Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS & Χάρτες

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό Vit-A-Jim » 08 Φεβ 2005, 23:34

Φίλοι συνGPSάδες έχω την εξής απορία.

Μόλις αγόρασα ένα GPS Magellan Sportrak Pro και κατέβασα και τη δωρεάν έκδοση του GPS TrackMaker για να πειραματιστώ λίγο. Έτσι σκανάρισα έναν χάρτη της Ανάβασης που έλεγε οτι το υπόβαθρό του προέρχεται από χάρτες της ΓΥΣ, πράγμα που σημαίνει οτι είναι σε ED50. Θα πρέπει αυτό να αλλάξει σε WGS84 για να βάλω και τα σημεία που έχω καταγράψει από το GPS και να τα δω στα σωστά σημεία. Σωστά;;;

Αυτό σημαίνει οτι μόλις φορτώσω το TrackMaker πάω στο μενού Tools>Options>Datum και θέτω WGS84, και μετά κάνω Tools>Insert Map Image και φορτώνω τον σκαναρισμένο χάρτη;

Μετά απ' αυτό απλά φορτώνω και τα σημεία από το GPS;
Άβαταρ μέλους
Vit-A-Jim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 22:32

Δημοσίευσηαπό dista » 09 Φεβ 2005, 10:44

Δεν νομίζω ότι ο χάρτης που σκανάρισες είναι σε ED50. Η Ανάβαση, απ'ότι ξέρω, δεν έχει βγάλει χάρτες σε ED50 παρά μόνο δύο ή τρείς πολύ παλιά (αν θυμάμαι καλά τα Γρεβενά και τη Χίο). Οι χάρτες γράφουν επάνω κάπου το σύστημα και τη προβολή. Πρέπει να είναι WGS84 ή ΕΓΣΑ87. Αν μου πείς ποιός χάρτης και τη έκδοση είναι θα σου πώ. Το ότι το υπόβαθρο βασίζεται σε γάρτη της ΓΥΣ (που είναι πράγματι σε ED50) δεν σημαίνει ότι δεν έχει γίνει προβολή σε άλλο σύστημα.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Vit-A-Jim » 09 Φεβ 2005, 20:47

Φίλε dista,

ο χάρτης της Ανάβασης είναι όντως παλιός (1998), έχει τίτλο "Τα μονοπάτια της Πάρνηθας" κλίμακα 1:35000.

Στο δε υπόμνημα γράφει: Το τοπογραφικό υπόβαθρο προέρχεται από χάρτες της Γ.Υ.Σ. Κλιμ. 1:50000 Γενικής Χρήσεως.

(Το πλέγμα πάντως είναι σε μοίρες και πρώτα λεπτά, αν αυτό σου λέει κάτι)
Άβαταρ μέλους
Vit-A-Jim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 22:32

Δημοσίευσηαπό dista » 10 Φεβ 2005, 12:24

Πολύ παλιός χάρτης ρε φίλε. Μάλλον και αυτός (ο τρίτος που λέγαμε) είναι σε ED50, χωρίς να είναι και σίγουρο. Δοκίμασε και θα δείς. Αν θές για να τον τσεκάρεις μπορώ να σου δώσω μερικά σημεία σε WGS84.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Vit-A-Jim » 11 Φεβ 2005, 07:59

Dista, σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Καλό θα ήταν αν έχεις 2-3 σημεία να μου τα στείλεις.

Πάντως η διαδικασία που περιγράφω παραπάνω είναι σωστή;;;
(Αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο. Στην τελική πάω και αγοράζω έναν πιο πρόσφατο χάρτη).
Άβαταρ μέλους
Vit-A-Jim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 22:32

Δημοσίευσηαπό russo » 15 Φεβ 2005, 05:00

dista έγραψε:Λοιπόν, σήμερα έχοντας λίγο χρόνο και διάθεση για παιχνίδι ανακάλυψα κάτι πολύ ωραίο. Τριασδιάστο χάρτη στην οθόνη του υπολογιστή. Σχεδόν έτοιμο.
Πριν λίγες μέρες πήρα τη καινούργια έκδοση της Βάλια Κάλντα σε CD απο την Ανάβαση (ξέρω πάλι Ανάβαση θα μου πείτε αλλά τι φταίω εγώ αν αυτοί βγάζουν όλα τα ωραία πράγματα) που έχει μέσα και αρχείο με υψόμετρα για χρήση στη καινούργια έκδοση του TopoView (στούς χάρτες με αρχείο υψομέτρων όπου είναι το βελάκι του ποντικιού σου δείχνει απο κάτω το υψόμετρο αλλά και όταν ψηφιοποιείς γραμμές και σημεία σου βάζει μέσα και το υψόμετρο και μετά μπορείς να δείς σε γράφημα τη διακύμανση του υψομέτρου, χρήσιμο πολύ σε πεζοπόρους, το ίδιο κάνει και για τα tracks που κατεβάζεις απο το GPS). Πήρα λοιπόν το χάρτη και τον έκανα εισαγωγή στο Ozi μετά τον σετάρισα στο 3D με το έτοιμο αρχείο των υψομέτρων και το εμφάνισα στην οθόνη με το Ozi3D. Καταπληκτικό και πρωτόγνωρο για τα Ελληνικά δεδομένα. Μέχρι τώρα όλο το Grand Canyon χάζευα στο Pc με δεδομένα απο Αμερική. Δείτε και την φωτό για να καταλάβαιτε.
Πάνω στον 3D χάρτη μπορείτε μετά να βάλετε και τις διαδρομές σας και να δείτε απο που περάσατε.

Εικόνα

Δέηση για διευκρινήσεις στο "ανακάλυψα κάτι πολύ ωραίο":
Κατ' αρχάς στη version 3.95.4 δεν μου δίνει υψόμετρα η έκδοση σε τιφ, η 3d δεν έχω βρει πως ανοίγει. :roll:
Χρειάζεται διαφορετικό σετάρισμα από το Import Single Map - Map Datum (WGS84) - Map Projection (Lat/Lon) που γράφεις σε άλλο πόστ για το - καλιμπράρισμα ; (αυτό οκ γαι 2d).
Γράφεις "μετά τον σετάρισα στο 3D" ;
Που ; Πως ; Διαφορετικά από το Create Map στο 3D Map Control ;

Υ.Γ. Μόνο από το demo2 καταφέρνω να δημιουργήσω χάρτη 3d, αλλά σε αυτόν μου δείχνει υψόμετρα το elevation. Κοινώς άσχετος και όσο βλέπω τη λίμνη του Αώου που παράθεσες με τρώει. Εικόνα (ευχαριστώ και χρέωνε κεράσματα για όταν γνωριστούμε !)
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό japetus » 23 Φεβ 2005, 14:25

russo έγραψε:Κατ' αρχάς στη version 3.95.4 δεν μου δίνει υψόμετρα η έκδοση σε τιφ, η 3d δεν έχω βρει πως ανοίγει. :roll:


Αλήθεια, έβαλες τα υψομετρικά data σωστά;
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό russo » 26 Φεβ 2005, 13:43

japetus έγραψε:
russo έγραψε:Κατ' αρχάς στη version 3.95.4 δεν μου δίνει υψόμετρα η έκδοση σε τιφ, η 3d δεν έχω βρει πως ανοίγει. :roll:


Αλήθεια, έβαλες τα υψομετρικά data σωστά;

Συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα καθόλου την ερώτηση. :roll:
Δεν έχω υπ' όψιν, ούτε που να βρώ τα υψομετρικά data, ούτε που να τα
βάλω, πόσο μάλλον το σωστά.
Μίλαγα για άνοιγμα ή καλιμπράρισμα με τον ozi των 3D χαρτών της Ανάβασης :?:

Υ.Γ. Και από ότι κατάλαβα, από μη απάντηση Dista, ή ρώτησα κάτι άσχετο, (το δήλωσα εξάλου) ή κάτι αδιάκρητο;
Μιλώντας με Τριαντάφυλλο τηλεφωνικά περί του θέματος μου βρήκε λύση, θα την έχω εντός της ερχόμενης βδομάδος.
(ξέρω πάλι Ανάβαση θα πείτε αλλά τι φταίω εγώ αν αυτοί βγάζουν όλα τα ωραία πράγματα) που λέει και ο Dista που συμφωνώ και επαυξάνω. Ευχαριστώ.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό dista » 28 Φεβ 2005, 00:39

Εδώ είμαι, δεν το είχα δει το post και μόλις σήμερα το πήρα χαμπάρι.
Λοιπόν για να βάλεις στον Ozi ένα χάρτη της Ανάβασης πας στο File – Import Map – Single DRG map και ανοίγεις το χάρτη. Θα σε ρωτήσει το σύστημα και του το δίνεις. Ο χάρτης είναι πια στον Ozi έτοιμος καλιμπραρισμένος. Τώρα αν έχεις χάρτη 3D και είναι από τους πιο παλαιούς που περιέχουν το αρχείο των υψομέτρων σε Grid ASCII (αρχείο με κατάληξη asc) τότε είσαι τυχερός και μπορείς να δεις και τα υψόμετρα καθώς και να φτιάξεις χάρτη 3D (οι καινούργιοι χάρτες 3D της Ανάβασης δεν έχουν πλέον αρχείο ASCII αλλά Binary κωδικοποιημένο που το διαβάζει μόνο το TopoView για λόγους ασφαλείας μιας και κάποιοι ….. :evil: ). Αν λοιπόν έχεις το αρχείο asc και Ozi 3D τότε στο μενού 3D/Elevation – Elev.Configuration – DEM File Paths βάζεις στο πεδίο Grid ASCII το αρχείο asc του χάρτη και τσεκάρεις μόνο αυτό σαν Active. Επίσης στη καρτέλα System, ανάλογα με το μέγεθος του χάρτη και τη πυκνότητα του αρχείου asc βάζεις τα Number Vertices (εδώ θέλει λίγο πειραματισμό, θα στο πει ο Ozi όταν πας να φτιάξεις τον 3D χάρτη ότι δεν φτάνουν τα Vertices οπότε πρέπει ή να τα μεγαλώσεις ή να διαλέξεις μικρότερο κομμάτι του χάρτη που θα το κάνει 3D). Από τη στιγμή που του ορίσεις το αρχείο asc και από το μενού 3D/Elevation ανοίξεις το Show Elevation Profile θα σου δίνει στον κέρσορα το υψόμετρο. Για να κάνεις τώρα χάρτη 3D πας πάλι στο 3D/Elevation και ανοίγεις το Map Control. Επιλέγεις ποια περιοχή του χάρτη θέλεις να σου φτιάξει, στον πίνακα σου δείχνει και πόσα vertices θα χρειαστεί, και πατάς Create που σου ανοίγει το Ozi3D και φτιάχνει το χάρτη. Απλό και εντυπωσιακό σαν αποτέλεσμα :wink: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Magellan & Χάρτες

Δημοσίευσηαπό snest » 28 Φεβ 2005, 10:47

georgek έγραψε:Επειδή μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες, αν μπορείτε να μου ξεκαθαρίσετε κάποια πράγματα.
Εγώ έχω το GPS της Magellan Meridien Marine. Σε αυτό φορτώνω χάρτες με τσιπάκι. Επίσης έχει καλώδιο σύνδεσης με υπολογιστή.
Μπορώ να φορτώσω χάρτες της Ανάβασης? Τί γίνεται όταν θα σβήσω το GPS ή θα ξαναβάλω μέσα το τσιπάκι? Θα χάσω τον χάρτη της Ανάβασης? Πως θα τον ανακτήσω? ΄Πρέπει να ξαναπάω το GPS στην Ανάβαση? Δίνουν CD με το οποίο μπορώ να ξαναφορτώσω τον χάρτη μόνος μου?


Εχω το Magellan Meridien Color και χρησημοποιώ χάρτες της Ανάβασης και Map Send.
Στα Magellan μπορούν να συνυπάρχουν 2 χάρτες.
α. Basic Map ο οποίος φορτώνεται στην μνήμη
β. Secondary Map ένας ή πολλοί οι οποίοι φορτώνονται στην SD Card.

Εγώ έχω σαν Basic Map το region GREECE από το map Send, το οποίο "κάθεται" πίσω από τον secondary map ο οποίος είναι το Greece 13 της ανάβασης.
To Greece 13 εμφανίζεται από zoom 35m (μέγιστο για Magellan) έως 2.5 Km. Οταν μειώσω το zoom σε 5 Κm και πάνω, εμφανίζεται ο Basic Map.

:roll: Σαν Secondary (SD Card) μπορείς να φορτώσεις όσους χάρτες χωράει η κάρτα και μπορείς να τους εναλλάσεις ανά πάσα στιγμή.

Το φόρτωμα του Map Send χρειάζεται PC.
Άβαταρ μέλους
snest
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004, 15:25
Τοποθεσία: Ελληνικό Αθήνα

Δημοσίευσηαπό russo » 01 Μαρ 2005, 02:37

dista έγραψε:Εδώ είμαι, δεν το είχα δει το post και μόλις σήμερα το πήρα χαμπάρι.
Λοιπόν για να βάλεις στον Ozi ........................................ .

Eυχαριστώ, ήσουν κατατοπιστικότατος !, χρεώνομαι τα περαιτέρω. :)
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό russo » 03 Μαρ 2005, 15:00

dista έγραψε:.................................Τώρα αν έχεις χάρτη 3D και είναι από τους πιο παλαιούς που περιέχουν το αρχείο των υψομέτρων σε Grid ASCII (αρχείο με κατάληξη asc) τότε είσαι τυχερός και μπορείς να δεις και τα υψόμετρα καθώς και να φτιάξεις χάρτη 3D (οι καινούργιοι χάρτες 3D της Ανάβασης δεν έχουν πλέον αρχείο ASCII αλλά Binary κωδικοποιημένο που το διαβάζει μόνο το TopoView για λόγους ασφαλείας μιας και κάποιοι ….. :evil: )...........................................


Για τους άτυχους, που δεν έχουν τους παλαιούς 3D χάρτες με αρχείο υψομέτρων σε Grid ASCII, και για τους νέους χάρτες που εκδίδονται, θα κυκλοφορίσει σύντομα το Τopo 3D, κάτι αντίστοιχο του ozi 3D, οπότε με λίγη υπομονή θα δούμε τα Ελληνικά βουνά τρισδιάστατα. :D
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό russo » 07 Μαρ 2005, 05:40

dista έγραψε: Πάνω στον 3D χάρτη μπορείτε μετά να βάλετε και τις διαδρομές σας και να δείτε απο που περάσατε.


Aπό τον Οκτώβρη, που τόγραψες μούβαλες το μικρόβιο ! Νάσε καλά, Εικόνα το αποτέλεσμα είναι θεαματικό:

Ισως από τις ομορφότερες διαδρομές της Πάρνηθας, Αγ. Τριάδα -> Βούντημα.
Εικόνα
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 17 Μαρ 2005, 00:32

Δηλαδη για να καταλαβω κι εγω που ειμαι απο χωριο, αν παρω τωρα χαρτη της Αναβασης σε CD, τα υψομετρικα δεδομενα θα μου ειναι αχρηστα αν δεν παιζω με το TopoView?
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό dista » 17 Μαρ 2005, 09:34

vayero4_4 έγραψε:Δηλαδη για να καταλαβω κι εγω που ειμαι απο χωριο, αν παρω τωρα χαρτη της Αναβασης σε CD, τα υψομετρικα δεδομενα θα μου ειναι αχρηστα αν δεν παιζω με το TopoView?


Αν και είσαι από χωριό :P καλά κατάλαβες :wink: Το είπα και παραπάνω, δυστηχώς κάποιος (ίσως κάποιοι) με το κατάλληλο πρόγραμμα έβγαλε απο τα υψομετρικά ισοϋψείς καμπύλες για εμπορικούς σκοπούς :evil: και έτσι τα παιδιά της Ανάβασης τα κλείδωσαν για να προστατευτούν :(
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 40 επισκέπτες