Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

fairing από ΚΤΜ 640 Adventure?

KTM - HUSABERG - HQV - BMW - GASGAS - VOR - Exotics - κλπ κλπ κλπ!

fairing από ΚΤΜ 640 Adventure?

Δημοσίευσηαπό pino » 15 Φεβ 2003, 14:34

Από που μπορώ να βρω το το μπροστινό πάνω κομμάτι του Fairing (με τα φώτα) από ΚΤΜ 640; Αν μπορείτε να μου πείτε τιμή αντιπροσωπείας ή αν υπάρχει after market (UFO Accerbis).
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Re: fairing από ΚΤΜ 640 Adventure?

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Φεβ 2003, 11:01

pino έγραψε: Από που μπορώ να βρω το το μπροστινό πάνω κομμάτι του Fairing (με τα φώτα) από ΚΤΜ 640; Αν μπορείτε να μου πείτε τιμή αντιπροσωπείας ή αν υπάρχει after market (UFO Accerbis).


Α. Μην μου πείς ότι θές να το βάλεις στο DRZ......
Β. Δεν υπάρχει aftermarket
Πές λεπτομέρειες να σου πούμε το μυστικό!
Superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: fairing από ΚΤΜ 640 Adventure?

Δημοσίευσηαπό pino » 17 Φεβ 2003, 11:35

superspy έγραψε: Α. Μην μου πείς ότι θές να το βάλεις στο DRZ......
Β. Δεν υπάρχει aftermarket
Πές λεπτομέρειες να σου πούμε το μυστικό!
Superspy


Α. Ναι
Β. Νομίζω πως το XR του Ορφανού φορούσε το fairing του 640 χωρίς κάποια ιδιαίτερη μετροπή. Εσύ που το είδες από κοντά μάλλον θα έχεις καλύτερη άποψη.
Γ. Πιστεύω πως με λίγη δουλειά μπορώ να το ταιριάξω στο DRZ όπως έχει. Με ένα ρεζερβουάρ IMS 14 λίτρων θα δέσει απόλυτα.
Δ. Πες τα μυστικά σου
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Re: fairing από ΚΤΜ 640 Adventure?

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Φεβ 2003, 12:59

pino έγραψε:
superspy έγραψε: Α. Μην μου πείς ότι θές να το βάλεις στο DRZ......
Β. Δεν υπάρχει aftermarket
Πές λεπτομέρειες να σου πούμε το μυστικό!
Superspy


Α. Ναι
Β. Νομίζω πως το XR του Ορφανού φορούσε το fairing του 640 χωρίς κάποια ιδιαίτερη μετροπή. Εσύ που το είδες από κοντά μάλλον θα έχεις καλύτερη άποψη.
Γ. Πιστεύω πως με λίγη δουλειά μπορώ να το ταιριάξω στο DRZ όπως έχει. Με ένα ρεζερβουάρ IMS 14 λίτρων θα δέσει απόλυτα.
Δ. Πες τα μυστικά σου


Λοιπόν ....
Α. ΟΚ, αλλά κρίμα.....

Β. Ναι και όχι.... Το XR του Ορφανού φορούσε το fairing του προηγούμενου ΚΤΜ 660 Rally, (αυτό με το ένα κεντρικό ντεπόζιτο, τα καινούργια έχουν 2 κεντρικά και καμία σχέση με τα 640), το οποίο όμως δεν έχει καμία σχέση με το fairing του 640, εκτός ίσως από την γενικά παρόμοια εμφάνιση.
Της «μαμάς» 660 rally, επίσης, δε βγαίνει σε ανθρακόνημα, όπως του Ορφανού, άλλα σε κοινό πλαστικό, επίσης τα φώτα και ο σκελετός στήριξης δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του 640. Τα φώτα είναι σαφώς ελαφρότερα και ανθεκτικότερα και καλύτερα, δουλεύουν και οι δύο σκάλες μαζί, (στα 640 δουλεύει αριστερά για μεσαία, δεξιά, για μεγάλα) και ο σκελετός είναι από αλουμίνιο, σε σχέση με το κοινό σίδερο του adventure. Το παραπάνω πακετάκι είναι συνολικά 4,5 κιλά ελαφρύτερο από τα κανονικά «νταβίδια» του adventure.
Θα σου στοιχίσει (το απλό πλαστικό - αλουμίνιο ΚΤΜ 660 Rally) περίπου 1000 ευρώ και αν θες μπορώ να ρωτήσω πότε και πόσο ακριβώς θα κάνει.
Για το ανθρακόνημα, θα πάς παραπάνω.....

Γ.Το 14 θα φαντάζει μικρό μπροστά στο fairing πάντως

Δ. Μπορούμε να το φτίαξουμε και εδώ, αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις τα κλάσσικα φώτα απο XR Baja? (Τουλάχιστον ξέρεις οτι θα λειτουργούν!)

superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pino » 17 Φεβ 2003, 14:58

Βασικά με ενδιαφέρει να προστατεύσω το Gps και το roadbook μάζί με κάτι ρολογάκια πίσω από το fairing. Τα φώτα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
Αν μπορούμε να βρούμε made in Greece πλαστικό ή σπασμένο από κάποιον που δεν το χρειάζετε θα μάθουμε περισσότερα για το εγχείρημά μας.
Και κάτι άλλο πόσα Watt είναι οι λάμπες του 640;
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Φεβ 2003, 15:52

pino έγραψε:Βασικά με ενδιαφέρει να προστατεύσω το Gps και το roadbook μάζί με κάτι ρολογάκια πίσω από το fairing. Τα φώτα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
Αν μπορούμε να βρούμε made in Greece πλαστικό ή σπασμένο από κάποιον που δεν το χρειάζετε θα μάθουμε περισσότερα για το εγχείρημά μας.
Και κάτι άλλο πόσα Watt είναι οι λάμπες του 640;


Καταρχήν μιλάς για το fairing του 640 και όχι του rally ε;;
(μόνο ένα rally ήρθε στην Ελλάδα!!)
Λοιπόν πώς θα σου φαινόταν τα 7+ κιλά μπροστά από το τιμόνι;
πώς θα το στηρίξεις;
Πρέπει να κολλήσεις πλακάκι στο λαιμό με αργκόν!
Προτείνω το εξής....
Πίσω φτερό από ΚΤΜ 97-99 στο χρώμα της αρεσκείας σου, κομμένο στη θέση που μπαίνει κάτω από τη σέλα έτσι ώστε να ταιριάζει με το τετράγωνο φως σου. :D
Μετά το στηρίζεις με λαμάκια στις πλάκες και.... :D έχεις ένα έτοιμο προστατευτικό για το RB και το GPS.
Σπασμένο fairing, δύσκολα θα βρεις, κάνει τόσο ακριβά καινούργιο που όλοι το κρατάνε χε, χε :lol: . Του Adventure είναι 55w+55w Η1, του Rally είναι 30w/35w X2 H4.... :!:
Πάρε τηλέφωνο και θα δω μήπως έχω φωτό από πέρσι στην Οδύσσεια που έβαλα το πίσω φτερό σαν fairing μπροστά να τα πούμε!!! :P
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pino » 17 Φεβ 2003, 16:52

superspy έγραψε: Προτείνω το εξής....
Πίσω φτερό από ΚΤΜ 97-99 στο χρώμα της αρεσκείας σου, κομμένο στη θέση που μπαίνει κάτω από τη σέλα έτσι ώστε να ταιριάζει με το τετράγωνο φως σου. :D
Μετά το στηρίζεις με λαμάκια στις πλάκες και.... :D έχεις ένα έτοιμο προστατευτικό για το RB και το GPS.


:idea: :idea: :idea: :idea: Ρωτώντας πας στην Πόλη!!! Πρέπει να είναι ΚΤΜ το φτερό;
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Φεβ 2003, 17:14

pino έγραψε:
superspy έγραψε: Προτείνω το εξής....
Πίσω φτερό από ΚΤΜ 97-99 στο χρώμα της αρεσκείας σου, κομμένο στη θέση που μπαίνει κάτω από τη σέλα έτσι ώστε να ταιριάζει με το τετράγωνο φως σου. :D
Μετά το στηρίζεις με λαμάκια στις πλάκες και.... :D έχεις ένα έτοιμο προστατευτικό για το RB και το GPS.


:idea: :idea: :idea: :idea: Ρωτώντας πας στην Πόλη!!! Πρέπει να είναι ΚΤΜ το φτερό;


Οχι απαραίτητα.... Αλλά.... το συγκεγκριμένο, είναι απο τα πιο φαδρυά, επίπεδα, χωρίς νεύρα και τρύπες και βγαίνει σε αρκετά χρώματα. (Είναι και φτηνό!)
Θα σου πρότεινα ένα μαύρο, για να ταιριάζει με το κίτρινο σου.....
:lol:
Superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!


Επιστροφή στο Ευρωπαϊκά!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες