Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τι έγινε με το Πάντα Βρέχει?

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Τι έγινε με το Πάντα Βρέχει?

Δημοσίευσηαπό teomac » 06 Νοέμ 2007, 21:43

Τι έγινε ρε παιδιά με την εκδρομή σττις 19-21 Οκτωβρίου ούτε φωτογραφίες ούτε εντυπώσεις?
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
teomac
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 18:50
Τοποθεσία: Όπου γης και πατρίς

Τι έγινε με το Πάντα Βρέχει?

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 14 Νοέμ 2007, 22:04

Είμαι νέος στο forum. Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη εκδρομή αλλά αν θέλεις μπορώ να σου δώσω οποιαδήποτε πληροφορία για το πάντα βρέχει. Αν και ο Οκτώβριος που λες δεν νομίζω ότι είναι και η καταλληλότερη εποχή να πάει κανείς εκεί.
Τελευταία επεξεργασία από Angel.O.S και 15 Νοέμ 2007, 10:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Τι έγινε με το Πάντα Βρέχει?

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 14 Νοέμ 2007, 23:10

Καλώς ήρθες στην παρέα φίλε Angel.
Αν θέλεις πες μας για το πάντα βρέχει γιατί είναι από τα μέρη που θέλω να πάω. Αν έχεις καταγράψει με gps και καμια διαδρομή μπορείς να μας την δώσεις.
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό gmak » 15 Νοέμ 2007, 01:24

Βαγγελη πρόσφατα ήμουνα εκεί...φοβερα αγρια μερη με χωματοδρομους γεματο κροκαλες ανεβαινεις καλιακουδα στα 1870 και ΅πεφτεις΅στο πανταβρεχει)τουλαχιστον απο την διαδρομη που πηγαμε εμεις...πολλα τα χιλιομετρα σε χωμα...για μονοημερο δεν θα το συνιστουσα περισσοτερα στο λινκ
http://www.skartaekato.gr/modules.php?n ... 99&start=0


υγ...οσο μπαινει ο χειμωνας και ετσι οπςω το ειδα, θα ειναι πολυ δυσκολο

υγ2 το δικο μου gps με destinator δεν ειχε πολλους απο τους χωματινους δρομους
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 15 Νοέμ 2007, 08:21

Καλημέρα Γιώργο, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Για εκτός δρόμου το Destinator δεν κάνει... άσε που δεν κάνει καταγραφή...
Πρέπει να βάλεις PathAway η OziExplorer...
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 15 Νοέμ 2007, 09:41

Όπως τα λέει ο gmak είναι. Ξεκινάς από το μεγάλο χωριό ανεβαίνεις την καλιακούδα, κατεβαίνεις και βγαίνεις στο πάντα βρέχει.

Εκεί αφήνετε τα zeep (έχει μια καντίνα) και παίρνετε το ποτάμι με τα πόδια.(Aθλητικό παπουτσάκι, η ορειβατικό με δεμένο κορδόνι. Μην κάνει κανείς την απόπειρα να πάει με σαγιονάρες, η παντόφλες...θα τις ψάχνει. Για ξυπόλυτος δεν το συζητάω καν, θα τον πάρουνε τα αίματα και θα αλλάξει 10 φορές δέρμα μέχρι να πάει και να γυρίσει).Περπατάμε μέσα στο ποτάμι, και στο μισάωρο πάνω φτάνουμε στο πάντα βρέχει.

Τώρα, για πιο λόγο λέω ότι αυτή η εποχή δεν είναι και τόσο κατάλληλη.

1on Η όλη ουσία και ευχαρίστηση του πάντα βρέχει είναι το περπάτημα μέσα στο ποτάμι, και το μπάνιο στις βάθρες που έχει.Το καλοκαίρι το νερό είναι παγωμένο, αλλά βουτάς άνετα , είναι πολύ ευχάριστο. Αν πας αυτό τον καιρό παίζει και να πάθεις ζημιά από το κρύο.

2on ο δρόμος για να ανέβεις και να κατέβεις την καλιακούδα είναι όλο πέτρα και είναι γεμάτος κατολισθήσεις.
Με τις βροχές που ρίχνει τώρα είναι πάρα πολύ επικίνδυνο, θα σας το πούνε και οι locals εκεί.

Ουσιαστικά είναι ένας ανοιγμένος δρόμος σε μια πλαγιά με κατολισθήσεις, άμα γίνει καμιά στραβή τότε απλά κατρακυλάς για πάντα....

3ον όσο αφορά το jeeping σαν διαδρομή δεν είναι δα και τίποτα το τρομερό. Δηλαδή αν δεν πάτε για το πάντα βρέχει για να κάνετε μπάνιο στο ποτάμι και πάτε απλά για την διαδρομή, δεν αξίζει γιατί έχει πολλή καλύτερες διαδρομές εκεί γύρω.Οχι οτι σαν διαδρομή δεν είναι καλή....είναι φανταστική....απλά είναι σαν να πάτε στη βρύση και να μην πιείτε νερό.

Έχει μια άλλη πάρα πολλή ωραία διαδρομή προς τα Φιδάκια στην οποία μπορείτε να μπείτε και μέσα σε ένα πολυ φαρδύ ποτάμι και να παίξετε με τα jeep. Εγώ πήγα το καλοκαίρι που δεν είχε πολλά νερά, τώρα φαντάζομαι η εποχή θα είναι ότι πρέπει.

Πρέπει να πάτε τουλάχιστον 2ήμερο.Εγώ είχα καθίσει 4-5 μέρες και θα μπορούσα να μείνω και για πάντα εκεί πέρα, μιλάμε είναι πανέμορφα.

Ο κόσμος είναι απίστευτα φιλόξενος, έπαθα πλάκα.

Οι τιμές είναι πολύ λογικές, προς φτηνές.

Αν θέλετε και αν δεν είναι εναντίον στους κανόνες του forum μπορώ να σας πω που να πάτε να μείνετε, ποίους να βρείτε, τι να φάτε, τι να πιείτε.

Έχω κρατήσει τηλέφωνα, ονόματα, τα πάντα γιατί έμεινα πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος από την όλη κατάσταση εκεί πέρα.

Θα κάνω resize μερικές photos και θα ανεβάσω σύντομα.

GPS χάρτες δεν έχω. Εμείς είμασταν με τους χάρτες της ανάβασης και τις σημειώσεις ενός παλικαριού που είναι από εκεί και προθυμοποιήθηκε να μας δίνει πληροφορίες για τα πάντα εκεί γύρω.
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 15 Νοέμ 2007, 10:11

Μερικές φωτογραφίες από τη διαδρομή για το πάντα βρέχει.

Η καλιακούδα που πρέπει κάποιος να ανέβει και να κατέβει για να βρεθεί στο Πάντα Βρέχει.

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Η διαδρομη μέσα στο ποτάμι. & Το πάντα Βρέχει.
Εικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Εδώ είναι το ποτάμι που έλεγα προς τη διαδρομή για τα Φιδάκια και η γέφυρα της λίμνης των κρεμαστών.Το συγκεκριμένο ποτάμι χύνεται στη λίμνη των κρεμαστών. Το έχει και το google earth σε πάρα πολύ καλή ανάλυση.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό vagelis » 15 Νοέμ 2007, 10:29

Μ πορεις να πας και απο Δομνιστα και Κρικελο,ειναι πολυ καλυτερος οδρομος και δεν ανεβαινει τοσο ψηλα,αυτην την εποχη πιστευω περναει ανετα,τον εχω περασει Χριστουγεννα χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό MOUTZOURIS-DRZ400E » 15 Νοέμ 2007, 17:01

Παιδιά ο Κρικελοπόταμος αυτές τις μέρες είναι "κατεβασμένος" γιατί βρέχει συνέχεια.
Από Μεγάλο χωριό περνάει ο δρόμος αλλά γλυστράει πολύ μετά την Καλιακούδα στο κατέβασμα για Δολιανά(για 12 χλμ περίπου).
Η πεζοπορεία για το Πανταβρέχει από την καντίνα και μετά θέλει προσοχή τέτοια εποχή, γιατί έχει έρχοντε καταιγίδες τοπικές, μικρής διάρκειας μεν,αλλά επικίνδυνες (πέφτουν πέτρες,το ποτάμι κατεβάζει ξύλα κλπ).
Καλύτερη περίοδος είναι από το Μάιο μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου, αν δεν έχουν αρχίσει τα πρωτοβρόχια.
Άβαταρ μέλους
MOUTZOURIS-DRZ400E
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Οκτ 2005, 13:09
Τοποθεσία: ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

Δημοσίευσηαπό gmak » 15 Νοέμ 2007, 21:30

φωτο απο την εκδρομη στο πανταβρεχει

http://picasaweb.google.com/skartaekato/QFzLxF


videaki απο το ποταμι

http://www.youtube.com/watch?v=lOotGh2QRMY
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες