Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αλλαγη μονος μου, τακακια - δισκοπλακες - υγρα σε GALLOPER??

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Αλλαγη μονος μου, τακακια - δισκοπλακες - υγρα σε GALLOPER??

Δημοσίευσηαπό GIANNAGGELOS » 13 Ιούλ 2008, 12:37

Καλησπερα και παλι μετα την ανακατασκευη του δυναμο (οπου χαρει σε σας την πετυχα) σειρα πηραν οι δισκοπλακες-τακακια και υγρα... πεδευτηκαμε λιγο για τις δισκοπλακες τις οποιες δεν μπορουσαμε να βρουμε (εκτος αντιπροσωπειας) ουτε θελω να ξερω ποσσα θα ζηταγανε... Τωρα κολλαμε στην αλλαγη δισκων δεδομενου οτι για να βγουν οι δισκοπλακες πρεπει να βγουν τα ακρα... τι απο ολα πρεπει να λυσω και τι να προσεξω??? (σημειωτεον οτι "μπροστα" απο τι δισκοπλακα εχουμε την αυτοματη εμπλοκης πλημνη και ρουλεμαν!!)
Εστω οτι αλλαζω δισκοπλακες και τακακια για τα υγρα πια ειναι η ορθη διαδικασια αλλαγης?

Άβαταρ μέλους
GIANNAGGELOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007, 12:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΑΛΛΗΝΗ

Αλλαγη μονος μου, τακακια - δισκοπλακες - υγρα σε GALLOPER??

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 14 Ιούλ 2008, 01:06

Πρωτα βγαζεις το μπροστινο καπακι της αυτοματης πλυμνης (πρεπει να ειναι 5 βιδες αλεν) μετα μεσα θα δεις το ημιαξονιο με μια ασφαλεια γυρω του προσεκτικα την βγαζεις. Λογικα μεσα θα εχει δυο μεγαλα παξιμαδια (φαντασου για να βγουνε θελει κλειδι 34 λογικα) αν δεν εχεις το ειδικο εργαλειο για να φταση τα παξιμαδια αυτα απλα παρε ενα σφυρι και ενα κατσαφιδι και σιγα σιγα και υπομονη χτυπας το πρωτο παξιμαδι στην φορα για να ξεβιδωθει. Αφου γινει αυτο τοτε βγαζεις και τα υπολοιπα που εχει η πλυμνη που πιανουν πανω στο μουαγιε. Αφου βλεπεις καθαρα το ημιαξονιο τοτε ξεβιδωνεις την δαγκανα (λογικα δυο βιδες την συγκρατουν η μια) την βγαζεις προσεκτικα (μην βγαλεις τα σωληνακια απλα βολεψετη καπου να κανεις την δουλεια δου) και τοτε αφου φυγει και αυτο η δισκοπλακα πρεπει να φευγει ανετα με ενα απλο τραβηγμα. Αφου γινει αυτο θα χρειαστεις τα ιδια η καινουργια μπουζονια για να μπουνε πανω στην νεα δισκοπλακα. Αν μπορεις παρε καποιες φωτογραφιες χωρις την ροδα μετα βαλτες να σου πω με ακριβεια τη θελεις.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό GIANNAGGELOS » 14 Ιούλ 2008, 14:42

Ευχαριστω πολυ!
εβγαλα φωτο οπου θα προσπαθησω να ανεβασω....
το ασημενιο καπακι που ειναι "πρωτο"στη σειρα πιανει με βιδες τυπου "αστερακι" (ο πατερας μου λεει ενας μαστορας εκει μεσα του χε ρυθμισει το ρουλεμαν το οποιο ειχα\ε τζογους...)
εγω εχω εχω + μια σειρα βιδες σε σχεση με αυτες που μου περιγραφεις.. κοιτα και τις φωτο.....
ευχαριστω και παλι!! :)
Άβαταρ μέλους
GIANNAGGELOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007, 12:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΑΛΛΗΝΗ

Δημοσίευσηαπό GIANNAGGELOS » 14 Ιούλ 2008, 14:57

φωτο1
Άβαταρ μέλους
GIANNAGGELOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007, 12:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΑΛΛΗΝΗ

Δημοσίευσηαπό GIANNAGGELOS » 14 Ιούλ 2008, 14:59

φωτο2
Άβαταρ μέλους
GIANNAGGELOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007, 12:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΑΛΛΗΝΗ

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 15 Ιούλ 2008, 02:25

Ωραια απο οτι βλεπω πρεπει να βγει πρωτα το ασημενιο καπακι (προσοχη να θυμασαι να μπει ξανα οπως ηταν πριν με τα δαχτυλιδια που εχει μεσα και ενα γραναζι η δυο μαλλον) μετα μεσα θα δεις το ημιαξονιο που εχει πανω μια ασφαλια σαν δαχτιλι κομμενο στην μια πλευρα. Αφου βγει το δαχτυλιδι μεσα θα βγαλεις και τα υπολοιπα οπως ειπα πιο πανω. Τωρα βλεπω κατι παξιμαδοβιδες που ειναι μεσα στο μουαγιε λογικα θα χρειαστει να βγουνε και αυτα τσεκαρετο αυτο. Λογικα ετσι οπως το βλεπω στις φωτογραφιες οι δισκοπλακες σου ειναι μια χαρα εκτος αν απο την αλλη πλευρα ειναι χαλια. Συνεχισε το εργο και απο οτι βλεπω εβαλες και την ροδα απο κατω καλα εκανες μην φας κανα χερι. Αφου βγουνε ολα αυτα ευκαιρια ειναι για ενα καλο γρασαρισμα στα μπαλακια πανω κατω μεσα στα ρουλεμαν (πρεπει να βγουνε να καθαριστουν και να τα γεμιζεις με γρασο λιθιου τα ρουλεμαν και γρασογραφιτι τα μπαλακια που πιανουν στα ψαλιδια). Ακομα μεσα στην αυτοματη πλυμνη λογικα αν εχει καιρο να βγει θα ειναι αρκετα χαλια βγαλε και καθαρισε με καποιο ειδικο υγρο που εχει στο εμποριο που καθαριζεις γρεζια και γρασσα απο ανταλλακτικα. Αφου το κανεις αυτο βαλε ελαχιστο γρασογραφιτι γυρο απο καθε δοντακι που εχουνε τα γραναζια της πλυμνης μεσα και εξω απο τον κυκλο. Θα σου συνηστουσα αν μπορεις να βγαλεις αυτες τις βιδες αλλεν και αστερακια και να βαλεις κανονικες με κεφαλη παξιμαδι γιατι ειδικα τα αστερακια αν λασκαρουν βγαινουν δισκολα μετα με αυτη τη νκεφαλη.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 49 επισκέπτες