Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ-ΣΕΡΒΙΣ GV2.0 KAI GV 1.9 DIESEL

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ-ΣΕΡΒΙΣ GV2.0 KAI GV 1.9 DIESEL

Δημοσίευσηαπό gmak » 26 Φεβ 2007, 17:25

Καλησπερα σας...σημερα εκανα το μικρο σερβις των 22500(τo μεγαλο στα 30000) στο gv μου 1,9 diesel...ειναι η πρωτη φορα που κανω σερβις σε πετρελαιο οποτε μου εχουν δημιουργηθει αποριες..

άλλαξα μονο λάδια τα οποια τα πλήρωσα 122 ευρω...πρωτα απο ολα ειναι δυνατον να κοστιζουν τοσο τα λαδια? το λαδι ειναι 100% συνθετικο ...ειναι λογικο νατα ξαναλλάξω στα 30000κμ οπως μου λένε?

στα βενζινοκινητα gv το λαδι ειναι συνθετικό?σας λενε για αλλαγή καθε 7500κμ?

ας μου απαντησει καποιος που εχει πετρελαιο η βενζινα...

μπορει να ειναι ετσι..απλα δεν το ξερω...με το σκεπτικο αυτο στο μεγαλο σερβις θα κατεβασω τα σωβρακα :evil:

εννοειτε οτι το σερβις το εκανα στην αντιπροσωπεια..
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ-ΣΕΡΒΙΣ GV2.0 KAI GV 1.9 DIESEL

Δημοσίευσηαπό harijohn » 26 Φεβ 2007, 22:16

Στο παλαιό GV αλλάζω λάδια ημισυνθετικά με 68Ε περίπου κάθε 7500χμ.Κανονικά και τα ημισυνθετικά είναι για πολύ περισσότερα χμ. από τα 7500
Άβαταρ μέλους
harijohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 23 Δεκ 2005, 21:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmak » 27 Φεβ 2007, 00:50

μαλλον εχω την ατυχια-τυχη να εχω το μοναδικο 1,9 ddis στην πατρα...στην αντιπροσωπεια δεν τους ελειπε η διαθεση αλλά η γνώση καθως δεν δουλευουν diesel εφαρμοζουν οτι ισχυει και στην βενζινα...σημερα ένοιωθα λες και ημουνα εξωγηινος στην αντιπροσωπεια...εγω τους πηγα την διαταγη για την ανακληση του φιλτρου καθως επεμεναν οτι δεν υπηρχε....αδυμονουσα την στιγμη που θα εκανα το μικρο σερβις ωστε να παρω και μια συμβουλη απο τα επισημα χειλη της αντιπροσωπειας αλλά μαλλον εγω ηξερα περισσοτερα...επιμενω λοιπόν οτι δεν μπορει στα συνθετικα λαδια των 122 ευρω να τα αλλαζω καθε 7500κμ...δηλαδη αν παω στο σερβις των 30000 και δεν τα αλλαξω τι θα γινει...θα φυγω εκτος εγγύησης??
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό gmak » 27 Φεβ 2007, 11:52

gmak έγραψε:μαλλον εχω την ατυχια-τυχη να εχω το μοναδικο 1,9 ddis στην πατρα...στην αντιπροσωπεια δεν τους ελειπε η διαθεση αλλά η γνώση καθως δεν δουλευουν diesel εφαρμοζουν οτι ισχυει και στην βενζινα...σημερα ένοιωθα λες και ημουνα εξωγηινος στην αντιπροσωπεια...εγω τους πηγα την διαταγη για την ανακληση του φιλτρου καθως επεμεναν οτι δεν υπηρχε....αδυμονουσα την στιγμη που θα εκανα το μικρο σερβις ωστε να παρω και μια συμβουλη απο τα επισημα χειλη της αντιπροσωπειας αλλά μαλλον εγω ηξερα περισσοτερα...επιμενω λοιπόν οτι δεν μπορει στα συνθετικα λαδια των 122 ευρω να τα αλλαζω καθε 7500κμ...δηλαδη αν παω στο σερβις των 30000 και δεν τα αλλαξω τι θα γινει...θα φυγω εκτος εγγύησης??



μετα από την πληροφοριες που πηρα απο το φορουμ αλλά και απο άλλο φορουμ διαπιστωθηκε οτι ειχε γινε λαθος στην τιμολογηση..

συγκεκριμενα φιλος απο το φορουμ με το ιδιο αμαξι πληρωσε τα ιδια σχεδον λεφτα για το μεγαλο σερβις των 15000 συνολικα και για ολα τα ανταλλακτικα...το λαδι χρεωθηκε 35 ευρω συνολικα..πηρα το σφακιανακη μου το επιβεβαιωσαν και πηρα την τοπικη αντιπροσωπεια που προς τιμην της ειχε διαπιστωσει το λαθος απο νωρις το πρωι και ειχε ηδη κοψει πιστωτικο τιμολογιο για την διορθωση του ποσου...ετσι επανηρθα και εγω στην θεση μου μιας και αλοιμονο μου οτι γλιτωνω σε βενζινα να το πληρωνα σε λαδι...
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες