Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βουητο στην καμπινα

Συντονιστής: SUVord

Βουητο στην καμπινα

Δημοσίευσηαπό soling » 04 Απρ 2012, 14:56

εδω και λιγες μερες οταν το αμαξι μου περασει τα 90-100χιλ. ακουγεται ενα βουητο οπως οταν περασουμε απο σαθρη ασφαλτο η δρομους απο τσιμεντο .λαστιχα αλλαξα το φθινοπωρο αλλα δεν ειχα προβλημα απο τοτε(Goodyear 80-20).
Άβαταρ μέλους
soling
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ 2007, 20:52
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Re: Βουητο στην καμπινα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 04 Απρ 2012, 17:22

soling έγραψε:εδω και λιγες μερες οταν το αμαξι μου περασει τα 90-100χιλ. ακουγεται ενα βουητο οπως οταν περασουμε απο σαθρη ασφαλτο η δρομους απο τσιμεντο .λαστιχα αλλαξα το φθινοπωρο αλλα δεν ειχα προβλημα απο τοτε(Goodyear 80-20).


Για πιό συγκεκριμένο Maverick μιλάμε;
Πηγή του βουητού μπορεί να είναι:
1/Κινητήρας, κιβώτιο και λοιπά εξαρτήματα και τσιμπράγαλα στο χώρο του κινητήρα.
2/Σύστημα μετάδοσης κίνησης συμπεριλαμβανομένων και των τροχών.
3/Διαφοροποίηση στην εξισορρόπηση της πίεσης έξω και μέσα στην καμπίνα των επιβατών,(τσιμούχες και λάστιχα θυρών και παραθύρων).
Δύσκολο έως αδύνατο να προβλέψω έξ αποστάσεως τι μπορεί να είναι.
Θα ξεκινούσα δοκιμάζοντας να βάλω νεκρά σχέση στο κιβώτιο οταν κάνει το βουητό και να δώ αν αλλάζει κάτι.
Το βουητό στα 120-130χλμ γίνεται χειρότερο, μειώνεται ή παραμένει σταθερό;
Οταν στρίβεις δεξιά ή αριστερά με 90χλμ παρατηρείς αύξηση του βουητού, (φοβερή λέξη), ή όχι;
Αν έχεις πάει τελευταία εκτός δρόμου με χώματα και λάσπες κοίταξε καλου κακού μήπως έχει μαζευτεί κάτι στην μεσαία τριβή του κεντρικού άξονα.Και μιας και θα είσαι εκεί κάτω στο ανάσκαλο και θα το απολαμβάνεις έλεγξε και τους δύο σταυρούς.
Μια ενημέρωση για την πρόοδο των προσπαθειών σου πάντα ευπρόσδεκτη.
Καλή συνέχεια.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Βουητο στην καμπινα

Δημοσίευσηαπό soling » 05 Απρ 2012, 08:23

Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση.
Μιλαμε για το 3λιτρο 2004 το πηγα σημερα στο συνεργειο ,σαν αρχη θα βαλουν λαστιχα απο αλλο που εχουν δικο τους και βλεπουμε, παντος και αυτοι τους φαινεται παραξενο γιατι ο θορυβος ειναι ψηλα στον ουρανο. επισης το αμαξι δεν τρεμει.ο
θορυβος μεχρι τα 90 δεν υπαρχει και οταν αρχισει ειναι σταθερος εως τα 120 που μπορεσα να παω .οσο για το στρηψιμο δεν δοκιμασα
Θα δω τι θα μου πουνε και θα σε ενημερωσω.
Άβαταρ μέλους
soling
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ 2007, 20:52
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Re: Βουητο στην καμπινα

Δημοσίευσηαπό soling » 05 Απρ 2012, 12:40

Λοιπον με τα αλλα λαστιχα και χωρις σχαρες κανενα προβλημα .τωρα με τα δικα μου λαστιχα (Goodyear 215/70/16 vector 4seasons τα εβαλα αρχες οκτωβριου) και πιεση 34 αντι 32 και χωρις σχαρες πηγα μεχρι 100 χιλιομετρα ( δεν μπορουσα περισοτερο λογω κινησης )και δεν ακουστηκε τιποτα ο μηχανικος υποστηριζει οτι ειναι απο τα λαστιχα.
Θα κοιταξω να το παω μια βολτα συντομα και να το τσεκαρω ξανα.
Άβαταρ μέλους
soling
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ 2007, 20:52
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Re: Βουητο στην καμπινα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 05 Απρ 2012, 14:32

soling έγραψε:Λοιπον με τα αλλα λαστιχα και χωρις σχαρες κανενα προβλημα .τωρα με τα δικα μου λαστιχα (Goodyear 215/70/16 vector 4seasons τα εβαλα αρχες οκτωβριου) και πιεση 34 αντι 32 και χωρις σχαρες πηγα μεχρι 100 χιλιομετρα ( δεν μπορουσα περισοτερο λογω κινησης )και δεν ακουστηκε τιποτα ο μηχανικος υποστηριζει οτι ειναι απο τα λαστιχα.
Θα κοιταξω να το παω μια βολτα συντομα και να το τσεκαρω ξανα.


Υποθέτω οτι οι σχάρες,(οι δύο μπάρες), ήταν πάνω στο αυτοκίνητο όταν έκανε το βουητό.
Αν είναι έτσι, τότε:
1/Ξανατοποθέτησε τις σχάρες, στα ίδια σημεία όπως και πρίν και ξανατρέξτο πάνω απο 100 και με την πίεση στα δικά σου λάστιχα πάνω απο 34.Βουητό ΝΑΙ ή ΟΧΙ;
2/Επανέλαβε το ίδιο βήμα με πρίν αλλα με τις σχάρες σε άλλη θέση και καλα σφιγμένες.Βουητό ΝΑΙ ή ΟΧΙ
Αν η απάντηση στο 1 είναι ΝΑΙ και στο 2 ΟΧΙ το πρόβλημα οφείλεται στη θέση 'η αποτελεσματικότητα
σφυξίματος της σχάρας.
3/Αν η απάντηση στο 1 και 2 είναι ΟΧΙ τότε αφαίρεσε αέρα μέχρι τις 32 PSI και επανέλαβε τη δοκιμή.Βουητό ΝΑΙ ή ΟΧΙ;
Αν ΝΑΙ το βουητό προέρχεται απο τα λάστιχα.Αν όμως ΟΧΙ τότε το πρόβλημα ΗΤΑΝ τα λάστιχα ή ενα-δυό απο αυτά αλλα στην επανατοποθέτησή τους έγινε τράμπα τα μπρός με τα πίσω και το πρόβλημα λύθηκε.
Χαρα στο κουράγιο σου και ευχαριστώ για την ενημέρωση.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Βουητο στην καμπινα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Απρ 2012, 15:01

KΙ'εγω εχω τα ιδια συμπτωματα αλα μετα τα 200.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Βουητο στην καμπινα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 05 Απρ 2012, 16:47

vagelis έγραψε:KΙ'εγω εχω τα ιδια συμπτωματα αλα μετα τα 200.


Περάσαν κιόλας 200 χρόνια απο το 1812;
Να τα χιλιάσεις κι εσύ και ...φυλή σου!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες