Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

WR200 vs XR250

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

WR200 vs XR250

Δημοσίευσηαπό yannis78 » 12 Μαρ 2008, 14:27

Γειά και χαρά σε όλους!

Είμαι 30 χρονών, 80 κιλά μόσχος 8) και επάνω στην τρέλα μου :lol: λέω να επιστρέψω στη μεγάλη παιδική μου αγάπη, το χώμα!

Εμπειρία έχω αρκετή σε street αλλα απο χώμα μόνο με ποδήλατο :D .

Θα πάρω λοιπόν ένα φτηνό μηχανάκι για τα πρωτα βήματα, και εννοείται με κατάλληλο εξοπλισμό...

Θα ήθελα λοιπόν τις γνώμες και εμπειρίες σας για τα WR200 και XR250 έχοντας υπόψη:

1) την κουλαμάρα μου,
2) κόστος συντήρησης - ανταλλακτικά - αναλώσιμα
3) Οδηγική συμπεριφορά στο χωμα (π.χ. αλματάκια, φλαταδούρες, κορμοί κλπ)
4) Η μετάβαση στο χωμα θα γίνεται με τρειλερ.

Επίσης θα εκτιμούσα τις απόψεις σας περι τί να προσέξω κατα την αγορά ενος εκ των δύο (γνώμες κατόχων θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα!)

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων και ελπίζω με την βοηθειά σας να σας δώ συντομα σε καποιο βουνό!
Άβαταρ μέλους
yannis78
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 10:47

TI NA ΠΑΡΕΙ ;;;

Δημοσίευσηαπό geco » 12 Μαρ 2008, 18:05

Λοιπόν,

λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά που λές το μεγαλύτερο σχολείο και το πιό ευχάριστο και διασκεδαστικό μηχανάκι είναι το ΧR 250 !!!

To θέμα είναι το ΠΟΥ θα βρείς ένα ΚΑΘΑΡΟ μηχανάκι και ακόμα πιό σημαντικό είναι το ΠΟΣΟ θα το βρείς !

Μην ξεχνάς ότι τα 4χρονα θέλουν πολλά περισότερα γιά να "μαζευτούν" ενώ οι ζημιές τους στοιχίζουν!

Το WR δεν είναι καθόλου κακό αλλά και αυτά έχουν λιγοστέψει αρκετά (τα καλά!).
"Μαζεύεται" όμως φτηνότερα και έχει λιγότερα κινούμενα μέρη γιά να σπάσουν ή να χαλάσουν.

Καλή τύχη !
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

TI NA ΠΑΡΕΙ ;;;

Δημοσίευσηαπό yannis78 » 13 Μαρ 2008, 11:42

Αγαπητέ Geco, σε ευχαριστώ για την απάντηση, πιστεύω και εγώ οτι μαλλον το XR θα είναι καλύτερο για εμένα. Εκεί που ποντάρω είναι η αξιοπιστία του και πιστεύω οτι αν ο κινητήρας είναι καθαρός όλα τα άλλα πλην αναρτήσεων (π.χ. αν χρειαστεί rebuilt) περνάνε απο τα χέρια μου.

Μηπως εχεις υποψη εκτος απο αναλώσιμα (φρενα, λαδια, μπουζι, φιλτρα, αλυσιδογράναζα, λάστιχα) και κανενα καθάρισμα καρμπ τι άλλο μπορεί να χρειαστεί?

Ζητώ συγγνώμη για αυτές τις ερωτήσεις αλλα δεν το γνωρίζω καθόλου το μηχανάκι κι καλό θα ήταν να γνωρίζω τι να προσέχω και τι να περιμένω.

Επίσης, θα είμαι ΟΚ με κανενα 250αρι - 300αρι να το συμμαζέψω απο αναλώσιμα???

Μηπως γνωρίζει κάποιος πόσο κυμαίνονται τα αναλώσιμα του και άν απο ανταλλακτικά υπαρχει επαρκεια?

Ευχαριστώ τα μάλλα!
Άβαταρ μέλους
yannis78
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 10:47

Δημοσίευσηαπό geco » 14 Μαρ 2008, 10:44

Φίλε Γιάννη !

Το τι θα χρειαστεί εξαρτάται από την κατάστασή του! Δηλαδή ... από ελάχιστα έως πάρα πολλά!!!

Αν ήξερα τι θα βρείς, τι χρονολογίας, πόσα χιλιόμετρα και πόση φθορά θα έχει θα έκανα καριέρα ... μέντιουμ!!!

Το σημαντικότερο γιά τα XR είναι η τακτική αλλαγή λαδιού! Από τα υπόλοιπα δεν μασάνε!

Ανταλλακτικά σε γνήσια και αφτερ μάρκετ υπάρχουν !

Περισσότερες συμβουλές και πληροφορίες ΟΤΑΝ βρείς το μηχανάκι που σου κάνει!
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό yannis78 » 14 Μαρ 2008, 15:55

GECO σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, και κατι άλλο...

μπορείς να προτείνεις καποια διαδρομή που να είναι σχετικά safe για αρχάριο χωρίς παρέα (δυστηχώς...)?
Beauty is in the simplicity
Άβαταρ μέλους
yannis78
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Μαρ 2008, 10:47

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 14 Μαρ 2008, 19:08

yannis78 έγραψε:GECO σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, και κατι άλλο...

μπορείς να προτείνεις καποια διαδρομή που να είναι σχετικά safe για αρχάριο χωρίς παρέα (δυστηχώς...)?


Χωρίς παρέα...μην το κουνήσεις. :wink:
Παρέες θα βρείς εδώ μέσα μπόλικες. 8)
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό Mauragoritis » 17 Ιαν 2009, 06:23

Θα πρότηνα το WRάκι απο προσωπικής εμπειρίας.Πολύ καλό μηχανάκι.Δέν μασάει πουθενά.Έχει φθηνά ανταλακτικά.Είναι πολύ όμορφο.Έχει πολύ καλό γκαζάκι.Απλό στην συντήρησή του.Είναι ελαφρί.Βρίσκεις τα πάντα και σε μεταχ/νο ανταλλακτικό.Είναι η καλήτερη επιλογή απο δικής μου άποψης.
Άβαταρ μέλους
Mauragoritis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2009, 04:16
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες