίνητα αλλά στους ιθαγενείς στείλαν
΄Β Διαλογής. Την συμβουλή ακινητοποίησης δεν την πρότεινε δικηγόρος.
Είσαι αρκετά έξυπνος να καταλάβεις ποιάς ειδικότητας άτομο μου την επέβαλε. Σε ευχαριστώ που έχεις ανοιχτό μυαλό.
Υ.Γ. Συγχώρα με δεν γνώριζα την αγωνιστική σου δράση αλλά την έμαθα.Πάνος σωστα;

Απάνηση σε Κaranti
Όσο αφορά τον οικονομικό διακανονισμό όταν εμπλέκεται πιστωτικός οργανισμός δεν υπάρχει επιστροφή χρημάτων, ο δρόμος είναι μόνο ένας.
Για ''ειδικούς'' δεν δίνω πληροφορίες για την ώρα γιατί ίσως μειωθεί η δύνα μη των στοιχείων μου.Κάποια στιγμή θα τα μάθεις όλα αν όχι απο εμένα απο τις εφημερίδες.
Τέλος έχουμε χάσει τον χρόνο μας τα χρήματά μας να ασχολούμαστε με τα Β' Διαλογής τους.
Όταν αγόραζα το αμάξι να χαρώ ήθελα, έλα στην θέση μου.Στην βιτρίνα το αμάξι μου άρεσε πολύ γιαυτό χρεώθηκα και να το πάρω.

Απάντηση σε maverick4wd
Φίλε μου έτσι ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δέν θέλω αυτήν την στιγμή να δημοσιεύσω περισότερα.Περνάω ότι πέρασες. Στο 2 ερώτημά σου απαντώ πώς ναι είναι πολλές οι καταγγελίες. Έχω απίστευτα στοιχεία στα χέρια μου όταν έρθει η ώρα και τα μάθετε δεν θα πιστεύετε στα μάτια σας. Σας μιλάω σοβαρά όταν λέω πως το πλοίο θα βουλιάξει. Δεν φτάνει η φαντασία σας για το τί συμβαίνει.
Η αλήθεια είναι ακόμα και εγώ δυσκολεύτηκα να πιστέψω τα ντοκουμέντα.
Δείξτε υπομονή και κατανόηση.Σας ειπα αλλά δεν καταλάβατε
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ ΤΟ ΧΑΟΣ[/u][/b]
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό karanti » 24 Μάιος 2007, 08:01

χαθηκε ενα post (απο χθες το βραδυ μεχρι σημερα το πρωι) ή κανω λαθος?
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 24 Μάιος 2007, 10:17

Φίλε Karanti όλη μερα μέσα στο forum είσαι;και προλαβαίνεις ότι μπαίνει και ότι βγαίνει;Μήπως είσαι Υπαλληλίσκος των 800 euro σε κάποια αντιπροσωπεία της FORD; Τέτοια αυτοθυσία για τα συμφέροντα της εταιρείας για τρεις και εξήντα;
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες