Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ελαστικα mud colway

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό boscobalaban » 20 Αύγ 2007, 14:21

Γεια σε ολους ειχα διαβασει ενα πιο παλιο αρθρο γυρω απο αυτη τη μαρκα ελαστικων(colway και greenway) αλλα δεν ειχε βγει καποιο αποτελεσμα για αυτο ξαναθετω το θεμα γυρω απο αυτα τα ελαστικα μιας που σημερα ρωτησα σε ενα λαστιχαδικο για mud ελαστικα και μου τα προτειναν. οποιος εχει κανει καποια δοκιμη η γνωριζει κατι γυρω απο αυτα να ριξει μια βοηθεια
ευχαριστω προκαταβολικα
Άβαταρ μέλους
boscobalaban
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2007, 15:02
Τοποθεσία: αθηνα

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 20 Αύγ 2007, 14:37

αυτα ειναι ολικη αναγωμωση?η πρωτογενη?
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό boscobalaban » 20 Αύγ 2007, 14:45

φιλε κωστα αποτι μου ειπε ειναι μερικη αναγωμωση
Άβαταρ μέλους
boscobalaban
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2007, 15:02
Τοποθεσία: αθηνα

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 20 Αύγ 2007, 14:59

οκ,ευχαριστω.πολλα προιοντα και πρεπει να τα ζυγιζεις ολα αναλογα με τη χρηση.φιλτατε Δημητρη εισαι σε ψλθβ μελλος?εγω σκεφτομαι να παω στο περιστερι μιας και ειμαι κοντα.να βρω και λιγο χρονο για να βρεθουμε.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό boscobalaban » 20 Αύγ 2007, 15:31

club αν καταλαβα καλα ε?οχι δεν ειμαι και δεν το εχω ψαξει αν και θα το ηθελα και καλο θα ηταν. ναι ενοειται
οτι θα πρεπει να βρεθουμε να δω και το jeep σου με την πρωτη ευκαιρια που θα μπορουμε και οι 2 μονο που εγω φευγω για 2 μερες σημερα βραδυ οταν γυρισω απο πεμπτη δηλ κανονιζουμε τωρα για το club περιστερι πιστευω ειναι καλα επισης ειναι και ενα vitara που κυκλοφορει αγια παρασκευη που ειναι μελος αλλα δεν τον εχω ρωτησει μεχρι τωρα
Άβαταρ μέλους
boscobalaban
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2007, 15:02
Τοποθεσία: αθηνα

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό boscobalaban » 20 Αύγ 2007, 15:35

εσυ απο ελαστικα που εχεις καταληξει τελικα?
Άβαταρ μέλους
boscobalaban
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2007, 15:02
Τοποθεσία: αθηνα

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 20 Αύγ 2007, 19:51

φιλε Δημητρη σε ολικη αναγωμωση.η της ΤΑGOM(215/70/15) εκει στην λεοφ Αλεξανδρας η το PARTNER(195R16) της FEDIMA με ομοιο πελμα του extreme.καλα τα πρωτογενη αλλα δεν εχει σε διαστασεις που με βολευουν.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό boscobalaban » 20 Αύγ 2007, 21:03

μπορεις να πεις τιμες για αυτα τα δυο κωστα?τα tagom τα δινει στην αλεξανδρας?? νομιζα οτι πουλαει μονο falken. απο ζαντες τι θα κανεις τελικα?για τα πρωτογενη εχεις δικιο εγω μονο τa bf βρηκα που βγαινουν σε 215/75/15 και ειναι το πιο κοντα στο δικο μας
Άβαταρ μέλους
boscobalaban
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2007, 15:02
Τοποθεσία: αθηνα

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 20 Αύγ 2007, 21:14

τα πρωτα 280-300 ευρω και τα γυρω στο 380-400.ζαντες εχω τις μεταλικες μαμα και με περιμενουν....αδειες......νομιζω tagom ειναι αυτα που εχω σε φωτο...
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό boscobalaban » 20 Αύγ 2007, 21:23

α! εχεις ζαντες δηλαδη. εγω σκευτομαι να αγορασω μια 4αδα σαν τις δικες σου 16αρες η 15αρες αναλογα με τι θα κατσει απο τιμες και ελαστικα. αν εχεις ακουσει τιποτα να πωλειται πες μου.εγω συνεχιζω το ψαξιμο και βλεπω για ελαστικα
Άβαταρ μέλους
boscobalaban
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2007, 15:02
Τοποθεσία: αθηνα

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 20 Αύγ 2007, 21:30

μισο.....απο οτι καταλαβα εσυ εχιεσ τισ σιδερενιες μαμα ζαντεσ και τιποτα αλλο?οκ τοτε......ασε τισ μαμα για Α/Τ ΕΛΑΣΤΙΚΟ και παρε 15"καινουριες για mud προτογενες.και το KL71 ΒΓΑΙΝΕΙ σε 215/75/15.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Ελαστικα mud colway

Δημοσίευσηαπό boscobalaban » 20 Αύγ 2007, 21:43

εχω αλουμινιου μαμα και τιποτα αλλο.μαλλον για 15" σιδερενιες μεταχειρισμενες ψαχνω για τα mud, και κοιταω προς το παρον για αναγωμωση. το kl71 δεν το ξερω να σου πω την αληθεια μονο εχω δει να το αναφερουν στο forum αλλα δεν το εχω ψαξει
Άβαταρ μέλους
boscobalaban
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2007, 15:02
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 20 Αύγ 2007, 21:46

Αγαπητοί φίλοι,

Colway ή Greenway ΔΕΝ εχω χρησιμοποιήσει προσωπικά.

ΟΜΩΣ φίλοι ετών με Landies από την Αγγλία τα χρησιμοποιούν χρόνια και δεν έχουν προβλήματα. Επιπλέον η Colway είναι μία από τις λίγες εταιρείες που έχουν αντικαταστήσει ελαστικά σε περιπτώσεις αστοχίας υλικών, πρόωρης φθοράς ή προβλήματος κατασκευής. Μιλάω για το τί συμβαίνει στην Αγγλία αλλά η εγγύηση αυτή παρέχεται στα ελαστικά της γενικότερα και θέλω να πιστεύω ότι ο Ελληνας εισαγωγέας τους, ο οποίος είναι χρόνια επαγγελματίας στον χώρο των εξαρτημάτων αυτοκινήτων, θα υποστηρίζει το προϊόν του όπως πρέπει.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 20 Αύγ 2007, 22:30

φιλε pantq σε παρακολουθω και εισαι πολυ καλα ενημερομενος.!!για τα fedima τι εχεις να πεισ?
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό pantg » 21 Αύγ 2007, 09:39

Φίλε kon.gv1.6 καλημέρα,

πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Οπως σου είπα για τα Colway δεν έχω προσωπική πείρα και η όποια ενημέρωση έχω οφείλεται στις εδώ και χρόνια καλές και πολλές επαφές με συνάδελφους ή και καλούς φίλους ψυχασθενείς LandRoverάδες κυρίως στην Αγγλία.
Τα Colways υπάρχουν εδώ και χρόνια και όπως σου είπα θεωρούνται στην χώρα τους από τα πολύ καλά αναγομωμένα λάστιχα.

Για τα FEDIMA έχω επίσης ακούσει πολύ καλά λόγια και από συναδέλφους και φίλους ψυχασθενείς LandRoverάδες (Μανώλη????) εδώ στην Ελλάδα. Αλλωστε ήδη ένας τους (Μανώλη?) σου έχει πει και τις δικές του προσωπικές απόψεις και κρίσεις για αυτά οι οποίες σίγουρα "μετρούν" περισσότερο από την απλή μεταφορά απόψεων τρίτων που μπορώ να σου προσφέρω.

Αυτό που μπορώ να σου πω από δική μου προσωπική εμπειρία για ελαστικά αναγόμωσης έχει να κάνει με ένα ζευγάρι 100% offroad λάστιχα μάρκας PARMA που είχα βάλει στο πρώτο μου Discovery Mpi πριν από 14 χρόνια και τα οποία κράτησαν μέχρι πριν από μερικούς μήνες που πέταξα το τελευταίο της πεντάδας επειδή πιά ήταν έτοιμο να φτάσει σε ηλικία για να ψηφίσει καθώς ήταν η ρεζέρβα και δεν το είχα χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου. Τα λάστιχα αυτά όμως ήταν εξαιρετικά στο χώμα, θεϊκά στην λάσπη, πολύ καλά στις κοτρώνες και ήθελαν πολύ προσοχή στην βρεγμένη άσφαλτο. Εκαναν ΠΟΛΥ θόρυβο και βουητό από υψηλής συχνότητας κραδασμούς και είχαν την τάση να χαλάνε και τα ρουλεμάν των τροχών μετά από παρατεταμένη χρήση σε οδήγηση με μεγάλη ταχύτητα στην άσφαλτο (πολύ σκληρό και τραχύ πέλμα).

Η εμπειρία που έχω από τα FEDIMA είναι πολύ μικρή και αφορά την τοποθέτησή τους σε ένα Defender 90 που έχω φτιάξει για φίλο και πελάτη μου με μοτέρ 4.2 "ανεβασμένο" στα περίπου 250 με 260 άλογα (δεν το έχουμε δυναμομετρήσει ακόμη καθώς στρώνεται) και αυτόματο κιβώτιο.
Τα λάστιχα έχουν δείξει αρκετά καλή συμπεριφορά όσο έχω οδηγήσει το αυτοκίνητο αλλά δεν μπορώ να πω ότι πρόκειται για σφαιρικά και πλήρως διαμορφωμένη άποψη καθώς πρέπει να το δω και στο χώμα και για κάμποσο καιρό ακόμη μέχρι να επιβεβαιωθούν οι θετικές εντυπώσεις που έχουν δημιουργηθεί μέχρι τώρα.

Στην ερώτηση αν προτιμώ τα αναγομωμένα από τα καινούργια μπορώ να σου πω ότι όταν η διαφορά τιμής δικαιολογεί την χρήση ενός ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ αναγομωμένου αντί για ένα κανονικό τότε ναι δεν έχω πρόβλημα να το χρησιμοποιήσω. Ομως θεωρώ ότι ίσως να είναι καλύτερο να προτιμήσει κάποιος το αναγομωμένο περισσότερο για χρήση εκτός δρόμου ή για χρήση σε μικρές και μεσαίες ταχύτητες στον δρόμο. Και αυτό γιατί δυστυχώς τα αναγομωμένα ελαστικά τετρακινήτων μικτής ή εκτός δρόμου χρήσης (χωμάτινα 4Χ4 ή/και SUV) έχουν χαμηλούς δείκτες ταχύτητας.
Αν λοιπόν πρόκειται να κινείσαι με υψηλότερους ρυθμούς με το αυτοκίνητό σου τότε καλό είναι να επιλέξεις ένα καινούργιο λάστιχο με τις κατάλληλες προδιαγραφές.
Αυτά έτσι για απλή ενημέρωση μιά και ανοίξαμε την συζήτηση.

Χαιρετώ και καλημέρα και πάλι
pantg
 

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 5 επισκέπτες