Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ελατηρια για ΝΙVA

ελατηρια για ΝΙVA

Δημοσίευσηαπό vasilis » 18 Φεβ 2005, 16:01

καλησπερα σε ολους σας!!

θα ηθελα λιγο την βοηθεια οσων εχουν πειραξει την αναρτηση του νιβα τους.

καλος φιλος, κατοχος νιβα εβαλε τα SAHARA σε 195/80/15 με ζαντες απο vitara, αλλα του βρισκουν στο φτερο λιγακι.
επειδη δεν θελει να αλλαξει τα ελαστικα αυτα, μπαινει αναγκαστικα στην διαδικασια του να σηκωσει το αμαξι λιγακι.
σε πρωτη φαση λοιπον ρωταω ΜΟΝΟ για ελατηρια (και οχι προσθηκες), και σε δευτερη φαση για ελατηρια και αμορτισερ μαζι.
τι ελατηρια θα συστηνατε στον φιλο αυτο, αν καταληξει στο να βαλει ΜΟΝΟ ΕΛΑΤΗΡΙΑ, χωρις καινουργια αμορτισερ ???
και τι στην περιπτωση που τα αλλαξει και τα 2 τελικα??

περιμενω τις απαντησεις σας για βοηθεια!!

ευχαριστω 8)
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ελατηρια για ΝΙVA

Δημοσίευσηαπό gtsit » 18 Φεβ 2005, 17:34

vasilis έγραψε:καλησπερα σε ολους σας!!

θα ηθελα λιγο την βοηθεια οσων εχουν πειραξει την αναρτηση του νιβα τους.

καλος φιλος, κατοχος νιβα εβαλε τα SAHARA σε 195/80/15 με ζαντες απο vitara, αλλα του βρισκουν στο φτερο λιγακι.
επειδη δεν θελει να αλλαξει τα ελαστικα αυτα, μπαινει αναγκαστικα στην διαδικασια του να σηκωσει το αμαξι λιγακι.
σε πρωτη φαση λοιπον ρωταω ΜΟΝΟ για ελατηρια (και οχι προσθηκες), και σε δευτερη φαση για ελατηρια και αμορτισερ μαζι.
τι ελατηρια θα συστηνατε στον φιλο αυτο, αν καταληξει στο να βαλει ΜΟΝΟ ΕΛΑΤΗΡΙΑ, χωρις καινουργια αμορτισερ ???
και τι στην περιπτωση που τα αλλαξει και τα 2 τελικα??

περιμενω τις απαντησεις σας για βοηθεια!!

ευχαριστω 8)


Βρίσκουν είπες στο φτερό. Βρίσκουν λίγο μπροστά και όταν έχει στριμμένη την ρόδα? Αν ναι μπορεί πολύ απλά να κόψει ένα κομματάκι από το φτερό μπροστά και χαμηλά. Ούτε που θα φαίνεται.

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Re: ελατηρια για ΝΙVA

Δημοσίευσηαπό firelord » 18 Φεβ 2005, 20:37

σύντροφε Γιώργο, είχα και εγώ πρόβλημα με rubbing στο φτερό, με τα BFG σε 205/75/15 και το έλυσα χωρίς πρόβλημα

πήγα σε φίλο λαμαρινά και αυτοί έχουν κάποιες τρόμπες χειρός, σαν δαγκάνα που ανοίγει και μου άνοιξε το φτερό σχεδόν 4-5 εκ. Λίγη κόλλα στη σύνδεση που άνοιξε και τέλος.

ούτε κοψίματα ούτε ιστορίες
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

ελατηρια lada

Δημοσίευσηαπό vasilis » 18 Φεβ 2005, 20:42

καλα τα λετε μεχρι εδω.......
και καλα κανατε αφου το αποφασισατε..... αλλα ο φιλαρακος δεν σκεφτετε σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση να μπει σε τετοια διαδικασια.
θελουμε να λυσουμε το προβλημα χωρις να πειραξουμε λαμαρινες. περι αυτου και η ερωτηση για τα ελατηρια. πειτε γνωμες επ αυτων που ρωταω στην αρχη (ελατηρια ή και αμορτισερ)!
thanks :)
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

ελατηρια lada

Δημοσίευσηαπό firelord » 18 Φεβ 2005, 20:56

βασίλη, η μέθοδος που ανέλυσα παραπάνω είναι ανώδυνη και τελειώνει σε 5 λεπτά, χωρίς κοψίματα και αλλαγές ελατηρίων
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

ελατηρια lada

Δημοσίευσηαπό strofimios1 » 18 Φεβ 2005, 22:46

Το προβλημα αυτο το ειχε και ο κολητος μου με τα sahara.
Εβαλε ζαντες απο sportage και λυθηκε το προβλημα.
Ειδες τι παθαινουν οσοι βαζουν ζαντες απο καροτσακια super market.
Σκοτωστε την ifs πριν μεγαλωσει!!!!
Άβαταρ μέλους
strofimios1
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 10:58
Τοποθεσία: ΣΤΟΥ ΧΑΝΤΑΚ'

Re: ελατηρια lada

Δημοσίευσηαπό vasilis » 18 Φεβ 2005, 22:51

strofimios1 έγραψε:Το προβλημα αυτο το ειχε και ο κολητος μου με τα sahara.
Εβαλε ζαντες απο sportage και λυθηκε το προβλημα.
Ειδες τι παθαινουν οσοι βαζουν ζαντες απο καροτσακια super market.


μιλαμε για την ιδια διασταση ελαστικου? 195/80/15? και με τις ζαντες απο ΚΙΑ ολα δουλευουν ρολοι δηλαδη, και δεν βρισκει πουθενα τωρα? η αναρτηση ειναι μαμισια? το offset της ζαντας του ΚΙΑ ειναι πιο κοντα στου LADA?
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ελατηρια lada

Δημοσίευσηαπό strofimios1 » 18 Φεβ 2005, 23:00

Ναι ακριβως ετσι ειναι.
Βρηκε μονο μια φορα στο πισω φτερο ελαχιστα αλλα σε νεροφαγωμα που δεν καταφεραμε να περασουμε.Οποτε μιλαμε για τρελο κρεμασμα και χοντρο ζορι που σπανια θα σου συμβει(ή τουλαχιστον ετσι πιστευω,δεν ξερω τι κανει ο φιλος σου με το εργαλειο).
Σκοτωστε την ifs πριν μεγαλωσει!!!!
Άβαταρ μέλους
strofimios1
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 10:58
Τοποθεσία: ΣΤΟΥ ΧΑΝΤΑΚ'

lada

Δημοσίευσηαπό vasilis » 18 Φεβ 2005, 23:05

αν ειναι ετσι που τα λες, ειναι καλο τοτε. γιατι τωρα ειναι χαλια.
σε στροφη στην ασφαλτο......και το ακους :( :( θα το κοιταξω για ζαντες απο ΚΙΑ παντως, αν και μπορει να το φαει το ελατηριακι του επιπλεον καποια στιγμη.
thanks!!
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

lada

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 19 Φεβ 2005, 12:23

Μου κάνει εντύπωση.

Πριν το ψηλώσω φορούσα Fedima 195R 15 (θεωριτικα R 82) με stock ελατήρια και αμορτισερ , χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αν τώρα θέλεις να αλλάξει μόνο ελατήρια
α. ή θα πάει εμπειρικά ρωτόντας κάποιον που το έχει δοκιμάσει . Ο πρόεδρος Metalaxe έχει κάνει αρκετές δοκιμες.
β. ή θα πάει θεωρητικά, διαβάζοντας το σχετικό ποστ που έχω κάνει για τον υπολογισμό του μήκους ελατηρίων, μπας και μάθουμε και εμείς αν δουλευει η θεωρία.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Re: lada

Δημοσίευσηαπό vasilis » 19 Φεβ 2005, 12:57

giagoulas έγραψε:Μου κάνει εντύπωση.

Πριν το ψηλώσω φορούσα Fedima 195R 15 (θεωριτικα R 82) με stock ελατήρια και αμορτισερ , χωρίς κανένα πρόβλημα.......


μπορει με τα fedima να ηταν οκ, αλλα του φιλου τα λαστιχα ειναι τα sahara στην ιδια διασταση. τα εβαλε διπλα στα μαμισια (185/75/16 νομιζω) και ειδε οτι ηταν περι τους 4 ποντους ψηλοτερα αν θυμαμαι καλα(ισως λιγοτερο).
τι να πω....??ξερω και γω?? ενταξει, να υπαρχει διαφορα διαμετρου απο λαστιχο σε λαστιχο, αλλα τοσο μεγαλη και γω δεν το περιμενα για να πω την αληθεια, καθως και μου κανει εντυπωση επισης το οτι τα δικα σου fedima τα πηγαινες μια χαρα. 8)

στις στροφες βρισκει (στην ασφαλτο) οταν "γερνει" το αμαξι μεσα στη στροφη. στο χωμα ειναι λιγο περισσοτερο :( :(

για ελατηρια μονο τι θα προτινατε?? τα dobinsons θα κανουν δουλεια? με αυτα σηκωνεται το αμαξι +3-4 ποντους? για πειτε καμια γνωμη......αν ξερετε και τιποτα τιμες, καλο θα ηταν.

καλα να στε :) :)
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό tazmania » 19 Φεβ 2005, 15:04

Δύο είναι οι δοκιμασμένες λύσεις. Dobinson και Kilen. Και τα δύο είναι πιο σκληρά από τα μαμίσια ελατήρια, με αποτέλεσμα το Niva να σηκώνεται ελαφρώς και να εξαφανίζέται το "μπρουμίτιασμα" (τρομερή λέξη :D ). Εγώ χρησιμοποιώ τα Dobinson και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

lada

Δημοσίευσηαπό vasilis » 19 Φεβ 2005, 15:55

tazmania έγραψε:Δύο είναι οι δοκιμασμένες λύσεις. Dobinson και Kilen. Και τα δύο είναι πιο σκληρά από τα μαμίσια ελατήρια, με αποτέλεσμα το Niva να σηκώνεται ελαφρώς και να εξαφανίζέται το "μπρουμίτιασμα" (τρομερή λέξη :D ). Εγώ χρησιμοποιώ τα Dobinson και είμαι πολύ ευχαριστημένος.


μηπως γνωριζεις και τιμες για τα ελατηρια dobinsons και τα killen??
δινουν και τα 2 το ιδιο lift (+4) :?: :?:
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: lada

Δημοσίευσηαπό tazmania » 19 Φεβ 2005, 18:58

vasilis έγραψε:
tazmania έγραψε:Δύο είναι οι δοκιμασμένες λύσεις. Dobinson και Kilen. Και τα δύο είναι πιο σκληρά από τα μαμίσια ελατήρια, με αποτέλεσμα το Niva να σηκώνεται ελαφρώς και να εξαφανίζέται το "μπρουμίτιασμα" (τρομερή λέξη :D ). Εγώ χρησιμοποιώ τα Dobinson και είμαι πολύ ευχαριστημένος.


μηπως γνωριζεις και τιμες για τα ελατηρια dobinsons και τα killen??
δινουν και τα 2 το ιδιο lift (+4) :?: :?:


Τιμές δεν ξέρω. Ρώτα για τα Dobinson www.tetrakinisi.gr και για τα Kilen Κωνσταντόπουλος 2105722965.

Όσον αφορά το "lift" στο Niva όλα είναι σχετικά. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

lada

Δημοσίευσηαπό vasilis » 19 Φεβ 2005, 19:13

Όσον αφορά το "lift" στο Niva όλα είναι σχετικά. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι.


Δεν εχεις αδικο σε αυτο tazmania.
θα ρωτησω λοιπον και αναλογως θα πραξω.
καλα να σαι :)
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες