Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό satiros » 22 Φεβ 2013, 21:39

Καλησπέρα superspy.. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πάνω στο θέμα. Υπάρχει μια διαδρομή εκεί στο Αλεποχώρι που λέγεται Βιετναμ?? H οποία είναι και προχωρημένο επίπεδο από όσο ξέρω.. Έχεις κάποιο στίγμα σε google maps για το που ξεκινάει περίπου?? Ευχαριστώ.. το βίντεο νομίζω είναι από εκει..

Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Δαφνί - Αλεποχώρι

Δημοσίευσηαπό cayman84 » 25 Φεβ 2013, 18:15

Πρεπει να ειναι πολυ καλη εμπειρια..
Μπορει κανεις να με βοηθησεις για το πως θα παω στο βιετναμ;
Άβαταρ μέλους
cayman84
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Μαρ 2011, 08:50

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Φεβ 2013, 18:25

Παιδιά θα το ετοιμάσω και θα το ανεβάσω ;-)

Σχετικά με τη διαδρομή, το τμήμα αυτό που βλέπετε και που κάνουμε συχνά-πυκνά είναι το τελείωμα και η ουρά του Βιετνάμ και όχι αυτό καθ'αυτό, καθότι εκεί στο αρχικό κομμάτι ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει στο Θεό ;-)

Λεπτομέρειες με το ανέβασμα... Πάντως αν προγραμματίσετε, να είστε πάντα δύο αυτοκίνητα και τέσσερα ζευγάρια χέρια τουλάχιστον ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό satiros » 25 Φεβ 2013, 21:57

Μάλιστα..Τόσα χρόνια που πάω Αλεποχώρι (λόγω εξοχικού) και τριγυρνάω στα βουνά, δεν είχα ακούσει ποτέ κάτι για αυτήν την περιβοήτη διαδρομή!! Είμαι πολύ περίεργος πλέον.. Ακόμα και με ένα φίλο που είχαμε τρέξει στο Δαφνί-Αλεποχώρι σε κάποιο trail ride, θυμάμαι κάποια δύσκολα κομμάτια, αλλά ποτέ δεν είχε αναφερθεί το όνομα ΒΙΕΤΝΑΜ..

cayman84, από ότι καταλαβαίνω είσαι έτοιμος για απόβαση?
Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό vanleiv » 26 Φεβ 2013, 08:10

Από αυτό το κομμάτι κατεβαίνουν νερά όταν βρέχει, οπότε μετά τα τελευταία, κανείς μάλλον δε ξέρει τι παίζει. Θυμάμαι από πέρυσι οτι δεν έχει πουθενά να δεθείς σοβαρά :bang: , λόγω μικρών δέντρων και σαθρού εδάφους, οπότε μάγκες φροντίστε να είστε 3+ αυτοκίνητα με εξοπλισμό ανάλογο.

Αντε & καλά ξεμπερδέματα! :rockout3:
Discovery 1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanleiv
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2009, 11:55
Τοποθεσία: Αν. Αττική

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό satiros » 26 Φεβ 2013, 13:55

Δεν θέλω να φανταστώ πως θα έχουν γίνει τα νεροφαγώματα, μετά την τελευταία βροχή.. ίσως να υπάρχει απλά γκρεμός!!

Σκέφτομαι πλέον ότι θα χρειαστεί να βρούμε και 3ο όχημα να έρθει..

Μέχρι τώρα θα είμαστε 4 άτομα με
1χ ROCSTA
1χSAMURAI
mud λάστιχα και τα 2, χωρίς εργάτες...Από 1 ρεζέρβα ο καθένας, φτυάρια, ιμάντες, εργαλεία..
Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό satiros » 26 Φεβ 2013, 13:59

Το ROCSTA θα έχει επίσης αντιαεροπορικό machine gun (αυτά που γυρνάνε και είναι από πίσω ο χειριστής) και το SAMURAI θα είναι εξοπλισμένο με ειδικό πυροβόλο 50mm, για extreme καταστάσεις.. Άλλωστε στο Βιετνάμ πάμε, ποτέ δεν ξέρεις.. :megaman: :megaman: :megaman: :phear: :riding:
Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό cayman84 » 26 Φεβ 2013, 14:51

Περιμένουμε συντεταγμένες, καθώς επίσης και συμμετοχές με πμ για βόλτα στο Βιετνάμ το 3ήμερο της καθαράς Δευτέρας..
Άβαταρ μέλους
cayman84
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Μαρ 2011, 08:50

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Φεβ 2013, 15:13

cayman84 - satiros - Βάλτε και κανα όνομα, να ξέρουμε με ποιους μιλάμε \:D/


Α! Και φωτό και story μετά τη βόλτα ε; :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Φεβ 2013, 15:13

To σχετικό link σε Google Earth: http://www.off-road.gr/articles/2013/du ... oad.gr.kmz


Επειδή γενικά τη διαδρομή την έχω στο μυαλό μου, δυσκολεύτηκα να βρω κάπου στα αρχεία μου, αποθηκευμένο το ίχνος. :-)

Ξεκινά από το δρόμο Μέγαρα – Αλεποχώρι (λίγο πριν το Αλεποχώρι προς Αγ. Αικατερίνη) κατεβαίνει μέσα στο ρέμα και το ακολουθεί μέχρι την έξοδο του.
Αυτό το κομμάτι είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικό και κατάλληλο για όλα τα τετρακίνητα, γουρούνες, μοτο. Η κατηφόρα βρεμένη γλιστρά τρελά και μετά η άμμος έχει ένα κράτημα μούρλια.

Στη συνέχεια τα νορμάλ 4Χ4 σταματούν εκεί (στο γεφυράκι στην πρώτη άσφαλτο - Δέλπουρα) και οι υπόλοιποι συνεχίζουν μέσα. Στην αρχή έχει μερικά νεροφαγώματα μούρλια, μετά καθαρίζει ανεβαίνοντας και στενεύει και στο τέλος μόλις τελειώνουν τα δέντρα αρχίζουν τα δυο ωραία νεροφαγώματα.
Από εκεί που τελειώνει το ίχνος (όπου και το δύσκολο) ακολουθείτε το δρόμο μέχρι την διασταύρωση Τ και μετά δεξιά μέχρι το χωριο Μάζι.

Σημείο για δέσιμο δεν έχει, αλλά προσοχή:
Τους εργάτες τους θέλετε για να βοηθήσει ο ένας τον άλλον αν πλαγιάσει χωθεί πουθενά.


Δεν υπάρχει δικαιολογία αν κολλήσετε και μετά δεν μπορέσετε να βγείτε, γιαυτό όποιος πάει να πάει προετοιμασμένος και έτοιμος για πολύ δουλειά και το ενδεχόμενο να μην μπορεί να κάνει ούτε μπρος - ούτε πίσω , μετά από ένα σημείο \:D/ \:D/


(Απ' την άλλη μπορεί να πάτε, να έχει περάσει καμιά μπουλντόζα και να τα έχει κάνει όλα λιάδα :-) Αυτά είναι τα ωραία με το κομμάτι αυτό - ποτέ δε ξέρεις πως θα σου βγεί \:D/ \:D/ )

Τώρα το κομμάτι αυτό τελευταία φορά που ήταν προσβάσιμο με normal τετρακίνητο ήταν το 2006, και ήταν να το βάλω στον αγώνα του Αττικού Rally Raid 2006. Τελικά δεν το έβαλα γιατί είχε αρχίσει ήδη να δυσκολεύει (τότε ήταν οκ απλά με λάστιχα mud).

Απο τότε δεν έχει μπει ποτέ σε κανένα αγώνα. Αν θυμάμαι το είχα βάλει παλαιότερα σε ένα Trial Ride, όταν ακόμα έβγαινε.


Υπενθυμίζω: Αυτό είναι απλά το τελείωμα του Vietnam και όχι το ίδιο. Το πραγματικά δύσκολο κομμάτι –δεν το έχουμε κάνει ποτέ με αυτοκίνητο- το φυλάω για άλλη μελλοντική επίσκεψη. :rockout:




Και το track στο Toponavigator iMapper:

Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό satiros » 26 Φεβ 2013, 17:08

Ευχαριστούμε superspy.. Θα ανεβάσουμε εντυπώσεις, φωτο και βίντεο!! Μέχρι το 3ήμερο της Κ. Δευτέρας όμως, υπομονή..
Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 01 Μαρ 2013, 23:28

Στο βιντεο στο 00:30 το κομματι εχει γινει γκρεμος.

Θελει πολυ φτυαρι και χωμα απο την πλαγια να γεμισει καπως την τρυπα.

Η διαδρομη μπορει να γινει ακομα πιο ενδιαφερουσα εαν ξεκινησετε μεσα
απο τα ρεματα στις περιοχες Ανω - Κατω Πευκανεας και τελος Vietnam.

Ανεβαζω σχετικο track αυριο
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό satiros » 11 Μαρ 2013, 22:47

Είδα περίπου που είναι Άνω-κάτω Πευκανέας, με λίγο ψάξιμο θα την βρούμε την χωμάτινη πιστεύω..Απλά 'heroicentaur" αν μπορούσες να μας δώσεις ένα στίγμα θα βοηθούσε πολύ.

Άντε 4 κ σήμερα μείναν για το τριημεράκι..
Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό satiros » 23 Μαρ 2013, 19:18

Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Απο πού πάν στο Βιετνάμ;

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Μαρ 2013, 20:11

\:D/ \:D/
1:25 άπαιχτη! ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες