Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

KTM Help!!!

KTM - HUSABERG - HQV - BMW - GASGAS - VOR - Exotics - κλπ κλπ κλπ!

KTM Help!!!

Δημοσίευσηαπό vagusoff » 03 Νοέμ 2005, 22:44

Xαιρετώ τους απανταχού ΚΤΜistas.
Ρε παιδιά ανοίχτε μου λίγο τα στραβά δώστε καμιά συμβουλή και θα είμαι ευγνώμων .
Λοιπόν , μετά από 21 χρόνια δικυκλισμού τώρα στα πίσω πίσω ζαχαρώνω τρελά το ΚΤΜ 640 adv.
Ουσιαστικά θέλω να καλύψω χρήση ON OFF με ταξιδάκια ,παιχνίδι στο χώμα φόρτωμα και καθημερινή μετακίνηση.
Ακούω όμως διάφορα περί αξιοπιστίας περί ερωτικής σχέσης με το συνεργείο και την αντιπροσωπεία και άλλα περίεργα.
Δεδομένου ότι μιλάμε για αγορά μεταχειρισμένου (3-5 ετών) κρίνετε συνετή τη σκέψη μου?
Επίσης στα τελευτάια μηχανάκια μου (KLR 250, BROS650,DR350) μοναδικός μάστορας ήμουν εγώ (από λάδια μέχρι ρεκτιφιέ) λέτε ότι αυτό μπορεί να συνεχιστεί με ευκολία ή μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια?
Πάσα γνώμη που αφορά τη χρήση τη συντήρηση την αξιοπιστία την κατανάλωση το aftertoumba κοστος και γενικά τη συμβίωση με ΚΤΜ (adv ή lc ) με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως και θα είμαι ευγνώμων σε όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει.
Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς
Vagus
Άβαταρ μέλους
vagusoff
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005, 22:02

Re: KTM Help!!!

Δημοσίευσηαπό alp » 04 Νοέμ 2005, 11:07

μετά από συμβίωση 5 ετών με 640 adventure, μπορω να πω τα εξης :

"Ουσιαστικά θέλω να καλύψω χρήση ON OFF με ταξιδάκια ,παιχνίδι στο χώμα φόρτωμα και καθημερινή μετακίνηση. "

ταξιδάκια θα κανεις, αλλα οχι οπως με ενα transalp ή ενα f650, ειδικα διπλος θα ταλαιπωρηθεις πολυ. οταν εισαι σολο, απλα πριζωνεσαι και ξεχνας κραδασμους-αερα και λοιπα ...δευτερα θεματα.

παιχνιδι στο χωμα θα κανεις με ασφαλεια και πολυ διασκεδαση, τιποτε στα 0ν-0φφ πιο κοντα σε αισθηση καθαροαιμου.

φορτωμα καλο λογω υποπλαισιου, αλλα οχι σαν bmw ή africa κλπ
επειδη ειναι ελαφρυ μοτο, εαν το παραφορτωσεις θα χασει το ζυγι του, οποτε λιγο προσοχη να το φορτωνεις ζυγισμενα σωστα (οχι ολα πισω)

καθημερινη μετακινηση, δεν ειναι παπι, ουτε dr350, αλλα ειναι πολυ πιο ασφαλες και διασκεδαστικο. να το ζεσταινεις ευλαβικα.

"Ακούω όμως διάφορα περί αξιοπιστίας περί ερωτικής σχέσης με το συνεργείο και την αντιπροσωπεία και άλλα περίεργα."

μην κολλας το γκαζι τερμα στην εθνικη, οδηγησε το σαν καθαροαιμο (που ψιλοειναι) προσεχε τα λαδακια σου, και κανε και κανα ταμα στους θεους του matighoffen και ....ολα καλα

"Επίσης στα τελευτάια μηχανάκια μου (KLR 250, BROS650,DR350) μοναδικός μάστορας ήμουν εγώ (από λάδια μέχρι ρεκτιφιέ) λέτε ότι αυτό μπορεί να συνεχιστεί με ευκολία ή μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια?"

εαν πιανουν τα χερια σου και με λιγα σωστα εργαλεια και το service manual, το μηχανακι θα το δουλευεις μονος σου, ειναι μοτερ απλο και γενικα ευκολο να δουλευτει.

καλη τυχη ... :D
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 07 Νοέμ 2005, 09:48

Θα κανω τον admin. τωρα, κοιτα και εδω>

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-2615.html

ειναι η ιδια σχεδον απορια.

Ο Alp εχει δικιο οπως και ο υπερκατασκοπος στο λινκ που σου λεω, απ την στιγμη που σεβεσαι το μηχανημα και ξερεις για πιο λογο το εχεις παρει, ΔΕΝ βγαζει προβληματα. Οταν αρχιζεις να το πειραζεις-σκαλιζεις, καπου, κατι, θα παρουσιαστει.
Προσωπικα και μετα απο αρκετες συζητησεις με κατοχους δεν βλεπω τον λογο να αυξησω την δυναμη σε ενα μηχανημα που ειναι προορισμενο για χωμα. Τα 50+ αλογα του ειναι υπεραρκετα για την δουλεια που καλειται να κανει. Τα υπολοιπα ειναι υπερβολη, σε σημειο να το κανουν ακαταλληλο. :(


Εκτος βεβαια αν θελεις να πηγαινεις με 150++ στην ερημο της Μαυριτανιας. :D :D :D
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι


Επιστροφή στο Ευρωπαϊκά!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες