Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Απορίες σχετικά με το καινούριο GV 1.6!

Απορίες σχετικά με το καινούριο GV 1.6!

Δημοσίευσηαπό Gidi » 18 Ιουν 2006, 21:19

Γεια χαρά σε όλους/όλες!

Έχω το καινούριο GV 1.6 με 4000 km.
Έχω πάρει την ακριβή έκδοση και θα ήθελα αν γίνεται να μου λύσετε κάποιες απορίες:

1)Υπάρχει η δυνατότητα από την επίσημη αντιπροσωπεία να μπουν δέρματα στα καθίσματα; Με τι κοστος; Σε περίπτωση που απευθυνθώ σε κάποια τρίτη εταιρία για τι κόστος μιλάμε;

2)Άκουσα από ένα φίλο ότι στο αυτοκίνητο υπάρχουν οι κοντές σχέσεις, αλλά η Suzuki δεν έβαλε το μοχλό ή το κουμπί γιατί το θεώρησε αδύναμο για κάτι τέτοιο (μάλλον δικαίως). Το έχει ακούσει κανείς άλλος; Σε περίπτωση που ισχύει αυτό, είναι δυνατό να βγει κάποια πατέντα και να τις αποκτήσουμε;

3)Υπάρχει η δυνατότητα για ESP στο αυτοκίνητο ή πρέπει να το πάρεις από την αρχή κομπλέ;

Παρεπιπτόντως να καταθέσω την εμπειρία μου από μια απόπειρα να βάλω το αυτοκίνητο στην άμμο πριν λίγες μέρες.

Η παραλία είχε παχιά άμμο και αρκετά μεγάλη κλίση. Το αποτέλεσμα ήταν το αυτοκίνητο να πάει μέχρι ενός σημείου όσο το βοήθαγε η κατηφόρα και μετά να κολλήσει.

Για να βγει χρειάστηκε η συνδρομή ενός καθαρού 4 επί 4 με εργάτη και επειδή είχα ήδη χωθεί βαθιά στην παραλία το έργο ήταν πολύ δύσκολο και επίπονο, καθώς το συρματόσκοινο δεν έφτανε για να πατάει ο άλλος σε σταθερό έδαφος και βούλιαζε και ο ίδιος.

Βέβαια, απ' ότι ειπώθηκε στη συνέχεια η συγκεκριμένη παραλία είναι αρκετά δύσκολη υπόθεση και έχουν μείνει εκεί και αρκετά καθαρόαιμα 4 επί 4.

Πάντως δε θα σύστηνα να το βάζετε σε άμμο παρά μόνο αν δεν έχει πολύ βάθος και υπάρχει η δυνατότητα για βοήθεια.

Σε επόμενο post θα στείλω και foto από την κατάσταση!
Άβαταρ μέλους
Gidi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Ιαν 2006, 20:26

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 18 Ιουν 2006, 21:27

Καλοτάξιδο το νέο σου όχημα :P :P

1)Η αντιπροσωπεία μπορεί να σου βάλει δέρμα , αλλά θα το στείλει αλλού . οπότε πας και ρωτάς απευθείας έξω . Τιμή να περιμένεις τετραψήφια .
2)Το έχω ακούσει αλλά δεν νομίζω .
3)Από την αρχή αλλιώς είναι πολλά τα λεφτά .

Σε ποια παραλία χώθηκες ???
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 19 Ιουν 2006, 13:07

Καταρχήν καλορίζικο,καλοτάξιδο και καλολάσποτο να είναι :lol: :lol:

Όσο για τις απορίες σου μιά γεύση σου έδωσε ο συμφορουμίτης mprizolas.
Άν έχεις ρευστό να διαθέσεις όλα γίνονται...αποψή μου πάντως είναι να μήν πειράξεις το αυτοκίνητο όσο αναφορά τα αργά και το esp.Θα σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι και το αποτέλεσμα δεν ξέρω άν θα είναι το επιθυμητό,από την στιγμή που η Suzuki,αν δεν κάνω λάθος,δέν τα διαθέτει αυτά τα δύο σαν optional εξοπλισμό.Δηλαδή ή το αγοράζεις με αυτά πάνω από το εργοστάσιο,ή τα ξεχνάς,ή πάς σε λύσεις πατενταδόρου μηχανικού που όπως είπα και παραπάνω το αποτέλεσμα δεν είναι εγγυημένο.
Άν πάλι θές οπωσδήποτε να τα έχεις χωρίς να χρειαστεί να πουλήσεις το δικό σου και να πάρεις την diesel έκδοση,θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο μέχρι να το πιάσουν στα χεράκια τους οι συνήθεις ύποπτοι οίκοι αναβάθμισης...(αν βγάλουν κάτι για την συγκεκριμένη έκδοση).
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Dervis » 20 Ιουν 2006, 19:42

Γεια χαρα,εχω και εγω την ιδια εκδοση(και τα ιδια χιλιομετρα μπορα να πω)εγω το πηρα δερματινο απο την αρχη 1350ευρο ακριβως κοστισε,εχω ανεβασει και φοτος του σαλονιου ψαξε στο θεμα μου καπου εκει ειναι...για το δευτερο μου εχουν πει οτι εχει τα γραναζια το κιβωτιο μας για να επιλεγεις τα διαφορικα τωρα πως γινεται και αν γινεται δεν ξερω..και για το esp δεν νομιζω οτι το βαζουν στο τριθυρο μονο στο πενταθυρο..για οτιδηποτε αποριες ρωτα..εχουμε το ιδιο αμαξι :D :D :D κοιτα και στο θεμα μου μπορει να βρεις και αλλες πληροφοριες γενικες για το αμαξι........
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό Dervis » 20 Ιουν 2006, 19:47

Rantaplan μακαρι να βγαλουν καμια αναβαθμιση,να παρει κατι παραπανω το αμαξι....τωρα που βγηκε το ντιζελ θα το ηθελα πολυ και ιπποι και αργα και χαμηλοτερη καταναλωση πολυυυυυυυυυ καλητερα αλλα και 5000ευρο ακριβοτερο...μολις βγηκε ηθελα να το αλλαξω αλλα οταν ειδα και την τιμη το ξανασκεφτηκα..Παντως αμα ακουσει κανεις τιποτα πειτε το.......
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό jtgiannis » 05 Ιαν 2007, 19:10

Kαλησπερα σε ολους και καλη χρονια.Διαβασα σχετικα με το θεμα τις επιλογης των διαφορικων.Εχω και εγω το 3θυρο και εχω ακουσει απο φιλο και ιδιοκτητη ενος jimny οτι υπαρχουν οι κοντες αλλα δεν υπαρχει ο διακοπτης στο ταμπλο οπως στο 5θυρο για να τις επιλεγεις.θα ηθελα οποιος φιλος απο εσας αν εχει καμια πληροφορια να με ενημερωσει.
Άβαταρ μέλους
jtgiannis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 00:49
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Demoition_Man » 06 Ιαν 2007, 12:30

Agapitoi filo!!
Kalimera sas.
Epeidi exo kanei to autokinito , deutero mou spiti dld exo balei kai ti den exo balei , me apotelesma na prepei na ksiloso konsola, sas diabebaio pos piso apo ekeinous tous xaritomenous kiklous den iparxei tipota. den iparxei kan kalodiosi.gia na exoume konto kai ta iper tou 2,0litrou toulaxiston tha eprepe na exei mia plaketa , kapoia pleksouda apo kalodia klp klp loipon den exei tipota apo piso oute kan krimeno. sas leo to autokinito to exo kanei fillo kai ftero. edo pou ta leme tora, tin deytera tha pao stin suzuki gia sasman giati de paei allo. i proti granztounaei, deutera grantzounaei , i triti episis kai i pemtpi elaxistes fores i tetarti kai i opisthen kollaei. Lete na epesa se ellatomatiko kibotio ?Makari na empaine i epilogi kontou pantos tha g@m@ge to amaksi...Parapano apo oti tora.!
Άβαταρ μέλους
Demoition_Man
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 09 Αύγ 2005, 09:51
Τοποθεσία: Stamata,Attica

Δημοσίευσηαπό jtgiannis » 07 Ιαν 2007, 11:09

μαλιστα τωρα μου εκανες την καρδια περιβολι!anyway και ετσι ακομα μια χαρα με εχει παει σε κατι νεροφαγωματα στην Παρνηθα και στον Ταυγετο.πιστευω πως με μια τετραδα σωστα λαστιχα θα πηγαινει ΠΕΤΩΝΤΑΣ!!!
Άβαταρ μέλους
jtgiannis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 00:49
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό mountainrider » 13 Φεβ 2007, 01:36

Osoi endiaferontai gia to 3d ta 5000 eurw axizoun me to parapano gia to diesel!!an kaneis taxidia k exeis off road apetiseis.. de ta pezei o simplektis.. ekei voi8oun poli ta arga k oxi mono...k i katanalosi einai super.. apo gazia de xero ti kanei exei ta alloga k tin ropi alla stn praxi den xero.. exei kaneis idea??
mountainrider
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 12 Φεβ 2007, 13:54
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 13 Φεβ 2007, 06:48

Γράψε με Ελληνικούς χαρακτήρες, στραβοθήκαμαν!
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό jtgiannis » 13 Φεβ 2007, 22:52

Ρε παιδια κανα ''παραθυρακι'' να παρουμε το diesel υπαρχει????
Άβαταρ μέλους
jtgiannis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 00:49
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες