Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS & Χάρτες

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό russo » 17 Μαρ 2005, 17:06

vayero4_4 έγραψε:Δηλαδη για να καταλαβω κι εγω που ειμαι απο χωριο, αν παρω τωρα χαρτη της Αναβασης σε CD, τα υψομετρικα δεδομενα θα μου ειναι αχρηστα αν δεν παιζω με το TopoView?


Θα μπορείς απλά να τους ανοίξεις μέσω Τopomaps, (που εμπεριέχεται στο CD μαζί με το χάρτη) να δεις τα υψόμετρα κινώντας το ποντίκι πάνω στο χάρτη.

Η παραπάνω εικόνα, ακόμα δεν είναι εφικτή με το Τopoview, (λίαν προσεχώς, άκουσα) οπότε κάνουμε υπομονή.
Η συγκεκριμένη από Πάρνηθα είναι με τον oziexplorer + ozi3D, ακριβώς όπως έχει περιγράψει τη διαδικασία ο Dista. (ναν καλά να μαθαίνουμε) :D

Υ.Γ. Μέσα σε όλα τα έξοδα που κάνουμε για το χόμπυ μας, το κόστος του Topoview θα έλεγα μηδαμινό.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 17 Μαρ 2005, 19:13

Απατεωνα Dista, ολοι απο χωριο ειμαστε, απλα μερικοι απο μας δε μασανε να το παραδεχτουν (καταγωμεθα και απο ενδοξα χωρια αλλωστε) :P :P :P

Το ζητημα της προστασιας των πνευματικων δικαιωματων ειναι σεβαστο, νομιζω ομως οτι απο ενα σημειο και μετα παρατραβαει. Και ναι μεν το κοστος του topoview μοναδιαια δεν ειναι δυσθεωρητο, αρχιζει ομως το συνολο και ξεφευγει.
Ας πουμε εγω θα ηθελα τον χαρτη της Αναβασης σε cd ωστε να τον αλλαζω οτι ωρα θελω με αλλον χαρτη στο gps μου. Οχι, ομως λεει η αναβαση, δε γινεται να στο δωσουμε γιατι μπορει να μας το κλεψεις. Μπορεις βεβαια να παρεις ενα αλλο gps με καρτες μνημης και να μην εχεις τετοιο προβλημα (+300 ευρω ομως για το καλυτερο gps που μπορει και να μην το χρειαζεσαι - διαφορά Legend Color με 276C). Και παει λεγοντας με τα υψομετρικα δεδομενα αυτη τη φορα, και ποιος ξερει τι αλλο αργοτερα.
Σεβαστο λοιπον, καθως δεν το πολυσκεφτηκα να "κλειδωθω" με την αναβαση γιατι ο χαρτης της ειναι απαιχτος, σπαστικο δε. Αφηνω το γεγονος οτι οταν θελω να κανω αναβαθμιση (σε πολυ καλη τιμη, το σωστο να λεγεται) πρεπει να στελνω το gps με courrier απο τα Γιαννενα στην Αθηνα, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Θα μπορουσα βεβαια να χρησιμοποιω μονο το topoview, οκεικ. Αν ομως θελω και κομματακι APRS (με το OziAPRS γιατι το UI-VIEW ειναι απο τον καιρο του Αλη-πασα και δεν παιζει με κανενα συγχρονο Gps)??? Θα μπορουσα βεβαια να παρω καποιο σειριακο gps-mouse ωστε να παιζει το UI-VIEW (αλλα ευρα εκει) αλλα και παλι θα μου ειναι αχρηστοι οι χαρτες της αναβασης (το UI-VIEW παιζει με χαρτες μεγεθους εως 11ΜΒ!!!).

Μπερδεμα λοιπον russo, μπερδεμα που δεν ξεμπερδευεται δυστυχως με τα 125€ του topoview. Και αν με ρωτας προσωπικα, καλυτερα τα παραπανισια ευρω να τα δινω στο πρατηριο για πετρελαιο για τις εκδρομες μου :P :με 125€ βαζω 150 λιτρα πετρελαιο, ητοι απο 1500 εως 1800 χλμ δρομου... Αυτα που τα πας?
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 18 Μαρ 2005, 11:39

vayero4_4 έγραψε:Απατεωνα Dista, ολοι απο χωριο ειμαστε, απλα μερικοι απο μας δε μασανε να το παραδεχτουν (καταγωμεθα και απο ενδοξα χωρια αλλωστε) :P :P :P
Το ζητημα της προστασιας των πνευματικων δικαιωματων ειναι σεβαστο, νομιζω ομως οτι απο ενα σημειο και μετα παρατραβαει. ... Οχι, ομως λεει η αναβαση, δε γινεται να στο δωσουμε γιατι μπορει να μας το κλεψεις.


Αγαπητέ vayero4_4,

ειλικρινά προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά αυτό μου φαίνεται αδύνατο. Πρώτα απ'όλα το "Απατεωνα Dista" :shock: που κολάει ? Μετά, για το θέμα της "προστασιας των πνευματικων δικαιωματων" που είναι μεν σεβαστό αλλά ταυτόχρονα "παρατραβαει" . Που και σε τι "παρατραβάει" ?

Μήπως έχεις κάτι καλύτερο στο νου σου για την προστασία της "εργασίας" Ανάβασης και δεν το γνωρίζουμε ?

Αν θέλεις βοήθησέ μας να καταλάβουμε κι εμείς, τι εννοείς. :(
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 18 Μαρ 2005, 14:00

Αγαπητε Dr_Format (μιας και πιασαμε τις αβροφροσυνες),

Το "απατεωνα" σε καμμα περιπτωση δεν ειναι ενδεικτικο εκτιμησης για τον ανθρωπο, ουτε τον ξερω αλλωστε παρα μονο απο τα γραφομενα εδω μεσα. Ειναι χιουμορ και γι αυτο συνοδευεται απο τρια smilies, και ακολουθει την δικη του (επισης χιουμοριστικη και συνοδευομενη απο smilies) φραση "Αν και είσαι από χωριό καλά κατάλαβες", με την οποια ο φιλτατος dista απαντησε στο δικο μου "..εγω που ειμαι απο χωριο..".
Απορω γιατι αρπαχτηκες. Θα μπορουσα καλλιστα να τον προσφωνησω με καποιον αλλον τροπο (ξερω γω... κουφαλα, αλητη) που να συναδει πιθανον με την δικη σου εκτιμηση περι χιουμορ. Που θες να ξερω εγω τι θα σε πειραξει εσενα και τι οχι?.... Τεσπα, γι αυτες τις περιπτωσεις υπαρχει και το ξυδι. Παντως δεν εννουσα τιποτα κακο για τον dista, τελος.

Οσον αφορα την προστασια των πνευματικων δικαιωματων στον ψηφιακο κοσμο... ειναι μεγαλο θεμα με πολλες πτυχες και ακομα περισσοτερες "γκριζες ζωνες", οπως με εχει διαδαξει η επι 22 συναπτα ετη ενασχοληση μου (ερασιτεχνικη και επαγγελματικη) με την ατιμη και μπαμπεσα ηλεκτρονικη κενωνια να'ουμ. (ελπιζω προφανως να αντιληφθεις την χιουμοριστικη διαθεση μου και να μην αρχισεις τα "αυτο το ατιμη και μπαμπεσα που κολλαει?")
Δεν θα επεκταθω λοιπον, δεν ειναι και του παροντος. Επειδη με ρωτησες ομως, θα μπορουσε η καλη εταιρια (με την ακριβη εννοια, χωρις ιχνος κοροιδιας) να εχει ενα συστημα σαν της Garmin με ξεκλειδωμα χαρτη για συγκεκριμενο gps, που να δινεται και τηλεφωνικα για μεγαλυτερη ακομα ασφαλεια (οπως αντιστοιχα κανει η εταιρια λογισμικου την οποια αντιπροσωπευει η εταιρια που δουλευω, για το ξεκλειδωμα των εφαρμογων που σου πουλαει).
Για την κωδικοποιηση των υψομετρικων δεδομενων, εφοσον διαφημιζει στον καταλογο που εχει στο site της πως ειναι (και αντιγραφω π.χ. για τον TopoMap50 Πίνδος:Περιστέρι - Κακαρδίτσα - Τζουμέρκα) "συμβατό με oziexplorer, fugawi και pathaway με δεδομένα υψομέτρου 3D", ας φτιαξει και τα αντιστοιχα plugin για να ειναι οντως "συμβατα με ....", αλλιως ας πει οτι "οι δικοι μου χαρτες δουλευουν μονο με την δικη μου εφαρμογη". Και μπορει σημερα να κλειδωσε μονο τα υψομετρα, αυριο ομως μπορει να κλειδωσει και την ιδια την εικονα, ωστε να δουλευει μονο με το topoview, ή το file-format των tracks ωστε να μην μπορεις να τα βαλεις σε αλλο προγραμμα και παει λεγοντας.

Η ουσια ομως, την οποια και μαλλον δεν καταλαβες, ειναι οτι η εταιρια μπορει να κανει οτι θελει με το δημιουργημα και εν συνεχεια προιον της. Δικο της ειναι και το κανει οτι θελει. Οταν ομως το πουλαει, ειναι δικαιωμα και του πελατη της να γκρινιαζει και να τσατιζεται που τον περιοριζει. Και αν δεν το ξερεις ακομα, ετσι δουλευει το εμποριο: ο πελατης ζηταει, ο εμπορος παρεχει, ο πελατης κανει υποδειξεις για βελτιωση του προιοντος, ο εμπορος βελτιωνει το προιον για να κρατησει τον πελατη και ουτω καθ' εξης.

Ζηταω εκ των προτερων συγγνωμη για την οποιαδηποτε υποψια ειρωνιας στο post μου, θεωρω ομως οτι αν δεν συμπεριλαμβανα και μερικα "σχόλια" :wink: θα ηταν σαν να απολογουμαι για κατι.

Φιλικα, Αλεξανδρος
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Να με "συμπαθάς" που "αρπάχτηκα"

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 18 Μαρ 2005, 14:28

Φίλε Αλέξανδρε γειά σου,

να με "συμπαθάς" που "αρπάχτηκα" γιατί δεν είχα καταλάβει το χιούμορ σου σχετικά με τον φίλο μας Dista :P Επειδή δεν γνωρίζουμε όλοι τις ιδιαίτερες σχέσεις σας, το να αποκαλείς δημόσια κάποιον απατεώνα με ξένισε κάπως. :)
(το ίδιο θα έκανα και για εσένα αντίστοιχα)

vayero4_4 έγραψε:... Οσον αφορα την προστασια των πνευματικων δικαιωματων στον ψηφιακο κοσμο... θα μπορουσε η καλη εταιρια ... να εχει ενα συστημα σαν της Garmin με ξεκλειδωμα χαρτη για συγκεκριμενο gps, που να δινεται και τηλεφωνικα για μεγαλυτερη ακομα ασφαλεια...

Εξαιρετική η ιδέα σου. Την έκανες γνωστή στην Ανάβαση ?, πιστεύω ότι θα τους ενδιαφέρει :wink:

vayero4_4 έγραψε:... Για την κωδικοποιηση των υψομετρικων δεδομενων, εφοσον διαφημιζει στον καταλογο που εχει στο site της πως ειναι "συμβατό με oziexplorer, fugawi και pathaway με δεδομένα υψομέτρου 3D", ας φτιαξει και τα αντιστοιχα plugin για να ειναι οντως "συμβατα με ....", αλλιως ας πει οτι "οι δικοι μου χαρτες δουλευουν μονο με την δικη μου εφαρμογη".

Και πάλι σωστός, όμως θα πρέπει να τους ενημερώσεις να το διορθώσουν στο site, γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν διαβάζουν το παρόν forum. :(


Δεν χρειάζονται ούτε απολογίες ούτε συγνώμες για όσα έγραψες, καλώς έχουν, απλά το ύφος σου και η έλλειψη των αναγκαίων εξηγήσεων με έκαναν να σε ρωτήσω, "τι εννοούσες" για την αποφυγή παρεξηγήσεων :P

να είσαι καλά

Γιάννης Σπυράκος
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Να με "συμπαθάς" που "αρπάχτηκα"

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 18 Μαρ 2005, 16:23

Μιας και μιλάμε συνέχεια για τα δικαιώματα της Ανάβασης προέκυψαν κάποιες απορίες/σκέψεις σχετικά με τα δικά μας δικαιώματα.
Κατ αρχήν τούτο:
Καλό και δίκαιο είναι η Ανάβαση σαν εταιρία να προστατεύει τα προγράμματα της και συμφωνώ μαζί τους.
Για δείτε την ακόλουθη περίπτωση:
Αγοράζω νόμιμα τον χάρτη για GPS GARMIN.
Σκάω τα ευρώπουλα σαν καλός καταναλωτής που είμαι και αρχίζω να περιεργάζομαι το gps μου.
Και κατα λάθος σβήνω το χάρτη που αγόρασα (και είναι δικός μου με την κοινή λογική).
Στην Αμερική λοιπόν σύμφωνα με τον νόμο περί computer software έχω το δικαίωμα
να κάνω αντίγραφο του προγράμματος που αγόρασα για λόγους ασφαλείας
"In the United States, once you own a copy of a program, you can back it up, compile it, run it, and even modify it as necessary, without permission from the copyright holder."
http://www.law.cornell.edu/uscode/17/117.html
Επίσης ισχύει το παρακάτω
"The European Software Directive (adopted by the UK in 1992) gives users the freedom to copy, run, modify, and reverse-engineer lawfully acquired programs."
Όμως δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνω backup το χάρτη που αγόρασα μιας και είναι κλειδωμένος και επειδή δεν το έχω σε CD για να τον εγκαταστήσω πάλι. Ερωτώ γιατί θα πρέπει να υποστώ την όλη ταλαιπωρία για να ανακτήσω πάλι το χάρτη από την Ανάβαση (και ΑΝ τον ανακτήσω).
Μήπως τελικά είναι δικαίωμά μας (ως πελάτες) και υποχρέωση τους σαν εταιρία να μας δίνουν και το χάρτη που αγοράσαμε σε μορφή τέτοια που να μπορούμε να τον εγκαταστήσουμε μόνοι μας, ώστε να γλυτώσουμε κόπο, χρόνο και χρήμα;
Φανταστείτε να αγοράζαμε Windows ΝΟΜΙΜΑ και να μην είχαμε το CD σε περίπτωση που χαλούσε ο υπολογιστής μας.
Χάος.

Φιλικά Γιάννης
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Να με "συμπαθάς" που "αρπάχτηκα"

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 18 Μαρ 2005, 17:09

Αλλο το λογισμικό κι άλλο τα δεδομένα.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Να με "συμπαθάς" που "αρπάχτηκα"

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 18 Μαρ 2005, 17:44

Και δεδομένα να είναι το θέμα είναι ότι τα αγόρασα και δικαιούμαι πρόσβαση οποτε τα χρειαστώ.
Οπότε πάλι δικαούμαι "αντίγραφο ασφαλείας". Το θέμα είναι οτι δεν παίρνω αντίγραφο επειδή δεν μπορεί να προστατευθεί από κλοπή.
Αυτό είναι πρόβλημα τους και όχι δικό μου.
That's Life.
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Re: Να με "συμπαθάς" που "αρπάχτηκα"

Δημοσίευσηαπό jps » 18 Μαρ 2005, 17:53

Dr.Format έγραψε:Αλλο το λογισμικό κι άλλο τα δεδομένα.


Φίλε μου , θα διαφωνίσω μαζί σου.
Δεν είναι δυνατόν κάθε φορά που θα πάθει κάτι το μηχάνημα ή θα σβήσει ο χάρτης , να πρέπει ο νόμιμος χρήστης να κουβαλιέται στο κατάστημα της Αναβασης για επαναφόρτωση.
Να υποθέσω οτι βιαστήκανε να βγάλουν το προιόν στην αγορά χωρίς να έχουν λύσει τα προβλήματα ασφάλισης του copyright ????
Προσπαθώ να μπώ στο νόημα της πλοήγησης και των χαρτών, δεν έχω πρόβλημα δέσμευσης με το software, αλλά κάτι τέτοιο μου φαίνεται δύσκαμπτο και με αποθαρρύνει.
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Να με "συμπαθάς" που "αρπάχτηκα"

Δημοσίευσηαπό russo » 19 Μαρ 2005, 03:12

Dr.Format έγραψε:............... όμως θα πρέπει να τους ενημερώσεις να το διορθώσουν στο site, γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν διαβάζουν το παρόν forum. :( ..............


Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με Ανάβαση, του έστειλα email με τη διεύνθυνση του φόρουμ και την παρότρυνση, ότι πρέπει να το διαβάζει ώστε νάχει εικόνα από τις απαιτήσεις και τα παράπονα μας (πελατών και υποψηφίων) από το χώρο του 4Χ4.
Θέλω να ελπίζω ότι θα το κοιτάξει, ίσως κάνει και εγγραφή ώστε να ακούμε και τη δική του άποψη. :)
Προσωπικά όποτε έχω παρατηρήσεις, απορίες (δίκαιες ή άδικες) τσακ τηλέφωνο, ευτυχώς ακόμα μου απαντάει, άρα αντέχει :D

Υ.Γ. Ρε vayero, δεν είπα κόψε το ψωμί και πάρε Topoview, απλά μέσα σ' όλα τα έξοδα για το χόμπυ μας δεν είναι κάνα απαγορευτικό νούμερο.
Αλλο σκεπτικό, 125/25 το κιλό τα μπριζολάκια = 5 κιλά, άρα 7-8 άτομα παρέα ίσα μέχρι τον Αι Μερκούρη φτάνουμε , σκέψου πόσα αρνιά θέλουμε για 1500-1800 χλμ. :D :D
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 19 Μαρ 2005, 03:20

Μετα απο μια κοπιαστικη μερα εργασιας γυρναω και βλεπω οτι ξεκινησα θεμα :)

Dr.Format-Γιαννη, σαφως και η ιδεα για το κλειδωμα του χαρτη ειναι εξαιρετικη, σιγα ομως μην ειναι και δικη μου :wink: ... αν ηταν θα ειχα φορτωσει ευρα πουλωντας την σε garmin, magellan, anavasi κλπ :lol: :lol: Ειναι ακριβως αυτο που κανει η garmin με τα πακετα mapsource. Το πακετο εχει εναν S/N και αυτον πρεπει να δωσεις στην garmin μαζι με τον S/N του gps σου για να μπορεις να φορτωνεις τους χαρτες στο gps. Προφανως, ακομα και αν "δανεισεις" το πακετο σε καποιον αλλον, αυτος δεν μπορει να φορτωσει τους χαρτες στο gps του καθως ειναι ξεκλειδωμενοι ηδη για το δικο σου.
Οσο για το αν το γνωριζει η Αναβαση, ειναι σχεδον απολυτα βεβαιο οτι το γνωριζει. Δεν μπορει ομως να το κανει μαλλον, γιατι η garmin θα ζηταει τα μαλλια της κεφαλης της για να δωσει το αντιστοιχο συστημα, η δεν το δινει και καθολου. Οποτε η Αναβαση θα κανει upload τον χαρτη της με καποιο αλλο προγραμμα οπως το sendmap, πραγμα που σημαινει οτι ο χαρτης ειναι απο τη μανα του ξεκλειδωτος και η Αναβαση αισθανεται σιγουρη γιατι δεν μπορεις να κανεις download το χαρτη απο το gps, παρα μονο να τον σβησεις βαζοντας καποιον αλλον. Προφανως και αμα μπορουσε να γινει download και στη συνεχεια upload σε αλλο gps, θα ειχαν ηδη βρει το κολπο να τον κλειδωνουν. Αρα μεχρι να δωσει η garmin το συστημα σε third-parties (η να βγαλει χαρτη για την Ελλαδα αντιστοιχο της Αναβασης), εμεις θα πρεπει να κανουμε την βολτα μεχρι τα γραφεια της Αναβασης.

Οσον αφορα τα υψομετρα σκεφτηκα το εξης: σε επικοινωνια που ειχαμε προσφατα, ρωτησα αν δεχονται να τους στελνω tracks διαδρομων που ειναι λαθος στο χαρτη τους, η καινουριων διαδρομων και μου απαντησαν πως θα το εκτιμουσαν πολυ. Θα τους τα στειλω καποια στιγμη, θα μηδενισω ομως τα υψομετρα στο tracklog :evil:, ετσι για σπασιμο :P :P Για το site γνωριζω οτι δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα, ωστοσο ειναι δικη τους δουλεια, οχι δικη μου. Και κακως που δεν διαβαζουν το εδω forum η κανενα αλλο, παντα κανει καλο να γνωριζεις τι λενε οι νυν ή υποψηφιοι πελατες σου.

jstalikas: αυτο που λες ("In the United States, once you own a copy of a program, you can back it up, compile it, run it, and even modify it as necessary, without permission from the copyright holder.") προφανως δεν ισχυει, καθως αυτο που σου πουλανε δεν ειναι το ιδιο το προγραμμα, δεν ειναι ο κωδικας του προγραμματος, δεν ειναι καν αντιγραφο του προγραμματος. Αυτο που σου πουλανε ειναι μια αδεια χρησης η οποια ειναι και αμεταβιβαστη. Οσον αφορα την Αναβαση, δε σου πουλανε καποιο προγραμμα, αλλα εναν χαρτη. Τον χαρτινο χαρτη απαγορευεται να τον αντιγραψεις χωρις την αδεια του εκδοτη, τον ψηφιακο... δεν ξερω τι μπορεις (νομικα) να κανεις.

russo: με ξερανες!! δεν το ειχα σκεφτει σε συνδυασμο με κουμουτσια (=ψητα εδεσματα)!!! Αμα εισαι κι εσυ στην κατηγορια των δικων μου κυβικων (100+) τοτε... και κρεωπολειο να ειχαμε δε μας φτανει :lol: :lol: :lol: [/b]
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό dista » 19 Μαρ 2005, 09:06

Φίλε Αλέξανδρε - vayero4_4 φυσικά και κατάλαβα το χιούμορ σου όπως άλλωστε και συ το δικό μου :D και μια και το ανέφερες να σου πω ότι και εγώ από ένδοξο χωρίο κρατάω και μάλιστα από ένδοξη γενιά μιας και ο προ-προ-προπάπους μου ο Θοδωρής ο Σταθάκος ήταν αυτός που θυσιάζοντας εαυτόν και μεγάλο μέρος από τη φαμίλια του σταμάτησε τον Ιμπραήμ στη προέλαση του προς τη μέσα Μάνη και έτσι η Μάνη δεν πατήθηκε ποτέ από τους Τούρκους. Απλά οι τρεις τελευταίες γενιές ζήσανε στην Αθήνα και έτσι νιώθω και λίγο Αθηναίος. Πάντως γκάγκαρος δεν είμαι :P .
Πάμε τώρα στα δικά μας περί χαρτών. Πράγματι έχεις δίκιο για τους χάρτες της Garmin. Το πρωτόκολλο που χρησιμοποιεί είναι δικό της και δεν δίνει πληροφόρηση σε κανέναν. Όπως έχω ξαναγράψει μόνο δύο εκτός Garmin το έχουν βρει και καταλάβει, ο Peter και ο Stan, των οποίων τα προγράμματα σας τα έχω δώσει σε άλλο πόστ. Η Garmin τώρα για να σου δώσει το πρόγραμμα που κλειδώνει τους χάρτες με το SN του μηχανήματος ζητάει από 5000 έως 8000 $ ανά χάρτη και αυτό μόνο για τους αντιπρόσωπους της, ποσό που είναι απαγορευτικό για την Ελληνική αγορά στο οποίο θα πρέπει να προστεθεί και ότι θα βάλει επάνω και ο αντιπρόσωπος της Garmin :shock: . Πάντως, απ’ότι μου είπαν σύντομα ελπίζουν να έχουν μια λύση για κλείδωμα του χάρτη με το SN και να μπορούν να δίνουν τους χάρτες σε CD καθώς επίσης ότι ελπίζουν και σε ένα πρόγραμμα που θα μπορεί να προσθέτει χάρτες στους ήδη υπάρχοντες στη μνήμη του GPS :D .
Επίσης μη ξεχνάτε ότι μιλάμε για δεδομένα τα οποία όλες οι εταιρείες στο κόσμο προστατεύουν με κάθε τρόπο, ότι δεν τα αγοράζεις αυτά καθαυτά αλλά τη χρήση τους και ότι οι όροι της πώλησης είναι εκ των προτέρων γνωστή.
Για τα υψομετρικά τώρα, αν σου δώσουν πρόσβαση σε αυτά με άλλο πρόγραμμα θα είναι σαν να σου τα δίνουν ξεκλείδωτα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Αφού όπως λες κάνεις καταγραφές τις οποίες φαντάζομαι μετά επεξεργάζεσαι, καθαρίζεις κλπ θα έχεις καταλάβει πόσο χρόνο, χλμ, κόπο, χρήμα κλπ χρειάζεται για να μαζευτούν, οπότε πιστεύω ότι είναι άδικο να τους πυροβολούμε που προσπαθούν να προστατεύσουν τη δουλειά τους που είναι μοναδική στην Ελλάδα (μην ξεχνάτε ότι δεν υπάρχουν άλλα τέτοια δεδομένα για την Ελλάδα, ίσως έχει η ΓΥΣ αλλά τα κρατάει σαν επτασφράγιστο μυστικό, και παρ’όλα αυτά είναι λογικότατοι με τις τιμές τους).
Και μη ξεχνάτε πάντα ότι είμαστε πολύ μικρή αγορά. Πόσοι νομίζετε ότι έχουν GPS στην Ελλάδα, που το χρησιμοποιούν, που θέλουν χάρτες, που θέλουν να βάζουν δικά τους δεδομένα, που πάνε στα βουνά, που θέλουν τέλος πάντων αυτό το κάτι παραπάνω :roll:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 19 Μαρ 2005, 11:21

Να διευκρινίσω κάτι ακόμα για να μην παρεξηγηθώ.
Δεν είμαι της άποψης να δίνει η ανάβαση έναν χάρτη στον νόμιμο χρήστη ξεκλείδωτο γιατί αυτό δεν προστατεύει τα δικαιώματα της.
Όμως θα μπορούσε να μου δώσει σε ψηφιακή μορφή το χάρτη και μάλιστα κλειδωμένο που θα ξεκλειδώνει και θα φορτώνεται μόνο στο δικό μου GPS. Και δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσει πρωτόκολα της Garmin για να γίνει κάτι τέτοιο. Υπάρχουν χιλιάδες άλλοι διαφορετικοί τρόποι και οι σχετικοί στο χώρο το γνωρίζουν.
Μάλλον όμως οι συνθήκες του μονοπωλείου είναι αυτές που κάνουν τους υπεύθυνους να μην ανησυχούν για τέτοια θέματα καθώς δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνιστής τους.
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 19 Μαρ 2005, 12:21

dista συμφωνω σε ολα μαζι σου και ειδικα με το τελευταιο περι μεγεθους αγορας. Σε αυτο το πλαισιο, τα χρηματα που ζητανε ειναι πραγματικα λιγα, ειδικα το κοστος της αναβαθμισης. Σε μια μικρη αγορα, θα μπορουσαν να ζητουν πολλα περισσοτερα. Επισης, δεν γκρινιαζω γιατι θελουν να προστατευσουν το δημιουργημα τους, προς Θεου, πολυ καλα κανουν και πραγματικα εχουν κανει μια μοναδικη δουλεια.
Χαρακτηριστικα να πω, για να ελαφρυνουμε και λιγο την κουβεντα, σε προσφατη χιονοθυελλα στο δρομο Γρεβενα-Μετσοβο, δεν εβλεπα ουτε στο μετρο. Πρωτη μου φορα ειχα δει κατι τετοιο, καθως τα παντα ηταν μια απεραντη ασπριλα, δεν διακρινοταν ουτε καν τα ορια του δρομου. Πηγαινα ομως, και με αρκετη ασφαλεια, ακολουθωντας τον δρομο που μου εδειχνε ο χαρτης της Αναβασης στο gps. Δεν ξερω αν το πιστευετε, μου εδειχνε στροφη αριστερα? εστριβα αριστερα... Δεξια ανοιχτη? Δεξια εγω... Απιστευτο κι ομως αληθινο που λεγαμε παλιοτερα!

Το θεμα δεν ξεκινησε για το αν εχει το δικαιωμα η εταιρια να κλειδωνει το προιον της, ουτε για το αν εχουν οι πελατες της δικαιωμα σε αντιγραφο (και οφειλουμε ολοι να παραδεχτουμε οτι και τα δυο ειναι λογικοτατες απαιτησεις). Το θεμα το ξεκινησα εγω λεγοντας οτι με τον τροπο που δουλευει τωρα η Αναβαση, αναγκαστικα σε κατευθυνει σε ακριβοτερο εξοπλισμο, καθως τα φθηνοτερα gps δεν υποστηριζουν καρτες μνημης, η στην αγορα 2 δεκτων, εναν για την Αναβαση και εναν για οτι αλλο θες.
Επισης, το topoview μπορει να ειναι το κατακαλυτερο προγραμμα στην κατηγορια του, δεν το ξερω, δεν το εχω δουλεψει. Ειναι ομως περιοριστικο, και οπως και να εχει, σαν πελατης-καταναλωτης, εστω και ειδικης κατηγοριας, επιζητω παντα το καλυτερο.
Βεβαια, επειδη ασχολουμαστε με τετρακουνητα, θα μπορουσε καποιος να πει πως για να φτιαξεις ενα αυτοκινητο με μεγαλες ικανοτητες κινησης εκτος δρομου πρεπει να πληρωσεις πολλα και να στερηθεις αλλα (μεγαλες ταχυτητες, ανεση κλπ). Η π.χ. πληρωνεις και κατι παραπανω και εχεις 2 σετ ζαντολαστιχα, ενα για τα ζορικα και ενα για το δρομο. Κατι αντιστοιχο γινεται κι εδω, κερδιζεις τον καλυτερο χαρτη που υπαρχει για την Ελλαδα, στερεισαι ομως τη δυνατοτητα να βαλεις αλλους χαρτες.

Παντως, αν το προγραμμα-λυση που λες οτι ετοιμαζουν ειναι και παλι proprietary και δεν συνεργαζεται με garmin mapsource ή magellan mapsend κλπ, ειναι δωρον-αδωρο νομιζω, μια απο τα ιδια θα εχουμε.

Αυτα και καλημερα σας, μαλλον λεω να παω να μαζεψω λιγο ηλιο :P
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Joker » 18 Μάιος 2005, 19:57

ΕΔΩ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ
ftp://e0mss21u.ecs.nasa.gov/srtm/Eurasia/

ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ Ν40Ε21.HGT.ZIP
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΟΡΕΙΔΥΤΙΚΟ ΑΚΡΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΟΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ ΘΕΛΕΙΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΜΟΙΡΑΣ. ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟ Ν40 ΕΩΣ Ν30 ΚΑΙ Ε21 ΕΩΣ Ε22 ΣΕ WGS84

ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ UNZIP ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ GLOBAL MAPPER
ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΕΔΩ: http://www.globalmapper.com
ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΧΑΡΤΗ.

ΝΟΜΙΖΩ ΕΠΙΣΥΝΑΨΑ ΕΝΑ JPEG ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕ Η ΕΠΙΣΥΝΑΨΗ. ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΥ ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΟ
ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ.

email: giannis_05@yahoo.gr
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 37 επισκέπτες