Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Συντονιστής: SUVord

ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 29 Μαρ 2011, 21:09

Παιδιά καλησπέρα,
Τέταρτος χρόνος λοιπόν με το mav μου,41000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και ηρθε η ώρα για το σέρβις του 4ου χρόνου.Γίνετε να μου πείτε τι θα αλλάξω και πόσο θα πάει?Σημειωτέον οτι δεν εχω ποτέ αλλάξει υγρά φρένων, υγρά τιμονιού, βαλβολίνες καί ψυκτικό υγρό.Μήπως θα χρειαστεί να αλλάξω κα΄ποια απο αυτά?Επίσης εδώ και δύο μέρες ακουω εναν θόρυβο στο φρενάρισμα απο τους πίσω δίσκους(οχι πάντα) σαν να τριβετε μέταλο,μήπως χρειαζονται αλλαγή και στα τακάκια? επειδή δεν εχω αλλάξει ποτέ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 30 Μαρ 2011, 12:20

mav2007 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα,
Τέταρτος χρόνος λοιπόν με το mav μου,41000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και ηρθε η ώρα για το σέρβις του 4ου χρόνου.Γίνετε να μου πείτε τι θα αλλάξω και πόσο θα πάει?Σημειωτέον οτι δεν εχω ποτέ αλλάξει υγρά φρένων, υγρά τιμονιού, βαλβολίνες καί ψυκτικό υγρό.Μήπως θα χρειαστεί να αλλάξω κα΄ποια απο αυτά?Επίσης εδώ και δύο μέρες ακουω εναν θόρυβο στο φρενάρισμα απο τους πίσω δίσκους(οχι πάντα) σαν να τριβετε μέταλο,μήπως χρειαζονται αλλαγή και στα τακάκια? επειδή δεν εχω αλλάξει ποτέ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.


Γειά και χαρά στους "απροβλημάτιστους".Εύχομαι και τα επόμενα 41000χιλιόμετρα βα είναι το ίδιο απροβλημάτιστα.
Για τα πίσω φρένα θα τα δούν μαζί με τις σιαγόνες του χειρόφρενου και οτι πούν.
Οσο για τα άλλα, εκτός απο τα τυπικά, αλλαγές φίλτρων και λαδιού ολα τα "υγρά" που ανέφερες πρέπει να αλλαχθούν.Το λάδι στο χειροκίνητο κιβώτιο δεν χρειάζεται να αλλαχθεί ούτε και στο πίσω διαφορικό εκτός και αν έχεις βουτήξει σε βαθειά νερά.Το λιπαντικό όμως στο "transfer box" ή PTO οπως το αποκαλεί η Ford πρέπει να αλλαχθεί.
Αν σου πούν οτι δεν χρειάζονται όλες αυτές οι αλλαγές, και θα στο πούν, εσύ να επιμείνεις να γίνουν.
Τώρα οσο να αφορά το κόστος και εφόσον πράγματι κάνουν αυτά που τους πείς, τα εργατικά είναι τρείς ώρες σύν το κόστος των λιπαντικών, υγρών και φίλτρων που δεν ξεπερνούν τα 180 Ευρώ.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 30 Μαρ 2011, 19:42

Σε ευχαριστω για τις συμβουλές σου φίλε SUVord.Πάντα δίνεις απαντήσεις αμεσα και η γνώμη σου λόγω της εμπειρίας σου με το mav μετράει.Τώρα εγω πρέπει να δώσω <<μάχη>> στο συνεργείο μου για να τους πείσω οτι <<πρέπει>> να τα αλλάξω.Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι τόσο δύσκολοι.
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 31 Μαρ 2011, 10:36

Είναι, δυστυχώς, δ'υσκολοι γιατί η διαδικασία είναι χρονοβόρα.Μπορει να χρεώνουν το χρόνο αλλα το παράπλευρο όφελός τους είναι μηδαμινό σε σχέση αν τον ίδιο χρόνο τον χρησιμοποιούσαν για επισκευή βλάβης.Κατανοητό μεν, ακατανόητο δε,αν κάποιος ασχοληθεί με τις οδηγίες της Ford και τι ακριβώς συνιστούν για τις αλλαγές όλων των θγρών και λιπαντικών.
Ισως τώρα πού τα πράγματα και οι κώλοι έχουν σφίξει να είναι πιο διαλλακτικοί σε τέτοιες απαιτήσεις της πελατείας τους.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό vagelis » 31 Μαρ 2011, 13:12

Πανο πρεπςει να ντρεπεσαι ,πως μιλας ετσι,ακου σφιξανε οι κωλοι.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 01 Απρ 2011, 15:30

Μπά!!!Το ρίξαμε και στα SUV τώρα;
Γειά σου Βαγγέλη.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 15 Απρ 2011, 21:34

Παιδια καλησπερα.Το πηγα για το 4ο σερβις οπου μου αλλαξαν λαδια,μπουζι,φιλτρα λαδιου ,φιλτρο βενζινης,φιλτρο αερα.φιλτρο βενζινης,υγρα φρενων και τακακια πισω φρένων.Το απο μεσα τακακι το δεξιο παιδια ειχε φαγωθει τελειως,μονο σιδερο.Πως γινετε να εχουν φαγωθει μονο τα πισω τακακια και ειδικα το απο μεσα δεξια?οντως ειναι ανεξηγητο(φιλε suvord?)Τωρα ακουω εναν μεταλικο θορυβο απο πισω και οταν παω να ξεκινησω σιγα-σιγα μετα απο φρεναρισμα.Λογικα θα στρωση.Κοστος ολα 330 ευρω.
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 17 Απρ 2011, 12:23

Με υγεία και καλοφόρετα όλα τα καινόυρια καλούδια.
Το κόστος των 330 ευρώ το βρίσκω πολύ λογικό.
Τα πίσω δισκόφρενα είναι λογικό να έχουν φαγωθει, τηρουμένων των αναλογιών.Είναι πολύ μικρότερα των μπτοστινών και έχουν και πολύ λιγότερο "ψωμί" απο τα μπροστινά.
Σημειωτέον οτι το Maverick δεν "τρώει" τα μπροστινά τακάκια όπως τα περισσότερα αυτοκίνητα και ας φρενάρει με αυτά σε ποσοστό 70% όταν πατάμε φρένο.
Τώρα οσο ν' αφορά την υπερβολική φθορά στο πίσω εσωτερικό δεξί τακάκι, μπορεί να είναι αρκετά τα αίτια, απο αστοχία υλικού μέχρι και ελειπή απόδοση της δαγκάνας.
Ο μεταλλικός θόρυβος στο ξεκίνημα είναι κάτι που θα πήγαινα το αυτοκίνητο πίσω να ξαναελέγξουν την τοποθετηση και τα σφιξίματα όπως και την εξαέρωση.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 05 Μάιος 2011, 12:48

Φίλε SUVord θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα σινεμπλοκ σε ενα mav 2003 2000cc. Μου είπαν ότι θέλουν αλλαγή και αλλάζονται μαζί με τα ψαλίδια και κόστος γύρω στα 450€. Θα ήθελα τις συμβουλές σου. Επίσης σε αυτό που αναφέρεις παραπάνω για το λιπαντικό στο transfer box ή PTO δεν ξέρω αν μου το έχουν αλλάξει ποτέ. Αν δεν το έχουν αλλάξει μπορώ να το καταλάβω κάπως?
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 06 Μάιος 2011, 12:28

450 πές τους νάνε οι ώρες τους!
Δυστυχώς οι Γερμανοί μάς έχουν πιάσει κώτσους και μας τα πουλάνε όλα σε σετ κομπλέ.
Μπές σε κάποιο απο τα Autoparts.com, Autozone.com ή κάποιο άλλο ιστότοπο στην Αμερική και παράγγειλε τα bushings for lower control arm.
Οσο για το λιπαντικό στο PTO, δεν υπάρχει τρόποσ να καταλάβεισ αν το έχοθν ποτέ αλλάξει.Οι πιθανότητες είναι οτι δεν το έχουν αλλάξει.
Μόνο σου μπορείς να αγοράσεις συνθετικό λιπαντικό, ένα λίτρο 75-140.
Ξεβιδώνεις τη κάτω βιδούλα να αδειάσει και με τη βοήθεια μιάς σύριγγας για μεγάλα ζώα, σαν κι αυτά που ζητάνε 450 ευρώ, ρίχνεις τη καινούρια αφου βγάλεις τη βίδα στα πλάγια.Το PTO παίρνει μόνο 350ml, , (12oz).
ΥΓ.Το επόμενο βήμα στην "επιχειρηματικότητα" των αντιπροσωπειών θα είναι να σου πουλάνε ολόκληρο αυτοκίνητο κάθε φορά που θα χρειάζεσε λάστιχα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 13 Μάιος 2011, 12:23

Ευχαριστώ πολύ SUVord να είσαι καλά.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό helias » 15 Νοέμ 2011, 17:33

Σήμερα , εκτός από την αλλαγή μπαταρίας που έγραψα στο σχετικό topic, ήμουν γεναιόδωρος και αποφάσισα να του κάνω και σέρβις, αφού ήδη είχε κλείσει δυο χρόνια από την προηγούμενη φορά.
Με 52000 χλμ συνολικά, σε καλό αλλά όχι εξουσιοδοτημένο της Ford συνεργείο, άλλαξα:
λάδια
φίλτρο λαδιού
φίλτρο αέρα
φίλτρο βενζίνης.

Τα μπουζί θέλουν κάθε 60.000 χλμ άλλαγμα, τα τακάκια ήταν σαν καινούργια, υμάντες και τέτοια δε θέλει (νομίζω ότι έχει καδένα), άρα περιορίστικα στα βασικά. :)
Κόστος μαζί με εργασία 90 Ευρώ.
Ικανοποιημένος :D
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 25 Δεκ 2011, 22:01

Καλησπέρα φίλε Ηλία!Εγώ για τα παραπάνω δίνω 165 ευρω χωρίς απόδειξη(Υποτίθεται οτι μου κάνουν καλύτερη τιμή).!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: ΣΕΡΒΙΣ 4ου ΧΡΟΝΟΥ.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 26 Δεκ 2011, 13:14

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
1/ 4 λίτρα καλής ποιότητας λάδι 5-30 κοστίζουν τουλάχιστον 60 Ευρώ.
2/ 1 φίλτρο αέρα της Ford, (που είναι πολύ καλύτερο απο όλα τα απλά φίτρα Aftermarket)
κοστίζει γύρω στα 25 Ευρώ.
3/ 1 φίλτρο βενζίνης της Ford κοστίζει περίπου 10 Ευρώ.

Απο εδώ και πέρα, και τηρουμένων των αναλογιών, ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Θεωρώ οτι 150 Ευρώ και με τα "κανονικά" αναλώσιμα είναι μία λογική τιμή.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό helias » 07 Ιαν 2012, 17:44

Συνεπως να υποθέσω ότι μπήκαν κατώτερης ποιότητας υλικά. :(
Και κατά πρώτο λόγο μιλάμε για το λάδι.

Πιστεύω ότι στο επόμενο σέρβις θα ασχοληθώ μόνος μου, τουλάχιστον για αλλαγή λαδιού, φίλτρου λαδιού, φίλτρου αέρα και φίλτρου βενζίνης (κοντά στον πίσω αριστερό τροχό).
:P
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 39 επισκέπτες