Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Συντονιστής: SUVord

ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 06 Ιουν 2013, 16:11

...Οτι χειρότερο για τα ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου.Για τον κινητήρα καμμία διαφορά με τον χειμώνα.
1/Η μπαταρία μετά τους κραδασμούς έχει για χειρότερο εχθρό την θερμοκρασία.
2/Οι πανταχού ευρισκόμενοι αισθητήρες αποκτούν πολύ μεγαλύτερη αντίσταση του προβλεπομένου.Αν ο κινητήρας λειτουργεί ομαλά παρα του οτι άναψε λαμπάκι κινητήρα, αγνοήστε το προσωρινά και συνεχίστε.Εδώ είμαστε για να το αναφέρεται και μάλλον θα σας γλειτώσουμε αρκετά ευρόπουλα.
3/Καλό είναι να αποφεύγεται η χρήση του κλιματιστικού σε πολύ κίνηση με αργούς ρυθμούς και συνεχείς στάσεις κάθε λίγα μέτρα. Και τα παράθυρα καλά είναι...
Εύχομαι να είστε όλοι καλά με ασφαλή χιλιόμετρα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό helias » 09 Ιουν 2013, 20:24

Ποιο λαμπάκι λες, αυτό το πορτοκαλί ;
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 10 Ιουν 2013, 15:45

Ναι Ηλία, το περτικαλί λαμπάκι εννοώ.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό erimitis23 » 13 Ιουν 2013, 21:56

Τί το ανοίξατε το θέμα αυτό ήθελα να ήξερα. Το μυρίστηκε το δικό και ήθελε να με δει και εμένα να συμμετέχω στο συγκεκριμένο thread και λέει ας ανοίξω κι εγώ το λαμπάκι μου.... Έτσι λοιπόν μου άνοιξε κι εμένα το check engine την περασμένη Κυριακή και δευτέρα πρωί το πήγα στην αντιπροσωπεία και βρήκαν ότι είναι ο αισθητήρας παροχής καυσίμου. Μου έκανε έναν επαναπρογραμματισμό μέσω εγκεφάλου και έσβησε και μου είπε αν ανάψει ξανά θέλει αλλαγή γύρω στα 200 ευρώ :shock: Εεεε και σήμερα άναψε.... Υπάρχει κανένας τρόπος να την γλιτώσω φθηνότερα??
erimitis23
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2012, 00:53

Re:

Δημοσίευσηαπό SUVord » 14 Ιουν 2013, 13:03

erimitis23 έγραψε:Τί το ανοίξατε το θέμα αυτό ήθελα να ήξερα. Το μυρίστηκε το δικό και ήθελε να με δει και εμένα να συμμετέχω στο συγκεκριμένο thread και λέει ας ανοίξω κι εγώ το λαμπάκι μου.... Έτσι λοιπόν μου άνοιξε κι εμένα το check engine την περασμένη Κυριακή και δευτέρα πρωί το πήγα στην αντιπροσωπεία και βρήκαν ότι είναι ο αισθητήρας παροχής καυσίμου. Μου έκανε έναν επαναπρογραμματισμό μέσω εγκεφάλου και έσβησε και μου είπε αν ανάψει ξανά θέλει αλλαγή γύρω στα 200 ευρώ :shock: Εεεε και σήμερα άναψε.... Υπάρχει κανένας τρόπος να την γλιτώσω φθηνότερα??


1/Για ποιό Maverick πρόκειται; Μοντέλο και έτος.
2/Το λαμπάκι δεν έσβησε λόγω κάποιου προγραμματισμού, που δεν έγινε έτσι κι αλλιώς, αλλα απλώς σβήστηκε απο τον διαγνωστικό ανιχνευτή του συνεργείου.
3/Δεν υπάρχει αισθητήρας με την ονομασία:"αισθητήρας παροχής καυσίμου".Η παροχή καυσίμου καθορίζεται απο παρα πολλούς και διαφορετικούς αισθητήρες.
4/Τηλεφώνησε στο συνεργείο και πες τους να σου πούν το συγκεκριμένο κωδικό αριθμό που τους έβγαλε στο διαγνωστικό, και τότε θα μπορέσω να σε βοηθήσω.Δεν με ενδιαφέρει η ονομασία που εκφράζεται μέσω του κωδικού γιατί αυτή διαφέρει απο γλώσσα σε γλώσσα.Μονο ο αριθμός με ενδειαφέρει.

ΥΓ1:Μόνο ένα αισθητήρα γνωρίζω που κοστίζει γύρω στα 200 Ευρώ και είναι ο αισθητήρας που δίνει εντολή στη βαλβίδα επανακυκλοφορίας των καυσαερίων.Σε αυτή την περίπτωση όμως θα παρατηρούσες οτι στο ρελαντί δεν δουλεύει σωστά ο κινητήρας.
ΥΓ2:Χίλια συγνώμη που ξεκίνησα αυτη την ενότητα.
ΥΓ3:Αν βρίσκεσαι στο λεκανοπέδιο Αθηνών μπορώ κλπ.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό erimitis23 » 14 Ιουν 2013, 16:09

Πρόκειται για μοντέλο του 2004 το 2300. Πήρα πριν λίγο τηλέφωνο και έλειπε ο αντιπρόσωπος που με είχε εξυπηρετήσει την δευτέρα και δεν μπορούσε να μου πει τον κωδικό που έβγαλε το διαγνωστικό αυτός που μου μίλησε. Του εξήγησα την κατάσταση και μου είπε ότι δεν πρόκειται για κάτι ανησυχητικό και να τους το πάω από βδομάδα να το δουν. Πάντως σίγουρα μου είχε πει αισθητήρας καυσίμων αν οχι παροχής καυσίμων. Δεν έδωσα πολύ σημασία γιατί είπα οκ αφού έσβησε όλα καλα. Για αυτό μπορεί να ευθύνεται και το νεαρό της ηλικίας μου (20 χρονών γαρ) και δεν σκαμπάζω πολύ από το ηλεκτρολογικό κομμάτι και των αισθητήρων προτιμώ τα αυστηρώς μηχανικό :oops: αλλα πού θα πάει θα μάθω κι εγώ. προφανώς και έλεγα αστειευόμενος <<τι το ήθελες αυτό το θέμα>> δεν πιστεύω να το παρεξήγησες. Βόρεια προάστια μένω. Α και επίσης όχι η λειτουργία του είναι τελείως ομαλή σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα. Ακόμη και με A/C ανοιχτό δεν ρετάρει και τα σχετικά
erimitis23
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2012, 00:53

Re: ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 14 Ιουν 2013, 18:46

Βρίσκομαι Αγία Παρασκευή.Τηλ.:6977532357. Την Κυριακή αν ευκαιρείς κάποια ώρα..."Τί το ήθελες αυτό το θέμα" εννοείται οτι το πήρα αστειευτικά.
Υπάρχει αισθητήρας, (ένας), των μπέκ αλλα δεν ξέρω αν αυτόν εννοούσαν στο συνεργείο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό NickT » 14 Ιουν 2013, 19:23

Καλησπέρα και από Εμένα μόλις άναψε το λαμπακι
Την δευτέρα πάω στην φορντ.κανένα πρόβλημα κατά τα αλλα ουτε ρελαντί ούτε θόρυβος


Suvord.Πρέπει να αλαξης όνομα σε καλχας.
NickT
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Ιαν 2013, 14:34

Re: ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 14 Ιουν 2013, 19:51

NEEEXT.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό NickT » 14 Ιουν 2013, 20:07

Κάνω κάτι άλλο εκτός απτο να πάω στην Φορντ;
NickT
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Ιαν 2013, 14:34

Re: ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 15 Ιουν 2013, 18:58

NickT έγραψε:Κάνω κάτι άλλο εκτός απτο να πάω στην Φορντ;


Πληροφοριακά.
Πως μπορούμε μόνοι μας να σβήσουμε το λαμπάκι:Ξεσυνδέουμε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας.Περιμένουμε να περάσουν τουλάχιστον 20 λεπτά και ξανασυνδέουμε τον πόλο.Το λαμπάκι θα έχει σβήσει αλλα θα έχουν σβήσει και τα μερικά χιλιόμετρα στον οδομετρητή όπως επίσης και το ραδιόφωνο χρειάζεται επαναπληκτρολόγηση του κωδικού του.Εφόσον όμως πρόκειτα την Δευτέρα να το κοιτάξεις το θέμα καλό είναι να αφήσεις το λαμπάκι αναμμένο ώστε να είναι δυνατή η διάγνωση του σφάλματος.

Σε οποιοδήποτε συνεργείο μπορούν με ένα απλό διαγνωστικό να κατεβάσουν τον κωδικό αριθμό του σφάλματος.Πολλά διαγνωστικά έχουν και επεξήγηση του συγκεκριμένου κωδικού.Το πρόβλημα ξεκινά με την ελλιπή γνώση ή και διάθεση του κάποιου τυχαίου τεχνικού.Πχ,αν ο κωδικός λέει οτι ο αισθητήρας λάμδα άναψε το λαμπάκι, τότε προχωρούν στην αντικατάσταση του συγκεκριμένου αισθητήρα.Παίρνεις το αυτοκίνητο, κανεις μερικά χιλιόμετρα και...τσάαακ...νάσου το λαμπάκι πάλι.Φταίει το λαμπάκι; Φταίει ο αισθητήρας; Φταίει ο μηχανικός;Διαλέγεις κι απαντάς ανάλογα με τα νεύρα σου εκείνη την ώρα.
Γι αυτό ακριβώς το λόγο και ξεκίνησα αυτή την ενότητα.
Κανένας δόλος να κλέψω την δόξα του Κάλχα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό erimitis23 » 16 Ιουν 2013, 03:08

Σήμερα το απόγευμα κι ενώ το λαμπάκι παρέμενε αναμμένο, σταματάω σε ένα βενζινάδικο με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ και γεμίζω με v power racing και ανεβαίνω Πεντέλη με σχετικά γρήγορους ρυθμούς και στο κατέβασμα τσουυυυπ άαααντε γεια λαμπάκι και πριν λίγο που κατέβηκα να το τσεκάρω απο περιέργεια δεν ανάβει τίποτα. Τώρα, τα συμπεράσματα δικά σας... :crazy:
erimitis23
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2012, 00:53

Re: ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 16 Ιουν 2013, 12:29

erimitis23 έγραψε:Σήμερα το απόγευμα κι ενώ το λαμπάκι παρέμενε αναμμένο, σταματάω σε ένα βενζινάδικο με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ και γεμίζω με v power racing και ανεβαίνω Πεντέλη με σχετικά γρήγορους ρυθμούς και στο κατέβασμα τσουυυυπ άαααντε γεια λαμπάκι και πριν λίγο που κατέβηκα να το τσεκάρω απο περιέργεια δεν ανάβει τίποτα. Τώρα, τα συμπεράσματα δικά σας... :crazy:


Πάντα τέτοια εύχομαι.
Καθόλου περίεργο αυτό που συνέβει.Οχι οτι έχει σχέση με τη συγκεκριμένη βενζίνη που έβαλες αλλα με το γεγονός οτι πολλοί αισθητήρες και ιδιαίτερα αυτοί που έχουν να κάνουν με την πίεση στο σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου είναι επιρρεπείς σε ακάθαρτα φίλτρα αφενός και σε άδειο ρεζερβουάρ αφεταίρου.Καλό είναι να μήν αφήνουμε το ρεζερβουάρ να κατέβει κάτω απο το 1/4.
Τώρα, στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν ξανανάψει το λαμπάκι, θέλει επιθεώρηση το φίλτρο βενζίνης και σιγουριά οτι η τάπα της βενζινης λειτουργεί και κλείνει κανονικά.
Πάντως για πληρέστερη πληροφόρησή μας, καλό είναι να μάθουμε και ποιό συγκεκριμένο κωδικό είχε βγάλει το διαγνωστικό στο συνεργείο.
Με ένα σύντομο γκουγκλάρισμα για "OBD II scanners" ή "OBD II readers" μπορεί να βρεί και να προμηθευτεί κάποιος ένα διαγνωστικό ανάλογα με την τσέπη του.Βισματώνει απ' ευθείας στη φίσα αριστερά κάτω απο το τιμόνι και έχεις την πλήρη διάγνωση άμεσα και αποτελεσματικά.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό NickT » 16 Ιουν 2013, 12:45

Και έτσι ξαφνικά όπως άναψε το λαμπακι σήμερα το πρωί δεν άναψε
Οπότε μάλλον αυτοιαθηκε.

Τι να πω άβυσσος η ψυχή του μαβερικ
NickT
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Ιαν 2013, 14:34

Re: ΠΕΡΙ ΖΕΣΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ...

Δημοσίευσηαπό NickT » 16 Ιουν 2013, 12:49

Α και δεν έβαλα βενζίνι η μάλλον έβαλα αφού είχε σβήσει
NickT
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Ιαν 2013, 14:34

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες