από dista » 11 Μάιος 2005, 21:21
Φίλε xtrail, αν ανοίξεις το αρχείο σου (plt) με το “Σημειωματάριο” των windows (το αρχείο plt είναι ένα απλό αρχείο κειμένου) θα δείς στη δεύτερη σειρά της επικεφαλίδας το Datum που αυτό είναι φτιαγμένο (και στο δικό σου είναι πράγματι το ΕΓΣΑ87 αφού μετά τη προβολή που έκανα έπεσε ακριβώς πάνω σε δικές μου καταγραφές από τη περιοχή).
Για να μην έχεις τέτοια προβλήματα πρέπει το Datum στον OziCE να είναι στο WGS84. Στις ρυθμίσεις που αναφέρεις λές μόνο για το Position Format (που σωστά είναι σε μοίρες για το WGS84) αλλά δες και το Datum αν είναι σε WGS84 (δεν ξέρω πως, μιας και δεν έχω CE). Για το Gps NMEA Output Datum είναι σωστά σε WGS84 μιάς και τα mouse Gps βγάζουν το σήμα NMEA πάντα σε WGS84. Εδώ γενικά θέλει προσοχή με τον Ozi αφού αν συνδέσουμε ένα κανονικό Gps (πχ Garmin) και αυτό είναι ρυθμισμένο σε άλλο από το WGS84 Datum είναι πιθανόν και το NMEA που στέλνει στον Ozi να είναι σε αυτό το Datum, οπότε πρέπει να ορίσουμε το αντίστοιχο Datum και στο Gps NMEA Output ώστε να είναι ίδια.
Όταν ανοίγεις λοιπόν το αρχείο plt στο MapEdit επειδή δεν υποστηρίζει το ΕΓΣΑ87 δεν μπορεί να το μετατρέψει και το θεωρεί WGS84 (μπορείς να το δείς και στο MapEdit στo File – Map Properties – Source, και την αδυναμία μετατροπής στο File – Message Log). Το img είναι σε WGS84 και έτσι βλέπεις τη μετατόπιση που έχουν τα δύο συστήματα (όταν το ΕΓΣΑ είναι με μοίρες).
Στον ίδιο τον Ozi δεν έχεις πρόβλημα αφού κάνει πάντα τις μετατροπές σε ότι του φορτώνεις στο σύστημα που του έχεις πεί να σου δείχνει στην οθόνη (αρκεί τους χάρτες να τους έχεις καλιμπράρει στο σωστό σύστημα που έχουν τυπωθεί).
Δες και τα υπόλοιπα αρχεία καταγραφών σου σε τι Datum είναι σωσμένα για να δείς τι φταίει πχ. και στο Πήλιο.
Με τον Ozi, όπως είπαμε και παραπάνω, καλό είναι όλα να γίνονται στο WGS84 (καταγραφές, χειροκίνητα tracks, waypoints, routes κλπ) μιας και ανεξάρτητα από το Datum τις συντεταγμένες τις κρατάει πάντα σε μοίρες.
Για τις καταγραφές σου τώρα, αν δεν μπορέσεις να τις αλλάξεις με τον Ozi, ζιπάρισέ τες και στείλτες μου να στις προβάλω σωστά σε WGS84.
Για τις πρωτότυπες κλπ αναφερόμουνα στα παιδιά από τη Καβάλα που έχουν φτιάξει το img.