Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μπαταρία

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό SUVord » 25 Δεκ 2011, 12:48

Χρόνια Πολλά αγαπητέ asterixx25.
Για την περίπτωσή σου επιβάλλεται να αποσυνδέεις την μπαταρία κάθε φορά που παρκάρεις το αυτοκίνητο.
Ή θα αποσυνδέεις τον αρνητικό πόλο κάθε φορά, ή θα αγοράσεις ένα κόφτη ρεύματος που πωλούνται πάμφθηνα και έτσι θα γλυτώνεις κάθε φορά το ξεσφύξιμο και σφύξιμο του πόλου.
Η λειτουργία του κινητήρα κάθε λίγες μέρες δεν είναι η λύση.
Αρκεί να έχεις τον κωδικό για το στερεοφωνικό και να δυναμώνεις τα φώτα του καντράν κάθε φορά που επανασυνδέεις τη μπαταρία και η λύση του κόφτη είναι η πιό ενδεδειγμένη.Και εξι μήνες να έχει μείνει παρκαρισμένο το αυτοκίνητο η μπαταρία θα το κάνει να κελαδεί μόλις δόσεις μιζιά.

ΥΓ.:Ποτέ δεν βλάπτει να υπάρχει κάποιος φορτιστής μπαταρίας.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 25 Δεκ 2011, 13:08

Χρόνια Πολλά και σε εσένα SUVord και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Οι γνώσεις σου επάνω στο maveric είναι αστείρευτες.
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις λίγο ή να μου δώσεις κάποιο link για τον κόφτη ρεύματος, μιας και είναι πρώτη φορά που διαβάζω για κάτι τέτοιο, και αν είναι απόλυτα ασφαλής για το αυτοκίνητο?
Επίσης τι εννοείς όταν λές να δυναμώνω τα φώτα του καντράν μετά την επανασύνδεση της μπαταρίας? Χάνουν την αρχική τους ρύθμιση?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
asterixx25
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 15:47

Δημοσίευσηαπό SUVord » 25 Δεκ 2011, 14:31

Ο κόφτης συνδέεται στον αρνητικό πόλο της μπαταρίας και έχει χερούλι που σου επιτρέπει να τον ανοίγεις κα να τον κλείνεις κατα βούληση, όπως και μία βρύση νερού.Μπορεί να εγκατασταθεί δίπλα στη μπαταρία ή να τραβηχτεί καλώδιο γείωσης και να τοποθετηθεί εντός του αυτοκινήτου ή οπουδήποτε.
Οι τιμές τους ξεκινούν κάτω απο 10 ευρώ περίπου και φτάνουν μέχρι και γύρω στα 25 ευρώ για τα φορτηγά.Εγώ αγοράζω ηλεκτρολογικό υλικό για το αυτοκίνητο απο συγκεκριμένο κατάστημα του είδους στην οδό Σπύρου Πάτση στην Αθήνα.
Είναι απολύτως ασφαλείς για όλα τα αυτοκίνητα και επι πλέον παρέχουν μία επι πλέον προστασία κατα της κλοπής του αυτοκινήτου.
Πράγματι, τα φώτα του καντράν δεν επανέρχονται στην προτοποθετημένη έντασή τους μετα την επανασύνδεση της μπαταρίας.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 06 Ιαν 2012, 13:47

Επειδή είμαι απο επαρχία και τα καταστήματα είναι περιοριμένα, ο συγκεκριμένος διακόπτης είναι σαν αυτόν που πουλάνε και μαγαζιά με ναυτιλιακά είδη?
Οταν τους πω για διακόπτη, τι προδιαγραφές σε ρεύματα να τους αναφέρω?
Ford Maverick 2.3 XLT
Άβαταρ μέλους
asterixx25
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 15:47

Δημοσίευσηαπό SUVord » 07 Ιαν 2012, 18:33

Δεν γνωρίζω απο ναυτιλιακά, αλλα υποθέτω οτι οι απλοί ναυτιλιακοί κόφτες θα υπολείπονται κατα πολύ απο τους αυτοκινητιστικούς που θα πρέπει να αγγίζουν τουλάχιστον τα 125 Αμπέρ συνεχόμενης λειτουργείας.
Υπάρχουν 12βολτοι καιι 24βολτοι.Και οι δύο κάνουν για 12βολτο αυτοκίνητο αρκεί να καλύπτουν τα 125 αμπέρ.
Εγώ έχω βάλει ένα 24βολτο φορτηγού.Υπερβολικός; Σίγουρα, αλλα μου άρεσε η κατασκευή του.
Για να πάρεις μία ιδέα, σερφάρισε "automotive battery cut-off switch"
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 23 Ιαν 2012, 19:25

Τελικά πήρα τον παρακάτω διακόπτη (5 ευρώ) λόγω της απλότητας στην σύνδεση με την μπαταρία. Χωρίς extra καλώδια κλπ. Δεν είναι ακριβώς διακόπτης με κλείδι, απλώς με το βιδάκι αποσυνδέονται οι 2 ακροδέκτες.
Ελπίζω να κάνει...

http://www.electromotive.gr/----n-pi-2425.html
Άβαταρ μέλους
asterixx25
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 15:47

Δημοσίευσηαπό SUVord » 24 Ιαν 2012, 12:58

Και αυτός τη δουλειά που θέλεις θα την κάνει.
Τώρα πως κλειδώνεις το αυτοκίνητο και απομονώνεις τον πόλο:
1/Παρκάρεις και σβήνεις τη μηχανή.
2/Απασφαλίζεις το καπώ της μηχανής
3/Βγαίνεις απο το αυτοκίνητο, κλείνεις την πόρτα και με το τηλεχειριστήριο κλειδώνεις το αυτοκίνητο.
4/Εντός 20 δευτερολέπτων σηκώνεις το καπό της μηχανής και αφου απομονώσεις τον πόλο, αφήνεις το καπό να κλείσει και ασφαλίσει.
Αν περάσουν τα 20 δευτερόλεπτα χωρίς να έχεις απομονώσει την μπαταρία,θα αρχίσει να βαράει συναγερμός μόλις προσπαθήσεις να σηκώσεις το καπό.
Σιγουρέψου οτι έχεις κάπου γραμμένο τον κωδικό του στεροφωνικού.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες