Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Nissan navara 190ps a/t - ranger wildtrack- amarok av3.0 Tdi

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Nissan navara 190ps a/t - ranger wildtrack- amarok av3.0 Tdi

Δημοσίευσηαπό Mixalis » 07 Νοέμ 2016, 12:21

Καλημέρα στη παρέα θα ήθελα παρακαλώ μια βοήθεια πριν την τελική απόφαση. Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά ενός επαγγελματικου pick up και ενώ μέχρι τώρα ήμουν σχεδόν σίγουρος για το ποιο μου αρέσει περισσότερο ( ναβαρα ) το Xilux το έχω αποκλείσει δεν μου αρέσει καθόλου αισθητικά (περί ορέξεως) βρήκα το amarok aventura το 3.0 το οποίο θα έρθει τον Ιανουάριο και με μπέρδεψε πολυ . Να σημειώσω οτι η αγορά θ α γίνει κυρίως για το οτι χρειάζομαι ένα αυτοκίνητο για να μεταφέρω την οικογένεια και επίσης για φορολογικούς λόγους θα με βοηθηςει αρκετά καθώς επαγγελματικό αλλά χωρίς ανάγκες φόρτωσης η ανάγκη για χρήση εκτός δρόμου δηλ εντελώς ερασιτεχνικά άντε το χειμώνα στο σκι. Το ranger και αυτό ωραίο φοβάμαι ελαφρώς την καταναλωση το ναβαρα τρελό και τώρα σκάει το αμαροκ ελαφρώς πιο μικρό σε μήκος απο τα αλλλα δυο που με βολεύει πολυ και πιο κούρσα απο τα αλλά δυο γιαυτο παρακαλώ οποία βοήθεια καλοδεχούμενη
Mixalis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2016, 22:14

Re: Nissan navara 190ps a/t - ranger wildtrack- amarok av3.0

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Νοέμ 2016, 13:42

Καλώς ήρθες...
Προτίμεσε το Ranger (η κατανάλωση είναι καλύτερη απο το Navara) ή το hilux (παρόλο που δε σου αρέσει).
Στη συνέχεια αν επιμένεις δες το Navara και καλύτερα να αφήσεις το amarok ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Nissan navara 190ps a/t - ranger wildtrack- amarok av3.0

Δημοσίευσηαπό Mixalis » 07 Νοέμ 2016, 13:56

Φίλε superspy νομίζεις δηλ οτι ο 3.2 του ranger θα είναι οικονομικότερος απο τον 2.3 του navara ?για το navara δεν υπάρχει καλή άποψη πάντως γενικώς ε? Το αμαροκ για ποιο λόγο λες άστο δεν σου αρέσει η κάτι άλλο ? Πάντα φιλικα
Mixalis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2016, 22:14

Re: Nissan navara 190ps a/t - ranger wildtrack- amarok av3.0

Δημοσίευσηαπό alp » 09 Νοέμ 2016, 16:36

καλησπέρα,

χωμάτινος φουλ και απασχολούμενος στην vanrent.gr, αν αυτό λεει κατι για εμπειρια από φορτηγάκια..


τα πραγματα είναι απλα:

αν το θες πιο πολύ για ταξίδια, οικογενια και χομπυ, δαγκωτο amarok.
καμια σχεση με όλα τα υπολοιπα σε ανεση. (από ηχομονωση και ηλεκτρ. ανεσεις μεχρι τον τροπο που εδραζεται η πισω αναρτηση στο πλαισιο). αν δεν κανεις extreme χωμα, auto και ας μην εχει κοντα. (είναι όμως μονιμα 4κινητο.)

αν το θες πιο χωματινο θα σου προτεινα το ranger ή το εξισου καλο hilux. (το ford εχει το καλυτερο wading depth, το hilux τις καλυτερες γωνιες) και τα 2 πολύ γερες κατασκευες, το hilux εχει μεγαλυτερη ιστορια.

αν το θες για χωραφι ή μεροκαματο και γενικα σκληρη χρηση, δαγκωτο hilux, τοσοι ταλιμπαν δε μπορει να κανουν λαθος...
βεβαια εχει ένα θεμα. τουμπαρει πιο ευκολα από το ford ή το vw.δυστυχως ουτε και με τη νεα γενια το διορθωσαν... ισως σε καποια αναβαθμιση να λυθει το θεμα.

το νέο navara δεν το ξερω. αλλα το προηγουμενο ειχε θεματα και βρισκοταν παντα στη σκια του τουοτα, όπως όλα τα νισσαν, αν και στην ελλαδα εχει απειρους οπαδους. απεφυγε την ασφαλτινη πισω αναρτηση εάν εχεις φορτια.

εξαιρετικο και το L200 με super select αν αντεχεις το μικρο και ασχημο σαλονι και την "γιαπωνεζιλα" γενικα. είναι όμως μια οικονομικη λυση αν θες μονιμη τετρακινηση για ασφαλεια και δε θες να "φτασεις" το αυτοματο vw.

εχε στο νου σου τα εξης όμως:

όλα είναι πολύ δυσκολα μεσα σε πολη. το ford υποφερει λογω μηκους. το αμαροκ υποφερει λογω πλατους. όλα λογω κυκλου στροφης.
τα γιαπωνέζικα με αδεια καροτσα κοπανάνε πολύ (το ford λιγοτερο, το amarok σχεδόν καθολου)
αν ξερεις να χειριστείς το πολύ μεγαλο μεταξονιο, στο χωμα είναι ικανοτατα. όλα τους.
αλλά κανενα δεν είναι SUV σε ασφαλεια και ανεση (το amarok είναι πιο κοντα, τα υπολοιπα εχουν πολύ δρομο ακομη, ασχετα με το τι προσπαθει να πουλησει το marketing της κάθε εταιρειας.)
τωρα η ανεση είναι και λιγο σχετικη. αν πχ το προηγουμενο σου αυτοκινητο ηταν jimny ή vitara, όλα καλα θα σου φανουν. αν ηταν όμως range rover ή grand cherokee, μονο το amarok θα σε καλυψει σε αυτόν τον τομεα, (και παλι όχι 100%)

εγω προτιμησα το αμαροκ (μετα από πολύ ψαξιμο ολων των διπλοκαμπινων) γιατι ηθελα ό,τι πιο κοντα στο range μου.
αλλά σιγουρα κι ένα hilux ή ranger δεν θα ηταν λαθος επιλογή overall.

αυτά τα 3 (κι όχι το Nissan) είναι ό,τι καλυτερο υπαρχει αυτή τη στιγμη. κι εχουν κανει αλματα από τις προηγούμενες γενιες τους (δεν εχουν καμια σχεση με αγροτικα πχ του 2007), είναι η παγκοσμια ταση και καλυπτουν πολες ανάγκες. ειναι πολύ δυσκολο να κανεις λαθος στη μεταξυ τους επιλογή.
αλλά "τζιπακια" ή suv ή 4κινητα πολυτελη δεν είναι. θα απαγοητευτεις.
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Re: Nissan navara 190ps a/t - ranger wildtrack- amarok av3.0

Δημοσίευσηαπό Mixalis » 10 Νοέμ 2016, 16:55

Φίλε alp ,
Καταρχάς ευχαριστώ πολυ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις τόσο εμπεριστατωμένα , να σημειώσω οτι το αυτοκίνητο θα χρήσιμοποιηθει ως επι το πλείστον σαν επιβατικό , οι λόγοι αγοράς του είναι τα κίνητρα φοροαπαλλαγών κ εξόδων για την εταιρία κ όχι οι δυνατότητες του εκτός δρόμου άντε το που λίγο χιονάκι οποτε είναι μονόδρομος η αγορά ενός επαγγελματικου τέτοιου είδους. Το amarok μου είπαν απο την αντιπροσωπεία οτι θα έρθει απο τον Ιανουαρίο 2017 με κόστος 46000,00€ περίπου και στην αντιπροσωπεία της νισσαν χτυπιούνται οτι τα προβληματα του παρελθόντος έχουν περάσει ανεπιστρεπτί . Δεν κρύβω οτι αισθητικά το ναβαρα είναι άπαιχτο και γύρω στα 40000,00€ και είναι το μόνο που οδήγησα μου άρεσε πολυ και είναι κ πολυ άνετο , φορτία δεν θα σηκώνει αλλά εφόσον δεν υπάρχει βιασύνη μάλλον θα περιμένω και το αμαροκ για την τελική απόφαση . Αλλά βαθιά μέσα μου δεν ήθελα να ξαναδωσω λεφτά στους γερμαναραδες.
Mixalis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2016, 22:14


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες