Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Re: ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό TLG » 09 Μαρ 2005, 01:08

jps έγραψε:Στο Υπουργείο μου έδωσαν ένα έντυπο με ένα κατάλογο απαιτούμενων δικαιολογητικών μεταξύ των οποίων έπρεπε να έχω και ένα ΕΝΤΥΠΟ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ CB καθώς και ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ.



Ακριβως τα ιδια μου ζητησαν και εμενα πριν απο ενα μήνα (11/2) και δεν νομιζω το εν λογω μαγαζι να μη το γνωριζει .....ασχετα με το τι λεει η νομοθεσια.
Φυσικα το καταστημα απο το οποιο προμηθευτηκα το cb με ειχε προμηθευσει με τα αντιστοιχα χαρτια και δεν συναντησα κανενα προβλημα στην εκδοση της αδειας...

Δεν ξέρω αν απαιτησε κατι τετοιο ο φιλος JPS , αλλα το συγκεκριμενο μαγαζι λιγοτερο που ειχε να κανει ηταν να δεχτει πισω το προιον και φυσικα να επιστρεψει τα χρήματα ζητωντας φυσικα και ενα μεγαλο συγγνωμη ....εκτος αν εστελνε το ιδιο καποιον να πεισει το υπουργειο οτι εχει αδικο ...
Αυτα πρεπει να κανουν ολοι αυτοι που θελουν να λεγονται σωστοι επαγγελματιες ....οσο και αν δεν αρεσει αυτο σε καποιους ....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Re: ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό IKE » 09 Μαρ 2005, 03:21

TLG σε καλωσορίζω στη λέσχη των κακοπροαίρετων, σκληρών και άδικων με τους επαγγελματίες ;)
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Re: ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό jps » 09 Μαρ 2005, 10:44

IKE έγραψε:TLG σε καλωσορίζω στη λέσχη των κακοπροαίρετων, σκληρών και άδικων με τους επαγγελματίες ;)


Μπορεί ο επαγγελματίας να υποφέρει,αλλά και ο πελάτης-καταναλωτής έχει πάθει πολλά.
Επί του ουσιαστικού ζητήματος , τώρα, προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα.
Οταν το καταφέρω ( αν το καταφέρω ), θα επανέλθω με (μακροσκελή??) δημοσίευση για να ενημερώσω για το πως έχουν τα πράγματα.
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 09 Μαρ 2005, 10:45

Καλό θα ήταν να αποφεύγονται τα σχόλια επί προσωπικού επιπέδου . Το ότι βγήκε και είπε ένα πρόβλημα που είχε ο συν-forumistas δεν τον εντάσσει σε καμία κατηγορία . Μάλλον εσύ με άλλα κίνητρα είσαι μέλος των παραπάνω club που ανέφερες . Τώρα αν θες να μιλήσουμε για επαγγελματισμό θα χαρώ να σου πω 2 – 3 πραγματάκια μέσω P.M. .
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό IKE » 09 Μαρ 2005, 11:14

To σχόλιό μου ήταν προφανώς αστείο μιας και λίγα ποστ πιο πάνω ο Tedos μας είπε εμένα και άλλους σκληρούς και άδικους.Σεβαστή η γνώμη του βέβαια αλλα διατηρώ την δικιά μου.
Δεν καταάσω σε καμία κατηγορία τους συνφορουμίστες, έλεος.

Το μόνο δικό μου κίνητρο είναι η αηδία που νοιώθω για το κλασσικό έλληνα επαγγελματία που υποτιμά τον πελάτη του και του φέρεται σαν κατώτερη μορφή ζωής. Γνώμη μου είναι πως μεγάλο μερίδιο ευθήνης φέρουν και οι ίδιοι οι πελάτες μιας και πολλές φορές συνεχίζουν να πηγαίνουν σε μαγαζιά που απλώς δεν τους συμπεριφέρονται σωστά.Αλλωστε αν σε κοροιδέψει κάποιος μια φορά το φταίξιμο είναι δικό του, απο τη δευτερη και μετά είναι δικό σου ;)

Αν και δεν έχω με την Τετρακίνηση κάποια εμπειρία, το συγκεκριμένο τόπικ και η απάντηση του υπεύθηνου δεν μου δείχνει να είναι η εξαίρεση στον κανόνα.Εγω βλέπω μια αναίτια ταλαιπωρία του πελάτη, κάποιοι μπορεί να το θεωρούν φυσιολογικό, εγω όχι.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 09 Μαρ 2005, 12:17

Αγαπητέ IKE ζητάω ταπεινά συγνώμη :oops: μιας και παρεξήγησα της προθέσεις σου . Απλά για να μην ξεχνιόμαστε ο πελάτης έχει πάντα δίκιο . :P
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Re: ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό TLG » 09 Μαρ 2005, 15:14

IKE έγραψε:TLG σε καλωσορίζω στη λέσχη των κακοπροαίρετων, σκληρών και άδικων με τους επαγγελματίες ;)



Ευχαριστώ ...καλως σας βρήκα ... :lol:

Παντως ειλικρινα δεν πιστευω οτι το συγκεκριμενο μαγαζι το εκανε ηθελημενα , ποσο μαλλον με δολο ....μακρια απο εμενα αυτες οι σκεψεις...
Αλλωστε το κοστος των συγκεκριμενων μηχανηματων δεν ειναι τετοιο που να δικαιολογει ουτε καν την παραμικρη "πονηρη" σκεψη .
Απο την αλλη βεβαια καποιος κακοπροαιρετος μπορει να σκεφτει τι θα μπορει να γινοταν σε περιπτωση που η τιμη των προιοντων ηταν πολλαπλασια :roll: :?: ...αλλα βεβαια ολα αυτα ειναι υποθετικα 8)

Απλα ειναι ενα λαθος , αμελεια , που ενω θα επρεπε να διορθωθει ευκολα κ αμεσα , εμεις οι ιδιοι οι ελληνες επαγγελματιες - με ή χωρις εισαγωγικα - δυσκολευουμε τη ζωη των πελατων μας και οτι αλλο αρνητικο επιφερουν οι πραξεις μας σε εαυτους κ αλληλους...
Καποια στιγμη πρεπει ολοι μας να αναγνωριζουμε τα λαθη μας επιτελους ..και οχι να προσπαθουμε να τα συγκαλυψουμε ...αυτο ειναι επαγγελματισμος , πραγματικη διαφημιση , μαγκια και οτι αλλο .
Απο την αλλη πρεπει ολοι μας ..πελατες κ εμποροι κ.λ.π να ενημερωθουμε για την σχετικη νομοθεσια και συγκεκριμενα περι των επιστροφης προιοντων διαταξεων .... :wink:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Kazushi » 30 Μαρ 2005, 16:25

Τα CB Πράγματι χρειάζονται άδεια για χρήση, αλλά δεν χρειάζονται άδεια για κατοχή !!

Μια λύση για να βγάλεις άδεια σε «μαύρο» μηχάνημα είναι απλή, θα κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι το μηχάνημα το αγόρασες μεταχειρισμένο από κάποιο μαγαζί ηλεκτρονικών στο εξωτερικό (μέλος κράτος ΕΕ) .
Εάν θέλεις να το κανείς ακόμα πιο πιστικό, βρες μια απόδειξη αγοράς από κάποιο μαγαζί που να εμπορεύεται ηλεκτρονικά (hi/fi κλπ.) από κανέναν γνωστό σου που ταξίδεψε πρόσφατα…

Φυσικά τα πιο πάνω στα αναφέρω για καθαρά «εκπαιδευτικούς» λόγους…
Άβαταρ μέλους
Kazushi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Μαρ 2005, 11:50

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες