Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Maverick 7ετίας

Συντονιστής: SUVord

Maverick 7ετίας

Δημοσίευσηαπό gepaka » 24 Μαρ 2009, 09:09

Μετά από 7 χρόνια και 123.000χλμ συμβίωσης με το Maverick 3000cc V6 Limited Edition (Με τις ταχύτητες στο τιμόνι), αισθάνθηκα την ανάγκη, αν και θεωρώ τον εαυτό μου τυπικό οδηγό, να μοιραστώ μαζί σας ορισμένα πράγματα. Μόλις το Πήρα από το Service του Σφακιανάκη στον Κηφισό, και το αμάξι δεν παρουσίασε τίποτα. Αλλαγές τα κλασικά, λάδια, φίλτρο, υγρό υαλοκαθαριστήρες κλπ. Η μόνη "ακριβή" αλλαγή ήταν αυτή της μπαταρίας. Ελαστικά Φοράω τα Scorpion. Χωμάτινες διαδρομές 2 με 3 φορές τον χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα. Στην άσφαλτο σχεδόν σαν κλασικό Ι.Χ. κανένα πρόβλημα στις στροφές ή σε βρεγμένη άσφαλτο. Τελική ταχύτητα, όταν μου έτυχε πριν μία εβδομάδα κάτι επείγον ιατρικής υποθέσεως και έπρεπε να τρέξω στην Εθνική από Αθήνα - Χαλκίδα, σε μερικές μεγάλες ευθείες 190χλμ.
Δεν ξέρω τις αντοχές των άλλων Suv στον χρόνο αλλά εγώ είμαι ενθουσιασμένος.
Σας ευχαριστώ για την προσοχή και την ανοχή σας.
Άβαταρ μέλους
gepaka
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Αύγ 2006, 19:37
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα

Maverick 7ετίας

Δημοσίευσηαπό SUVord » 25 Μαρ 2009, 20:11

Ετσι πρέπει να συμπεριφέρονται τα περισσότερα αυτοκίνητα σήμερα αλλα δυστυχώς εξ αιτίας της παγαποντιάς ορισμένων αντιπροσώπων την πληρώνουν οι καταναλωτές που ούτε το δίκιο τους δεν μπορούν να βρουν στο τέλος.
Εκπληξη μου κάνει το γεγονός οτι στο συγκεκριμένο σέρβις που πήγες και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου δεν σου άλλαξαν ούτε τα λάδια του κιβωτίου ταχυτήτων, ουτε τα υγρά φρένων ουτε τους ιμάντες τροχαλιών ουτε την καδένα χρονισμού, ούτε πολλά άλλα πράγματα που επιβάλλονται μετά απο τόσα χρόνια και με τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει.
Τα πράγματα που αναφέρεις ταιριάζουν σε σέρβις ενός έτους και όχι 123000χλμ.
Υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που σε αυτά τα χιλιόμετρα αλλάζουν, δουλεύουν -δεν δουλεύουν προς αποφυγήν πολυδάπανων ζημιών.
Να υποθέσω οτι αμορτισέρ έχεις αλλάξει ήδη μία φορά, ή...
Συγνώμη αν έγινα κουραστικός αλλα αισθάνθηκα υποχρεωμένος να επισημάνω ορισμένα καίρια θέματα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό gepaka » 26 Μαρ 2009, 08:24

Όχι δεν γίνεσαι κουραστικός και σε ευχαριστώ
για τα γραφόμενα σου. Τα περισσότερα από
αυτά που αναφέρεις είχαν αλλαχθεί όταν
το πήγα τα Χριστούγεννα για ένα έκτακτο
έλεγχο λόγω ότι θα κάναμε οδικώς πολλά χιλιόμετρα
με την οικογένεια. Τώρα το ξαναπήγα για το τυπικό
Service.
Άβαταρ μέλους
gepaka
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Αύγ 2006, 19:37
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 26 Μαρ 2009, 12:11

Σου εύχομαι να το χαρείς για πολλά χρόνια ακόμα όπως και εγώ το δικό μου 3λιτρο που μετα απο πέντε χρόνια, 95000χλμ και καμμιά 30αριά αγώνες ακόμα το χαίρομαι και το
ξεζουμίζω!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 46 επισκέπτες