Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αποριες για Λαδια, Λεβιε ταχυτητων και Εξατμιση GV 2007

Αποριες για Λαδια, Λεβιε ταχυτητων και Εξατμιση GV 2007

Δημοσίευσηαπό nantia » 28 Φεβ 2007, 14:52

Γεια σε ολους τους φιλους του GV.
θα ηθελα να με διαφωτεισετε ¨αν μπορειτε για τα εξης ζητηματα:
1) ΠΟΤΕ αλλαζω για πρωτη φορα λαδια στο 1,6?
2) οσο οδηγω παρατηρω οτι το λεβιε των ταχυτητων τρεμει. ΕΙναι αυτο φυσιλογικο ισως λογω της μονιμης τετρακινησης? ΔΟνειται κανονικα ολοκληρο απο τη βαση... μηπως ειναι προβλημα?
3) Επισης η εξατμιση κουνιεται αρκετα. ΦΙλοι που με ακολουθουσαν με αλλο αμαξι μου το παρατηρησαν. Οταν ρωτησα το συνεργειο ειπαν οτι ειναι νορμαλ γιατι αν δεν κουνιοταν θα εσπαγε. Τελοσπαντων δεν ξερω γιατι στο δρομο παρατηρω αλλα GV κ μου φαινονται πιο σταθερες οι εξατμισεισ τους.
4) Εχετε διαπιστωσει να μυριζει πολυ το καυσαεριο απο την εξατμιση ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ αμεσως μολις σταματισετε το αυτοκινητο?

Ευχαριστω ολους οσους με διαβασουν
και ολους οσους προσφερουν τις γνωσεις τους.
Ναντια
Άβαταρ μέλους
nantia
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 13:10
Τοποθεσία: ilioypoli

Δημοσίευσηαπό gmak » 28 Φεβ 2007, 15:58

εχω το 5πορτο diesel...το θεμα με τον λεβιε και το τρεμουλο το εχω και εγω....και μαλιστα θα ειναι ενα απο τα επομενα ερωτηματα μου στην αντιπροσωπεια..

επισης καποιες μυρωδιες ειτε απο εξατμιση ειτε απο κινητηρα μερικες φορες τις πιανω...δεν μπορω να το καθορισω διοιτι δεν το κανει συχνα...

αλλα γαι τον λεβιε ειμαι σιγουρος...το εχω ακουσει και απο αλλους
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό iguana » 02 Μαρ 2007, 10:07

Ο λεβιές τρέμει και σε μενα GV 2.0 αρκέτα κυρίως στην σταση.Είναι περίεργο για καινούριο αυτοκίνητο..Ίσως έχει να κάνει με τα διαφορικά δεν ξέρω πρέπει να το ρωτήσουμε
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό PKKGV2006 » 02 Μαρ 2007, 13:03

Καλημέρα

Το πρόβλημα το παρουσιάζουν όλα τα GV στο λεβιέ.Στο δικό μου που είναι model 11/2005 παρουσιάστηκε έντονα και αλλάχθηκε το bull στο λεβιέ . Μην ξεχνάτε πως το Vibration του μοχλού εμφανίζεται στο ψηλότερο σημείο του γιατί αυτό είναι φυσικό επακόλουθο. Για να το καταλάβετε τελικιάστε με την 3η ή την 4η και άν ακούτε ή νιώθετε το συντονισμό go στο service .το θέμα είναι mama προέλευσης και εμένα το έλυσαν .
Πάντως έχοντας κάνει μέχρι τώρα 29.000 km χωρίς πρόβλημα λέω καλύτερα τέτοια ζητήματα παρά κάτι άλλα που ακούω για άλλες εταιρείες.
π.χ jeep, land rover , που άν σας πώ τι έχω ακούσει θα τρελαθείτε.

Για την εξάτμιση το λάστιχο και εμένα κουνιέται αλλά και στα 3 Vitara μου που είχα έτσι ήταν.Μάλλον πρέπει να είναι ελατωματικό αλλά μήν φοβάστε.
Μην ξεχνάτε πως το αυτοκίνητο φτιάχθηκε από μία νέα σελίδα χαρτί και κάποια ζητήματα δεν αντιμετωπίστηκαν σωστά.Θα δούμε.

Πάντως δείτε και την περίπτωση κάποιος να λέει : Εμένα το δικό μου είναι αξιόπιστο , το έχω 5 χρόνια .(και να έχει κάνει 20.000km σε άσφαλτο με 2.500στροφ/min και να το προσέχει σάν γκόμενα.

Το σημαντικό που είναι σε ένα αυτοκίνητο είναι να νιώθεις πως μπορείς να πάς παντού σε όλη την Ελλάδα γρήγορα άνετα με ασφάλεια και χωρίς να έχεις δώσει μία περιουσία.Εγώ πάντα σύμφωνα με τα οικονομικά μου έτσι έκανα άσχετα άν έχω μόνο Suzuki από το 1992 και μάλιστα 4 διαφορετικά μοντέλα).
Το δικό μου "άνοιξε" μιά φορά στα 5.000km και άλλη μία φορά στα 25.000km ειδικά στα ρεπρίζ (Κατά την διάρκεια του ταξιδιού μου στην Καστοριά με ένα φίλο που είχε και αυτός 4χ4 τα σκίσαμε) και γυρίζοντας στην Εθνική είδα διαφορά ).

Καλές διαδρομές και μακριά από κακοτοπιές

PKKGV2006 Αλλά αγορασμένο 11/2005
Άβαταρ μέλους
PKKGV2006
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 06 Μάιος 2006, 12:02


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες